BTC.TOP بیش از ۵۰ درصد نرخ هش شبکه بیت‌‌کوین کش را در اختیار خود گرفته است

استخر استخراج BTC.TOP اکنون از مرز نرخ هش ۵۰ درصد گذشته و همین امر می‌‌تواند تهدید بزرگی برای شبکه بیت‌‌کوین کش باشد. در صورت ادامه همین روند این احتمال وجود دارد که شبکه بیت‌‌کوین کش دچار حمله ۵۱% شود. در این نوع حمله افراد می‌‌توانند شرایط زنجیره را به نفع خودشان اداره کنند و برای مثال کوین‌‌ها را دو بار خرج کنند.

0 150

طبق گزارش Coin Dance، متمرکزسازی استخراج بیت‌‌کوین کش به سطحی رسیده است که تنها یکی از استخرهای استخراج نصف نرخ هش آن را دربر گرفته است.

این سرویس آماری کریپتو به این نتیجه رسیده است که استخر استخراج BTC.TOP، شرکت خصوصی واقع در کشور چین، در روز گذشته نزدیک به ۵۰.۲% کل شبکه بیت‌‌کوین کش را در اختیار خود داشته است. این استخر نرخ هش ۶۷۹ پتاهش بر ثانیه (PH/s) را در مقابل استخرهای دیگر مانند (BTC.com (257 PH/s)، ViaBTC (215 PH/s)، AntPool (125 PH/s و (Bitcoin.com (187 PH/s ثبت کرد.

Latest Bitcoin Cash Blocks by Mining Pool

منبع: COIN.DANCE

بیت‌‌کوین کش و متمرکزسازی

این افزایش قابل توجه ممکن است به دلیل واریانس اتفاق افتاده باشد، اما در عین حال می‌‌تواند شبکه بیت‌‌کوین کش را با استفاده از سناریوی حمله ۵۱% نیز تهدید کند. این پروژه بلاکچینی، که توسط راجر ور اداره می‌‌شود، قبلا به دلیل شکست خوردن در “آزمون استحکام” (Stress Test) مورد انتقادات فراوانی قرار گرفته است، آزمونی که به درخواست یکی از توسعه‌‌دهندگان ناشناس با نام مستعار Bitpico انجام شد. مدارک به دست آمده نشان دادند که ۹۸ درصد تمامی گره‌‌های بیت‌‌کوین کش بر روی یکی از سرورها قرار داشتند و همین امر ریسک به‌‌دست‌‌گیری و هک را بیشتر می‌‌کرد.

در اوایل سال ۲۰۱۸، الکس سیمونز، رئیس بخش هویتی مایکروسافت، فهمید که افزایش اندازه بلاک مانند بیت‌‌کوین کش می‌‌تواند غیرمتمرکزسازی را حتی بیش از چیزهایی مانند Lightning Network تهدید کند.

به گفته‌‌ وی:

اگرچه بعضی از انجمن‌‌های بلاکچین ظرفیت تراکنش‌‌های انجام‌‌گرفته بر روی چین را افزایش داده‌‌اند (به عنوان مثال، افزایش اندازه بلاک)، این روش اغلب باعث ضعیف شدن حالت غیرمتمرکز شبکه می‌‌شود و دیگر نمی‌‌تواند میلیون‌‌ها تراکنش‌‌ سیستم در هر ثانیه را پردازش کند

آینده بیت‌‌کوین کش به چه صورت خواهد بود

مهمترین جنبه در مورد هر شبکه غیرمتمرکزی این است که در مقابل کنترل مرکزی مقاوم می‌‌باشد. در بدترین حالت ممکن، شرکت‌‌های استخراج بداندیش ممکن است نرخ هش خود را ترکیب کنند تا شبکه را به کلی به دست بگیرند. آن‌ها‌‌ حتی ممکن است باعث جلوگیری از انجام تراکنش‌‌ها شوند؛ این کار حتی می‌‌تواند باعث شود که آن‌ها‌‌ تراکنش‌‌های تاییدشده را بازگردانند یا اینکه یک توکن را از طریق ایجاد یک چین جدید یا توسط جابجا کردن بلاک‌‌های قدیمی دو بار خرج کنند.

برای مثال، بیت‌‌کوین گلد در سال ۲۰۱۸ دچار یک حمله ۵۱% شد و هکرها برای چندین روز توکن‌‌های این شبکه را دو بار خرج می‌‌کردند. بر طبق گزارش صرافی معامله‌‌کننده این توکن، آن‌ها‌‌ در نهایت توانستند ۱۸ میلیون دلار از توکن‌‌های بیت‌‌کوین گلد را بدزدند. در آگوست ۲۰۱۶، دو پروژه کریپتویی مبتنی بر اتریوم، کریپتون (Krypton) و شیفت (Shift)، در شبکه‌‌های خود شاهد حمله ۵۱% بودند.

در بعضی از موارد، استخرهای استخراج که به صورت ناخواسته از نرخ هش ۵۱% گذشته‌‌اند به صورت داوطلبانه قدرت کامپیوترهای خود را کاهش داده‌‌اند تا آن را در بین استخرهای دیگر توزیع کنند. برای مثال، GHash.io در سال ۲۰۱۴ از مرز ۵۰% در شبکه بیت کوین گذشت، اما در نهایت آن را به دلیل واکنش انجمن به ۴۰% کاهش داد.

BTC.TOP نیز می‌‌تواند همان کار GHash.io را تکرار کند: قدرت استخراج خود را کمی پایین بیاورد تا اعتماد دوباره را در شبکه بیت‌‌کوین کش تزریق کند. اگر این شرکت کوتاه نیاید، بیت‌‌کوین کش مطمئنا به دلیل عدم اعتماد سرمایه‌‌گذاران ضربه‌‌های شدیدی خواهد خورد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.