Bitconnect؛ برنامه‌‌ی قانونی یا طرح کلاه‌‌برداری پانزی؟

بیت‌‌کانکت یک ارز و یک بستر سرمایه‌‌گذاری بیت‌‌کوین است که دارای یک نرم‌افزار پیش‌بینی نوسان قیمت بیت‌کوین بوده و سرمایه‌های افراد را مدیریت می‌کند و به آنها سود‌های تضمینی می‌دهد. برای سرمایه گذاری‌‌ افراد باید بیت‌کوین پرداخت کنند اما درآمد آنها به توکن بیت‌کانکت یعنی BCC پرداخت خواهد شد. بیت‌کانکت نحوه‌ی کار نرم‌افزار و همچنین اسامی تیم کاری خود را افشا نکرده‌است. وعده‌ی سودهای تضمینی به همراه بازاریابی شبکه‌ای بیت‌کانکت، موجب شده است تا بسیاری از افراد شاخص در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال از لفظ شرکت هرمی یا کلاهبرداری (پانزی) برای توصیف آن استفاده کنند.

0 139
  • آیا بیت‌‌کانکت (Bitconnect) قانونی است؟
  • چه کسی‌‌ بیت‌‌کانکت را اداره می‌‌کند؟
  • بیت‌‌کانکت چگونه کار می‌‌کند؟

بیت‌‌کانکت (Bitconnect) یک ارز و یک بستر سرمایه ‌‌گذاری بیت‌‌کوین است که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. بستر بیت‌‌کانکت در اصل، سرمایه ‌‌گذاری بیت‌‌کوین را بهتر کرد و نرم‌‌افزاری را ارائه داد که نقش خوبی در تولید سود سرمایه‌‌ داشت. بیت‌‌کانکت تنها چند ماه پس از تولدش، ارز خود را برای سرمایه ‌‌گذاری در بستر نر‌‌م‌‌افزاری خود پیش‌‌فروش کرد.

این بستر در چند ماه گذشته محل بحث‌‌های فراوانی بوده است. بسیاری از کاربران آن ادعا می‌‌کنند که با سرمایه گذاری‌‌ در بیت‌‌کانکت سود‌‌های چشم‌‌گیری به دست آورده‌‌اند و در انجمن‌‌های آنلاین، یوتیوب و وبلاگ‌‌ها تبلیغات زیادی برای آن کردند. از سوی دیگر مخالفان آن هشدار می‌‌دهند که مدل تجاری بیت‌‌کانکت به نظر کاملا شفاف نمی‌‌رسد و می‌‌تواند کلاه‌‌برداری یا نقشه‌‌ی پانزی (Ponzi) باشد.

با این حال مخالفان آن نتوانسته‌‌اند جلوی بالارفتن دنبال‌‌کنندگان بیت‌‌کانکت را بگیرند و پایگاه‌‌ کاربری Bitconnect به دلیل اهدای هدیه‌‌های فراوان به کاربران خود در قبال دعوت دیگران به این بستر، در حال رشد است. با رشد این پایگاه کاربری، قیمت ارز (Bitconnect (BCC هم بالاتر می‌‌رود. توکن BCC در طول چند ماه گذشته از لحاظ ظرفیت بازاری (market cap) همیشه در بین ۲۰ ارز برتر قرار داشته‌‌ است که طبق اطلاعات سایت coinmarketcap  سرمایه‌‌ای بالغ بر ۱ میلیارد دلار را داراست.

اکثر طرح‌‌های کلاه‌‌برداری تا زمانی که به پایان خود برسند و متوقف شوند، موفق به نظر می‌‌رسند.

بررسی دقیق روش کار Bitconnect هم باید مورد توجه قرار بگیرد، جایی که در آن سودهایی تولید می‌‌شود و دست‌‌های پشت پرده‌ی آن بر کسی آشکار نیستند. در این مقاله سعی شده است تا همه‌ی جوانب در مورد مشروعیت Bitconnect توضیح داده‌شود و در پایان به خود شما بستگی دارد که تحقیقات بیشتری انجام بدهید و در مورد بیت‌‌ کانکت موضع بگیرید.

