بانک های مرکزی در سراسر جهان در حال توسعه رمز ارز خود هستند

به نظر می‌‌رسد که تا بکارگیری رمز ارزها به صورت جهانی فاصله زیادی نداریم. گسترش هرچه بیشتر فعالیت‌‌ شرکت‌‌های بلاک چینی و رمز ارز باعث شده است که دولت‌‌های مختلف به منظور جا نماندن از قافله فناوری جهانی، پروژه‌‌هایی را جهت آماده‌‌سازی رمز ارز مخصوص خود راه‌‌اندازی کنند. گزارش‌‌ها نشان می‌‌دهند که کشورهایی چون چین، سنگاپور و کانادا پیشرفت قابل توجهی در این زمینه داشته‌‌اند.

0 98

بانک های مرکزی در سراسر جهان در حال ارزیابی امکان عرضه  رمز ارز ویژه خود هستند. کشورهایی مانند چین، سنگاپور، کانادا، باهاما، تایلند، اروگوئه و سوئد توانسته اند پروژه رمز ارز‌‌ خود را به خوبی پیش ببرند. کشور هند نیز به روپیه دیجیتالی در پیش‌‌نویس لایحه رمز ارزها اشاره کرده است.

رمز ارز‌‌ بانک مرکزی چین آماده است

چین به تازگی اعلام کرد که رمز ارز ملی این کشور تقریبا آماده شده است. بر اساس گزارش رسانه‌‌های مختلف، بانک خلق چین (PBOC) تقریبا آماده است رمز ارز‌‌ مخصوص به خود را عرضه کند. این خبر توسط مو چنگ‌‌چون (Mu Changchun)، معاون بخش پرداخت‌‌های بانک PBOC، در انجمنی که در استان شمالی هیلونگ‌‌جیانگ و در تاریخ ۱۰ آگوست برگزار شد به دست رسانه‌‌ها رسید.

به گزارش رویترز، وی توضیح داد که این رمز ارز از یک سیستم دولایه استفاده خواهد کرد که بانک مرکزی و نهادهای مالی جزو عرضه‌‌کنندگان قانونی آن خواهند بود و همچنین خاطرنشان ساخت که “این رمز ارز‌‌ تنها بر فناوری بلاک چین متکی نخواهد بود، چرا که بلاک چین های فعلی قادر به مدیریت حجم تراکنش‌‌ها در چین نیستند.” این نشریه همچنین اضافه کرد که بانک خلق چین امکان راه‌‌اندازی رمز ارز خود را در سال ۲۰۱۴ با این هدف آغاز کرد که “هزینه‌‌های گردش مالی با استفاده از پول کاغذی را کاهش دهد و در عین حال کنترل سیاست‌‌گذاران بر ذخیره پول را بیشتر کند.”

آزمایش مشترک سنگاپور و کانادا

اداره اقتصاد سنگاپور (MAS) و بانک کانادا (Bank of Canada) به صورت مشترک آزمایشی را بر روی پرداخت‌‌های بین‌‌مرزی و بین‌‌ارزی با استفاده از رمز ارزها ترتیب داده‌‌اند. بر اساس گزارش MAS در ماه مه، این دو بانک مرکزی شبکه‌‌های پرداختی آزمایشی خود – به ترتیب پروژه جاسپر (Project Jasper) و پروژه اوبین (Project Ubin) – را به یکدیگر متصل نموده‌‌اند که بر روی دو پلتفرم فناوری لجر توزیع‌‌شده (DLT) مختلف ساخته‌‌ شده‌‌اند. آزمایش مذکور با همکاری شرکت‌‌های مالی اکسنچر (Accenture) و جی‌‌پی مورگان (JP Morgan) صورت گرفته است. اکسنچر به توسعه شبکه کانادایی بر روی پلتفرم Corda کمک کرد، در حالی که جی‌‌پی مورگان در توسعه شبکه سنگاپوری بر روی Quorum دست داشت.

