۱۰ ایده بلاک چینی که دنیا را تغییر خواهند داد

بلاک چین همان قدر که یک ایده نوآورانه و انقلابی به حساب می‌آید، زمینه‌ساز ظهور پروژه‌های بسیاری شده که اکثر آن‌ها هم به فکر ایجاد تحول و رفع مشکلات موجود در زندگی بشر هستند. بعضی از این پروژه‌ها هنوز به درستی درک نشده‌اند و چند سالی طول می‌کشد تا مردم آن‌ها را بپذیرند و به پتانسیل‌هایشان پی ببرد. در این مطلب می‌خواهیم به معرفی ۱۰ ایده بلاک چینی آینده‌نگرانه بپردازیم.

0 337

فناوری بلاک چین از همان حدود یک دهه پیش که به وجود آمد به همه ثابت کرد که می‌تواند دستاورد و نوآوری بزرگی باشد. این فناوری از آن زمان تاکنون به نوآوری‌های زیادی کمک کرده که اثر پایداری بر حیات بشریت خواهند داشت. از جمله‌ی این دستاوردها می‌توانیم به اینترنت اشیا (IoT) و قراردادهای هوشمند اشاره کنیم.

با این حال، برخی از پروژه‌های بلاک چینی روی برخی از جنبه‌های زندگی بشر دست گذاشته‌اند که درک صحیح اثرگذاری آن‌ها هنوز برای ما ممکن نیست. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا نگاهی به ۱۰ پروژه‌ی بلاک چینی جذاب بیندازیم که دنیا باید در آینده به آن‌ها چشم بدوزد.

اندرو ادکاک (Andrew Adcock)، مدیرعامل شرکت Crowd of Angels، در پاسخ به این سوال که آیا حوزه‌هایی وجود دارد که بلاک چین هنوز در آن‌ها اشباع نشده باشد و تا چند سال آینده قادر به درک صحیح آن‌ها نباشیم، گفت:

استفاده از توانمندی‌های بلاک چین برای حل مشکلات موجود، به‌خصوص با تمرکز بر زنجیره تامین، در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و دهه آینده دوران جذابی برای توسعه‌دهندگان خواهد بود. معتقدم که در زمینه‌ی مدیریت «سهام» هم به دستاوردهای بزرگی نرسیده‌ایم و این حوزه هم می‌تواند با کمک بلاک چین دستخوش تحولات زیادی شود.

در ادامه به طور خلاصه به معرفی  ایده های بلاک چینی و پروژه‌هایی می‌پردازیم که هدفی جذاب و آینده‌دار را دنبال می‌کنند:

۱. The Zero Carbon Project

تغییرات اقلیمی سال‌هاست که به بحث مهمی در سرخط خبرها تبدیل شده است. تغییرات کنترل‌نشده در وضعیت اقلیمی زمین می‌تواند زمینه‌ساز نگرانی‌های زیادی باشد. به لطف پروژه کربن صفر یا The Zero Carbon Project، زمین می‌تواند نفس راحتی از دست ما بکشد. این پروژه قصد دارد از توان بلاک چین برای حل این مشکل استفاده کند. در این پروژه مصرف‌کنندگان می‌توانند انرژی مورد نیاز خود را که می‌تواند به صورت انرژی هسته‌ای، تجدیدپذیر یا فسیلی باشد، از طریق Zero Carbon Market تهیه کنند. انتشار کربن در این منابع انرژی به وسیله‌ی اعتبار بین‌المللی کربن جبران می‌شود.