Bitconnect چگونه کار می‌‌کند؟

آن‌‌چه بیت ‌‌کانکت ارائه می‌‌‌‌کند در واقع نرم‌‌افزار نوسان قیمت بیت‌‌کوین است که سرمایه‌‌ گذاری بر بیت‌‌کوین را از طریق Bitconnect انجام می‌‌دهد. ایده‌‌ی اصلی بیت‌‌کانکت این است که افراد سرمایه‌‌های خود را به استخر مجازی بیت ‌‌کانکت بریزند و نرم‌‌افزار آن سرمایه‌‌ها را مدیریت کند و با استفاده از پیش‌‌بینی نوسان قیمت، به کاربران سودهای تضمینی بدهد. کاربران هم در عوض، بسته به سرمایه‌‌ی خود سود روزانه دریافت می‌‌کنند.

Bitconnect؛ برنامه‌‌ی قانونی یا طرح کلاه‌‌برداری پانزی؟
Bitconnect؛ برنامه‌‌ی قانونی یا طرح کلاه‌‌برداری پانزی؟

نرخ سود روزانه‌‌ی سرمایه ‌‌گذاری در Bitconnect بین ۰.۲۵ تا ۵ درصد است و بیت‌‌ کانکت سود متوسط ۱ درصد در هر روز را برای کاربر تضمین می‌‌کند. اگر کاربران سودهایشان را دوباره سرمایه ‌‌گذاری کنند، سود روزانه‌‌ی آن‌‌ها طبق قانون ترکیب روزانه بسیار بیشتر خواهد شد. به عنوان مثال، ۱۰۰ دلار سرمایه ‌‌گذاری با سود ترکیبی روزانه ۱ درصد، پس از یک هفته ۱۰۷ دلار، پس از یک ماه ۱۳۴ دلار، پس از ۶ ماه ۵۹۹ دلار و پس از یک سال ۳۷۰۰ دلار خواهد بود.

البته نرخ سودها هم به طور روزانه تغییر خواهد کرد و سایت بیت‌‌کانکت تنها سود ۱۲۰ درصد سالانه را تضمین می‌‌کند، نه ۳۷۰۰ درصدی که ما محاسبه کردیم. ولی چنین درصدها و نتایجی جای شک کردن دارد. اگر ۱۲۰ درصد سود سالانه حقیقت داشته باشد، پس بیت‌‌کانکت یکی از بهترین جاهایی است که می‌‌توانید در آن سرمایه گذاری‌‌ کنید. با این حال وعده‌‌ی دادن چنین سودهایی نشان از طرح هرمی دارد و هر زمان که بحث از “سودهای تضمیمی” به میان آمد باید حتما جوانب احتیاط را رعایت کنید. ذات سرمایه‌‌ گذاری پر از خطر و نوسان است و در سرمایه‌‌گذاری قانونی هم باید انتظار سود و زیان را یکجا داشت.

مشخص نیست که نرم‌‌افزار نوسان قیمت Bitconnect چگونه کار می‌‌کند یا اصلا وجود دارد یا خیر. بیت‌‌ کانکت ادعا می‌‌کند که نرم‌‌افزار قیمت بخشی از مالکیت معنوی شرکت است و به همین دلیل ترجیح می‌‌دهد راز کار آن را برملا نکند. باید پرسید که اگر Bitconnect می‌‌تواند چنین سودهایی به دست‌آورد پس چرا نرم‌‌افزارش را علنی کرده است. آیا سازندگان بیت‌‌کانکت با استفاده از این نرم‌‌افزار و با سرمایه‌‌ گذاری‌‌های شخصی و حامیان دولتی خود برای بازی دادن بازار، منفعت بیشتری کسب می‌‌کنند؟ شرکت‌‌هایی که ادعای داشتن چنین نرم‌‌افزارهایی می‌‌کنند در بیشتر موارد داستان‌‌هایی می‌‌گویند که اگر واقعی باشند بسیار خوشایند هستند.

