کاربردهای تجاری فناوری بلاک چین‌‌

فناوری بلاک چین‌‌‌‌ ابزاری ایده‌‌آل را برای ذخیره اطلاعات‌‌ و انجام تراکنش‌‌های مختلف فراهم آورده و از این رو شرکت‌‌های زیادی به دنبال استفاده از آن هستند. اما قبل از اتخاذ هر گونه تصمیمی، ابتدا باید چندین مسئله مهم را از نظر بگذرانید تا اطمینان حاصل کنید که این فناوری انتخاب درستی برای شما است. مقاله پیش رو سعی خواهد کرد دیدگاهی جامع را در مورد استفاده از بلاک چین‌‌ در بخش اقتصاد ارائه دهد و در همان حال موارد کاربردی آن را بررسی کند.

0 167

کاربردهای تجاری فناوری بلاک چین‌‌ :به صورت کلی، علاقه سرمایه‌‌گذاران و دنیای اقتصاد به فناوری بلاک چین‌‌ در حال افزایش است. اما هرگاه که یک فناوری سرنوشت‌‌ساز معرفی می‌‌شود، سوالات جدید ممکن است بیش از راه‌‌حل‌‌های مطرح‌‌شده باشند. آشنا شدن با مزایای راه‌‌حل‌‌های بلاک چینی برای بسیاری از سرمایه‌‌گذاران می‌‌تواند بسیار چالش‌‌برانگیز باشد. این فناوری علاوه بر فراهم آوردن زیرساخت بیت کوین و رمز ارزهای دیگر چه مزایایی دارد؟ آیا می‌‌تواند به شما کمک کند کسب و کار خود را بهتر اداره کنید؟ یا اینکه مشکلات واقعی را حل کند؟

در ادامه مواردی از کاربردهای بلاک چین‌‌ را پوشش خواهیم داد و به بررسی سوالاتی خواهیم پرداخت که در صورت تمایل برای استفاده از راه‌‌حل‌‌های بلاک چینی در کسب و کار باید از خودتان بپرسید.

پرداخت حقوق و تراکنش های بین‌‌المللی

این مورد احتمالا از ساده‌‌ترین کاربردهای بلاک چین‌‌ بوده و ممکن است بیشترین ارتباط را با این فناوری داشته باشد. روش‌‌های پرداخت سنتی به کارمزد تراکنش و گاهی اوقات به چندین روز برای تسویه نیاز دارند، مخصوصا برای پرداخت‌‌هایی که به صورت بین‌‌المللی صورت می‌‌گیرند. پرداخت‌‌ها را می‌‌توان با استفاده از شبکه بلاک چین‌‌ به صورت فوری انجام داد. ارسال و دریافت پرداخت‌‌ها با استفاده از بیت کوین یا استیبل کوین هایی مانند DAI یا لیبرا (Libra) آسان‌‌تر و سریع‌‌تر خواهند بود، زیرا هیچ واسطه‌‌ای (بانک) وجود ندارد که تراکنش‌‌‌‌ها را پردازش کند و سهمی برای خود بردارد.

قراردادهای بدون دردسر

فناوری بلاک چین‌‌ می‌‌‌تواند از قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) برای انجام تراکنش‌‌ها استفاده کند، چیزی که به طور بالقوه قادر است زندگی مالکین کسب و کار را بسیار آسان‌‌تر کند.

همیشه بهتر است قبل از انجام هرگونه تجارت با شرکت‌‌های مختلف آنها را با احتیاط بررسی کنید. مطمئنا نمی‌‌خواهید پول چیزی را بدهید و شخص دیگر پول شما را بردارد و بعد از مدتی بدقولی کند. قراردادهای هوشمند خودکار بوده و در میان دو طرف به صورت خوداجراء (Self-fulfilling) انجام می‌‌گیرند. تا زمانی که هردو طرف به وعده‌‌های خود عمل نکرده‌‌اند، هیچ پرداختی صورت نمی‌‌گیرد. به محض انجام این جزئیات، پرداخت به صورت خودکار انجام می‌‌شود.

