Bodhi چیست؟ ایجاد یک بازار پیش‌بینی بی‌نقص

Bodhi یک بستر غیرمتمرکز برای بازار پیش‌بینی است که بر بازار کشور چین تمرکز دارد. کاربران Bodhi می‌توانند بر اساس نتایج ورزشی، مالی، سیاسی و دیگر رویدادهای جهانی خرید و فروش کنند. توکن (Bodhi (BOT هم ارز آن است. هدف Bodhi این است که یک بازار پیش‌بینی مستقل، معتبر و مقیاس‌پذیر بسازد که از کارایی یک بازار پیش‌بینی جهانی، برای بهینه کردن تصمیم‌گیری بهره برد.

0 121

درمورد Bodhi

Bodhi می‌خواهد به محبوب‌ترین بستر بازار پیش‌بینی تبدیل شود. ظهور و استفاده‌ی بلاکچین، بهره‌وری بسترهای پیش‌بینی را افزایش می‌دهد. Bodhi یکی از اولین و بزرگ‌ترین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بر پایه بلاکچین کوانتوم (Qtum) است.

چرا کوانتوم؟ تیم Bodhi کوانتوم را انتخاب کرد چون زیرساخت هسته بیت‌کوین را با ماشین مجازی اتریوم ترکیب می‌کند. این ترکیب منجر به ثبات و قابل همکاری شدن اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز بر بستر کوانتوم می‌شود. کوانتوم برای توسعه‌دهندگان امکان ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی را فراهم می‌کند که بر دستگاه‌های موبایل قابل اجرا هستند و با دیگر اکوسیستم‌های بلاکچین سازگارند.

Bodhi به اولین اپلیکیشن غیرمتمرکز نسخه‌ی آزمایشی کوانتوم در 26 دسامبر 2017 تبدیل شد و تیم پروژه قصد دارد نسخه نهایی محصول را در ژانویه 2018 به اجرا در بیاورد.

Bodhi چیست؟
Bodhi چیست؟

ستاره در حال طلوع برای بازار پیش‌بینی

بازارهای پیش‌بینی با هدف تبادل نتیجه‌ی رویدادها ساخته شده‌اند. این مفهوم از ایده‌ی سرمایه‌ گذاری جمعی و اجماع عمومی درمورد نتایج مشخص گرفته شده است. بازارهای پیش‌بینی برای همه چیز، از شرط‌بندی ورزشی گرفته تا ارزشیا‌بی‌های راهبردی استفاده می‌شوند.

بازارهای پیش‌بینی منجر به رویدادهایی همچون “عقل جمعی” (The Wisdom of Crowds) نیز می‌شود که بیان می‌کند: عده‌ای از مردم با تجربه‌های فراوان پیش‌بینی بهتری را نسبت به یک فرد واحد انجام می‌دهند. با این وجود این “عقل” وابسته به تفکر جمعی، فشار، جانبداری و ترس است و می‌تواند تهدید بزرگی برای دقت بازار پیش‌بینی باشد.

Bodhi مفهوم بازار پیش‌بینی را با بلاکچین ترکیب می‌کند و از این طریق می‌تواند زیرساختی را برای ده‌ها هزار کاربر بالقوه جهت ورود و شرط‌بندی فراهم کند، با این حال Bodhi هم بی‌رقیب نیست.

آگر (Augur) که با Gnosis هم رقابت دارد، Bodhi را در میزان سرمایه جذب شده تعقیب می‌کند، اما کاغذ معرفی کسب و کار Bodhi مزایای فراوانی این پلتفرم نسبت به دو پلتفرم رقیب را مشخص ساخته است که برای درک کامل این مزایا، ابتدا باید توضیح سریعی در مورد Augur و Gnosis داشته باشیم.

آگر به کاربران خود امکان ساختن رویدادهای پیش‌بینی با استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم را فراهم می‌کند. پس از این پیش‌بینی‌ها، هر کدام از این پیش‌بینی‌ها با استفاده از توکن رایج شبکه آگر (REP) توسط کاربران قیمت‌گذاری‌ می‌شود و وقتی یک رویداد در نهایت اتفاق می‌افتد، آن دسته‌ خاص که نتیجه‌ی صحیح پیش‌بینی را گزارش کرده بودند با توکن REP پاداش داده می‌شوند.

کل سیستم آگر بر دارندگان REP مبتنی است و دارندگان مسئول نگه‌داری و قضاوت آن هستند. با این حال، این سیستم مشکلاتی در زمینه مقیاس‌پذیری دارد. دارندگان REP بسیار زیادند و تجربه‌های متفاوتی دارند. محدودیت‌های دارندگان REP به عنوان بخش مهمی از آگر، به دلیل طولانی بودن زمانی است که برای رسیدن به توافق پیش‌بینی یک رویداد انجام می‌شود و باعث به وجود آمدن هزینه‌ی زمانی و بهره‌وری پایین‌تر می‌شود.

