بررسی درخواست بوترین برای افزایش مقیاس پذیری اتریوم به کمک بیت کوین کش

اتریوم دومین رمز ارز و پروژه بزرگ بلاک چینی دنیاست، اما از مشکل بزرگی به نام مقیاس پذیری رنج می‌برد. به همین منظور رهبران آن به دنبال راهکارهای متفاوتی برای افزایش مقیاس این شبکه هستند. ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران این پروژه، اخیرا در اظهارنظری اعلام کرده که آن‌ها با کمک بلاک چین بیت کوین کش می‌خواهند بر این مشکل فائق آیند. اما همه نظر مساعدی نسبت به این تصمیم ندارند.

0 91

به گزارش کوین‌تلگراف در تاریخ ۱۵ ژوئیه، تیم اتریوم (ETH) فعالانه به دنبال راهکاری است که بتواند مقیاس پذیری شبکه‌ بلاک چین را افزایش دهد. هم‌بنیان‌گذار اتریوم، ویتالیک بوترین، اکنون مشغول ارزیابی بلاک چین‌های شخص ثالثی است که نرخ کارمزد پایین‌تری برای انتقال اطلاعات دارند. طبق اعلام او، بلاک چین بیت کوین کش (BCH) به خوبی با این نیاز سازگاری دارد. نقطه قوت بیت کوین کش این است که این بلاک چین توان خروجی بالایی دارد؛ توان خروجی این سیستم ۵۴ کیلوبایت بر ثانیه (KPS) است در حالی که این عدد برای اتریوم ۸ کیلوبایت بر ثانیه است.

مشکل مقیاس پذیری

مقیاس پذیری در طول سال‌های اخیر پاشنه آشیل اتریوم بوده و تیم توسعه‌دهندگان آن تلاش‌های زیادی برای حل این مشکل کرده‌اند. در حال حاضر انتظار داریم که بلاک چین اتریوم بتواند حداکثر ۲۵ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند، اما نمودارها نشان می‌دهد که توان این شبکه در ماه ژوئیه از ۱۱ تراکنش در ثانیه فراتر نرفته و در چند روز اخیر حتی تا ۷ تراکنش بر ثانیه هم پایین آمده است.

بررسی درخواست بوترین برای افزایش مقیاس پذیری اتریوم به کمک بیت کوین کش

این شرایط زمانی بغرنج می‌شود که تعداد تراکنش‌های معلق در هر ثانیه افزایش پیدا می‌کند و حالا از عدد ۶۰۰ هم عبور کرده است. این در حالی است که بلاک چین‌های کوچک‌تر عملکرد بهتری در این زمینه داشته‌اند. برای مثال EOS قادر است ۱۲۰۰ و Tron هم ۲۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه پردازش کند.

توان تراکنش بر ثانیه در میان رمز ارزهای برتر

بررسی درخواست بوترین برای افزایش مقیاس پذیری اتریوم به کمک بیت کوین کش

کسپر (Casper) چه می‌شود؟

بوترین نقشه راه کاملی را تا سال ۲۰۲۰ برای اتریوم ترسیم کرده که بر اساس آن این سیستم باید تا آن تاریخ به پای سیستم‌های پرداخت بزرگی مثل ویزا رسیده و ۲۴ هزار عملیات را در هر ثانیه پردازش کند. در این نقشه‌ی راه به مهاجرت از روش اثبات کار به الگوریتم اثبات سهام، شاردینگ (Sharding) شبکه و معرفی راهکارهای لایه‌ی دوم نظیر Plasma و Raiden نیز اشاره شده است.

الگوریتم اجماع اثبات سهام باعث می‌شود تراکنش‌ها ارزان‌تر شده و فرآیند تولید بلاک‌های جدید با سرعت بیشتری انجام شود، در حالی که راهکارهای لایه‌ی دوم قرار است مقیاس پذیری اتریوم را تا حد زیادی افزایش دهد.

مفهوم شاردینگ نوآوری دیگری است که از معماری اصلاح‌شده‌ شبکه همراه حکایت دارد. در این روش گره‌های بلاک چین به عناصر کوچک‌تر و مستقلی به نام شارد تقسیم می‌شوند. این سازوکار اجازه می‌دهد که شاردها با دسترسی به تاریخچه‌ تراکنش‌های خود بتوانند تراکنش‌های مخصوص خودشان را مدیریت کرده و زمان بارگذاری شبکه را کاهش دهند.

بوترین در مصاحبه‌ای با وبسایت CoinSpice از دو نقطه‌ی بلندمدت برای اتریوم سخن گفت که طبق اعلام او تیم آن‌ها همین حالا مشغول کار روی آن‌هاست و این دو اقدام باعث افزایش مقیاس شبکه‌ی اتریوم می‌شود. یکی از این طرح‌ها شامل استفاده از روشی به نام «زنجیره‌ سایه» است که فرآیند پردازش در آن در خارج از زنجیره انجام می‌شود، اما توابع تغییر وضعیت شبکه پس از ۱۰۰ بلاک به خود زنجیره‌ی اصلی بر می‌گردد.