بانک‌‌های مرکزی در سراسر جهان در حال توسعه رمز ارز خود هستند

بر اساس گزارش MAS، “امروزه پرداخت‌‌های بین‌‌مرزی اغلب کند و پرهزینه هستند” و تاکید کرد که این دو کشور از یک شبکه بانکداری مشابه استفاده می‌‌کنند “که با مشکلاتی اعم از ریسک طرف مقابل، مدیریت نقدی ناکافی و همچنین تطبیق‌‌های دردسرساز روبرو هستند.” بنابراین، این دو بانک مرکزی در ساخت رمز ارزهایی جدید همکاری خواهند کرد “تا فرآیند پرداخت‌‌های بین‌‌مرزی به شیوه‌‌ای ارزان‌‌تر، سریع‌‌تر و ایمن‌‌تر صورت گیرد.” نهاد MAS عنوان داشت:

این اولین آزمایش از نوع خود در میان بانک‌‌های مرکزی این دو کشور می‌‌باشد و پتانسیل بالایی برای افزایش بهره‌‌وری و کاهش ریسک‌‌های موجود در پرداخت‌‌های بین‌‌مرزی دارد.

کشور باهاما در حال آزمایش رمز ارز خود به منظور استفاده در پرداخت‌‌های بانکی

باهاما یکی از کشورهای دیگر است که در حال آزمایش رمز ارز‌‌ بانک مرکزی خود است. صندوق بین‌‌المللی پول (IMF) گزارشی را از گفتگوهای خود با بانک مرکزی باهاما در ماه ژوئیه منتشر کرد که کارهای انجام شده بر روی رمز ارز این کشور را نیز دربر می‌‌گیرد. طبق این گزارش، “رمز ارزها می‌‌توانند دسترسی به سیستم‌‌های پرداخت دیجیتالی را با استفاده از فعالسازی تراکنش‌‌های همتا به همتا – برای مثال از طریق کیف پول‌‌های الکرونیکی – افزایش دهند. بانک مرکزی باهاما (CBOB) تلاش دارد نسخه‌‌ای دیجیتالی از دلار باهامایی را به عنوان روشی پرداختی آزمایش کند تا گنجایش مالی خود را مخصوصا در جزایر کوچک‌‌تر این مجمع‌‌الجزایر تقویت بخشد.”

با در نظر گرفتن این نکته که “عرضه ارز الکترونیکی می‌‌تواند باعث بروز خطراتی برای ثبات مالی، امنیت سایبری و همچنین مبارزه با پول‌‌شویی (AML) شود”، بسیاری از کارکنان IMF “پیشنهاد سرمایه‌‌گذاری در سرمایه‌‌های انسانی متعلق به ظرفیت‌‌های فناوری را مطرح کرده‌‌اند تا اطمینان حاصل کنند که این طرح آزمایشی – و همچنین بکارگیری کامل رمز ارز مورد نظر – با زیرساخت‌‌های مالی فعلی سازگار بوده و مکمل آن می‌‌باشد.”

آزمایش چندجانبه رمز ارز در تایلند

بانک تایلند (BOT) دومین فاز آزمایش رمز ارز خود با نام پروژه اینتانون (Project Inthanon) را آغاز کرده است. اولین فاز این آزمایش در ماه آگوست سال گذشته آغاز شد و بر توسعه یک سامانه تسویه ناخالص آنی (RTGS) تمرکز داشت که از رمز ارز بر روی یک لجر توزیع‌‌شده استفاده می‌‌کند. فاز دوم این پروژه در ماه فوریه آغاز شد و اکنون به پایان رسیده است. این مرحله به منظور بررسی هرچه بیشتر نحوه استفاده فناوری DLT در دو حوزه خاص انجام شد.

بانک‌‌های مرکزی در سراسر جهان در حال توسعه رمز ارز خود هستند

اولین حوزه، “توکن‌‌سازی ابزارهای بدهی عرضه‌‌شده توسط بانک تایلند است تا نهایت بازده به دست آید و همچنین توافقات مالی به محض پرداخت میسر گردند.” دومین حوزه، “ادغام تطابق با مقررات و تطبیق داده با فرآیندهای پرداختی بر روی یک لجر توزیع‌‌شده است تا بهره‌‌وری فرآیند مورد نظر بیشتر شده و ریسک‌‌های عملیاتی و سازگاری کاهش یابند.” نتایج دومین فاز آزمایش در ماه ژوئیه منتشر شدند.

