بکارگیری فناوری بلاک چین‌‌ در والمارت، IBM، آمازون و جی‌‌پی‌‌مورگان

با وجود نظرات ضد و نقیضی که در مورد بیت کوین و دیگر رمز ارزها و کاربرد و ارزش آنها وجود دارد، اما بسیاری از موافقان و مخالفان رمز ارزها، درمورد فناوری بلاک چین توافق دارند. برخی از بزرگترین شرکت‌های جهان در حال بکارگیری این فناوری انقلابی در زمینه‌های مختلف مانند تجارت، زنجیره تامین، پزشکی، هوا فضا، گردشگری، خرید آنلاین و بسیاری موارد دیگر هستند. فناوری بلاک چین می‌تواند بسیاری از معایب سیستم‌های کنونی از جمله تمرکزگرایی، بروکراسی و کلاهبرداری را از بین ببرد و جهان امن‌تر، کارآمدتر و یکپارچه‌تری را خلق کند.

0 92

در جرسی ساید رودخانه هادسون در منطقه مالی منهتن، یک برج اداری شیشه‌‌ای با طراحی زیبا قد برافراشته است. DTCC در بالای این برج قرار دارد اما خارج از وال‌‌استریت تعداد کمی خبر دارند که در این ساختمان که خانه شرکت امانت و تسویه سپرده‌گذاری (DTCC) است، سوابق اکثر اوراق بهادار جهان به مبلغ ۴۸ تریلیون دلار وجود دارد (از سهام و اوراق قرضه گرفته تا صندوق‌‌های مشترک و مشتقات). در دهه ۱۹۷۰، وال استریت نمونه اولیه‌‌ای از DTCC ساخت تا آن را جایگزین سیستمی کند که توسط اهالی محله‌‌های پایین منهتن ساخته شده بود که گواهی‌‌های سهام را از یک کارگزاری‌‌ به کارگزاری دیگری تحویل می‌‌دادند.

DTCC هنوز در صندوق‌‌های امانات خود گواهی‌‌های کاغذی دارد اما سوابق مربوط به ۹۰ میلیون تراکنش روزانه به صورت الکترونیکی در سرورهای آنان ذخیره شده و در جاهای مختلفی نسخه‌‌های پشتیبان آن‌‌ها نگه‌‌داری می‌‌شود. هزاران موسسه مالی و صرافی در ۱۳۰ کشور برای خدمات امانت، تسویه، پرداخت و خدمات مالی و بانکداری دیگر به DTCC متکی هستند.

طی چند ماه آینده DTCC بزرگ‌‌ترین پیاده‌‌سازی زنده بلاک چین‌‌، یعنی فناوری پایگاه داده توزیع‌‌شده که رمز ارز بیت کوین آن را مشهور کرد را شروع خواهد کرد. سوابق حدود ۵۰ هزار حساب در انباره اطلاعات معاملاتی DTCC که در آن ۱۰ تریلیون مشتقات اعتباری ذخیره شده است به یک دفتر کل دیجیتالی به مام AxCore انتقال داده خواهد شد.

فناوری بلاک چین‌‌ در والمارت، IBM، آمازون و جی‌‌پی‌‌مورگان

بنا به گفته راب پالاتنیک (Rob Palatnick)، معمار فناوری DTCC، این انبار دیجیتالی یک «سابقه طلایی» الکترونیکی از حوادثی مانند تاریخ سررسید، محاسبات پرداخت و فعالیت‌‌های مورد نیاز دیگر برای تسویه و پاک‌سازی روزانه این اوراق نگه می‌‌دارد. اما هر شرکت‌‌کننده در تراکنش مشتقات اعتباری پیچیده، سابقه خود را نگه می‌‌دارد که به نوبه خود باید چندین بار پیش از سررسید سرمایه‌‌گذاری مطابقت داده شود. با انتقال این سوابق به بلاک چین‌‌ که آن را برای همه شرکت‌‌کنندگان قابل روئیت می‌‌کند، بیشتر این درازگویی‌‌ها غیرضروری خواهند شد.

