Bitstamp پس از خریده شدن توسط سرمایه گذاران کره‌ای به « گسترش جهانی » می‌اندیشد

در ۲۹ اکتبر، صرافی ارز رمزنگاری شده Bitstamp، توسط شرکت سرمایه‌گذاری بلژیکی NXMH خریداری شد که خود این شرکت نیز در تملک شرکت خوشه‌ای رسانه NXC کره قرار دارد. این صرافی که در لوگزامبورگ به ثبت رسیده‌ است، اکنون توسط همان شرکتی اداره می‌شود که سال گذشته اکثریت سهام صرافی رمزارز کره‌ای Korbit را خریداری کرد و مدیرعامل آن را در منصب خود ابقا کرد تا «گسترش جهانی» Bitstamp را ادامه دهد.

0 96

تاریخچه Bitstamp، قدیمی‌ترین و قانون‌مندترین صرافی ارز رمزنگاری شده اروپا

Bitstamp در ماه اوت ۲۰۱۱ توسط نیتس کودریچ (Nejc Kodrič) و دامیان مرلاک (Damijan Merlak) در موطن آن‌ها اسلوونی راه‌اندازی شد. آن‌طور که کودریچ در یک مصاحبه تعریف می‌کرد، این کسب و کار در یک پارکینگ و «با سرمایه اولیه تنها هزار یورو، دو لپ‌تاپ و یک سرور آغاز به کار کرد». ایده راه‌اندازی یک صرافی پس از مواجه شدن با مشکلاتی برای خرید بیت کوین در اروپا به ذهن آن‌ها رسید.

آن‌طور که آن‌ها برای فوربز تعریف کردند، آن‌ها در ابتدا صرافی خود را در یک بانک اسلوونیایی در سال ۲۰۱۱ ثبت کردند. آن بانک مخالفتی نکرده بود، چرا که در آن زمان مردم اسلوونی :«نمی‌دانستند بیت کوین چیست». در آوریل ۲۰۱۳، کودریچ و مرلاک نیازهای پشتیبانی، متابعت و حقوقی خود را به بریتانیا برون‌سپاری کردند، چرا که نمی‌توانستند از پس تمام تمهیدات نظارتی لازم برای دور کردن کلاهبرداران در کشور خود بربیایند. Bitstamp اکنون در بریتانیا به عنوان یک شرکت مسئولیت محدود به ثبت رسیده است.

در سال ۲۰۱۶، Bitstamp پس از دریافت مجوزی از لوگزامبورگ برای فعالیت به عنوان یک نهاد پرداخت، به اولین صرافی کاملا قانونی رمز ارزی اروپا تبدیل شد. برای اخذ این مدارک، به مدت دو سال بررسی‌هایی مانند یک حسابرسی از سوی Ernst & Young از این صرافی انجام شد. به عنوان یک کسب و کار تابع قانون، Bitstamp باید از اصول کامل « مشتری خود را بشناسید » (KYC) تبعیت کند.

در سال ۲۰۱۷، Bitstamp یکی از چهار صرافی رمز ارزی بود که اطلاعات مبادلات آتی بیت کوین خود را در اختیار گروه CME قرار داد. کودریچ در آن زمان به Cointelegraph گفته بود:

مهم است تا اطمینان حاصل کنیم که هیچ یک از اطلاعات ارائه شده شامل نوعی از دستکاری نباشد تا بر شاخص اثر بگذارد. مفتخریم که اعتماد صنعت را جلب کرده‌ایم و برگزیده شده‌ایم تا بخشی از بازار بیت‌کوین آتی باشیم.

به نظر می‌رسد که پس از هک سال ۲۰۱۵ که در آن ۱۹٬۰۰۰ BTC (معادل ۵ میلیون دلار در آن زمان) به سرقت رفت، امنیت از اولیت‌های اصلی Bitstamp باشد. کلاهبرداران در یک حمله فیشینگ معمول، این وجوه را از کیف پول گرم Bitstamp به سرقت بردند. طی این حمله کارکنان این صرافی ایمیل‌هایی شخصی و پیام‌هایی در اسکایپ از منابعی دریافت کرده بودند که به نظر آشنا می‌آمدند. در نتیجه، مسئول امنیت، لوکا کودریچ (Luka Kodrich) مدیر سیستم Bitstamp، بدافزار مورد نظر را در یکی از کامپیوترهای محل کار دانلود کرد که به منجر به از دست رفتن امنیت صرافی شد.

