CoinMarketCap برخی از داده‌های مربوط به تتر را تغییر می‌دهد

CoinMarketCap، پربازدیدترین پایگاه داده‌های بازاری ارز رمز، در واکنش به گزارشی از سوی CoinDesk، نحوه استفاده از داده‌های اخذ شده از صرافی Bitfinex را تغییر داد.

0 76

روز سه‌شنبه، CoinDesk اشاره کرد که یک جفت معاملاتی نمایش داده شده در CoinMarketCap (ظاهرا برای معامله بین استیبل کوین تتر (USDT) و دلار آمریکا) در حقیقت نمایانگر یک جفت قابل معامله در Bitfinex نبوده‌اند. با نگاهی به داده‌های CoinMarketCap، به نظر می‌رسد که در زمان نگارش این مقاله این جفت غیر واقعی دومین حجم ۲۴ ساعته در این صرافی را به خود اختصاص داده باشد.

در واکنش به گزارش CoinDesk، Bitfinex اعلام کرد که حجم نشان‌داده شده در CoinMarketCap نشان‌دهنده مجموع برداشت‌ها و سپرده‌های USDT ورودی و خروجی به Bitfinex است.

پس از اطلاع از این شفاف‌سازی، کاریلین چن (Carylyne Chan)، رییس بازاریابی جهانی CoinMarketCap به CoinDesk گفت:

«تیم ما تصمیم گرفته است تا این حجم را مستثنی کند. در این صورت اطمینان حاصل می‌گردد که این عدد به صورت صحیح نمایش داده شده و نقشی در افزایش حجم آن نخواهد داشت.» شما می‌توانید این را در این صفحه (اشاره به مستثنی شدن رقم حجم) ببینید.»

اسکرین‌شات اطلاعات بازارهای تتر از CoinMarketCap، که در ساعت ۱۰:۵۱ روز ۲۴ اکتبر ۲۰۱۸ برای CoinDesk ارسال شده است.

اما در حالی که به نظر می‌رسد حجم جفت USDT/USD در Bitfinex از محاسبات صفحه بازار تتر CoinMarketCap مستثنی شده باشد، مشخص نیست که آیا از مجموع حجم‌ها در صفحه مربوط به Bitfinex در سایت نیز مستثنی شده است یا خیر.

در صفحه صرافی بیت فاینکس، ستاره‌ای در کنار این جفت قرار نگرفته است که نشان دهنده «حجم مستثنی شده» باشد. به علاوه، جمع تمامی حجم‌های ۲۴ ساعته جفت‌های Bitfinex ما را به عدد نمایش داده شده در بالای صفحه می‌رساند، یعنی به نظر می‌رسد که حجم ۳۹٫۵ میلیونی USDT/USD مستثنی نشده باشد. چن پاسخی به سوالی که در این مورد پرسیده شده نداده است.

رییس بازاریابی بیت فاینکس، کسپر راسموسن (Kasper Rasmussen)‌ در مورد این تغییر در CoinMarketCap گفت: «این برای ما اهمیتی ندارد چرا که API چیزی را مد نظر قرار می‌دهد که فقط به صورت داخلی استفاده می‌شود و آن یک جفت معاملاتی USD/USDT نیست.»

ارائه و دریافت

در حالی که Bitfinex اعتقاد دارد که CoinMarketCap مسئول چگونگی نمایش داده از رابط برنامه‌نویسی کاربردی (API) این صرافی است، CoinMarketCap به عدم پاسخگویی از طرف Bitfinex اشاره می‌کند.

همانطور که در مقاله روز سه‌شنبه ذکر شد، چن از CoinMarketCap به CoinDesk در خصوص داده‌هایی که به گفته وی از API Bitfinex گرفته شده‌اند گفت: «Bitfinex به درخواست‌های مستقیم اعضای تیم ما پاسخی نداده است.»

پیش از انتشار مقاله، راسمون عدم امکان استفاده از جفت USDT/USD در Bitfinex را برای CoinDesk تایید کرد و گفت که «در اسرع وقت» موضوع داده‌های نمایش داده شده در CoinMarketCap را پیگیری می‌کند.

ایمیل‌های بعدی CoinDesk (که شامل اظهارات CoinMarketCap بودند) تا پیش از انتشار مقاله جوابی دریافت نکردند.

پس از انتشار مقاله، Bitfinex به عبارت استفاده شده در تیتر یعنی «انتشار داده برای یک بازار تتر که وجود خارجی ندارد»، اعتراض کرد، زیرا به اعتقاد آن‌ها CoinMarketCap مسئول نحوه استفاده خود از API است. Bitfinex در توییتر نوشت:

«ما اعداد جعلی منتشر نمی‌کنیم؛ API روش «movement_volume» نام دارد و بخشی از ticker API ما نیست. ما آن را اجبار نمی‌کنیم، بلکه CMC از آن استفاده می‌کند. یک نمونه نه چندان خوب دیگر از FUD ضد تتر و Bitfinex.»

بیت فاینکس رابطه نزدیکی با تتر دارد که USDT را صادر می‌کند. این دو شرکت مدیران و سهامداران مشترکی دارند. این استیبل‌کوین هفته گذشته پس از گمانه‌زنی‌ها در این مورد که این توکن به طور کامل توسط سپرده‌های دلار حمایت نمی‌شود تعادل خود با دلار آمریکا را از دست داد.

در اواسط روز چهارشنبه، USDT هنوز هم زیر ۱ دلار قرار داشته و بر اساس CoinMarketCap، ۰٫۹۸ دلار معامله می‌شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.