پالاتنیک می‌‌گوید:

ما درباره حذف کردن انسان و شرکت‌‌ها حرف نمی‌‌زنیم. هدف ما خلاص شدن از دست لایه‌‌های پایگاه‌‌های داده و تراکنش‌‌های بین این پایگاه‌‌های داده است

در سوی دیگر جهان در شهر تایپه کشور تایوان، غول الکترونیک فاکس‌‌کان (Foxconn) که بیشترین شهرتش به‌‌عنوان یک تولیدکننده گوشی‌‌های آیفون است، به همراه یک شرکت چینی وام‌‌دهنده همتابه‌‌همتا استارت‌‌آپی به نام چیند فایننس (Chained Finance) را آغاز کرده است. چیند به‌‌زودی به فاکس‌‌کان و تامین‌‌کنندگان کوچک متعدد آن در بلاک چین‌‌ مبتنی بر اتریوم که از توکن و قرارداد هوشمند خودشان (که به صورت خودکار اجرا می‌‌شوند) برای ایجاد پرداخت و ارائه خدمات تامین مالی در آینده استفاده می‌‌کنند متصل خواهد شد و میزان زیادی از کاغذبازی‌‌ها را حذف خواهد کرد.

جک لی (Jack Lee)، بنیان‌‌گذار بخش سرمایه خطرپذیر فاکس‌‌کان که ۴۰ میلیون دلار در شش استارت‌‌آپ بلاک چین‌‌ سرمایه‌‌گذاری کرده است می‌‌گوید:

ما بلاک چین‌‌ را به‌‌عنوان اسکلت کارمان می‌‌‌‌بینیم. قراردادهای هوشمند که به صورت خودکار تراکنش‌‌ها را انجام می‌‌دهند عضلات ما، توکن نیز خونمان است

فناوری بلاک چین‌‌ در والمارت، IBM، آمازون و جی‌‌پی‌‌مورگان

به دنیای جدید بلاک چین‌‌ شرکتی خوش آمدید؛ در اینجا شرکت‌‌‌‌ها رمز ارزهای بنیادین این فناوری مانند بیت کوین را گرفته و از آن برای سرعت بخشیدن به فرایندهای کسب‌‌وکار، افزایش شفافیت و ذخیره بالقوه میلیاردها دلار استفاده می‌‌کنند. بلاک چین‌‌ یک پایگاه داده توزیع‌‌شده است که روی کامپیوترهای متعدد در سراسر جهان یک کپی یکسان از این پایگاه داده وجود دارد. این باعث تسهیل تراکنش‌‌ها (مالی و …) بین افراد (یا شرکت‌‌ها)یی می‌‌شود که یکدیگر را نمی‌‌شناسند و بینشان اعتمادی وجود ندارد. در بلاک چین‌‌ امکان تقلب وجود ندارد چون هر تراکنش در محل‌‌های زیادی ذخیره شده و جزییات آن برای همه قابل روئیت است. شرکت‌‌ها از بلاک چین‌‌ برای ردگیری تن ماهی تازه از قلاب‌‌های ماهی‌‌گیری در جنوب اقیانوس آرام تا قفس‌‌های مغازه‌‌ها، سرعت بخشیدن به خسارت‌‌های بیمه و مدیریت سوابق پزشکی استفاده می‌‌کنند. طبق آمار شرکت داده‌‌های بین‌‌الملل، کل مخارج شرکت‌‌ها و دولت‌‌ها بر بلاک چین‌‌ در سال ۲۰۱۹ باید به ۲.۹ میلیارد دلار برسد، یعنی ۸۹ درصد افزایش نسبت به سال قبل، و در سال ۲۰۲۲ به ۱۲.۴ میلیارد دلار برسد. وقتی PwC سال گذشته از ۶۰۰ مدیر اجرایی فعال و زیرک عرصه بلاک چین‌‌ پرس و جو کرد، ۸۴ درصد آنان گفتند که شرکت‌‌هایشان بلاک چین‌‌ را به کار گرفته‌‌اند.