با این رویکرد فرآیند اعتبارسنجی شبکه به صورت انتخابی انجام می‌شود و گره اعتبارسنجی که بلاک را تایید می‌کند با سپرده‌ی خود ضامن صحت آن می‌شود. در صورتی که او اشتباه کند، سپرده‌اش مصادره می‌شود. بوترین این رویکرد را «رویکرد بازی تعاملی محاسبات» نامیده است. نمودار زیر تفاوت میان این دو رویکرد را توضیح می‌دهد.

بررسی درخواست بوترین برای افزایش مقیاس پذیری اتریوم به کمک بیت کوین کش

در راهکار دوم zk-STARKها (یعنی آرگومان‌های شفاف و مقیاس‌پذیر دانایی صفر) پیشنهاد می‌شوند که بدون افشای محتوای تراکنش‌ها برای اعتبارسنج‌ها، به آن‌ها اجازه می‌دهند اطلاعات را تایید کنند. راهکارهای لایه‌ی دوم برای مقیاس پذیری شبکه مناسب‌اند، ولی توسعه‌ی آن‌ها فرآیندی پرزحمت و زمان‌بر است. با این حال به طور موقت می‌توانیم روشی برای افزایش توان خروجی بلاک چین اتریوم داشته باشیم. بوترین می‌گوید:

در طولانی مدت انتظار داریم که لایه‌ی داده در این طرح‌ها خود اتریوم ۲.۰ باشد. ولی تا زمان به وجود آمدن اتریوم ۲.۰ آن‌چه در اختیار داریم پیش از هر چیز تمام زنجیره‌ی موجود اتریوم است. با این حال زنجیره‌ی موجود اتریوم فعلا به طور کامل پر شده و مدتی است که در حالت پر باقی مانده. اگرچه می‌توانیم کارهای کوچکی برای افزایش مقیاس پذیری آن انجام دهیم، اما انجام این کارها همچنان پرهزینه است. برای انجام اقدامات کوتاه مدت هم اساسا باید از بلاک چین‌های طبقه‌ی دوم به عنوان لایه‌های داده‌ی اضافه استفاده کنید.

بوترین و بیت کوین کش

بوترین توضیح داد که او بلاک چین BCH را انتخاب کرده چون توان خروجی آن ۵۳ کیلوبایت بر ثانیه یعنی حدود ۷ برابر اتریوم است. علاوه بر این، اتصال BCH به شبکه‌ی اصلی اتریوم به خاطر رابط کاربر پسندانه‌ی آن در زمان کوتاه‌تری ممکن است. طبق گفته‌ بوترین:

لایه‌ای محاسباتی از سمت اتریوم و لایه‌ای داده‌ای از سمت BCH موجود است. برای انتقال اطلاعات از اتریوم به بیت کوین کش باید همزیستی مسالمت‌آمیزی میان این دو شبکه وجود داشته باشد.

به‌علاوه، کارمزد شبکه‌ی BCH کمتر از کارمزد BTC و ETH است، به همین خاطر نمی‌توان از آن دو بلاک چین برای حل مشکل مقیاس پذیری اتریوم استفاده کرد. بوترین می‌گوید:

ما بلاک چین‌های پریمیومی – مثل بیت کوین و اتریوم – داریم که امنیت بالایی دارند، اما هزینه‌ی تراکنش‌ها در آن‌ها بیشتر است چون افراد بیشتری می‌خواهند از آن‌ها استفاده کنند. از آن سو، بلاک چین‌های سطح پایین‌تر را داریم که امنیت‌شان کمتر است ولی انجام تراکنش‌ها با هزینه‌ی کمتری در آن‌ها انجام می‌شود، چون گره‌های کمتری در این شبکه‌ها مشغول تایید کردن تراکنش‌ها هستند.

به ادعای موسس اتریوم، این شبکه در حال حاضر با کمک رله‌ی BTC که قراردادی برای نگهداری از هدرهای بلاک بیت کوین است، از مکانیزم‌های کافی برای تایید بلاک‌های بیت کوین کش برخوردار می‌باشد. او می‌گوید برای آغاز کار با BCH فقط کافی است ابزارهای خدماتی را به بلاک چین این شبکه تغییر مسیر دهیم.

و در نهایت آن‌چه که BCH را به عنوان یکی از راهکارهای موجود برای مشکل مقیاس پذیری اتریوم جذاب می‌کند، همان چیزی است که بوترین از آن تحت عنوان رفتار خوب جامعه‌ی کاربری BCH یاد می‌کند. او می‌گوید کاربران این شبکه به هر دلیل که بخواهند و تا هر زمان که مشغول پرداخت هزینه باشند، از این سیستم استفاده می‌کنند.

آیا گزینه دیگری وجود دارد؟

موسسان اتریوم به عنوان گزینه جایگزین، بلاک چین اتریوم کلاسیک (ETC) را در نظر گرفته‌اند که زمان تایید بلاک در آن ۱۴ ثانیه است.

