Blockcerts چیست و چگونه اعتبارنامه دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین ارائه می‌کند؟

پس از صحبت‌ها و تبلیغات زیادی که در عرصه بلاک چین صورت گرفت، به دوره‌ای می‌رویم که در آن شاهد بکارگیری DLT برای حل برخی از مسائل دنیای واقعی به‌منظور ارائه کارایی، شفافیت و حریم خصوصی هستیم. IBM بیشترین فعالیت را در این زمینه داشت که ازجمله آن، پروژه‌های بلاک چین در زمینه‌های تأمین مدیریت زنجیره با Walmart، نظارت بر حمل‌ونقل با Maersk و انجام دیگر راه‌حل‌های سطح سازمانی با استفاده از نرم‌افزارHyperledger Fabric مبتنی بر بلاک چین، استفاده از لجر ریپل برای دستگاه‌های پرداخت بین‌المللی با استفاده از بیش از 200 بانک در سراسر دنیا، پروژه‌های بلاک چین در چارچوب essentia برای کنترل مرزها و لیست همچنان ادامه دارد. بااین‌وجود امروزه چشم ما خیره به سوابق مبتنی برBlockcerts است که شامل سوابق مدنی، مدارک تحصیلی، مجوزهای فنی، توسعه نیروی انسانی، شرکت‌ها و نهادهای آموزشی است.

0 90

اخیراً بنابر گزارشی در یک مجله خبری، دانشگاه بحرین گواهی استخدام استاندارد باز صادر خواهد کرد. این دانشگاه به لیست پذیرفته کنندگان این استاندارد پیوسته است. Blockcerts یک سرمایه گذاری مشترک میان استارتاپ یادگیری ماشینی و آزمایشگاه رسانه‌ای MIT است که ادعا می‌کند تنها ارائه‌دهنده‌ی سوابق با به‌کارگیری فناوری مستقل و چند زنجیره‌ای است که انقلابی در جهت تائید و صدور سوابق به‌صورت دیجیتالی ایجاد کرده است.