پروژه کربن صفر با کمک بلاک چین خود توکن ZeroCarbon را ساخته است. حامیان پلتفرم Zero Carbon می‌توانند در ازای مشارکت برای مقابله با تغییرات اقلیمی جهانی توکن پاداش بگیرند. گفته می‌شود که این پاداش به عنوان محرکی برای مصرف‌کنندگان انرژی عمل می‌کند تا آن‌ها به استفاده از منابع پاکیزه انرژی روی بیاورند و از این طریق انتشار آلودگی‌ها را کاهش دهند. موسس این پروژه، درک میرز (Derek Meyers)، در پستی در وبسایت مدیوم با اشاره به همین نکته می‌گوید:

توکن ZeroCarbon ارزش کاربردی دارد چون تامین‌کنندگان انرژی باید برای حضور در بازار Zero Carbon و پرداخت کارمزدهای مربوط به آن، این توکن‌ها را به نحوی به دست بیاورند. در حال حاضر در بریتانیا ۳۲ تامین‌کننده انرژی با یکدیگر مشغول رقابت در این بازار هستند. آن‌ها همچنین با یکدیگر بر سر خرید توکن ZeroCarbon رقابت کنند تا بتوانند کامزد تراکنش‌ها را بپردازند. با افزایش میزان تقاضا برای توکن‌های ZeroCarbon، ارزش آن‌ها بیشتر می‌شود.

۲. Cinemadrom

Cinemadrom پلتفرمی است که ساخته شده تا چهره صنعت تولید فیلم را در دنیا متحول کند. این پروژه خودش را به عنوان شبکه‌ای بین‌المللی برای فیلم‌سازان مستقل معرفی می‌کند که متکی بر بلاک چین است. هدف اصلی این پلتفرم استفاده از فناوری بلاک چین برای تامین مالی، تولید و پخش فیلم است.

این پروژه دو نوع کاربرد دارد:

  • صنعت کریپتو: این پلتفرم از سرمایه گذاری‌ها، رمز ارزها، بیمه، استخراج و کیف پول‌های چندرمز ارزی پشتیبانی می‌کند.
  • صنعت سینما: این پلتفرم برای بازار سینما، استودیوهای فیلم‌سازی، پخش، فیلم‌های آنلاین، آژانس‌های سینمایی و شبکه‌های اجتماعی ایده‌آل است.

Cinemadrom در صفحه رسمی توئیتر خود خطاب به دنبال‌کنندگان این پروژه می‌گوید:

هدف اصلی ما ایجاد سیستمی جدید و مستقل برای صنعت سینماست که در آن تمام فیلم‌ها برای سازندگان و سرمایه‌گذاران آن سودآور است.

این پلتفرم به سینماگران اجازه می‌دهد برای پروژه‌های سینمایی خود سرمایه جذب کنند، تا بدون نگرانی درباره مسائل مالی بتوانند فرآیند تولید را شروع نمایند. علاوه بر این، با کمک همین پلتفرم می‌توانند کار پخش فیلم خود را انجام دهند. این اتفاق می‌تواند به بهتر دیده شدن فیلم‌ها و فروش بالاتر آن‌ها کمک کند. Cinemadrom به توزیع‌کنندگان و سینماها هم این فرصت را می‌دهد تا سود خود را بالا ببرند.

سرمایه‌گذاران صنعت سینما می‌توانند پرتفویی از پروژه‌های مختلف داشته باشند، و از سوی دیگر محتمل ریسک و بازدهی مطلوب‌تری شوند. سرویس‌های تبلیغاتی هم می‌توانند مخاطبان خود را بر اساس فاکتورهای اجتماعی، جغرافیایی، اقتصادی، مذهبی یا فکری انتخاب کنند. علاوه بر این، می‌توانند جامعه‌ای از بازدیدکنندگان وفادار داشته باشند و در عین حال تبلیغات خود را به بازارهای جدید ببرند.

۳. CCUniverse

CCUniverse پروژه بلاک چینی دیگری است که می‌تواند تاثیر قابل توجه‌ای بر آینده بشریت بگذارد. توسعه‌دهندگان این پروژه بر اجاره اتومبیل‌های برقی، دستگاه‌های خودپرداز و نمونه‌های پروتوتایپ خانه‌های کوچک و نوآورانه تمرکز دارند. به گفته این شرکت:

ما از ایده‌های جذابی الهام گرفته‌ایم که در زمینه توسعه تکنولوژی یا حل مشکلات مهم بخش انرژی یا علوم مختلفی وجود دارد که به بهبود زندگی بشر مرتبط است.