غرامتی پرداخت نشد، اما نظام امنیتی به شدت تقویت شد. به طور خاص، انجام تراکنش‌ها در Bitstamp اکنون نیازمند استفاده از چند امضا است، و ۹۸ درصد رمزارزها در کیف پول‌های سرد نگه‌داری می‌شوند.

Bitstamp که در سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد، قدیمی‌ترین صرافی فعال ارز رمزنگاری شده در جهان است. این صرافی اکنون در رتبه ۲۶ CoinMarketCap قرار دارد و در ۲۴ ساعت منتهی به نگارش مقاله شاهد ۶۵٬۸۵۸٬۳۵۸ دلار مبادله بوده است. کودریچ به رویترز گفت که حجم مبادلاتی آن‌ها نسبت به سال گذشته ۶۰ تا ۷۰ درصد افت داشته است، اما تاکید کرد که Bitstamp در سال ۲۰۱۸ سودآور بوده است، چرا که قیمت‌های کنونی رمزارزها هنوز بالاتر از میانگین سالانه هستند.

جزییات خرید صرافی : کودریچ مدیر عامل باقی می‌ماند، سرمایه‌گذار «ب ه گسترش جهانی » کمک می‌کند.

در تاریخ ۲۹ اکتبر، رویترز گزارش داد که Bitstamp طی یک توافق کاملا نقدی توسط شرکت سرمایه‌گذاری مستقر در بروکسل NXMH خریداری شده است. پیش از آن، این صرافی حدود ۱۴ میلیون دلار را از سرمایه‌گذارانی مانند Pantera Capital جمع‌آوری کرد که در سال ۲۰۱۴، ۱۰ میلیون دلار در Bitstamp سرمایه‌گذاری کرده بود.

NXMH یک هلدینگ سرمایه گذاری خانوادگی است که بیش از ۲ میلیارد یورو دارایی دارد و آن طور که در پروفایل لینکداین آن آمده است « ثروت یک کارآفرین فناوری آسیایی » را مدیریت می‌کند. این شرکت در سال ۲۰۱۱ تاسیس شد و بر مصرف‌کننده اروپایی و سرمایه‌گذاری در فناوری تمرکز دارد. این شرکت زیر مجموعه غول رسانه‌ای کره‌ای NXC است که ۶۵٫۱۹ درصد سهام صرافی رمزارز کره‌ای Korbit را در سال گذشته خریداری کرد.

توافق بین NXMH و Bitstamp ظاهرا در ۲۵ اکتبر نهایی شده است. با وجود این که کودریچ از افشای کامل شرایط آن برای رسانه‌ها خودداری کرد، به رویترز گفت که Bitstamp در سال ۲۰۱۶، ۶۰ میلیون دلار ارزش داشته است. در مقام مقایسه، ارزش این شرکت در سال ۲۰۱۵، ۳۹ میلیون دلار بود. جالب است که در ماه مارس ۲۰۱۸، شایع شده بود که این صرافی «در مراحل نهایی» خریده شدن توسط سرمایه‌گذاران کره‌ای (که NXMH یکی از زیرمجموعه‌های آن است) در ازای ۴۰۰ میلیون دلار قرار دارد.

اکنون NXMH ۸۰ درصد سهام Bitstamp را در اختیار دارد و کودریچ هم در کنار ابقا شدن در سمت مدیر عامل، مالک ۱۰ درصد سهام است. بر اساس گزارش‌ها، NXMH بخشی از ۱۰ میلیون دلار سهام Pantera Capital در صرافی را در اختیار گرفته است، اما این شرکت نیز ۶ درصد سهام صرافی را در تملک خود نگاه خواهد داشت. دامیان مرلاک شریک کودریچ، بر اساس گزارش‌ها تمامی ۳۰ درصد سهام خود را در توافق NXMH فروخته است. به گفته کودریچ، شریک او «از سال ۲۰۱۵ فعال نبوده است».