بهبود کار

می‌‌توان از ماشین فروش به عنوان یک تشبیه مناسب استفاده کرد. زمانی که پول خود را در یک ماشین فروش قرار می‌‌دهید و نوشیدنی مورد علاقه خود را انتخاب می‌‌کنید، لازم نیست نگران باشید: “آیا این دستگاه به وعده خود عمل خواهد کرد؟” خیر، چرا که تنها به صورت خودکار یک نوشیدنی به شما خواهد داد.

این مسئله در مورد تراکنش‌‌های تجارت به تجارت (B2B)، تجارت به مصرف‌‌کننده (B2C) و همچنین استخدام پیمانکار برای پروژه‌‌های کوتاه‌‌مدت صادق است. چنین کاری می‌‌تواند نیاز به اشخاص ثالث جهت نگه‌‌داری از سرمایه‌‌ها در یک حساب دیگر را از بین ببرد و شفافیت بیشتری را در میان شرکت‌‌ها و افرادی به وجود آورد که به کسب و کار مشغولند.

مدیریت زنجیره تامین

بر کسی پوشیده نیست که چرخه‌‌های تامین و عرضه بسیار پیچیده هستند. زمانی که هر لینک چرخه عرضه در یک کشور مجزا قرار داشته باشد و با استفاده از نرم‌‌افزار، سیستم‌‌ قضایی و فرآیندهای داخلی متفاوت مدیریت شود، مطمئنا حاصل کار چیزی جز ناکارآمدی و عدم شفافیت نخواهد بود.

برای حل این مشکل می‌‌توان از بلاک چین‌‌‌‌های تجاری استفاده کرد. از آنجا که مدارک دائمی و تغییرناپذیر بخشی جدایی‌‌ناپذیر از بلاک چین‌‌‌‌های مختلف هستند، بنابراین برای حل مشکلات مربوط به گنگی، نادرستی یا کلاهبرداری در صنعت لجستیک بسیار مناسب هستند. راه‌‌حل‌‌های ارائه‌‌شده توسط این فناوری آنقدر نویدبخش می‌‌باشند که شرکت‌‌هایی مانند IBM و A. P. Moller-Maersk پروژه‌‌ای مشترک را ترتیب داده‌‌اند تا دسته‌‌ای از بلاک چین‌‌‌‌های مختلف را برای صنعت کشتیرانی به وجود آورند.

مبادله انرژی و ردیابی منابع

بخش انرژی می‌‌تواند به شدت از مزایای فناوری بلاک چین‌‌ بهره‌‌مند شود. لجرهای (Ledger) غیرمتمرکز و توزیع‌‌شده‌‌ای که شبکه‌‌های بلاک چینی را به وجود می‌‌آورند برای ردیابی و اجراء مبادلات نیروی برق بسیار مناسب هستند. این فناوری نه تنها به شرکت‌‌ها، بلکه به افراد نیز اجازه خواهد داد در یک بازار همتا به همتای غیرمتمرکز به خرید و فروش انرژی بپردازند.

همچنین شرکت‌‌های موجود در بخش انرژی می‌‌توانند از سیستم‌‌های مبتنی بر فناوری بلاک چین‌‌ برای ثبت و ردیابی میزان انرژی تولیدشده یا محصولات ساخته‌‌شده استفاده کنند. چنین کاری می‌‌تواند نیاز به برگه‌‌های گسترده (Spreadsheet) و هزاران ساعت کار انسانی بر روی وظایف اجرایی را از بین ببرد. همچنین این سیستم‌‌ها هزینه‌‌های مربوط به فرآیندهای پیروی از قوانین و مقررات را کاهش می‌‌دهند، از آنجا که داده‌‌ها شفاف‌‌تر خواهند بود و دسته‌‌بندی آنها بسیار آسان‌‌تر صورت خواهد گرفت.

