ConsenSys: شناخت یکی از مهم‌ترین موسسات تجاری در صنعت کریپتو

ConsenSys می‌تواند کسب و کار گمراه‌کننده‌ و پیچیده‌ای باشد. سر و صدای زیادی درمورد بخش سرمایه گذاری خطرپذیر EOS در block.one ایجاد شده بود، اما این موضوع در مقابل شبکه‌ای که ConsenSys برای ساخت شبکه اتریوم ایجاد کرده هیچ است. این شبکه‌ که متشکل از بیش از 50 پروژ‌ه‌ است، بخوبی شناخته شده است. چیزی که کمتر به آن توجه می‌شود، سیستمی است که از روابط شرکتی ایجاد شده و قدرت نرمی دارد که حالا می‌تواند تمرکز زدایی را در سطح گسترده‌تری در جهان مطرح کند. در نتیجه‌ی این فعالیت‌ها، ConsenSys به صورت روبه گسترشی اقدام به سرمایه گذاری، تنظیم استانداردها و لابی‌ از طرف پروژه‌های خود و اتریوم می‌کند.

0 96

ConsenSys چیست؟

بیشتر مردم ConsenSys را به عنوان یک ایجادکننده کسب و کار برای پروژه‌های متمرکز بر اتریوم می‌شناسند. این شرکت از یک مدل “هاب و تشریحی” استفاده می‌کند که در حال حاضر بالای 50 پروژه را به طریقی به ConsenSys نسبت داده است. این “شبکه” شامل Dappهایی مانند Airswap و Gnosis، در کنار پروژه‌های متمرکز بر زیرساختی مانند MetaMask و Infura است.

Mesh

منفعت این مدل برای تیم‌های پروژه مشخص است. در عین دادن اختیار به آن‌ها، اجازه دسترسی به توسعه‌دهندگان دیگر را نیز می‌دهد. آنطور که بنیانگذار ConsenSys جوزف لوبین (Joseph Lubin) گفته، ConsenSys در حال “ساخت اکوسیستمی تمرکز زدا است…برای انجام چنین کاری به ارتباطات زیاد، همکاری داخل عملیاتی بین پروژه‌های مختلف نیاز خواهید داشت.”

نه تنها پروژه‌ها از دانش جمع‌شده توسعه‌دهندگان بهره می‌برند، همچنین از درجات مختلفی از پشتیبانی مالی نیز برخوردار می‌شوند. ConsenSys به عنوان یک استدیو تولید سرمایه کارش را شروع کرد، که با هدف ایجاد کمپانی‌هایی مبتنی بر MVPها قبل از قراردادنشان در معرض سرمایه گذاری خارجی بود. نمونه اولیه این رویکرد BlockApps بود. در ادامه، اگه نظرات لوبین در قسمت اول پادکست State Change برقرار باشد (شرکت از نظردهی خودداری کرد) بنابراین پروژه‌های شبکه‌ای همچنان از سهام تمام دیگر پروژه‌های ConsenSys برخوردار خواهند شد، که نقطه مثبتی حتی در زمان سقوط پروژه در بر خواهد داشت.

این شبکه، با اهمیتی که دارد حالا تنها بخشی از ConsenSys محسوب می‌شود. کسب و کاری که ارائه می‌دهد به موارد زیر گسترش یافته:

  • آکادمی: “هسته آموزشی جنبش اتریوم”
  • سرمایه: سرمایه ریسکی و مشاوره خرید توکن
  • کاتالیزور: آژانس برندینگ و بازاریابی فول سرویس
  • طراحی: طراحان محصول، تسهیل‌کنندگان روند تفکر در طراحی، محققان طراحی و استراتژیست‌ها
  • Diligence: اعتبارسنجی قراردادهای هوشمند و امنیت اتریوم
  • آزمایشگاه‌ها: پروژه‌ها را ایجاد کرده و برای آنها سرمایه، مربی‌گری و دسترسی‌هایی در اختیار می‌گذارد
  • تاثیر اجتماعی: پروژه‌هایی با تاثیرات اجتماعی
  • راه‌حل‌ها: همکاری‌های اتریوم تجاری و نوآوری بلاک‌چینی

به طور خلاصه، ConsenSys کارهای زیادی انجام داده است. افزایش تعداد کارمندان از 80 به بالای 1000 در کمتر از دو سال نشانگر این موضوع است، افزایشی که نشانی از فروکش کردن ندارد.