فناوری بلاک چین‌‌ در والمارت، IBM، آمازون و جی‌‌پی‌‌مورگان

مجله فوربز برای ثبت تاریخچه بلاک چین‌‌ «شرکتی»، اولین لیست سالانه ۵۰ شرکت بلاک چین‌‌ بزرگ که از این تکنولوژی به روش‌‌های معناداری استفاده می‌‌کنند تهیه کرده است. در حالی که اولین کاربری بلاک چین‌‌، یعنی رمز ارزها، در حال تلاش برای کسب کاربری گسترده در جهان است، این شرکت‌‌ها انسانی و سرمایه برای ساختن آینده بر این پایگاه‌‌های داده توزیع‌‌شده اختصاص می‌‌دهند.

نسخه بلاک چین‌‌ آینده‌‌ای که این شرکت‌‌ها در حال ساختش هستند با آنچه بنیان‌‌گذاران و کاربران اولیه آن پیش‌‌بینی کرده بودند بسیار متفاوت است. در حالی که بسیاری از ایده‌‌آلیست‌‌های رمز ارز درباره شبکه‌‌ای جهانی و عمومی از افراد که بدون واسطه و به‌‌طور مستقیم و دموکراتیک به هم متصل هستند خیال‌‌پردازی می‌‌کنند، این شرکت‌‌ها (که بسیاری از آنان مانند DTCC خودشان واسطه هستند) در حال ساخت شبکه‌‌های خصوصی‌‌اند که از آنان برای کسب سود از مدیریت متمرکز بهره می‌‌برند.

جای تعجب نیست که شرکت‌‌های مالی (از آلیانز گرفته تا ویزا و جی‌‌پی‌‌مورگان چیس) در رده‌‌های بالای این لیست‌‌ قرار دارند، اما ۵۰ شرکت بلاک چین‌‌ صنایع مختلفی از جمله شرکت نفت بریتانیا، والمارت و شرکت رسانه‌‌های کام‌‌کست را اداره می‌‌کنند.

به دلیل سابقه بدی که بازارهای مواد مخدر بیت کوین مانند جاده ابریشم به جا گذاشتند و حباب رمز ارز سال ۲۰۱۷، بیشتر شرکت‌‌ها بر تمایز بین بلاک چین‌‌ و کریپتو تأکید داشته و از کریپتو دوری کرده و از بلاک چین‌‌ استقبال می‌کنند. اعضای ۵۰ بلاک چین‌‌ به نوعی پلی بین دنیای جدید و قدیم هستند. درست همان‌طور که کامپیوترهای داخلی مدت‌‌ها پیش از اینکه سر و کله اینترنت پیدا شود توسط شرکت‌‌ها به کار گرفته می‌‌شد، این شرکت‌‌ها از به‌‌کارگیری فناوری دفترکل توزیع شده در سطح خُرد شروع کرده‌‌اند.

بریجت ون کارلینگن (Bridget van Karlingen) معاون ارشد Platforms & Blockchain می‌‌گوید: «عصر گردشگری بلاک چین‌‌ به پایان رسیده است. ما شاهد این بوده‌‌ایم که بلاک چین‌‌ از قرار داشتن در سایه بلاک چین‌‌‌‌ها به تمرکز بر مشکلات اساسی کسب‌‌وکار و فرایندهای پیچیده حرکت کرده است».

در سال ۲۰۰۹ وقتی ساتوشی ناکاموتو، خالق ناشناس بیت کوین، شبکه خود را فعال کرد، بلاک چین‌‌ آن سیستم حسابداری بنیادین آن بود که به همه اجازه می‌‌دهد بدون نیاز به هیچ واسطه‌‌ای توسط بیت کوین پول انتقال دهند. تراکنش‌‌ها در بلوک‌‌ها (کلمه‌‌ای به‌‌معنای حجمی از داده) هر ده دقیقه پردازش می‌‌شوند که هر کدام حاوی نسخه‌‌ی فشرده‌‌ای از بلوک‌‌ پیشین بوده و آنان را در یک زنجیره به همدیگر پیوند می‌‌دهد. به‌‌جای تکیه به یک بانک یا واسطه برای ردگیری حرکت یک بیت کوین از محلی به محل دیگر، هزاران کامپیوتر در شبکه بیت کوین این کار را انجام می‌‌دهند و به ازای تلاش‌‌هایشان کارمزد بیت کوین دریافت خواهند کرد.

