BitMEX در 10 سالگی بیت کوین جلد تایمز را به خود اختصاص داد: از تو ممنونیم ساتوشی ناکاموتو

بیت کوین اکنون به تولد ده سالگی خود رسیده و عکس جلد تایمز را به خود اختصاص داده است. این رمز ارز را می‌‌توان به عنوان یک ارز تورم‌‌زدا در نظر گرفت و بانک‌‌های مرکزی می‌‌توانند از آن استفاده‌‌های زیادی کنند. ناکاموتو در اوایل پیدایش بلاکچین نیز چنین ایده‌‌ای در سر داشت و اکنون بعد از گذشت ده سال می‌‌توان پی برد که دیدگاه وی در شرف به واقعیت پیوستن است.

0 78

BitMEX تبلیغی را بر روی جلد تایمز به تاریخ 3 ژانویه 2019 به خود اختصاص داده و از ساتوشی ناکاموتو به خاطر بیت کوین تشکر کرده است، دقیقا ده سال بعد از اینکه ناکاموتو صفحه نخست همین انتشاراتی را در اولین بلاک بیت کوین (#0) ذکر کرد. BitMEX در توییتر نوشت:

BitMEX

بلاک اولیه بیت کوین

بحران مالی جهان در اوایل قرن 21 یکی از عوامل کلیدی در توسعه بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو بود. گفته می‌‌شود که در زمان استخراج اولین بلاک بیت کوین در 3 ژانویه 2009، مقداری متن در آن به کار رفت:

سردبیر تایمز در تاریخ 3/ژانویه/2009 در آستانه دومین معاضدت بانکی

امروز ساعت 18:15 UCT دقیقا دهمین سالگرد بلاکچین بیت کوین خواهد بود. آدرسی که اولین پاداش استخراج را دریافت کرد و بنابراین 50 بیت کوین اولی را در اختیار دارد. همچنین این آدرس در طول زمان بیش از 16 بیت کوین اضافی نیز دریافت کرده است. در مورد بیت کوین و رمز ارزهایی که بر پایه کدهای ساتوشی نوشته شده‌‌اند، گیرنده نمی‌‌تواند اولین کوین‌‌های پاداشی را به دلیل نحوه‌‌ نوشتن کدها خرج کند. بنابراین حتی اگر ساتوشی بخواهد دوباره دست به کار شود و این کوین‌‌ها را خرج‌‌ کند، هرگز قادر به انجام این کار نخواهد بود.

در زمان نوشتن این متن، آدرس ذکرشده تراکنش کوچکی را با عنوان “1HappyTenthBirthdayBitcoinxvYeM9e” دریافت کرد. فرستنده واقعی احتمالا مالک 3H7itJUKrZ4bMagoArQRgWVjKGRdCqz6hp است، که بیشتر باقیمانده این تراکنش را دریافت کرد (حدود 400 دلار).

بیت کوینِ تورم‌‌زدای ساتوشی ناکاموتو به عنوان راه‌‌حلی برای پول فیات

طبق گفته‌‌های ساتوشی ناکاموتو در 13 نوامبر 2008، “اگر بتوانیم این مسئله را توضیح دهیم، مطمئنا اختیارگرایان آن را بسیار دوست خواهند داشت. من حرف‌‌های خودم را از طریق کد بسیار بهتر می‌‌توانم منتقل کنم”.

در ایمیلی که بعد از راه‌‌اندازی بلاکچین فرستاده شد، ساتوشی این گونه کار خود را توضیح می‌‌دهد:

می‌‌توانیم بگوییم که کوین‌‌ها توسط اکثریت و به مقدار محدود و از پیش تعیین‌‌شده عرضه می‌‌شوند.

در واقع با گسترش تعداد کاربران هیچ نیازی به بانک مرکزی یا فدرال رزرو نیست تا عرضه پول را تنظیم کنند. چنین چیزی به یک شخص قابل اعتماد برای تعیین ارزش نیاز دارد، چرا که من هیچ راهی برای شناسایی ارزش واقعی چیزهای مختلف از طریق یک نرم‌‌افزار نمی‌‌دانم. اگر راه هوشمندانه‌‌ای وجود داشته باشد یا اگر بتوانیم به کسی اعتماد کنیم تا قیمت‌‌ها را تنظیم کند، قوانین به همین صورت برنامه‌‌ریزی می‌‌شدند.

به همین صورت می‌‌توان یک فلز گرانبها را در نظر گرفت. به جای تغییر مقدار عرضه برای ثابت نگه داشتن قیمت، مقدار عرضه از پیش تعیین شده است و قیمت تغییر می‌‌یابد. با رشد تعداد کاربران، ارزش کوین‌‌ها افزایش خواهد یافت. چنین چیزی ممکن است باعث به وجود آمدن یک حلقه مثبت شود؛ با افزایش کاربران، قیمت بالاتر می‌‌رود، که همین امر می‌‌تواند کاربران بیشتری را برای استفاده از قیمت‌‌های روبه‌‌رشد جذب کند.

بیت کوین در میان اقتصاددانان اتریشی واکنش‌‌های مختلفی را به وجود آورده، چرا که عده‌‌ای آن را با آغوش باز پذیرفته و عده‌‌ای دیگر آن را رد کرده‌‌اند. در هر حال، این رمزارز مطمئنا می‌‌تواند در مدل‌‌های ارز تورم‌‌زدا قرار گیرد و چندین مشکل بانک‌‌های مرکزی و ارزهای فیات را حل ‌‌کند.

با این حال، بحث‌‌هایی وجود دارند که شاید ساتوشی از تاریخ پیدایش بلاک استفاده کرده است. شک و شبهه زیادی در این مورد وجود دارد. در واقع، بلاک #1 تا شش روز بعد استخراج نشد و بسیاری را به این فکر انداخت که اولین بلاک تنها مورد آزمایش قرار گرفته است.

به هر شیوه‌‌ای هم که به این قضیه نگاه کنید، هیچکس فکرش را هم نمی‌‌کرد که آزمایش بیت کوین تنها در عرض 10 سال به یک بازار 50 میلیارد دلاری تبدیل شود.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.