ذخیره و اشتراک داده

یکی دیگر از کاربردهای بلاک چین‌‌ ذخیره و اشتراک داده است .ذخیره ابری داده‌‌ها در این روزها طرفداران زیادی دارد، اما چرا ابرشرکت‌‌های فناوری باید از تمامی مزایا برخوردار باشند؟ ذخیره اطلاعات به صورت غیرمتمرکز به علت رمزنگاری موجود در شبکه‌‌های بلاک چینی بسیار ایمن‌‌تر خواهد بود و نسبت به اجاره فضا در مراکز عظیم‌‌ ذخیره داده ارزان‌‌تر است.

پروژه‌‌های بلاک چینی دیگر مانند FileCoin به شرکت‌‌ها و حتی شهروندان اجازه خواهند داد که فضای استفاده‌‌نشده خود را اجاره دهند و در ازای آن مزد دریافت کنند. همچنین تعدادی از پروژه‌‌های دیگر مانند Golem به کاربران اجازه‌‌ می‌‌دهند که در ازای اجاره دادن توان پردازش کامپیوتر خود به کاربران دیگر مزد دریافت کنند. چنین کاری می‌‌تواند صرفه‌‌جویی زیادی را برای کسب و کارهای مختلف در پی داشته باشد، چرا که دیگر مجبور نیستند مانند سابق تمامی کامپیوتر‌‌های خود را به نسخه‌‌های جدیدتر و سریع‌‌تر ارتقاء دهند.

سوالاتی که باید قبل از بکارگیری بلاک چین‌‌ در کسب و کار خود بپرسید

اگرچه تمامی این موضوعات بسیار عالی به نظر می‌‌رسند، اما باز هم باید پیش از بکارگیری راه‌‌حل‌‌های فینتک مبتنی بر بلاک چین‌‌ این سوالات را از خود بپرسید.

نیازهای مقیاس پذیری و عملکرد شما به چه صورت می‌‌باشند؟ داده‌‌هایی که می‌‌خواهید در بلاک چین‌‌ ذخیره کنید تا چه اندازه حساس هستند؟ اگر میزان حساسیت اطلاعات شما بالاست و نمی‌‌خواهید آنها را به صورت عمومی ذخیره کنید، باید به جای استفاده از بلاک چین‌‌‌‌های بدون نیاز به مجوز یا عمومی (Permissionless)، از بلاک چین‌‌‌‌هایی استفاده کنید که برای انجام دستورات خاص به اجازه نیاز دارند.

اندازه فایل‌‌ها چطور؟ داده‌‌های شما باید تا چه حد قابل دسترسی باشند؟ ترکیب فناوری بلاک چین‌‌ و فضای ابری می‌‌تواند برای بسیاری از شرکت‌‌ها بهترین گزینه باشد. همچنین فضاهای ابری می‌‌توانند برای بسیاری از موارد استفاده کنونی کافی باشند.

مسئله اصلی این است که از نیازهای شرکت خود آگاه باشید و راه‌‌حل بلاک چینی مورد نظر را با آنها هماهنگ کنید، به جای آنکه بدون هیچ استراتژی خاصی این فناوری را مورد استفاده قرار دهید.

نگاه به آینده

در سال ۱۹۹۴، اشخاص معدود آینده‌‌نگری بودند که می‌توانستند کاربردهای تجاری اینترنت را شناسایی کردند، اما بیشتر مردم هنوز از آن سر در نمی‌‌آوردند. اکنون و بعد از گذشت چند دهه، اینترنت آنچنان با فعالیت‌‌های تجاری نوین ادغام شده است که اقتصاد مدرن بدون آن قادر نیست کاری انجام دهد.

فناوری بلاک چین‌‌ نیز ممکن است تاثیر مشابهی بر دنیای تجارت داشته باشد. اگرچه راه‌‌حل‌‌های بلاک چینی در حال حاضر برای همه مناسب نیستند، اما تمامی شرکت‌‌هایی که می‌‌خواهند در آینده در عرصه رقابت باقی بمانند باید نگاهی به این فناوری داشته باشند. احتمالا در عرض یک دهه آینده این فناوری به گونه‌‌ای برای شرکت‌‌ها و مشتریان سودمند خواهد بود که اکنون حتی نمی‌‌توانیم آن را تصور کنیم.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.