این برای بیشتر شرکت‌‌ها یک مشکل بالقوه به وجود آورد. در حالی که برای استفاده از بلاک چین‌‌ بیت کوین نیازی به ارائه هویت نیست، خود تراکنش‌‌ها به آدرس‌‌هایی پیوست شده‌‌اند که به شکل عمومی در دسترس هستند، یعنی با اندی کار می‌‌توان پیوند بسیاری از این آدرس‌‌ها با شرکت‌‌ها و افراد واقعی را پیدا کرد. بنابراین شرکت‌‌هایی مانند کوکا کولا و جی‌‌پی‌‌مورگان پیس که به حفظ مزیت رقابتی بر اساس فرایندهای احتیاطی و کنترلی متکی هستند، در ابتدا به رمز ارزها شک داشتند.

کسب‌‌وکارها به نوعی کنترل بر داده‌‌هایشان نیاز دارند. دیوید تریت (David Treat)، رییس امور بلاک چین‌‌ خدمات مالی اکسنچر (Accenture) می‌‌گوید:

کل دنیای شرکت‌‌ها حول این شکل گرفته است که چه کسی بر بخش خاصی از گردش کار مسئولیت دارد. نباید هیچ خللی و شکافی وجود داشته باشد چون برای یک شرکت چند میلیارد دلاری قابل قبول نیست. شما نمی‌‌توانید خلل و شکافی داشته باشید یا در معرض نفوذ امنیتی و قرارداد اجتماعی قرار بگیرید

فناوری بلاک چین‌‌ در والمارت، IBM، آمازون و جی‌‌پی‌‌مورگان

شاید هیچ شرکتی به اندازه Digital Assets Holdings، یک استارت‌‌آپ واقع در نیویورک که بلایت مسترز (Blythe Masters)، بانکدار پیشین جی‌‌پی‌‌مورگان را در اوایل سال ۲۰۱۵ به‌‌عنوان مدیرعامل خود استخدام کرد، در گسترش استفاده شرکتی از بلاک چین‌‌ تاثیرگذار نبوده است. این شرکت تحت مدیریت مسترز شروع به خرید شرکت‌‌ها کرد و بلافاصله شرکت کوچکی که در فرایند ساخت یک بلاک چین‌‌ بود را خریداری کرد. شرکت بعداً در سال ۲۰۱۵ کد پروژه دفترکل باز خود را به بنیاد لینوکس داد که از پروژه‌‌های نرم‌‌افزاری متن باز تجاری از جمله سیستم عامل لینوکس پشتیبانی می‌‌کند.

این پروژه هایپرلجر (Hyperledger) نام داشت و به لطف روابطی که مسترز داشت، حامیانش او را به عنوان یک شخصیت برجسته دنیای فناوری و مالی قلمداد می‌‌کنند. سی شرکت از جمله ABN AMRO، اکسنچر، سیسکو، گروه CME، IBM، اینتل، جی‌‌پی‌‌مورگان چیس، NEC، استیت استریت، VMware و ولز فارگو به‌‌عنوان موسس شناخته شده‌‌اند. هایپرلجر به سرعت جای پای خود را به عنوان استاندارد طلای پروژه‌‌های بلاک چین‌‌ شرکتی محکم کرد.

آنچه بعداً اتفاق افتاد را شاید بتواند بیگ‌‌ بنگ یا انفجار بزرگ بلاک چین‌‌ شرکتی در نظر گرفت. در اوایل سال ۲۰۱۶ شرکت IBM 44000 خط کد به این پروژه کمک کرد که هسته‌‌ یک بلاک چین‌‌ جدید با سرعت بالاتر و حریم خصوصی بهبودیافته‌‌تر را شکل داد. حدود نیمی از اعضای لیست ۵۰ شرکت بلاک چین‌‌ فوربز هم‌‌اکنون در حال استفاده از بلاک چینی به نام هایپرلجر فابریک هستند.