هدف CCUniverse از سه بخش تشکیل شده است. این شرکت در بین سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ بر اتومبیل‌های برقی و خودپردازها تمرکز می‌کند. در مرحله‌ی بعدی، از سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲، تمرکز آن‌ها روی پروتوتایپ خانه‌های کوچک خواهد بود، و از سال ۲۰۲۱ به بعد سرمایه‌گذاری روی برنامه‌های بصری آغاز می‌شود.

اجاره اتومبیل‌های برقی می‌خواهد پلتفرمی را در اختیار عاشقان خودرو قرار دهد که آن‌ها با کمکش بتوانند اتومبیل برقی کرایه کنند. این سیستم همچنین امیدوار است که بتواند فرآیندهای خرید و فروش را با تکنولوژی خود آسان‌سازی کند. در این پلتفرم از هر تراکنش فقط ۱ درصد کارمزد گرفته می‌شود. توسعه‌دهندگان امیدوارند بتوانند مشکل کمبود منابع و فرآیندهای پیاده‌سازی ناکارآمد را حل کنند تا مردم امکان دسترسی به بهترین ایده‌ها را داشته باشند و زندگی خود را راحت‌تر نمایند.

۴. Uhive

Uhive آمده تا شبکه‌های اجتماعی را به سطح جدیدی ببرد. هدف این پروژه خلق ایده‌های مثبت و نوین با قابلیت ایجاد جرقه برای جنبش‌های اجتماعی است. Uhive به کاربران اجازه می‌دهد با دوستان و خانواده‌شان ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این، می‌توانند با کمک این پلتفرم مطالب مورد علاقه خود را پیدا کرده و با آن‌ها سرگرم شوند. قابلیت Grey World در این پلتفرم اجازه می‌دهد مثلا برای افزایش ضریب حریم خصوصی و تعامل در چت روم‌های وب عمیق از هویت‌های جدید استفاده کنید.

در این پروژه به تمام فعالیت‌های اجتماعی روزانه پاداش داده می‌شود. Uhive هر هفته بخش قابل توجه‌ای از درآمدهای تبلیغاتی خود را از طریق توکن Uhive با کاربرانش به اشتراک می‌گذارد.

توکن کاربردی Uhive بر اساس فناوری اتریوم ساخته شده و یک توکن ERC-20 است. این توکن را می‌توانید از طریق تراکنش‌های بیت‌کوین اتریوم، پی پال، اپ استور iOS و گوگل پلی خریداری کنید. علاوه بر این با ارزهای فیاتی مثل یورو، دلار و پوند هم می‌توانید این توکن را بخرید.

۵. BitJob

BitJob یک پروژه بلاک چینی مفید دیگر است که می‌تواند آینده‌ی کارگزینی را، به‌ویژه برای دانشجویان، تغییر دهد. توسعه‌دهندگان این پروژه امیدوارند بتوانند از طریق بلاک چین به این هدف دست یابند. این تیم می‌گوید:

«ما با استفاده از بلاک چین ۵۰۰ میلیون دانشجو را با رهبران دنیای صنعت مرتبط می‌کنیم تا کانال تازه‌ای برای درآمدزایی، کارگزینی و موقعیت‌های جدید شغلی ایجاد نماییم.»

با پر کردن شکاف میان کارفرمایان و دانشجویان، رسیدن به مشاغل رویایی ساده‌تر می‌شود و دیگر لازم نیست درگیر دشواری‌های بازار شوید. BitJob بر اساس شبکه‌ی اتریوم ساخته شده است. بلاک چین به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد اپلیکیشنی داشته باشد که در حل مشکلات کارگزینی مثل احراز هویت و موارد مشابه به آن‌ها کمک می‌کند. این سیستم مزایای وبسایت‌های آزادکاری را با بلاک چین اتریوم ترکیب می‌کند. BitJob اولین پروژه‌ای است که ارتباط مستقیم میان دانشجویان و کارفرمایان را ممکن می‌کند.

این پروژه به طور اختصاصی برای دانشجویانی طراحی شده که به دنبال موقعیت‌های شغلی هستند. BitJob با کمک بلاک چین به کاربران کمک می‌کند مشاغلی را بیابند که بسته به سرویس یا سطح مهارتشان به آن‌ها دستمزد می‌دهد. این ساختار همچنین از پاداش، محرک و سایر فاکتورهای انگیزشی پشتیبانی می‌کند.

