Braiins OS جایگزینی متن باز برای سخت افزار استخراج بیت کوین‌‌

امروزه استخراج ارزهای رمزنگاری شده تبدیل به یک صنعت پردرآمد در بسیاری از کشورها شده است. برای استخراج ارزهای رمزنگاری شده به سخت افزار و نرم افزارهایی نیاز داریم که بهره‌‌وری عملکرد استخراج را افزایش دهند. در این مطلب یکی از نرم افزارهای متن باز استخراج معرفی شده است و موضوعات جالب توجه‌‌ای در خصوص قابلیت‌‌ها و ویژگی‌‌های این نرم افزار ارائه شده است.

0 153

شرکت Slush Pool اخیرا نسخه آزمایشی ASIC Miner را به نام Braiins OS منتشر کرده است. این سیستم عامل به عنوان “اولین سیستم مبتنی بر لینوکس که به طور کامل متن باز است و برای الحاق به دستگاه‌‌های رمز ارزها ” تبلیغ می‌‌شود. این سیستم، جایگزین سیستم عامل پیش‌‌فرض سخت‌‌افزار کارخانه است که با محبوب‌‌ترین سخت افزارهای استخراج همراه می‌‌شود.

پس از بازدید وب‌‌سایت این پروژه، بازدیدکنندگان با یک پیام روشن، یک ماتریس که با روحیه صنعت مربوطه تداوم می‌‌یابد روبه‌‌رو می‌‌شوند، این پیام عبارت است از : کنترل را در دست بگیرید.

بازاندیشی متن باز در یک فضای متن باز

علاوه بر این در وب‌‌سایت این پروژه اعضای جامعه دعوت به خداحافظی با سیستم‌‌های بسته و ویژگی‌‌های پنهان شده‌‌اند. این وعده شفافیت اشاره ضمنی به درخشندگی متضاد بزرگترین نرم افزارهای رقیب استخراج نیز است.

Bitmain تبلیغ می‌‌کند که نرم افزار خود به صورت متن باز است. اما جان چاپک (Jan Čapek) مدیر Braiins به مجله بیت کوین‌‌ (Bitcoin Magazine) توضیح داده است که بسیاری از ویژگی‌‌های کد Bitmain به صورت مخفیانه بسته شده‌‌اند. که این امر البته به معنای عدم امکان ارائه نرم افزاری بهتر و خلاف اصول انتقال نرم افزارهای متن باز می‌‌باشد.

اساسا، چیک نشان می‌‌دهد که چندین مولفه کلیدی برای ایجاد کد منبع Bitmain برای اینکه کاملا متن باز محسوب شود، مانند کد FPGA وجود ندارد. بدون این قسمت‌‌ها، کاربران نمی‌‌توانند یک تصویر کامل از نسخه کلاینت نرم افزار استخراج داشته باشند.

” مشکل این است که اکثر افراد قادر به ساخت یک تصویر کامل S9 نیستند، زیرا کاملا مشخص نیست که همه اجزای Bitmain ارائه شده است یا خیر. برای ساختن یک سیستم کامل در اولین مرحله نیاز به bootloader (گاهی اوقات SPL گفته می‌‌شود)، u-boot، Linux kernel، سیستم لینوکس (buildroot/openwrt)، FPGA bitstream به علاوه منابع و نیز منابع cgmine دارید. بنابراین چیزهای بیشتری وجود دارند که باید بررسی شوند، درحالی‌‌که بسته هستند و دستیابی به آن‌‌ها ممکن نیست”. برای مثال چرا کد FPGA همچنان بسته است؟

حتی بدون این سیستم‌‌های بسته، دیگر نرم افزارها نیز درهای پشتی یا ویژگی‌‌های پنهانی دارند که Braiins OS این عمل را رد می‌‌کند و نمی‌‌پذیرد.

یک در پشتی و پنهان در کدهای Bitmain وجود دارد.