Gnosis هم از قراردادهای هوشمند اتریوم استفاده می‌کند اما به جای دارندگان سکه از یک هسته برای پیش‌بینی رویدادها استفاده می‌کند. این کار به حفظ بهره‌وری کمک می‌کند، ولی با این حال استفاده از یک هسته متمرکز هم محدودیت‌های خود را دارد، به عنوان مثال اگر به دلیل دخالت یک شخص واسطه خرابکار، در سیستم نقطه شکستی به وجود بیاید، همه‌ی پیش‌بینی‌ها قفل می‌شود و بستر Gnosis هم قسمتی از اعتبار خود را از دست خواهد داد.

آگر و Gnosis با Bodhi متفاوت‌اند چون آن‌ها نمی‌توانند یک نتیجه‌ی نادرست را برگردانند، در حالی که Bodhi می‌تواند از طریق هسته‌ی جایگزین این کار را انجام دهد.

Bodhi چیست؟
Bodhi چیست؟

تاریخچه معاملات

Bodhi در سابقه‌ی تبادل خود نقاط جالب فراوانی دارد.

Bodhi چیست؟
Bodhi چیست؟

پس از اینکه دولت چین مانع انجام ICOها در ماه سپتامبر شد، Bodhi دوازده میلیون دلار را به سرمایه‌گذاران خود برگرداند. اگرچه این کار خطری جدی برای حیات Bodhi به حساب می‌آمد اما یکی از چند پروژه‌ی معدودی بود که از این ممنوعیت جان سالم به در برد.

Bodhi این ممنوعیت را توسط اجرای پیش‌تبادل صرافی (initial exchange offering (IEO دور زد که اولین مورد در نوع خود بود. تیم پروژه توانست با قرار گرفتن در پنج صرافی مختلف در 20 نوامبر 2017، 24 میلیون دلار سرمایه جذب کند.

Bodhi اعلام کرد که قصد دارد 4 میلیون توکن برای دارندگان ارز کوانتوم ایردراپ کند.

تیم Bodhi

تیم Bodhi شامل افردی چون ژیاهونگ لین (Xiahong Lin)، فرانک هو (Frank Hu)، لی لی (Li Li)، دریک والینتوکان (Deric Walintukan) و کریس لی (Chris Li) می‌باشد. تیم کنونی Bodhi شامل ده عضو است که چهار نفر مهندس، دو طراح، سه متخصص بازاریابی و یک مدیر عملیاتی دارد.

ژیاهونگ لی، موسس Bodhi، پیشتر برای Edmodo ،Twitter ،Tencent و IBM کار کرده است.

Bodhi چیست؟
Bodhi چیست؟

این پلتفرم با تمرکز بر بازار چین، جامعه‌ای پر جنب و جوش 15 هزار نفری دارد که بیشتر آنان در گروه Bodhi در وی‌چت (Wechat) عضو هستند و سازمان‌هایی همچون Danuha Capital، InBlockChain، FBG و Aware Capital حامی Bodhi هستند.

از کجا بخرم؟

خریدن Bodhi کار دشواری است و نمی‌توانید آن را در صرافی‌های مشهور مثل باینانس (Binance) و بیت‌رکس (Bittrex) پیدا کنید.

یکی از قوانین Bodhi این است که اگر شما شهروند مقیم یا دارنده‌ی گرین‌کارت ایالات متحده هستید یا در کشور چین زندگی می‌کنید، نمی‌توانید Bodhi را خریداری کنید و به نظر جالب نمی‌آید که دو کشوری که با هم مشکل دارند نتوانند وارد این بازی شوند.

این توکن هم‌اکنون در صرافی‌های Gate.io ،Allcoin ،Exx ،Lbank و BigOne قابل خرید است.

فکرهای نهایی

این پروژه در نهایت یک رقیب قابل قبول در زمینه‌ بازارهای پیش‌بینی مبتنی بر بلاکچین است. با اینکه تا ماه ژوئن 2018 بازار پیش‌بینی Bodhi را نخواهیم دید اما منتظریم حرکت‌های آن را در بازار ارز رمزنگاری‌ شده مشاهده کنیم.

Bodhi چیست؟
Bodhi چیست؟

دنبال کردن خط سیر زمانی توسعه‌ی بازار پیش‌بینی Bodhi جالب است، به خصوص چون یکی از پروژه‌های متعدد رقابتی چینی می‌باشد که بر بستر بلاکچین کوانتوم فعالیت می‌کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.