این پیشرفت فهم اینکه بخش‌های مختلف شرکت چه عملکردی دارند را سخت می‌کند، مخصوصا از آنجایی که به صورت متداول بازسازی می‌شود. از این گذشته، حتی پیدا کردن همه چیزی که ConsenSys در آن نقش دارد نیز مشکل است؛ حتی بعد از ساعت ها تحقیق، همکاری‌ها و ابتکار عمل‌ها همچنان در حال نشان دادن خود بودند. در حالی که اکثر سایت‌های شرکتی طوری طراحی شده‌اند که بازدیدکنندگان خود را از طیف وسیع فعالیت‌های صورت‌گرفته تحت تاثیر قرار دهند، ConsenSys به سرعتی در حال گسترش است که ویژگی‌های داخل وب‌سایت تنها بخش کوچکی از عملیات را نشان می‌دهد.

(فقط) برای پول نیست

این مقاله در اصل از Civil ICO الهام گرفته، که خیلی‌‌ها را متعجب کرد که چرا ConsenSys به این شدت با Civil همکاری می‌کند (سرمایه گذاری اولیه 5 میلیون دلاری قبل از شراکت 1.1 میلیون دلاری دیگری که نهایتا به ICO شکست خورده‌ای تبدیل شد) مگر اینکه وعده پول‌دار شدن در میان بوده باشد. به هر حال، به نظر می‌رسد که ConsenSys-به رهبری لوبین- دارای جاه‌طلبی‌های گسترده‌تری از سود صرف باشد.

در حالی که مطمئنا انگیزه مالی وجود دارد، این موسسه تجاری به سرعت به بهترین شرکت متصل و مسلما باتاثیرترین شرکت در تمام این اکوسیستم تبدیل شده است. همانطور که سرمایه گذاری بر Civil می‌تواند به عنوان یک افزایش تاثیرات رسانه‌ای برداشت شود، همانطور هم ConsenSys را می‌توان به عنوان یک موجودیتی برای شکل دادن و تاثیر گذاشتن طبیعت بلاکچین و تمرکز زدایی برای جهانی بزرگتر دانست.

هیچ شکی وجود ندارد که در حال حاضر ConsenSys پروژه‌های متعدد هیجان‌انگیزی را ایجاد می‌کند، که تعدادی از آن‌ها اهمیتی اساسی برای موفقیت اتریوم دارند، اما به این موضوع نیز کمک می‌کند که چطور دولت‌ها و صنعت به بلاک‌چین توجه می‌کنند. این دلیلی است که افرادی که در ابتدا تنها با تمرکز بر شبکه اولیه ConsenSys از برخی از ابعاد اصلی آن چشم‌پوشی کردند.

عکس زیر نمایانگر برخی از این ارتباطات است.

ConsenSys

ConsenSys در زمان کوتاهی طیف گسترده‌ای از روابط را ایجاد کرده است

همانطور که عکس بالا نشان می‌دهد، ConsenSys بهتر از هر موسسه تجاری دیگری در کمیته‌ها و بازیگران صنعت نمایان شده است. به اندازه تمامی رقیبان خود ایجاد همکاری و سرمایه گذاری اشتراکی داشته است. ارتباطاتش با سازمان‌های دولتی عمیق و گسترده است. این نقشه با جامع بودن فاصله دارد؛ اتصالات دیگری نیز وجود دارد که می‌توانست در آن باشد (و تعداد زیاد دیگری که هر روزه اعلام می‌شوند).

این اتصالات می‌توانند به دو گروه کلی تقسیم شوند:

  1. ارتباط با صنعت
  2. قدرت نرم

ارتباط با صنعت

ConsenSys برای بسیاری از بازیگران صنعتی، از طریق راه‌حل‌های متمرکز بر تجارت خود کار می‌کند. از این گذشته، با تعدادی از کمیته‌های متمرکز بر صنعت دیگر نیز همکاری دارد (متداولا به صورت اعضای هیئت مدیره) و عضو اصلی از کمیته‌های متمرکز بر کریپتوی دیگری نیز مانند (Enterprise Ethereum Alliance (EEA می‌باشد. پرسنل ConsenSys نقش برجسته‌ای از ابتدای تشکیل EEA داشته‌اند، شامل بنیان‌گذاری مشترک و رهبری دو از هشت گروه کاری اولیه.