ویژگی که در ژوئیه 2016 به عنوان Antbleed معرفی شد و به Bitmain قابلیت خاموش کردن سخت افزارهای Antminer فعال بیشتر در مدل S9 را می‌‌دهد. Bitmain گفته است که این ویژگی (در پشتی) صرفا به درخواست دارنده و برای زمانی است که سخت افزار سرقت یا هک شود.

چاپک در این‌‌باره می‌‌گوید: صرف‌‌نظر از انگیره و هدف Bitmain، Antbleed هدف اصلی ساخت Braiins OS بوده است.

پیشنهاد شفافیت و انعطاف‌‌پذیری

چاپک ادامه می‌‌دهد: انتشار اولیه OpenWrt که یک توزیع مبتنی بر لینوکس عمومی است و انعطاف‌‌پذیری بسیاری دارد. همچنین متا پروژه مرکزی آن برای توسعه‌‌دهندگان در GitHub در دسترس است.

پیشتر چاپک اعلام کرده است که نرم افزار کامل‌‌تر و قابل تنظیم‌‌تری نسبت به پیش‌‌فرض‌‌های کارخانه ارائه خواهد داد، شبیه شرکت‌‌هایی مانند Bitmain که سخت افزارهای خود را اینگونه سفارش می‌‌دهند.

” هیچ‌‌یک از تولیدکنندگان روش آسان، مستند یا همراه با روش اصلی ساخت یک تصویر و اجرای آن روی یک سخت افزار را ارائه نمی‌‌دهند. که این امر نبود شفافیت را نمایان می‌‌کند”.

چاپک می‌‌گوید: به عنوان یک جایگزین Braiins OS “می‌‌تواند برای ساختن تصویر کلی سیستم عامل مورد استفاده قرار بگیرد.” این امر شامل ابزاری برای پیکربندی و اجرای سیستم‌ عامل برای سخت افزار است، یعنی همان چیزی که رقبا در حال حاضر ارائه نمی‌‌دهد.

این سیستم‌ عامل تنها با Antminer S9 و DragonMint TI سازگار است که البته این دو دستگاه بیشترین میزان استفاده را در حال‌‌حاضر دارند. این تیم در آینده قصد دارد که نرم افزار خود را برای دستگاه‌‌های دیگر نیز شامل Whatsminer M10 منتشر کند.

این پروژه با استخرهای استخراج بیشتری همکاری خواهد کرد تا از کمک توسعه‌‌دهندگان بیشتری بهره‌‌مند شود. در حال‌‌حاضر ” Slush Pool یکی از معدود استخرهایی است که از نسخه پروتکل BIP310 (rolling extension) stratum استفاده می‌‌کند”.

چاپک خاطر نشان می‌‌کند: Braiins OS” نمی‌‌خواهد که تصاویر مختلفی را برای نصب در نظر بگیرد”. فقط در صورتی که مشکل جدی در سیستم‌ عامل کارخانه وجود داشته باشد این امر انجام خواهد شد. “انتشار نسخه آفا رویکردی بود که آن را نمی‌‌خواستیم”.

درعین‌‌ حال، تیم به غنی شدن و گسترش جامعه چشم دوخته است و چاپک نشان می‌‌دهد که آنها با فعالیت‌‌های مربوط به توسعه درصد بهبود این پروژه هستند.

“در حال‌‌حاضر ما در حال جمع‌‌آوری بازخوردها از جامعه هستیم. نسخه بعدی با توجه به S9 ویژگی‌‌های اضافی مانند هر فرکانس hashboard و پیکربندی ولتاژ را به ارمغان می‌‌آورد.

چندی پیش نیز Braiins اعلام کرد که آن‌‌ها وجود AsicBoost در S9 ASICs Bitmain را تایید کرده‌‌‌‌اند. که علت این امر می‌‌تواند مربوط به ثبت اختراع این دستگاه باشد. این ویژگی برای کاربران در دسترس نیست. با این‌‌حال تیم Braiins قصد دارد که ویژگی مذکور را در BraiinsOS باز کند، بدین معنا که مالکان Bitmain S9 می‌‌توانند بهره‌‌وری دستگاه‌‌های خود را تا ده درصد افزایش دهند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.