در نتیجه، دانشجویان می‌توانند از این پلتفرم برای پیدا کردن شغلی استفاده کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد در اوقات فراغت خود درآمد مناسبی داشته باشند. سپس رفته‌رفته می‌توانند سوابق خود را تکمیل کرده و به مناصب بالاتر دست پیدا کنند.

۶. GOeureka

فناوری بلاک چین از طریق پروژه GOeureka می‌تواند به شما کمک کند تا هر جای دنیا که هستید بتوانید بهترین هتل و اقامت‌گاه را بر اساس نیازهای خود پیدا کنید. این پروژه مدعی است که با ۴۰۰ هزار هتل در نقاط مختلف دنیا همکاری دارد.

این وبسایت به عنوان مرجعی برای هم‌رسانی هتل‌ها عمل می‌کند که در آن می‌توانید موقعیت، تاریخ ورود و خروج، و تعداد اشخاص مدنظر خود را جستجو کنید. با این حال، GOeureka برخلاف سایر سایت‌های رزرو هتل با افزایش شفافیت و کاهش هزینه‌های اضافی تجربه کاربران را بهبود می‌بخشد. این پروژه کمک می‌کند تا مشکل هزینه‌های اضافه‌ی مخفی که در حوزه‌ی رزرو هتل وجود دارد برطرف شود. مدیرعامل GOeureka، ماراج رای (Maraj Rai)، در مصاحبه‌ای در مورد این پروژه می‌گوید:

آن‌چه ما ساخته‌ایم اساساً یک پلتفرم آنلاین رزرو است که از توانایی فناوری بلاک چین استفاده می‌کند..... ما آمده‌ایم تا پلتفرمی شفاف بسازیم؛ بازارگاهی (Marketplace) که هتل‌ها به آن وصل می‌شوند و کاربران بدون هیچ کارمزدی مستقیما رزرو خود را انجام می‌دهند.

۷. CogniPet

CogniPet از فناوری بلاک چین برای عاشقان حیوانات خانگی استفاده می‌کند. این پروژه با کمک هوش مصنوعی (AI) ارتباطی عمیق میان حیوانات و انسان‌ها می‌سازد. فناوری بلاک چین و قابلیت تشخیص تصویر AI در ترکیب با یکدیگر به انسان‌ها کمک می‌کند راحت‌تر حیوانات خانگی را شناسایی کرده و پیوند مناسبی میان آن‌ها بسازد. بنابراین با این فناوری می‌توانید حیوانات خانگی را به صورت آنلاین دنبال کنید.

CogniPet مشغول تولید اپلیکیشنی است که به کاربران اجازه می‌دهد تصاویر حیوانات را به شیوه‌ای جذاب مرتب کنند. به‌علاوه، کاربران می‌توانند یک خط زمانیِ تعاملی از حیوان خود را با اعضای خانواده‌شان به اشتراک بگذارند. در کنار این‌ها، امکان گردآوری اطلاعات مربوط به حیوانات خاص و ذخیره‌سازی تصاویر و سایر اطلاعات آن‌ها در بلاک چین وجود دارد. این اطلاعات شامل موقعیت و مهری زمانی است که توسط سیستم‌های رمزنگاری ایمن می‌شود. وینسنکو وِنتو، مدیرعامل و موسس CogniPet، در مصاحبه‌ای در خصوص منبع الهام این پروژه گفت:

بازار حیوانات خانگی بسیار بزرگ اما در عین حال غیرمتصل است، در نتیجه بستری درآمدزا حتی برای سازمان‌های تبهکاری به وجود آمده است. حدود ۸۰ درصد تبلیغات آنلاین این حوزه مشکوک است و به تبلیغ حیواناتی می‌پردازد که به صورت غیرقانونی و گهگاه با بیماری‌های مختلف و آزارهای فراوان وارد کشور می‌شوند. پرورش‌دهندگان حرفه‌ای حیوانات در رقابت با کسانی هستند که حیوانات را بدون واکسینه‌سازی یا نگهداری در محیط‌های مطلوب و سالم روانه بازارهای سیاه می‌کنند.