تنها مشکلی که اتریوم کلاسیک دارد و باید حل شود این است که اپلیکیشن مناسبی در پلتفرم اتریوم وجود ندارد که بتواند کار تایید بلاک‌ها را در بلاک چین ETC انجام دهد. با این حال، راهکارهای آماده‌ی کاری در این شبکه وجود دارد که قادر است فعالیت قراردادهای هوشمند ETH را آغاز کرده و از آن سو به توسعه‌دهندگان اجازه دهد هزینه‌ی سوخت (Gas) را تا حد زیادی کاهش دهند. همان طور که بوترین می‌گوید:

«تغییراتی وجود دارد که ETC می‌تواند با اعمال آن‌ها به تعادل برسد. کاهش هزینه‌ سوخت برای فراخوانی داده‌ها نرخ داده‌ی شبکه را افزایش می‌دهد و پشتیبانی از Flyclient را به سیستم اضافه می‌کند که می‌تواند هزینه‌ی سوختِ تایید هدر را تا حدی کاهش دهد که زنجیره‌ی ETH بتواند آن را با قیمتی ارزان مدیریت کند (به یاد داشته باشید که برای ایجاد این بسترها، تایید هدر حتی با فاصله‌ی یک روز هم اتفاق چندان مهمی نخواهد بود، بنابراین Flyclient در این‌جا بسیار مناسب است).»

برخی از اعضای شبکه می‌گویند اتریوم باید از پلتفرم‌های لایت کوین، دش (Dash) و استیم (Steam) استفاده کند، اما تیم توسعه‌دهندگان تاکنون پیشنهادی برای همکاری به هیچ یک از گزینه‌های بالا نفرستاده‌اند.

انتقادها نسبت به پیشنهاد بوترین

اکثر کاربران اتریوم با شک و تردید بسیار به پیشنهاد رهبر این پروژه پاسخ منفی داده‌اند. آندره نِوس (André Neves)، دبیر وبسایت Komenco Blog و Lightwork، در توئیتر خود به مشکلات متعدد بیت کوین کش در زمینه حل مشکل مقیاس پذیری اشاره کرده است:

صلی‌ترین نقطه ضعف زنجیره‌ بیت کوین کش زمان بلاک ۱۰ دقیقه‌ای آن است. اما نرخ هش پایین آن چه می‌شود؟ کنترل مرکزی چطور؟ بلاک‌های بسیار بزرگی که به بازآرایی مداوم زنجیره منجر می‌شوند چه؟

اریک وال، مشاور بنیاد حقوق بشر و سازنده‌ی پلتفرم صرافی Cinnober، اتخاذ چنین تصمیمی را خطرناک خوانده است:

اصلی‌ترین نقطه ضعف زنجیره BCH زمان بلاک ۱۰ دقیقه‌ای آن است. علاوه بر این، نباید فراموش کرد که اکثر استخرهای بیت کوینی به راحتی می‌توانند این بلاک چین را مورد حمله‌ی ۵۱ درصد قرار دهند.

با توجه به آمارهایی که در وبسایت Crypto51.com وجود دارد، یک ساعت تهاجم به بلاک چین بیت کوین کش چیزی حدود ۲۰ هزار دلار برای هکرها هزینه دارد، در حالی که این رقم برای اتریوم ۱۲۰ هزار دلار است. عده‌ای می‌گویند این تصمیم‌گیری از سوی بوترین به معنای عدم اشتیاق او برای توسعه‌ی این شبکه است، در حالی که عده‌ی دیگری حتی فروپاشی این شبکه را پیش‌بینی کرده‌اند. فدریکو تنگا، هم‌بنیان‌گذار سیستم پرداخت Chainside، در توئیتر خود نوشت:

چقدر عالی! اتریوم و بیت کوین کش دارند به فروپاشی سریع‌تر یکدیگر کمک می‌کنند.

با این حال، موسسان اتریوم وضعیت و چشم‌انداز شبکه‌ خود را بسیار مثبت ارزیابی می‌کنند. برای مثال، یکی از هم‌بنیان‌گذاران اتریوم به نام جوزف لوبین در ماه ژوئن مدعی شده بود که مقیاس پذیری اتریوم همین حالا تا حد زیادی افزایش پیدا کرده است. به‌علاوه، طبق اعلام بوترین، چشم‌انداز افزایش ۱۰۰۰ برابری مقیاس پذیری اتریوم کاملا واقعی است. با این حال، باید چندین راهکار مناسب وجود داشته باشد. او قبلا در توئیتر خود گفته بود:

بلاک چین‌های آینده که از اثبات سهم و شاردینگ استفاده می‌کنند هزاران برابر کارآمدتر هستند، به همین خاطر فداکاری برای رسیدن به کارآمدی بیش از پیش پذیرفته خواهد شد.

 

به گفته بوترین، تلاش برای ایجاد ارتباط میان دو بلاک چین بیت کوین کش و اتریوم و لایه‌های اطلاعات اتریوم باید از همین حالا شروع شود. این اتفاق کمک می‌کند تا مقیاس پلتفرم اتریوم حتی پیش از شروع فاز حرکت به سوی شاردینگ افزایش یابد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.