مری ویک (Marie Wick)، مدیر عمومی بلاک چین‌‌ IBM می‌‌گوید:

ما نه تنها بر حصول اطمینان از استاندارد بودن بلاک چین‌‌ بلکه بر استاندارد بودن اسناد و داده‌‌ها نیز تمرکز داشته‌‌ایم. این استانداردسازی به شرکت‌‌ها این امکان را داد تا زمانشان را بر مقایسه نکردن تفاوت‌‌ها و اعتبار اسناد صرف نکنند

خیلی زود پس از اجرای هایپرلجر که یک صندوق غیرانتفاعی است، یک فینتک نیویورکی به‌‌نام R3 از شرکت‌‌های مانند ING، بارکلیس و UBS حدود ۱۰۷ میلیون دلار جمع کرد تا یک پلتفرم بلاک چین‌‌ شرکتی انتفاعی به نام شرکت کوردا (Corda Enterprise) بسازد.

با شفاف‌‌تر شدن پتانسیل همکاری مشترک فناوری بلاک چین‌‌، بسیاری از استارت‌‌آپ‌‌های رمز ارز شروع به تجدید نظر درباره مدل‌‌هایشان کردند.

فناوری بلاک چین‌‌ در والمارت، IBM، آمازون و جی‌‌پی‌‌مورگان

مثلاً شرکت ریپل در سانفرانسیسکو که در ابتدا اوپن‌‌کوین (OpenCoin) نام داشت و یک نظام پولی جایگزین دیگر را در نظر داشت، در اواخر سال ۲۰۱۵ تمرکز خود را از رمز ارز XRP به ساخت نرم‌‌افزاری برای بانک‌‌های بزرگ گسترش داد. استارت‌‌آپ بیت کوینی به نام کانترپارتی (Counterparty) در ماه مارس ۲۰۱۵ شرکت دیگری به‌‌نام سیمبیانت (Symbiont) را ایجاد کرد که بلاک چینی را کدنویسی کرده است که هم‌‌اکنون توسط شرکت Vanguard برای اشتراک‌‌گذاری داده‌‌های شاخص به‌‌کار گرفته می‌‌‌‌شود. کانسنسیس (Consensys) که مجموعه‌‌ای از شرکت‌‌های کریپتوی واقع در بروکلین و تحت کنترل بنیان‌‌گذاران اتریوم است، در فوریه ۲۰۱۷ در آغاز به کار شرکت Enterprise Ethereum Alliance کمک کرد.

با استفاده شرکت‌‌ America از فضای ضدفرهنگی برای بازاریابی و تبلیغ (متفاوت فکر کن، بدجنس نباش)، آینده‌‌نگرترین کسب‌‌وکارهای آن به‌‌سرعت در حال توسعه فناوری هستند که برای حذف خودشان طراحی شده بود.

مثلاً در صنعت بیمه، اپلیکیشن موبایل ویتانا از شرکت MetLife بیمه را با آزمایشی برای دیابت حاملگی تجمیع می‌‌کند که از بلاک چین‌‌ برای ثبت داده‌‌ها و تایید و پرداخت خسارت‌‌ها استفاده می‌‌کند. در آزمایشی در سنگاپور از هر پنج مادر باردار یکی دیابت بارداری داشته است، یک کارورز به سادگی نتایج مثبت تست را در سوابق پزشکی الکترونیکی بیمار قرار داده و طی چند ثانیه قرارداد هوشمند MetLife پرداخت بیمه را به حساب بانکی بیمار واریز می‌‌کند تا هزینه‌‌های پزشکی مربوط به موقعیت را بپردازد. هیچ کاغذبازی یا پر کردن فرمی نیاز نیست.

شرکت Allianz آلمان در همکاری با EY، فرایندهای خسارت بیمه (که اغلب شامل ایمیل‌‌ها، پیوست و تماس‌‌های تلفنی متعدد در مناطق زمانی مختلف است) را به بلاک چین‌‌ خصوصی انتقال داده است. زمان مورد نیازی برای تایید یک خسارت از چند هفته به چند ساعت کاهش پیدا کرده است.

