Bithumb اتهامات مربوط به جعل حجم معاملات خود را رد کرد

Forbes در تاریخ ۱۹ دسامبر گزارش کرد که ” Bithumb‌‌”، صرافی رمز ارز واقع در کره‌‌ جنوبی، اتهامات مربوط به جعل حجم معاملات خود را رد کرده است.

0 78

CER، سرویس تحلیل و رتبه بندی صرافی رمز ارز Bithumb‌‌ را متهم کرد که ۹۴ درصد از حجم معاملات خود از اواخر تابستان ۲۰۱۸ را جعل کرده است. طبق گزارشات صورت گرفته، Bithumb‌‌ در پاسخ به این اتهامات به Forbes گفت که ” Bithumb‌‌ هیچ کاری برای بیشتر نشان دادن حجم تجارت انجام نمی‌‌دهد. Bithumb‌‌ کوین‌‌های مبتنی بر استخراج نمی‌‌فروشد. Bithumb‌‌ در تلاش است تا با ارائه‌‌ پروموشن‌‌های مختلف، مانند سایر شرکت‌‌‌‌های دنیا به عنوان یک تجارت معمولی، مشتری‌‌های بیشتری جذب کند. ”

CER اتهاماتی را که به Bithumb‌‌ وارد کرد، با سنجش داده‌‌های به دست آمده از کوین مارکت کپ اثبات کرد. داده‌‌های کوین مارکت کپ در ماه سپتامبر نشان داد Bithumb‌‌ با ۳۵۰ میلیون دلار حجم معاملات روزانه، پشت سر ۱۰ صرافی بزرگ دنیا قرار دارد.

با این حال، تا ۱۱ نوامبر، میزان فروش روزانه Bithumb‌‌ به ۴/۴ میلیارد دلار افزایش یافت که بیش از ۱۲ برابر بیشتر است. در زمان انتشار این اخبار، Bithumb‌‌ از لحاظ حجم معاملات که ۵۶/۱ ملیارد دلار است، دومین صرافی رمز ارز بزرگ در جهان است.

CER ادعا کرد که Bithumb‌‌ برای ساخت این حجم اضافی جعلی، از “معامله شویی” (wash trading) استفاده می‌‌‌کند. معامله شویی شکلی از دستکاری بازار است، که در آن یک سرمایه گذار به خرید و فروش همزمان یک ابزار مالی می‌‌پردازد تا تظاهر کند که فعالیت می‌‌کند و دیگران را گمراه کند. گلب میرکو (Galeb Myrko)، یکی از مدیران بازاریابی CER، به Forbes گفت:

“با توجه به تحقیقات چندجانبه‌‌ ما در مورد نمودارهای Bithumb‌‌، شاهد نشانه‌‌هایی از دستکاری حجم معاملات، علی‌‌الخصوص معامله شویی هستیم. با محاسبه‌‌ رابطه‌‌ حجم و قیمت، نتیجه گرفتیم که عملکرد حجم معاملات با نوسان قیمت در صرافی ارتباطی ندارد.”

CER در میان عوامل دیگر به “افزایش ناگهانی عجیب در دقایق اولیه‌‌ی ساعت ۱۱ صبح که ۹۵ درصد از حجم کل روزانه و حجم معاملات نامنظم که با حرکت قیمت‌‌ها همخوانی نداشت را تامین می‌‌کرد” اشاره کرد. علاوه بر این، اندازه‌‌ی متوسط تراکنش از ۲۱/۰ بیت کوین (BTC) در ابتدای تابستان به ۸۸/۵ بیت کوین از ۱۵ اکتبر تا ۱۱ نوامبر افزایش یافت.

CER همچنین عنوان می‌‌کند که سایر دارایی‌‌های دیجیتال – اعم از لایت کوین (LTC)، اتریوم کلاسیک (ETC)، مونرو (XMR)، زدکش, (OmiseGo (OMG و بیت‌‌کوین گلد (BTG)- از الگوی بیت کوین پیروی می‌‌کنند. طبق گزارشات CER اظهار داشت که:

” Bithumb‌‌ برای پنهان ساختن حیله‌‌ خود از یک رویکرد چند عاملی استفاده کرده است. تا آنجا که ما می‌‌توانیم قضاوت کنیم دستکاری‌‌ها از طریق تطبیق سفارشات مخالف با قیمت مشابه یا صرفا انجام تراکنش‌‌ها از هیچ، که “painting the tape” نامیده می‌‌شود انجام می‌‌شوند.”

Bithumb‌‌ در اواخر ماه ژوئن توسط مجرمان سایبری که ۳۰ میلیون دلار رمز ارز را به سرقت بردند، هک شد. چهارماه بعد از این حادثه، Bithumb‌‌ پس از همکاری با همتایان جهانی خود در این صنعت بخشی از دارایی‌‌های دیجیتالی به سرقت رفته با ارزش تقریبی ۱۴ میلیون دلار را بازیابی کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.