موارد استفاده بلاک چین: امور خیریه

سازمان‌‌های خیریه معمولا به دلیل نبود شفافیت، مسائل مربوط به پاسخگویی و محدود بودن راه‌‌های پذیرش کمک‌‌های دریافتی با مشکلاتی روبرو هستند. کارهای بشردوستانه با استفاده از رمز ارز (یا استفاده از فناوری بلاک چین برای تسریع بخشیدن به کمک‌‌های خیریه) راه‌‌حلی متفاوت را ارائه می‌‌دهند. تراکنش‌‌های غیرمتمرکز و مستقیم می‌‌توانند به این سازمان‌‌ها کمک کنند به شیوه‌‌ای کارآمدتر مبالغ اهداء شده را دریافت کرده و به جمع‌‌آوری سرمایه بپردازند.

0 93

موارد استفاده بلاک چین: امور خیریه

اصول بلاک چین

به وجود آمدن سیستم‌‌های بلاک چینی مزایای زیادی را در بسیاری از صنایع به وجود خواهد آورد، چرا که شفافیت و امنیت بیشتری را برای داده‌‌ها فراهم می‌‌آورند. اگرچه این مفهوم مدت‌‌ها قبل از پیدایش بیت کوین وجود داشت، اما پتانسیل بلاک چین تنها چند سال است که در مقیاسی گسترده مورد توجه قرار گرفته است.

بلاک چین یکی از اجزاء اساسی تمامی شبکه‌‌های اقتصادی کریپتوکارنسی است. این فناوری توسط ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) به عنوان لجر دیجیتالی (Digital Ledger) زیرساخت بیت کوین ساخته شد، اما از آن زمان در سناریو‌‌های بسیار زیادی مورد استفاده قرار گرفته و نه تنها خود را به عنوان جزئی جدایی‌‌ناپذیر از رمز ارزها ثابت کرده است، بلکه اکنون انواع دیگری از ارتباطات دیجیتالی و اشتراک داده به آن وابسته هستند.

بلاک چین بیت کوین به عنوان یک فناوری لجر توزیع شده (DLT) کار می‌‌کند که از طریق رمزنگاری ایمن شده و توسط شبکه‌‌ای عظیم از کامپیوترها یا نودها (Nodes) نگه داشته می‌‌شوند. چنین چارچوبی قابلیت تراکنش‌‌های بدون مرز همتا به همتا (P2P) را در محیطی فراهم می‌‌آورد که هیچ نیازی به اجازه افراد ثالث ندارند. عدم نیاز به اجازه بدین معنا است که کاربران مجبور نیستند به یکدیگر اعتماد داشته باشند، چرا که تمامی نودهای شرکت‌‌کننده ناچار هستند از دسته‌‌ای از قوانین از پیش تعیین شده پیروی کنند (که توسط پروتکل بیت کوین اجرایی می‌‌شوند).

لجر بیت کوین که برای این تراکنش‌‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد به هیچ مرکز داده یا سروری وابسته نیست. به جای آن، بلاک چین توزیع شده و در میان انبوهی از نودهای کامپیوتری در سراسر جهان پخش شده است. این یعنی هر دفعه یک تراکنش‌‌ تایید می‌‌شود یا یک داده تغییر می‌‌یابد، هر شرکت‌‌کننده در شبکه باید نسخه بلاک چین خود را در راستای آن رویداد بروزرسانی کند (باید در مورد تمامی تغییرات به اجماع برسند).

همانطور که به آن اشاره شد، بلاک چین معمولا به عنوان لجر توزیع شده مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و مزایای فراهم آمده توسط این فناوری منحصر‌‌به‌‌فرد در حال خدمت‌‌رسانی به چندین سازمان بشردوستانه و بنیاد خیریه هستند. بنیاد خیریه بلاک چین بایننس (BCF) یک مثال بسیار مناسب است.

کمک‌‌های خیریه به صورت رمز ارز

هنوز راه زیادی تا گسترش جهانی رمز ارزها باقی مانده است و این مسیر در مورد بنیادهای خیریه مطمئنا بسیار طولانی‌‌تر است. در حال حاضر، تعداد کم اما رو به ‌‌رشدی از سازمان‌‌های خیریه وجود دارند که از رمز ارزها به عنوان یک روش برای دریافت کمک مالی استفاده می‌‌کنند.

اهداءکنندگانی که قصد دارند از رمز ارزها برای کمک استفاده کنند، باید خود را به چند سازمان اندک محدود سازند که از رمز ارزها پشتیبانی به عمل می‌‌آورند یا اینکه مبلغ چنان زیادی را اهداء کنند تا سازمان‌‌ مورد نظر پرداخت‌‌های رمز ارزی را در نهایت بپذیرد.

قبل از اینکه یک موسسه خیریه شروع به دریافت رمز ارز کند، باید فرآیندی را برای مدیریت و توزیع سرمایه‌‌های دریافت شده به شیوه‌‌ای شفاف و کارآمد تعیین کند. آشنایی با اصول رمز ارزها و فناوری بلاک چین – و اینکه کمک‌‌های دریافتی به چه صورت می‌‌توانند به ارز فیات بازگردانده شوند – برای بکارگیری درست این استراتژی بسیار حیاتی است.