 

این فناوری همچنین به عاشقان حیوانات خانگی کمک می‌کند تا در صورت گم کردن حیوانات خود با ثبت تصویر راحت‌تر بتوانند آن‌ها را پیدا کنند. توسعه‌دهندگان این پروژه باور دارند که با فراگیری CogniPet، این سیستم می‌تواند به سرقت حیوانات خانگی هم کمک شایانی کند.

CogniPet می‌تواند کمک کند تا انتقال مالکیت حیوانات ساده‌تر انجام شود. وقتی خرید و فروش انجام شد از آیدی خط زمانی به عنوان مدرکی برای جابجایی مالکیت استفاده می‌شود و پرورش‌دهندگان حیوانات خانگی هم با استفاده از بلاک چین می‌توانند ثابت کنند که مالک حیوانات خود هستند.

۸. Odem

پروژه‌ Odem روی تحصیل و مهارت‌های یادگیری تمرکز دارد. این سیستم آمده تا جلوی افزایش فزاینده‌ی نرخ بیکاری را بگیرد. علاقه‌مندان با کمک این سیستم می‌توانند مهارت‌های ارزشمندی را یاد بگیرند که به آن‌ها کمک می‌کند تا فرصت‌های کاری بیشتری پیدا کنند. بنابراین کاربران امکان دسترسی به تحصیلات مقرون به صرفه، قابل اعتبارسنجی و دسترس‌پذیر را خواهند داشت و به متعاقب آن می‌توانند شاغل شوند.

امنیت سایبری، حمل و نقل خودگردان و فناوری بلاک چین از جمله‌ی مهارت‌هایی هستند که تقاضای زیادی برای آن‌ها وجود دارد. وقتی فرآیند آموزش تمام شد، اطلاعات افراد با کارفرمایان به اشتراک گذاشته می‌شود. پلتفرم Odem سیستمی غیرمتمرکز برای ذخیره‌سازی فایل دارد که امکان دسترسی به بلاک چین اتریوم را برای نگهداری ایمن از سوابق آکادمیک فراهم می‌کند. این فناوری به کارفرمایان بعدی اجازه می‌دهد راحت‌تر صلاحیت‌های افراد را تایید کنند. مدیرعامل Odem، ریچارد ماغول (Richard Maaghul)، در یک پست وبلاگی نوشته است:

ما در Odem به استفاده از فناوری بلاک چین متعهد هستیم تا کاری کنیم که آموزش بیشتر از قبل مقرون به صرفه، دسترس‌پذیر، قابل انتقال و قابل تایید شود.

سیستم Odem قابلیتی به نام Skills Wizard دارد که با استفاده از آن می‌توانید برای خودتان یک پروفایل حرفه‌ای بسازید تا کارفرمایان آن را ببینند. این پلتفرم با کارفرمایانی که به دنبال نیروهای جدید و بااستعداد هستند رابطه نزدیکی دارد.

۹. VibeHub

VibeHub اولین بازارگاه و هاب VR/AR دنیاست که از بلاک چین استفاده می‌کند. این پروژه قابلیت‌های واقعیت مجازی و افزوده را بهبود می‌بخشد تا تجربه‌ای بی‌نظیر را از طریق تصاویر شبیه‌سازی‌شده در اختیار کاربران قرار دهد. در این پلتفرم می‌توانید فیلم ببینید، بازی کنید و تقریبا هر کاری که دوست داشتید انجام دهید. علاوه بر این می‌توانید از ملاقات با چهره‌های معروف لذت ببرید. این چهره‌ها به شکلی در این پلتفرم حضور دارند که بسیار شبیه واقعیت آن‌هاست.