فناوری بلاک چین‌‌ در والمارت، IBM، آمازون و جی‌‌پی‌‌مورگان

بانک فرانسوی BNP پاریبای (BNP Paribas) که از قرن ۱۹ تا کنون به تاجران کالا وام داده است، در حال آماده شدن برای استفاده از پلتفرم دفترکلی به نام ولترون (Voltron) است تا نامه‌‌های اعتباری برای تاجران را پردازش کند. شرکت نورترن تراست (Northern Trust) شروع به اجرای صندوق سهام خصوصی با استفاده از هایپرلجر فابریک کرده است. شرکت برادریج فایننشال (Broadridge Financial) چندین نمونه پایلوت برای آزمایش دفاترکل توزیع‌‌شده برای رای‌‌گیری و ارتباطات سهام‌‌داران خود اجرا کرده است.

مایکل تی (Michael Tea)، مدیر استراتژی برادبریج می‌‌گوید:

در واقعیت شما می‌‌دانید چه کسی مالک سهام است، چه کسی رای می‌‌دهد و چگونه به برنامه دیدار سهام‌‌داران که مورد توافق جهانی است گره خورده است

در کسب‌‌وکار مواد غذایی که در آن شاهد وقایع مختلفی، از شیوع بیماری E. coli گرفته تا زنده سوختن یک کارگر بوده‌ایم، شرکت‌‌هایی مانند نستل (Nestle) و Bumble Bee فودز (Bumble Fee Foods) برای امنیت بخشیدن به زنجیره تامین خود و کاهش کاغذبازی به بلاک چین‌‌ روی آورده‌‌اند.

شرکت گلدن استیت فودز (Golden State Foods)، یکی از تامین‌‌کنندگان بزرگ مک‌‌دونالد که در ساعت بیش از ۴۰۰ هزار همبرگر درست می‌‌کند، موقعیت و دمای مواد غذایی خود را با ابزارهایی مانند برچسب ID فرکانس رادیویی و هایپرلجر فابریک ردگیری می‌‌کند. این سیستم می‌‌تواند بلافاصله مساحت موقعیت‌‌هایی را که می‌‌تواند منجر به فساد شود اعلام کند. در عین حال سطوح فهرست انبار را با ردگیری مقدار گوشت در خودرو حمل یا فریزر رستوران بهینه کند.

Bumble Bee در کنفرانس SXSW امسال در آستن تگزاس، یک بلاک چین‌‌ زنجیره تامین ساخته‌‌شده با SAP را معرفی کرد که برای مشتریانش شفافیت کامل به ارمغان می‌‌آورد. به‌‌زودی دیگر نیازی نیست به حرف Bumble Bee که محموله ۱۲ کیلویی تن ماهی شما به تازگی توسط ماهیگیران، نه توسط کشتی کارخانه‌ای ، در اقیانوس آرام صید شده است، اعتماد کنید. خدمه ماهیگیری، پردازش‌‌گران تن ماهی و مسئولان بسته‌‌بندی، هم‌‌اکنون داده‌‌های خود را در دفترکل توزیع‌‌شده Bumble Bee وارد می‌‌کنند. تا تابستان آینده، Bumble Bee آن اطلاعات را با خرده‌‌فروشان و مشتریانی که برای بررسی‌‌شان زمان می‌‌گذارند به اشتراک خواهد گذاشت.

فناوری بلاک چین‌‌ در والمارت، IBM، آمازون و جی‌‌پی‌‌مورگان

از دیدگاه روابط عمومی، بلاک چین‌‌ SAP Bumble Bee احتمالاً در مقابل تقسیم شدن مقاومت دارد. گرین‌‌پیس (Greenpeace) در سال ۲۰۱۷ از ۲۰ برند تن ماهی، Bumble Bee را به دلیل فعالیت‌‌های پایدارش در رده ۱۷ قرار داده و آن را برای سبزشویی (دورویی در تظاهر به حفظ محیط زیست) و رفتارهای بد بازاریابی ناسازگار با محیط زیست متهم کرده است.