مدیر عامل Bitstamp اعتقاد ندارد که پس از این خرید چیزی برای مشتریان این صرافی یا ۱۸۰ کارمند آن تغییر خواهد کرد. وی به Fortune گفت:

«ما نظری مشابه NXMH داریم: چرا باید چیزی را که درست عمل می‌کند تغییر داد؟

وی افزود که ادغام Bitstamp و Korbit (که هر دو در تملک شرکت مادر NXC هستند) در دست بررسی قرار داشته است، اما در نهایت طرفین تصمیم گرفته‌اند تا صرافی‌ها را به طور جداگانه اداره کنند. به گفته کودریچ این دو صرافی البته فناوری‌‌ها، تحقیقات و منابع توسعه‌ای خود را به اشتراک خواهند گذشت.

NXMH در فرآیندی که در میانه سال ۲۰۱۷ آغاز شد، یکی از چهار شرکت‌کننده راغب در مزایده بود. او افزود که آن‌ها ابتدا در دسامبر گذشته و در زمانی که قیمت بیت کوین به ۲۰٬۰۰۰ دلار نزدیک می‌شد به توافق رسیدند، و ماه‌ها طول کشید تا شرکت‌ها تاییدات قانونی این ترتیبات را دریافت کنند.

کودریچ ادعا می‌کند که او و مرلاک «به دنبال فروش نبودند» و «قطعا به دنبال سرمایه گذاری نیز نمی‌گشتند» چرا که «نیازی به افزایش سرمایه نداشتند.» در هر صورت، او از فرصت به وجود آمده برای نقد کردن اکثر سهام خود در شرکت استفاده کرد و در عین حال ۱۰ درصد سهام خود را نگه داشته و مدیرعامل باقی‌ماند.

«[Bitstamp و NXMH] بسیار در مورد آینده صنعت و اهداف شرکت همسو بودند […] آن‌ها مایلند تا ما را در این راه یاری کنند و به ما کمک کنند تا در جهان گسترده شویم.»

سایر خریدهای عمده سال ۲۰۱۸: Poloniex،BitTrade و Bithumb

در ماه فوریه، استارتاپ Circle که از سوی Goldman Sachs حمایت می‌شود، صرافی آمریکایی Poloniex را در ازای ۴۰۰ میلیون دلار خریداری کرد.

در ماه مه، صرافی رمز ارزی BitTrade در ازای ۶۷ میلیون دلار سنگاپور (۵۰ میلیون دلار) توسط مولتی‌میلیونر و کارآفرین سنگاپوری اریک چنگ (Eric Cheng) خریداری شد. پس از خرید ۱۰۰ درصد سهام شرکت، چنگ به اولین سرمایه‌گذار خارجی تبدیل شده که یک صرافی دارای مجوز از سوی سازمان خدمات مالی ژاپن (FSA) را تحت تملک خود قرار داد.

در ۳۱ اوت، غول تجارت الکترونیکی ژاپنی Rakuten که داری ارزش بازاری بالغ بر ۱۲٫۵ میلیون دلار است، از توافقی ۲۶۵ میلیون ینی (۲٫۴ میلیون دلار) برای خرید صرافی ملی Everybody’s Bitcoin پرده برداشت.

در ماه اکتبر، کنسرسیوم جهانی BK، گروهی که از سوی یکی از جراحان پلاستیک پیشروی کره‌ای یعنی دکتر کیم بیوگنگ گون (Kim Byung Gun) رهبری می‌شود، به توافقی برای خرید «۵۰ درصد به علاوه ۱ سهم از شرکت هلدینگ BTC، بزرگ‌ترین سرمایه‌گذار صرافی رمز ارزی Bithumb دست یافت. به گفته Bloomberg، این خرید با حدود ۴۰۰ میلیون وون (۳۵۲ میلیون دلار) انجام شد و در فوریه ۲۰۱۹ نهایی می‌شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.