ConsenSys

عکس با rawpixel در Unsplash

این شرکت همچنین با پروژه‌های شبکه‌ای خود سرمایه گذاری‌های مشارکتی با سرویس‌های مالی برجسته و شرکت‌های تکنولوژیک فرم داده است. شرکت همچنین به همراه کمپانی‌هایی مانند Komgo SA (یک JV با Shell و تعداد زیادی از بانک‌های برجسته)، بلاکچین اتریوم به عنوان یک سرویس، یک JV با مایکروسافت به طور مستقیم وارد JV ها شده است.

این ارتباطات با شرکت‌های سرویس‌های مالی و تکنولوژی نباید غافلگیرانه باشند. تعداد زیادی از کارکنان ConsenSys—شامل تعداد بالایی از کارکنان قدیمی—با پیشینه سرویس‌های مالی می‌آیند، مانند مریل لینچ Merril Lynch از بانک آمریکا که به خوبی در ConsenSys نمایان شده است. این نوع از کارمندان با خود ارتباطاتی منحصر به فرد از تجربیات قبلی خود در چنین شرکت‌هایی به همراه می‌آورند. لوبین نیز خود از پیشینه سرویس‌های مالی می‌آید. نحوه کارش با اتریوم، که با رفتار دوستانه صنعتی هموار می‌شود که نتیجه رواج اتریوم از طرف اوست، به مراتب تاثیر زیادی در قدرت ConsenSys برای جذب شرکت‌های بزرگ داشته است.

اهمیت ConsenSys برای اتریوم بیش از تهیه ابزار زیرساختی است. در نظرگرفتن ConsenSys به عنوان چهره محبوب تمرکز زدایی، به این موسسه تجاری قدرت نفوذ زیادی می‌دهد. همچنین، از آنجایی که پروتکل‌های رقیب فاقد یک رهبری سازمان‌دهی شده مشابه هستند، شانس پذیرش اتریوم از سوی شرکت‌ها را نیز افزایش می‌دهد. آنطور که لوبین در افتتاحیه EEA گفت، “تجارت‌ها ذهنیت و منابع را نمایان می‌سازند”.

ارتباطات قوی دولتی

مشخص‌ترین راه برای افزایش تاثیرگذاری از طریق ارتباطات نزدیک با بدنه دولت اتفاق می‌افتد. ConsenSys با تعدادی از آژانس‌های دولتی شامل کمیته اروپایی، بانک رزرو آفریقای جنوبی و بانک توسعه آمریکایی-بین‌المللی همکاری دارد. با کمیته‌هایی از هند، ایالات متحده و خاورمیانه کار کرده است. همچنین دارای تاثیر اجتماعی و طرح‌های اعطایی نیز می‌باشد که در کنار سرمایه گذاری در پروژه‌های تاثیرگذار از موسسات آموزشی مانند دانشگاه میشیگان، آن‌ها را قادر به همکاری با NGOها در کشورهای در حال توسعه ساخته است.

همچنین این جهانی بودن با وجود 1000 کارمند از شش قاره دنیا به وضوح قابل مشاهده است. با وجود اینکه اداره دوبلین تنها با 12 کارمند در ژوئن آغاز به کار کرد، شرکت فضای اداری بیشتری برای افزایش تعداد کارکنان به 110 نفر پیدا کرده است، که افزایش قابل توجهی از 60 کارمند در مدت 12 ماه داشته است. دولت‌ها عاشق کارمندان تکنولوژی هستند، مخصوصا آنانی که در زمینه‌های جدید فعالیت می‌کنند؛ آن‌ها معمولا شغل‌های با درآمد بالا ایجاد کرده و به بخش‌های مختلف تکنولوژی فرم می‌دهند. این خودش نفوذ ایجاد می‌کند.