تونی کاستا (Tony Costa)، مدیر ارشد اطلاعاتی Bumble Bee می‌‌گوید:

امنیت غذایی و محصول دارای منبع پایدار به یک موضوع بیش از حد مهم در صنعت ما بدل شده است. بهره‌‌گیری از تازه‌‌ترین تکنولوژی‌‌ها به ما این توانایی را می‌‌دهد تا در صورت تمایل عموم آن را در دسترس و معرض دید همگان قرار دهیم. پس از کسب‌‌وکار مدیریت داده خارج می‌‌شویم. ما بر رابطه‌‌ها تکیه داریم

در کسب‌‌وکار درمان، از هر دلار ۲۰ سنت (معادل ۷۰۰ میلیارد دلار در سال) به دلیل ناکارآمدی‌‌های موجود به هدر می‌‌رود. Ciox، یک شرکت کمتر شناخته‌‌شده واقع در آلفارتای ایالت جورجیا که برای ۶۰ درصد بیمارستان‌‌های آمریکا کار مدیریت سوابق پزشکی انجام می‌‌دهد، در حال توسعه بلاک چین‌‌ی است که ارائه‌‌کنندگان درمان بتوانند از آن (به ازای کارمزد پرداختی به Ciox) برای تبادل اطلاعات استفاده کنند. شرکت‌‌های ۵۰ بلاک چین‌‌ مانند Ciox و کام‌‌کست که برای هدف‌‌ قرار دادن تبلیغات تلویزیونی از بلاک چین‌‌ استفاده می‌‌کند، برنامه دارد تا از ویژگی خصوصی بودن بلاک چین‌‌ برای کسب سود از داده‌‌های کاربران و در عین حال حراست از هویت‌‌شان بهره ببرد.

برخلاف افزایش تعداد شرکت‌‌هایی که بر پروژه‌‌های بلاک چین‌‌ کار می‌‌کنند، این فناوری هنوز جدید است و نسبتاً تعداد اندکی از آن درآمدهای چشمگیری داشته‌‌اند.

یکی از گروه‌‌هایی که از تب طلای کنونی بلاک چین‌‌ سود خوبی می‌‌برند مشاوران هستند. دلویت، PwC، KPMG، EY و خدمات مشاوره‌‌ای تاتا (Tata) در حال توسعه ارتش‌‌های کوچکی برای گسترش ویژگی‌‌های بلاک چین‌‌ در C-suite بوده و برای کمک به اجرای این فناوری توسط شرکت‌‌ها کارمزدهای فراوانی دریافت می‌‌کنند. (ما مشاوران را از لیست ۵۰ شرکت بلاک چین‌‌ خارج کردیم چون در ساختن لیست کمک زیادی به ما می‌‌کردند). مثلاً دلویت ۱۴۰۰ کارمند تمام وقت بلاک چین‌‌ دارد. تاتای هند ۱۰۰۰ کارمند دارد در بخش بلاک چین‌‌ دارد که ۶۰۰ نفر آن‌‌ها تمام‌‌وقت هستند. شرکت‌‌های فناوری ازجمله اوراکل، SAP و آمازون نیز در حال تبدیل شدن به بدنه‌‌ای همیشگی از این فناوری هستند.

فناوری بلاک چین‌‌ در والمارت، IBM، آمازون و جی‌‌پی‌‌مورگان

IBM بخشی از آن فناوری و بخشی دیگر مشاوره‌‌ای است شاید بزرگ‌‌ترین و موفق‌‌ترین شرکت بلاک چین‌‌ در این میان باشد. این شرکت در کنار کمک به ساخت هایپرلجر فابریک، ۱۵۰۰ کارمند (اکثراً مهندس) دارد که به این فناوری اختصاص داده و طبق گزارش‌های بلاک چین‌‌ IBM به ۵۰۰ پروژه خدمات داده است.

فود تراست IBM در میان اعضای خود جاهایی مانند والمارت، کروگر، نستل و کرفور را دارد. IBM در پشت صحنه تراست‌‌چین (TrustChain)، کنسرسیومی از شرکت‌‌ها در زنجیره تامین الماس و جواهرات از جمله Rio Tinto Diamonds، Asahi Refinuing و Helzberg Diamonds نیز حضور دارد. شبکه Health Utility نیز در میان اعضای خود سه شرکت بزرگ بیمه‌‌گر سلامت ایالات متحده یعنی آتنا، سیگنا و آنتم را دارد.

ویک می‌‌گوید:

قدرت هر شبکه بلاک چینی در شرکت‌‌کنندگان و اعضای آن است. اینکه این اعضا ایده‌‌آلیست کریپتو باشند یا شرکت‌‌های جهانی اهمیت چندانی ندارد

 

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.