ویژگی‌ها

  • عدم وابستگی به سازنده‌ی خاص- فرایند اعتبارسنجی یک ویژگی تأییدکننده جهانی است که در وب‌سایت اصلی قابل‌دسترس است. نیازی به دانلود چیزی و یا پرداخت هزینه یا خرید توکن های دیجیتالی نیست. این فرایند سریع انجام می‌شود، رایگان است و برای هر نهادی در هرکجای جهان قابل انجام است حتی اگر دچار تغییر شده باشند یا حتی اگر دیگر موجود نباشند، اسناد آن‌ها سالها به‌صورت معتبر باقی خواهند ماند.
  • مالکیت- Blockcerts برخلاف بسیاری از ارائه‌دهندگان اعتبارنامه دیجیتالی مبتنی بر بلاک چین، به صادرکنندگان اجازه می‌دهد تا سوابق آن‌ها را حتی در صورت تصمیم به تغییر سازندگان نگهداری کنند. به همین صورت گیرندگان نیز می‌توانند رونوشت دیجیتالی سوابق را نگهداری کنند حتی اگر سازمان صادرکننده به یک ارائه‌کننده‌ی سوابق دیگری تغییر پیدا کند- آن‌ها می‌توانند مالکیت مدارک دیجیتالی خود را به‌صورت رمزنگاری اثبات کنند. (با کمک کلیدهای خصوصی)
  • قابلیت حمل و انتقال– شما برای متصل کردن Blockerts های خود به هر پروفایل عمومی هم چون حساب رسانه اجتماعی (مثل LinkedIn, Twitter و…)، سیستم اطلاعات دانشجویی خود به‌صورت خصوصی، در کیف پول‌های رایگان و متن‌باز Blockerts یا هرگونه پایگاه داده‌ای به انتخاب خودتان آزادی مطلق دارید. احتیاجی به ساخت یک پروفایل حساب با پلتفرم نیست چراکه سوابق به‌صورت همتا به همتا از طرف صادرکننده به دریافت‌کننده ارسال می‌شود.
  • حریم خصوصی- ازآنجایی‌که blockcerts به‌صورت مستقیم از طرف صادرکننده به گیرنده (به‌صورت همتا به همتا) ارسال می‌شود، تنها دو طرف درگیر رونوشت‌هایی از سوابق را در اختیار دارند و حتی اگر اطلاعات به یک بلاک چین عمومی منتقل‌شده باشد، هیچ اطلاعات شخصی قابل‌شناسایی (PII) در شبکه مربوطه ذخیره نمی‌شود.
  • شفافیت– ماهیت متن‌باز این استاندارد، دست هرگونه ممیزی امنیتی را باز می‌گذارد. این‌ یک جعبه سیاه نیست، شما به هرآنچه که می‌بینید می‌رسید. تمام فرایند از اعتبارسنجی تا صدور به‌صورت شفاف قابل‌مشاهده است.
  • قابلیت همکاری- طراح لایه blockcerts از یک‌لایه محتوی (JSON) استفاده می‌کند که قابلیت خواندن اطلاعات ساختاریافته را با هر فرمتی ازجمله لوگو، عکس، متن و غیره دارد. احتیاحی به هیچ نرم‌افزار خاصی برای نظارت و اعتبارسنجی نیست.
  • پشتیبانی چند زنجیره‌ای- Blockcerts قابلیت صدور سوابق برای طیف گسترده‌ای از بلاک چین ها دارند (Bitcoin, Ethereum, Hyperledger و …) نه‌تنها برای شما لایه امنیتی اضافی فراهم می‌کند بلکه در مقابل انتخاب‌های شما نیز انعطاف‌پذیر است. نیازی نیست خود را به بلاک چین اختصاصی مورد انتخاب سازنده محدود کنید که ممکن است حتی در چند سال گذشته موجود نباشد. ازآنجایی‌که DLT هنوز هم یک فناوری نسبتا جدید محسوب می‌شود، برای استفاده از بلاک چین های چندگانه مفید است یا اگر شما هنوز هم بخواهید از تنها یکی از آن‌ها استفاده کنید باید شبکه‌ای بزرگ دارای اعتبار، طول عمر و امنیت باشد.

Blockcerts برخی همکاری‌های مهم را در بخش‌های دولتی، آموزشی و پزشکی انجام داده است. مهم‌ترین آن، همکاری با MIT (موسسه فناوری ماساچوست) و جزیره بلاک چین مالتا بوده است. ارتباط ماشین یادگیری با MIT از سال 2016 درزمانی که آن‌ها شروع به همکاری باهم در توسعه استاندارد باز کردند، آغاز شد. Blockcerts در کنار یکی از معتبرترین مؤسسات تحقیقاتی در جهان، سکوی پرتابی برای این پروژه محسوب می‌شود.

MIT اولین سازمان در سال 2017 بود که بر اساس این استاندارد گواهی‌نامه‌هایی برای انتخاب گروهی از دانشجویان فارغ‌التحصیل دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری صادر کرد. این سوابق ضدتحریف، قابل اعتبار و همتا به همتا در بلاک چین بیت کوین ثبت شدند. در همان سال، دولت مالتا یک بلاک چین سراسر مبتنی بر سرویس صدور اعتبارنامه را برای اجرای یک برنامه‌ریزی صحیح برای انتقال دانشجویان فارغ‌التحصیل از مؤسسات آموزشی مختلف (آموزش عالی، آموزش مهارت‌های فنی و برنامه‌های دولتی) به سمت نیروی کار اجرا کرد.

انتظار می‌رود این ابتکار عمل موجب توسعه‌ی اکوسیستمی شود که به‌عنوان یک منبع قابل‌اطمینان برای صدور اعتبارنامه آکادمیک، حرفه‌ای و نیروی کار عمل می‌کند.

نظر شما درمورد صدور مدارک دیجیتالی چیست؟ این سیستم جدید چه مشکلاتی را در حوزه آکادمیک و کار حل خواهد کرد؟

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.