CasperLabs به کمک ولاد زامفیر از اتریوم، یک بلاکچین‌‌ PoS می‌‌سازد

یک استارتاپ تازه به نام CasperLabs با هدف ساخت یک بلاکچین‌‌ جدید بر مبنای یک نسخه از اثبات سهام (PoS) راه‌‌اندازی شده است. مهم‌‌ترین استفاده کننده از این پروتکل اجماع آزمایشی، اتریوم بوده است.

0 101

ولاد زامفیر (Vlad Zamfir) پژوهشگر بنیاد اتریوم در این شرکت جدید نقش معمار ارشد پروتکل اجماع را بازی می‌‌کند. به این ترتیب گزارش‌‌های پیشین درباره‌‌ی همکاری او با این استارتاپ تایید شده است. CasperLabs در ادامه قصد دارد اسپانسر پژوهش‌‌های زامفیر در زمینه‌‌ی PoS شده و یک «بلاکچین‌‌ نسل جدید کاملا نامتمرکز، شاردینگ (sharding) و مقیاس‌‌پذیر» پیاده نماید.

زامفیر به کوین‌‌دسک (CoinDesk) گفته که در این سمت جدید به عنوان «پشتیبان تیم (CasperLabs)» وظیفه‌‌ی او «به وجود آوردن مشخصه‌‌های پروتکل» می‌‌باشد. گویا او قرار است تکنولوژی نهایی را که باید ساخته شود برای تیم تعریف کند. زامفیر خود کدهای بلاکچین‌‌ را نخواهد نوشت بلکه تنها به عنوان پژوهشگر در ساخت آن نقش دارد.

یک از مدل‌‌های رایج از اجماع کریپتوکارنسی به کمک استخراج اثبات کار، تراکنش‌‌های شبکه را تایید می‌‌کند (در استخراج با پروتکل اثبات کار، کاربران دستگاه خود را در خدمت حل مسائل سخت محاسباتی می‌‌گذارند تا بلوک‌‌های جدید به بلاکچین‌‌ افزوده شود). حالا قرار است راهکار دیگر یعنی اثبات سهام (PoS) در مقیاسی عظیم آزمایش شود.

حتی در درون PoS نیز، رقابت طراحی‌‌ برای پیاده‌‌سازی ایده‌‌ها وجود دارد. طراحی انجام شده به دست زامفیر در نخستین روزهای آغاز به کار اتریوم، Casper Correct by Construction یا CBC نام دارد.

مطالبی که امروز منتشر شد آمده:

(کسپرCBC) نوید مقیاس‌‌دهی به بلاکچین‌‌ بدون قربانی شدن تمرکززدایی را می‌‌دهد ... به این صورت که قرار است استخراج که لازمه‌‌ی پروتکل‌‌های قدیمی اثبات کار است، کنار گذاشته شود. روش جدید به لحاظ محیطی و اقتصادی کارآمدتر بوده و امنیتی بیشتری نسبت به سیستم‌‌های (بلاکچین‌‌) پیش از خود دارد

زامفیر همچنین امروز در مراسمی که به مناسبت راه‌‌اندازی استارتاپ برگزار شده بود در کنار مدها پارلیکار (Medha Parlikar)ررر مدیرعامل CasperLabs و مایکل برچ (Michael Birch) توسعه‌‌دهنده ارشد صحبت کرد. او از نقش خود در پروژه مستقیما سخنی به میان نیاورد ولی با تاکید بر پژوهش‌‌های خود روی فرآیند شاردینگ (تقسیم کردن یک سیستم توزیع شده به چند بخش) در فریم‌‌ورک کسپر CBC ، به خوبی درباره‌‌ی آن توضیح داد.

کسپر CBC هم‌‌راستا با گجت فرندلی فینالیتی (Friendly Finality Gadget) کسپر که به اختصار FFG خوانده می‌‌شود ایجاد شده. این گجت را ویتالیک بوترین بنیان‌‌گذار اتریوم و پژوهشگری به نام ویرجیل گریفیت (Virgil Griffith) ساخته‌‌اند.

FFG و کسپر CBC هر دو در چارچوب نقشه راه بلاکچین‌‌ اتریوم مورد بحث قرار گرفته‌‌اند و بخش عمده‌‌ای از جامعه در سال 2017 کسپر CBC را هنوز در حد و اندازه‌‌‌‌های یک نسخه‌‌ی آماده از PoS نمی‌‌دانست. در نهایت باید منتظر بود تا کسپر FFG به طور کامل در اتریوم پیاده‌‌سازی شود.

در حال حاضر کار توسعه‌‌ی کسپر FFG در بلاکچین‌‌ اتریوم پیگیری می‌‌شود. زامفیر نیز سرگرم گسترش تحقیقات خود روی کسپر CBC است و باید یک آنالیز کلیدی و ارزیابی روی جنبه‌‌های گوناگون مدل CBC انجام شود؛ از جمله روی مدل‌‌سازی‌‌های اقتصادی، پارامترهای کلیدی پیکربندی و غیره.

زامفیر امروز به نشریات گفت: « من بسیار خرسندم که CasperLabs به سمت پیاده‌‌سازی یک پروتکل بلاکچین‌‌ مقیاس‌‌پذیر از خانواده‌‌ی پروتکل‌‌های CBC کسپر رفته؛ امیدوارم تلاش‌‌های آنان به بار بنشیند و پروژه‌‌های دیگر را هم به سوی استفاده از این فناوری سوق دهد ».

پشتیبانی مالی از CasperLabs به طور کامل از سوی شرکت مادر به نام ادپتیو هلدینگز (Adaptive Holdings) صورت می‌‌گیرد که مدیرعامل آن مرینال مانوهار (Mrinal Manohar) است.

پیش ازین در گزارشی که از سوی نشریه‌‌ی TheBlock منتشر شد، آمده است استارتاپ CasperLabs تاکنون نزدیک به 20 میلیون دلار تعهد شفافی دریافت کرده که منشاء آن سرمایه‌‌گذاران ثروتمندی همچون گلکسی (Galaxy) و هستند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.