این بانک به زودی فاز سوم را آغاز خواهد کرد که در نظر دارد “نمونه اولیه RTGS مبتنی بر فناوری DLT” را آزمایش کند که “به منظور ارتباط با سیستم‌‌های دیگر توسعه داده‌‌ خواهد شد تا تراکنش‌‌های انتقال سرمایه به صورت بین‌‌مرزی ممکن شوند.” بر اساس گزارش BOT، “این پروژه همچنین مشکلات مقرراتی و سازگاری را با توجه به مسائل موجود در بانک تایلند و ارزهای خارجی پوشش خواهد داد.”

اروگوئه، سوئد و اتحادیه کارائیب شرقی

بانک مرکزی اروگوئه برنامه‌‌ای آزمایشی را در مورد رمز ارز در آوریل سال گذشته به پایان رساند که به عنوان بخشی از برنامه افزایش گنجایش مالی دولتی صورت گرفت. بر اساس گزارش بانک تسویه حساب‌‌های بین‌‌المللی (BIS)، برنامه مذکور در نوامبر ۲۰۱۷ و با هدف عرضه، گردش و آزمایش یک پزوی الکترونیکی آغاز شد. “تراکنش‌‌ها از طریق گوشی‌‌های موبایل و با استفاده از پیام‌‌های متنی یا اپلیکیشن پزوی الکترونیکی به شیوه‌‌ای سریع و همتا به همتا انجام شدند.” با این حال، از هیچ بلاک چینی در این برنامه استفاده نشد. بیست میلیون پزوی الکترونیکی عرضه و همگی آنها با پایان یافتن برنامه آزمایشی لغو شدند. این برنامه هم‌‌اکنون در فاز ارزیابی قرار دارد و تصمیم‌‌گیری در مورد آزمایشات بیشتر و عرضه احتمالی در آینده اتخاذ خواهد شد.

ریکس‌‌بانک (Riksbank) در سوئد کار بر روی پروژه کرون الکترونیکی را در بهار سال ۲۰۱۷ و در نتیجه کاهش استفاده از پول نقد در طی سالیان متمادی آغاز کرد. طبق وب‌‌سایت این بانک مرکزی، “کرون الکترونیکی دسترسی عموم را به همتای دیجیتالی پول نقد فراهم می‌‌آورد و دولت ارزش این پول را تضمین خواهد کرد.” در حالی که “هیچ تصمیمی در مورد عرضه احتمالی کرون الکترونیکی اتخاذ نشده است”، ریکس‌‌بانک تایید کرد که “در حال ارزیابی امکان عرضه کرون الکترونیکی است تا رقابت را افزایش دهد و بدین ترتیب برای شرکت در بازارهای پرداخت دیجیتالی نوین آماده‌‌تر باشد.”

بانک مرکزی کارائیب شرقی (ECCB) قراردادی را با شرکت فینتک Bitt Inc. واقع در کشور باربادوس امضاء کرده است تا یک برنامه آزمایشی رمز ارز مبتنی بر بلاک چین را در اتحادیه ارزی کارائیب شرقی (ECCU) راه‌‌اندازی کند. این برنامه آزمایشی دارای نسخه‌‌ ایمن و دیجیتالی دلار کارائیب شرقی (DXCD) خواهد بود که توسط موسسات مالی مجوزدار و همچنین موسسات مالی غیربانکی در ECCU توزیع و استفاده خواهد شد. ارز DXCD برای تراکنش‌‌های مالی و با استفاده از دستگاه‌‌های هوشمند میان مصرف‌‌کنندگان و تاجران مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ECCB در این مورد اذعان داشت که “برای مثال، یک شخص در سنت کیتس و نویس قادر خواهد بود از تلفن هوشمند خود DXCD را به شیوه‌‌ای ایمن و در عرض چند ثانیه به دوست خود در گرنادا ارسال کند – و هیچ هزینه‌‌ای را برای هیچ کدام دربر نداشته باشد.”

هند به دنبال روپیه دیجیتالی

دولت هند هم‌‌اکنون در حال ارزیابی پیش‌‌نویس لایحه رمز ارز با نام “ممنوع ساختن رمز ارزها و مقررات لایحه رمز ارز‌‌ رسمی ۲۰۱۹” است. این لایحه به دولت اجازه می‌‌دهد روپیه دیجیتالی را به عنوان یک ارز قانونی عرضه کند و روپیه دیجیتالی را به عنوان “شکلی جدید از ارزهای دیجیتالی توسط بانک رزرو (Reserve Bank)” معرفی می‌‌کند که “توسط دولت مرکزی با هدف استفاده به عنوان ارز قانونی تایید شده است.”