مزایای احتمالی کارهای بشردوستانه با استفاده از رمز ارز

چنین رویکردی می‌‌تواند مزایای زیادی را برای سازمان‌‌های خیریه یا اهداءکنندگان دربر داشته باشد:

  • شفافیت کامل: هر تراکنش رمز ارز منحصربه‌‌فرد است که یعنی می‌‌توان آن به راحتی از طریق بلاک چین ردیابی کرد. سطح بالاتر شفافیت و پاسخگویی عمومی می‌‌تواند ذهن اهداءکنندگان را راحت‌‌تر کرده و در همان حال آنها را ترغیب کند به منظور تقویت وجهه سازمان خیریه مورد نظر کمک مالی اهداء کنند.
  • جهانی و غیرمتمرکز بودن: بیشتر شبکه‌‌های بلاک چین سطح بالایی از تمرکز زدایی را نشان می‌‌دهند، یعنی به هیچ دولت یا نهاد مرکزی دیگری وابسته نیستند. بنابراین، سرمایه‌‌ها را می‌‌توان به صورت مستقیم از اهداءکننده به سازمان انتقال داد و ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین آن را برای تراکنش‌‌های بین‌‌المللی بسیار مناسب می‌‌کند.
  • توافقات دیجیتالی: بلاک چین اشتراک و ذخیره داده‌‌های دیجیتالی را بسیار ساده‌‌تر می‌‌سازد و همچنین ممکن است آن را برای اطمینان خاطر از این نکته به کار ببریم که اسناد یا قراردادهای مهم نمی‌‌توانند بدون اجازه تمامی افراد شرکت‌‌کننده در شبکه ویرایش شوند.
  • هزینه‌‌های کمتر: فناوری بلاک چین پتانسیل این را دارد که شیوه مدیریت سازمان‌‌های خیریه را ساده‌‌تر کند که به وسیله خودکارسازی بخش‌‌هایی از فرآیند و کاهش هزینه‌‌های کلی از طریق استفاده از واسطه‌‌های کمتر به دست می‌‌آید.
  • مالیات کمتر: برای مثال یک اهداءکننده آمریکایی را در نظر بگیرید؛ اگر کمک‌‌های مالی با استفاده از بیت کوین صورت گیرند، سازمان خیریه تمامی ارزش ارسال شده را دریافت می‌‌کند. به علاوه، شخص اهداءکننده قادر خواهد بود در مقابل سازمان‌‌های دولتی از معافیت مالیاتی بیشتری برخوردار شود.

نگرانی‌ها و محدودیت‌ها

علی‌‌رغم مزایای بالقوه که ذکر شدند، نگرانی‌‌هایی نیز در مورد این مسئله وجود دارند:

  • بی‌‌ثباتی: علاوه بر استیبل‌‌کوین‌‌ها، بیشتر رمز ارزها در بازارهایی بسیار بی‌‌ثبات معامله شده و معمولا با نوسانات زیادی در ارزش خود روبرو می‌‌شوند.
  • امنیت: اگر کلیدهای خصوصی که اجازه دسترسی به سرمایه‌‌ها را می‌‌دهند، گم شوند هیچ راهی برای بازگرداندن آنها وجود ندارد. همچنین اگر کلیدها به شیوه‌‌ای درست مدیریت یا ایمن‌‌سازی نشوند، هر شخص تبهکاری می‌‌تواند به کیف پول دسترسی پیدا کرده و سرمایه‌‌ها را به سرقت ببرد.
  • آگاهی و فهم عمومی: بیشتر مردم نمی‌‌توانند بلاک چین را به خوبی توضیح دهند و بسیاری از اهداءکنندگان بالقوه با اصول رمزارز آنقدر آشنایی ندارند که به سیستم آن اعتماد کنند یا از آن برای کمک‌‌های خیریه خود بهره ببرند.

موارد واقعی استفاده بلاک چین

اقدامات بشردوستانه با استفاده از رمز ارزها در سال‌‌های اخیر توسط چند سازمان نام‌‌آشنا مورد استفاده قرار گرفته‌‌اند. برای مثال، سازمان جهانی Fidelity Charitable در سال 2017 حدود 69 میلیون دلار به صورت رمز ارز دریافت کرد. همان سال، یک خیر ناشناس که با عنوان Pine شناخته می‌‌شود حدود 55 میلیون دلار از طریق Pineapple Fund به صورت بیت کوین به سازمان‌‌های خیریه جهانی اهداء کرد.

همانطور که قبلا نیز به آن اشاره شد، سازمان BCF یک مثال عالی برای این مسئله می‌‌باشد. BCF یک سازمان غیر انتفاعی است که به دنبال تغییر کارهای انسان‌‌دوستانه از طریق یک پلتفرم خیریه غیرمتمرکز است.

سخن نهایی

کمک انسان‌‌دوستانه با استفاده از رمز ارزها به عنوان یک روش نسبتا جدید برای اهداء، دریافت و توزیع کمک‌‌های خیریه باقی مانده است. اما با گسترش و افزایش محبوبیت هرچه بیشتر فناوری بلاک چین، سازمان‌‌های خیریه و همچنین اهداءکنندگان ممکن است آن را به عنوان روشی عالی برای کمک به افراد نیازمند انتخاب کنند. اگر افراد بیشتری آن را انتخاب کنند، سازمان‌‌های خیریه نیز فعالیت‌‌های رمز ارزی خود را مطابق با آنها گسترش خواهند داد.

موارد استفاده بلاک چین

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.