مقایسه بلاک چین های اتریوم و NEO

اتریوم یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین پروژه‌های حال حاضر دنیای بلاک چین است. در طول چند وقت اخیر پلتفرم‌های بسیاری به وجود آمده و سعی کرده‌اند تا با این پروژه رقابت کنند. یکی از این پلتفرم‌ها نئو است که در این مطلب می‌خواهیم آن را با اتریوم مقایسه کنیم.

0 110

مقایسه بلاک چین های اتریوم و NEO

در حالی که از مدت‌ها قبل پروژه‌های زیادی سعی داشتند جای اتریوم را به عنوان بزرگ‌ترین بلاک چین قراردادهای هوشمند بگیرند، ولی به یکباره NEO آمد و از بسیاری از این پروژه‌ها جلو زد. هرچند خیلی‌ها اسم نئو را «اتریوم چینی» گذاشته‌اند، اما اطلاعات اخیر نشان می‌دهد که این پروژه‌ جاه‌طلبانه هنوز راه زیادی در پیش دارد تا بتواند اتریوم را به چالش بکشد.

آینده‌ NEO

حوزه رمز ارزها که قبلا در تسخیر بیت کوین بود، حالا به یک بازار شدیدا رقابتی تبدیل شده است. پروژه‌های جدید تقریبا هر روز به بازار اضافه می‌شوند. اگرچه خیلی از این پروژه‌ها عملا نادیده باقی می‌مانند، اما گاهی اوقات یک پروژه موفق به خودنمایی می‌شود و حتی می‌تواند نام‌های بزرگی مثل اتریوم را به چالش بکشد.

یکی از این پروژه‌ها NEO است که به آن لقب «اتریوم چینی» داده‌اند. این شرکت که قبلا با نام Antshares شناخته می‌شد، فعالیت خود را از سال ۲۰۱۴ شروع کرد اما در سال ۲۰۱۷ نام خود را تغییر داد. حدود یک سال پس از راه‌اندازی این پروژه، همه متوجه شدند که آینده درخشانی پیش روی این شرکت چینی قرار دارد و این کوین می‌تواند در طول سال‌های آینده به یکی از کوین‌های برتر تبدیل شود. NEO تاکنون عملکرد خوب و باثباتی از خود نشان داده و توانسته از لحاظ ارزش بازار به جمع ۲۰ رمز ارز برتر بپیوندد.

فریم‌ورک این پلتفرم چندین زبان برنامه‌نویسی را فراهم ساخته و بر سهولت توسعه‌ قراردادهای هوشمند تاکید دارد. این شرکت در سال جاری شعبه‌ای در شهر واشنگتن تاسیس کرده تا بتواند از استعدادهای مایکروسافت و آمازون نهایت استفاده را ببرد.

با این حال، پروتکل NEO تفاوت‌های زیادی با اتریوم دارد و مقایسه این دو با یکدیگر بسیار دشوار است، چون آن‌ها پروتکل‌های اجماع و اهداف خیلی متفاوتی را دنبال می‌کنند. با این حال همچنان می‌توانیم از برخی جهات این دو پروژه را با یکدیگر مقایسه کنیم.

مقایسه مقابله‌ای اطلاعات

به لحاظ تئوری، هیچ انشعابی بر روی بلاک چین نئو ممکن نیست. هزینه سوخت (Gas) این شبکه به روشی کاملا متفاوت از توکن نئو پرداخت می‌شود. حداکثر موجودی توکن نئو ۱۰۰ میلیون است که ۵۰ میلیون از توکن‌های توسعه‌دهندگی آن به مرور زمان در دسترس عموم قرار می‌گیرد. از آن سو، اتریوم هیچ محدودیتی در میزان عرضه‌ی توکن‌های خود ندارد.

پروژه‌ نئو در حال حاضر ۲۰۳ کامیت (Commit) دارد که توسط ۳۲ مشارکت‌کننده ثبت شده است. اتریوم بیش از هزار کامیت دارد که توسط بیش از ۱۰۰ توسعه‌دهنده ثبت شده است. بر اساس تحلیل‌هایی که توسط یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری صورت گرفته، اتریوم همچنان از نظر گستره و فعالیت‌های مربوط به توسعه‌ی نرم‌افزار به عنوان پروژه‌ برتر بازار رمز ارزها باقی می‌ماند.