VibeHub از آواتارهای سه‌بعدی در کنار فناوری‌هایی مثل چت صوتی و ویدیویی استفاده می‌کند تا تجربه‌ای بی‌همتا را برای شما به ارمغان بیاورد. با کمک این پروژه می‌توانید تصاویر VR/AR را در دستگاه‌های مختلف تماشا کنید. VibeHub از DayDream، HTC Vive، Samsung Gear و Oculus Rift پشتیبانی می‌کند. حتی اگر هدستی نداشته باشید که با AR/VR سازگار باشد، این پلتفرم از WebGL/WebVR پشتیبانی می‌کند که بر روی تمام موبایل‌ها و کامپیوترها در دسترس است.

۱۰. Diana

Diana پلتفرمی عمومی به منظور ثبت نام برای مالکیت ماه است؛ بله، همین ماهی که به دور زمین می‌چرخد. این پروژه می‌خواهد بستری برابر برای مالکیت ماه ایجاد کند. در وایت پیپر Diana بخشی از متن «پیمان فضای بیرونی» سازمان ملل آمده است:

فضای بیرونی از جمله ماه و سایر اجرام آسمانی، به واسطه‌ توان حکومت‌ها، با استفاده یا اشغال یا از طریق سایر روش‌ها تحت تملک کشورها قرار نمی‌گیرد.

در حال حاضر، کشورهای پیشرفته در ماموریت‌های اکتشافی خود به دنبال استفاده از ماه برای امور استخراجی و ایجاد پایگاه‌های لازم برای سفرهای فضایی هستند. این مسئله به زیان کشورهای در حال توسعه تمام می‌شود، چون آن‌ها منابع لازم برای رقابت در به دست آوردن سهمی از مالکیت ماه را ندارند. پروژه Diana میخواهد این مشکل را با فراهم‌سازی بستری برای ثبت نام کاربران در بلاک چین و ایجاد بنیادی به منظور تقسیم مساوی مالکیت ماه برطرف کند.

مشارکت در پروژه‌ ثبت نام ماه در دستیابی به سه ارزش کلیدی کمک می‌کند؛ این ارزش‌ها شامل ارزش فنی، ارزش اجتماعی و ارزش اقتصادی ماه می‌شود. سرمایه‌گذاری در پروژه Diana به پیشگیری از مالکیت خصوصی ماه می‌انجامد. هدف این پروژه تقسیم‌بندی سطح ماه به ۳.۸ میلیارد تکه مساوی است.

سیستم ثبت نام ماه از توکن‌های استاندارد ERC-20 استفاده می‌کند. این توکن‌ها DIA و MOND نام دارند. توکن DIA به عنوان اثباتی برای ثبت نام بر روی سطح ماه استفاده می‌شود. در حالی که توکن MOND به عنوان مدیومی برای تراکنش است و به صورت یک‌به‌یک با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود.

پروژه‌های الهام‌بخش

از نظر تئوری، این پروژه‌های بلاک چینی پتانسیل این را دارند که دنیا را متحول کنند. ولی موفقیت یا شکست آن‌ها به قدم‌هایی بستگی دارد که در بلند مدت توسط آن‌ها طی می‌شود.

برای مثال، در حال حاضر پروژه‌های بلاک چینی زیادی وجود دارد که حیوانات خانگی را هدف قرار داده است. اندرو ادکاک در خصوص این موضوع می‌گوید:

با توجه به اشباع بازارها، همواره شاهد شکست‌ها، ادغام‌ها و کنار رفتن شرکت‌های زیادی هستیم. این اتفاق باعث توسعه و رشد بیشتر بازارها می‌شود.

ادکاک در صحبت با کسانی که به دنبال راه‌اندازی استارت‌آپ‌های بلاک چینی هستند می‌گوید:

خیلی‌ها در عمل هنگام کار در بازارهای سنتی تجربه کافی ندارند. آن‌ها باید در عین حال که سرمایه‌های خود را مدیریت می‌کنند، پروسه‌ها را سبک نگه دارند و محصولی را تولید کنند که بازار خواستار آن است...بلاک چین یک فناوری جامعه-محور است، پس ضروری است که با حرفه‌ای‌های اکوسیستم و همتایان خود ارتباط داشته باشید. نمی‌توانید صرفا در خانه بنشینید و فقط از پشت کامپیوتر کدنویسی کنید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.