طبق لایحه مذکور، “این امکان وجود دارد که دولت مرکزی در مشورت با هیات مدیره بانک رزرو روپیه دیجیتالی را به عنوان ارزی قانونی تایید کند که از تاریخی مشخص‌‌ و با مقیاسی تعیین‌‌شده مورد استفاده قرار خواهد گرفت.”

بانک‌‌های مرکزی در سراسر جهان در حال توسعه رمز ارز خود هستند

چرا بانک‌‌های مرکزی به دنبال استفاده از رمز ارز هستند

موسسه IMF در یکی از گزارشات ماه ژوئیه خود توضیح داد که تعدادی از بانک‌‌های مرکزی در حال ارزیابی رمز ارز هستند و همچنین این نکته را خاطرنشان کرد که اقتصادهای پیشرفته‌‌ای که دارای روند نزولی استفاده از پول نقد هستند در حالی بررسی این گزینه به عنوان یک روش پرداختی جایگزین می‌‌باشند. بر اساس این گزارش:

در میان دلایل اصلی بکارگیری رمز ارز می‌‌توان به کاهش هزینه‌‌ها، افزایش بهره‌‌وری استفاده از سیاست‌‌های پولی، رقابت به‌‌وجودآمده از طرف رمز ارزها، اطمینان حاصل کردن از رقابتی بودن بازار پرداختی و ارائه یک ابزار پرداختی بدون ریسک برای عموم اشاره کرد. بیشتر بانک‌‌های مرکزی به دنبال استفاده از رمز ارزهای قابل شناسایی هستند. تقریبا تمامی آنها قصد دارند رویکردی دوگانه را اتخاذ کنند که به مقامات مربوطه اجازه می‌‌دهد تراکنش‌‌ها را ردیابی کنند. تعدادی از آنها در حال ارزیابی رویکردی دوسویه با استفاده از توکن‌‌های قابل ردیابی برای تراکنش‌‌ها/دارایی‌‌های کوچک و ارزهای قابل ردیابی برای تراکنش‌‌های بزرگ هستند.

صندوق بین‌‌المللی پول اذعان داشت که در همین حال، کشورهای دارای سیستم مالی توسعه‌‌نیافته و بسیاری از شهروندان بدون بانک رمز ارزها را “به عنوان روشی برای بهبود گنجایش مالی و حمایت از دیجیتال‌‌سازی” در نظر می‌‌گیرند. “چندین مانع سیاستی و فنی باید برطرف شوند و هنوز هم یک مورد استفاده واضح برای عرضه رمز ارز مشخص نشده است.”

آگوستین کارستنز (Agustín Carstens)، مدیر عمومی BIS، در اواخر ماه ژوئیه عنوان کرد که “بانک‌‌های مرکزی جهان ممکن است ناچار شوند رمز ارزهای مخصوص خود را زودتر از زمان مورد انتظار عرضه کنند. به نظر می‌‌رسد که پس از عرضه پروژه لیبرا (Libra) توسط فیسبوک، تعدادی از بانک‌‌های مرکزی تلاش‌‌های خود در زمینه رمز ارزها را افزایش داده‌‌اند. کارستنز نیز همانند IMF تاکید کرد که “نیاز بانک‌‌های مرکزی به رمز ارزها باید ثابت شود و هنوز هم مشخص نیست که آیا اصلا نیازی به آنها وجود دارد یا خیر.” وی ادامه داد:

بسیاری از بانک‌‌های مرکزی در حال کار بر روی این موضوع هستند؛ ما نیز در حال کار بر روی آن هستیم و از آنها حمایت می‌‌کنیم... به وجود آمدن چنین بازاری ممکن است زودتر از انتظارات ما اتفاق بیافتد و باید قادر باشیم رمز ارز‌‌ بانک مرکزی خود را عرضه کنیم.

فکر می‌‌کنید بانک مرکزی کدام کشور اولین رمز ارز را عرضه خواهد کرد؟

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.