حضور برجسته در کریپتو

ConsenSys

عکس بوسیله Bruno Cervera در Unsplash

ConsenSys به طرز قابل پیش‌بینی در بدنه تجارت فعالیت دارد. EEA را به صورت مشترک بنیان‌گذاری کرد، رهبری کنفرانس Ethereal Summit و کنفرانس جدید TruffleCon را بر عهده دارد، و عضوی از گروه Crypto Valley و Global Digital Finance است. از این گذشته، همچنین در خط مقدم خیلی از بازیگران جدید حوزه فضایی یا به صورت مستقیم (مانند Regulatory Framework که با کوین‌بیس شکل گرفت، به همراه Coin Center و Union Square Ventures) یا به صورت پروژه‌ای (مانند فریمورک توکن طراحی شده بوسیله Token Foundry و کارهای مشابه با Brooklyn Project). بالاتر از همه، درهم‌تنیدگی و نزدیکی خاصی است که با اتریوم دارد و این نتیجه تصمیمات اولیه لوبین و کارهای پیش‌از آن صورت گرفته بوسیله ConsenSys برای گسترش شبکه دارد.

قدرت آموزشی در حال ظهور

این استانداردسازی به گسترش ساخت ادبیات جدیدی می‌انجامد که از طریق آن مردم از اتریوم و تمرکز زدایی آگاه شوند. با همکاری با Coursera دوره‌ای درسی در خصوص بلاکچین و تمرکز زدایی ایجاد کرده و بخش آکادمیک خود را برای تدریس بلاکچین افتتاح کرده است.

https://cdn-images-1.medium.com/max/800/1*IUCv6RLM-80DwptlJYCA5w.jpeg

دوره مشترک ConsenSys/Coursera

با توجه به نبود دانش بلاکچین در میان دولت‌ها و صنعت و آموزش‌ غیرحرفه‌ای متمرکز بر بلاکچین، توانایی استانداردسازی اینکه کدام عناصر تمرکز زدایی مهم بوده و مشخص کردن اینکه احتمالا اتریوم چه قدرتی دارد، یک دارایی ارزشمند و قدرتمند خواهد بود.

چرا همه این‌ها اهمیت دارد؟ چون که ConsenSys را در وضعیتی قرار می‌دهد که می‌تواند به رگولاتور‌ها، دولت‌ها و جامعه بزرگتری در سطح جهان آموزش بدهد که کریپتو چیست—یا اینکه، می‌خواهند که کریپتو چه چیزی به نظر برسد.

ما خوشحالیم که رگولاتورها با ما تماس حاصل کرده تا بتوانیم دانش خود را از این تکنولوژی جدید به اشتراک بگذاریم. ما به افراد متفاوت و بسیار هوشمند در این آژانس‌ها کمک کردیم که مفهوم بلاکچین را درک کنند و بدانند که این فناوری ساختار کاملا جدیدی دارد که احتمالا می‌توان از قوانین حاضر برای ارزیابی آن بهره برد، اما ممکن است به یک روش جدید برای سازمان‌دهی فعالیت جمعی نیاز داشته باشد. —جو لوبین

ConsenSys: مدلی برای شبکه‌های آینده؟

بعضی‌ها نظر داده‌اند که ConsenSys خود اتریوم است. در حالی که این نظر شاید کمی افراطی باشد، اهمیت این موسسه برای شبکه اتریوم غیرقابل انکار است، چراکه به طور همزمان هم به عنوان گروه لابی، ایجاد کننده پروژه‌های جدید و محرک تکنولوژیک عمل می‌کند.

با این حال ConsenSys تنها مربوط به اتریوم نیست، بلکه از طریق ارتباطات دولتی، رگولاتوری و صنعتی که ایجاد کرده، برای تمام فضای کریپتو اهمیت دارد. این مورد تنها در سال‌های بعد قابل افزایش بوده، از آنجایی که گسترش خود را در حوزه تجارت و سرمایه گذاری ریسکی ادامه داده و به طور همزمان نقش بزرگتری برای پیوند کریپتو با صنعت بازی می‌کند. با پیشرفتی که تا به امروز داشته، نمی‌توان تاثیر رو به افزایش آن در سال‌های آینده را نفی کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.