عضو اتاق بازرگانی: بلاک‌ چین می‌تواند برای کشور ایران یک بازی سراسر برد باشد

علیرضا کلاهی عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران می گوید بلاک‌ چین می تواند برای کشور ما یک بازی سراسر برد باشد.

0 126

کلاهی عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران درباره استفاده از فناوری بلاک‌ چین در ایران گفت:

ظرفیت مازاد شبکه برق کشور و تکنولوژی های جدید، راههای جدیدی را پیش پای ما گذاشته است. ما می توانیم برق را تبدیل به پول کنیم و از طریق راههای غیرقابل تحریم، آن را در جهان مبادله کنیم و هسته یک فناوری را در کشور شکل دهیم.

وی افزود:

اگر بخواهیم برق مازادمان را همین امروز صادر کنیم، میسر نیست؛ حتما باید با خریداران قراردادهای دوطرفه ببندیم و خط انتقال احداث کنیم، همچنین خریداران محدود هستند، مگر چقدر با افغانستان یا عراق می توانیم افزایش صادرات برق داشته باشیم؟ پاکستان که اساسا به دلیل بدحسابی‌ها و بدقولی‌های مکرر مشتری مناسبی نبوده و هم‌اکنون نیز داریم خط لوله صلح را به خط لوله خوراک پتروشیمی‌های شرق کشور تبدیل می کنیم.

 

کلاهی با اشاره به فروش انرژی به برخی کشورهای همسایه گفت:

در حال حاضر به عراق ماهانه حدود ۵۰۰ میلیون دلار فروش انرژی داریم و عراقی‌ها هم پول ما را هر چند با تأخیر می دهند؛ اما پاکستان اساسا کشوری با خوش‌حسابی در پرداخت نیست، اما می توانیم فروش انرژی را به انواع مختلف به این کشور نیز افزایش دهیم.

عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران  با اشاره به برخی عدم شفافیت ها در زمینه استفاده از فناوری بلاک چین گفت:

صنعت ماینینگ تنها صنعتی است که هر زمان بخواهیم می توانیم آنرا خاموش و روشن کنیم و این تعامل که در زمان پیک مصرف برق، فعالان این صنعت، مصرف برق را متوقف کنند در صورتی امکان پذیر بود که وزارت نیرو با فعالان شفاف و بزرگ مواجه باشد، اما در شرایط فعالیت در فضای غیرشفاف و با بازیگران کوچک و متعدد، این تعامل مقدور نیست.

وی ادامه داد:

به‌خاطر ساختار غلط سیاست‌گذاری انرژی، برای هر روستایی هم شبکه برق بردیم و هم شبکه گاز، و این باعث شده است که در بخش عمده‌ای از سال، منهای ۴۰۰ ساعت اوج بار و دو ماه با بار اوج غیربحرانی، در باقی سال که بیش از نصف سال می شود، نصف زیرساخت‌های برق کشور بی‌کار است و در خصوص گاز نیز، حدود ۸ تا ۹ ماه از سال است که گاز مازاد داریم. همچنین با توجه به اینکه تغییرات تکنولوژی از حالت خطی خارج شده و شکل لگاریتمی به خود گرفته است، یعنی شتاب تغییرات فناوری روزافزون است،در چنین شرایطی خطی فکر کردن مسئولان و کارشناسان حوزه انرژی کشور می تواند مضر باشد.

کلاهی با تشریح سیاست گذاری های غلط در زمینه تعرفه گذاری این گونه توضیح داد:

تغییرات فناوری به شدت سرعت گرفته، یعنی سیاست‌گذار دیگر ۶ ماه یا یک سال زمان ندارد تا در خصوص یک تغییر فناوری یا فناوری جدید تصمیم گیری کند؛ در خصوص رمز ارزها وزارت نیرو با طی زمان زیاد، یک قیمت‌گذاری غیراقتصادی برای گاز و برق مورد استفاده در رمز ارزها گذاشت، و تمام بزرگانی که در این عرصه در حال آوردن سرمایه های خود به ایران بودند، چه به صورت کاملا خارجی و چه به صورت تلفیقی از سرمایه های داخلی و خارجی، از ایران رفته‌اند و قزاقستان به سرمایه گذاران گفته جای ایران بیایید در قزاقستان مزرعه بزنید و برق را با قیمت ۲.۵ سنت تحویل بگیرید؛ چرا که قزاقستان هم می خواهد منابعش را تبدیل به پول کند.

وی خاطرنشان کرد:

پس در نتیجه این تعرفه‌گذاری، فعالان بزرگ و شناسنامه دار و شفاف از ایران می روند، چرا که از طرفی نمی خواهند فعالیت غیراقتصادی داشته باشند و از طرف دیگر نمی‌خواهند قانون را شکسته و از برق غیرمجاز استفاده کنند و وزارت نیرو عملا درآمدی که می توانست از محل به کارگیری منابع راکدش داشته باشد را از دست داد و متوجه این نبود که در مقوله اقتصاد، بین حداکثرسازی بها و حداکثرسازی درآمد، نسبت خطی نیست. در نتیجه این تعرفه گذاری و رفتن فعالان بزرگ این صنعت، وزارت نیرو می ماند و یکسری فعالان پراکنده که به صورت غیرمجاز در شهرک‌های صنعتی که با استفاده از چندین انشعاب به منظور رد گم کردن، اقدام به فعالیت می کنند و یا کسانی بخواهند با استفاده از برق خانگی، ماین کنند که زیرساخت‌های شهری نیز جوابگوی این‌گونه مصارف نیست.

 

کلاهی در پایان گفت:

آنچه مشخص است، وزارت نیرو باید برای استفاده از فرصت رمز ارزها و پاگرفتن تکنولوژی بلاک‌ چین در ایران، نسبت به تعرفه گذاری های صورت گرفته، بازنگری کند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.