مخترع بلاک چین از فلسفه و هویت ساتوشی ناکاموتو می‌گوید

مخترع مشترک بلاک چین، کسی که اختراعش به فناوری بنیادین برای بیت کوین و دیگر رمز ارزها تبدیل شده است، صحبت های جالبی را درباره فلسفه پشت نام ساتوشی ناکاموتو و اینکه چرا او ساتوشی نیست، مطرح کرده است.

0 1,939

اسکات استورنتا (Scott Stornetta)، مخترع مشترک بلاک چین، صحبت‌های شنیدنی را درباره ریشه نام ساتوشی ناکاموتو و اینکه چرا او ساتوشی نیست، مطرح کرده است.

وایت پیپر اصلی بیت کوین ۸ مرجع در خود داشت. یکی از آن‌ها کتابی عمومی در زمینه احتمال بود و بقیه آن‌ها مبانی فضای رمز ارزها بودند. سه عدد از این مراجع کارهایی بودند که استورنتا (Stornetta) یکی از مولفان آن‌ها بود. استورنتا و همکار دیرینه او استوارت هابر، در یک مقاله در سال ۱۹۹۱ با نام “چگونه یک برچسب زمانی برای یک سند دیجیتالی بسازیم” پیشنهاد یک طرح غیرمتمرکز را دادند که امکان تصدیق ایجاد شدن یا تغییر یک فایل را فراهم می‌کرد:

ما روش محاسباتی عملی برای برچسب زدن دیجیتالی چنین اسنادی پیشنهاد دادیم که عقب بردن یا جلو بردن زمان یک سند توسط کاربر را غیرممکن می‌ساخت.

بعدها کارهای انجام شده در این مقاله، به دلیل اثر گذاری در تاریخ بلاک چین، جایزه تورینگ را از آن خود کرد.

بسیاری از اصول پیشنهاد شده در این مقاله و مقالات بعدی، توسط ساتوشی ناکاموتو مورد استفاده قرار گرفت. با این حال هابر و استورنتا مدت‌ها قبل از بیت کوین شبکه بلاک چینی خود را شروع کردند و که اولین نوع از کلاس خودش بود و تا به امروز در حال اجراست.

ساتوشی ناکاموتو

استورنتا برای ماموریتی به ژاپن رفت و این کار به او فرصتی برای آموختن زبان ژاپنی داد، به همین دلیل بعدها به کار مترجمی پتنت‌ها مشغول شد.

او درباره تفسیرهای احتمالی نام “ساتوشی ناکاماتو” گفت:

Great things in business are never done by one person. They are done by a team of people.

از طرف دیگر، فامیلی ناکاماتو یک نام بسیار رایج ژاپنی است. با این حال اگر شخصی آن را به قسمت‌های کوچک بشکند، تفسیر احتمالی آن اینگونه می‌شود:

” ناکا به معنی مرکز و موتو به معنای محل نشات است.”

که مشابه تفسیری است که می‌گوید بیت کوین به وسیله CIAبه وجود آمده است.

چرا او ساتوشی نیست

اگرچه کارش و ژاپنی دانستن او، استورنتا را به کاندیدای بی نقصی برای مقام ساتوشی تبدیل می‌کند، او همیشه به صورت بی پرده آن را انکار می‌کند. علاوه بر آن او برای این قضیه استدلال‌های ایدئولوژیک نیز دارد:

تمام تمرکز ما بر روی قابلیتی بود که بتوان برای همیشه یکپارچگی داده‌های ثبت شده را در طول زمان تجدید کرد، بنابراین چیزهای ثبت شده اگر نگوییم برای قرن‌ها، اما برای دهه‌ها دوام می‌آوردند و ما می‌توانستیم از محاسبات کوانتومی و چیزهایی شبیه به آن جان سالم به در ببریم. این‌ها چیزهایی هستند که ساتوشی هیچ توجهی به آن‌ها نداشته است.

اگر چه او می‌گویند که هویت ساتوشی ناکاموتو را نمی‌داند، ولی در مورد کرگ رایت می‌گوید:

من فکر نمی‌کنم که او کرگ رایت باشد، بگذارید اینگونه فکر کنیم.

استورنتا باور دارد که ما باید تلاش کنیم، دیدگاه ساتوشی درباره بیت کوین را درک کنیم، تا بفهمیم که چگونه در این راه پیش برویم. او همچنین معتقد است که بیت کوین بیشتر از آنکه علم باشد، هنر است :

من از گروهی هستم که باور دارد آنچه درباره بیت کوین انجام شده است، مطمئنا کار یک انسان نابغه است. اما بیشتر شبیه به یک اثر هنری است، اثری از هنر مهندسی است که درهای بسیاری از فرصت‌ها را می گشاید اما به هیچ وجه راه حل نهایی یا بهترین راه حل ساخته شده نیست.

اگرچه ممکن است استورنتا ساتوشی ناکاموتو نباشد، اما کار او بنیادی برای بیت کوین و کل صنعت رمز ارز بوده است.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.