نئو به عنوان یکی از پروژه‌هایی در نظر گرفته می‌شود که شدیداً متمرکز است، چون صرفا چند گره محدود دارد و نهادهای مرتبط با آن کنترل بیش از ۵۰ درصد توکن‌های این پلتفرم را در اختیار گرفته‌اند. با این حال، دا هانگ‌فی در مصاحبه‌ای با CryptoSlate گفته که این سازمان می‌خواهد به مرور غیرمتمرکز شود و در عین حال با حفظ ساختار فعلی‌اش از سایر پروژه‌های کند و بوروکراتیک بلاک چینی پیشی بگیرد.

اتریوم یکی از غیرمتمرکزترین پروژه‌های این اکوسیستم است، و بسیاری از متخصصان بازار باور دارند که این پروژه بعد از بیت کوین در جایگاه دوم قرار دارد. اتریوم هزاران گره و جامعه‌ای از توسعه‌دهندگان منبع باز دارد که تحت حمایت یک سازمان غیرانتفاعی به نام بنیاد اتریوم قرار گرفته است.

پلتفرم اتریوم کاربران بسیار بیشتری دارد که البته با تعداد تراکنش‌ها و سایر مؤلفه‌های قابل اندازه‌گیری این شبکه متناسب است. به گزارش ConsenSys، شبکه‌ی اتریوم تا انتهای سال ۲۰۱۸، در مجموع بیش از ۳۵۳ میلیون تراکنش داشته، در حالی که نئو تا امروز فقط ۲۲ میلیون تراکنش انجام داده است.

اتریوم از نظر مدیریت تعداد تراکنش‌های روزانه هم نئو را شکست می‌دهد. حجم تراکنش این پلتفرم با مدیریت میانگین ۶۶۴ هزار تراکنش روزانه ۶۷ برابر بیشتر از نئو است که روزانه ۹۸۰۰ تراکنش را مدیریت می‌کند. پایگاه کاربری نئو خیلی کوچک‌تر از اتریوم است و در مقایسه با آن تنها حدود ۲ درصد از آدرس‌های ETH را در بر می‌گیرد.

مقایسه بلاک چین های اتریوم و NEO

با در نظر داشتن این موضوع، نئو از نظر تئوری می‌تواند تراکنش‌های بیشتری انجام دهد، چون مکانیزم اجماع تحمل خطای بیزانسی این سیستم به صورت وکالتی ( delegated) عمل می‌کند. نئو با استفاده از گره‌های کمتر، مشابه EOS و ترون، قادر است در حداکثر ظرفیت خود در هر ثانیه تراکنش‌های بسیار بیشتری پردازش کند.

مقایسه بلاک چین های اتریوم و NEO

وقتی صحبت از سودهای سالانه می‌شود، اتریوم و نئو در سال گذشته زیان سنگینی داشته‌اند. نئو از تاریخ ۲۰ آوریل ۲۰۱۸ بیش از ۸۵ درصد از ارزش دلاری خود را از دست داده و اتریوم هم ۷۰ درصد از ارزشش را از دست داده است. اگر ارزش این دو رمز ارز را بر اساس تعداد توکن‌هایی در نظر بگیریم که برای خرید یک عدد بیت کوین لازم است، ETH نیمی از ارزش خود و NEO حدود ۷۵ درصد از ارزش خود را نسبت به بیت کوین از دست داده است.

مقایسه بلاک چین های اتریوم و NEO

ارزش بازار بیت کوین، اتریوم و نئو از دیدگاه وبسایت CoinMarketCap

این مقایسه اتریوم و NEO نشان می‌دهد که اگرچه نئو با هدف جاه‌طلبانه‌ای شروع به کار کرده اما هنوز راه زیادی پیش رو دارد تا بتواند به حد و اندازه اتریوم برسد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.