توکن بیت ‌‌کانکت

Bitconnect؛ برنامه‌‌ی قانونی یا طرح کلاه‌‌برداری پانزی؟
Bitconnect؛ برنامه‌‌ی قانونی یا طرح کلاه‌‌برداری پانزی؟

توسعه‌‌دهندگان بیت ‌‌کانکت برای راحت‌‌تر کردن پلتفرم تبادل بیت‌‌ کانکت، توکن BCC را ساختند که می‌‌توانید آن را با بیت‌‌کوین بخرید و برای سرمایه ‌‌گذاری در سیستم اثبات سهام (proof of stake) بیت ‌‌کانکت مناسب است. توکن BCC از سیستم اثبات کار (proof of work) و اثبات سهام با پاداش استخراج برای تایید‌‌کنندگان استفاده می‌‌کند. به طور کلی حدود ۳.۱ میلیون توکن BCC در گردش وجود دارد که هر کدام از آن‌‌ها ارزشی بیش از ۴۰۰ دلار دارند.

توکن BCC خارج از سیستم Bitconnect کاربردی ندارد. فروشندگان خیلی کمی برای پرداخت BCC قبول می‌‌کنند و نمی‌‌توانید به راحتی آن را در صرافی به ارز دیگری تبدیل کنید. شما BCC را با بیت‌‌کوین مستقیما از بیت‌‌کانکت می‌‌خرید، یعنی این شرکت در عوض دادن بیت‌‌ کانکت به شما برای سرمایه ‌‌گذاری، در حال جمع کردن بیت‌‌کوین است. با این حال به دلیل محبوبیت Bitconnect ، قیمت توکن آن هم در حال افزایش است.

شما وقتی در بیت‌کانکت خرید می‌کنید باید بیت‌‌کوین پرداخت کنید، اما درآمدتان به بیت‌‌کوین نیست، بلکه به شما BCC داده می‌‌شود و اگر بخواهید درآمدتان را از سیستم برداشت کنید باید آن را به ارز دیگری تبدیل کنید. اگرچه روش کار استاندارد بسیاری از ICOها همین است اما باید پرسید که اگر بیت‌‌کانکت بسته شود چطور می‌‌توانید پولتان را برداشت کنید. به نظر نمی‌‌رسد که بیت‌‌کوینی که در ابتدا سرمایه‌‌گذاری کردید را دریافت کنید و اگر هم بیت‌‌کانکت بسته شود BCC هم هیچ ارزشی نخواهد داشت.

هدیه‌‌های دعوت و دیگر جوایز

محرک اصلی اقتصادی بیت‌‌ کانکت در کنار نرم‌‌افزار نوسان قیمت پرسش‌‌برانگیز آن، بازاریابی شبکه‌ای (Affiliate Marketing) است. اعضای سیستم برای دعوت کردن اعضای جدید به شدت تشویق می‌‌شوند. برنامه‌‌ی بازاریابی شبکه‌ای بیت‌‌ کانت سه سطح را برای پاداش عضوگیری پیشنهاد می‌‌کند. لایه‌‌ی اول مستقیما متوجه فردی‌‌ست که شما دعوت کرده‌‌اید و ۵ درصد از هر مبلغی که دوستتان سرمایه ‌‌گذاری کند به شما داده می‌‌شود. اگر دوستتان فردی را دعوت کند شما ۳ درصد از سرمایه‌‌گذاری نفر دوم را دریافت می‌‌کنید و اگر نفر دوم هم کسی را دعوت کند شما ۲ درصد از سرمایه‌‌گذاری او را هم خواهید داشت.

Bitconnect؛ برنامه‌‌ی قانونی یا طرح کلاه‌‌برداری پانزی؟
Bitconnect؛ برنامه‌‌ی قانونی یا طرح کلاه‌‌برداری پانزی؟

این طرح هرمی بازاریابی، هدایا را هر مرحله بالاتر می‌‌برد و فرهنگ عضوگیری و تبلیغ را ترویج می‌‌دهد. این سیستم به شما اطمینان می‌‌دهد که سرمایه‌‌های جدیدی به آن تزریق خواهد شد و تقاضا برای توکن BCC هم بالا می‌‌رود که افزایش قیمت را هم در پی خواهد داشت. Bitconnect حتی برای سرمایه ‌‌گذاری‌‌های بزرگ اولیه هم جایزه در نظر گرفته است. ماهیت بازاریابی رابطه‌‌ای بیت‌‌ کانکت همان چیزی است که باعث می‌‌شود منتقدان آن را کلا‌‌ه‌‌برداری بدانند.

Bitconnect؛ برنامه‌‌ی قانونی یا طرح کلاه‌‌برداری پانزی؟
Bitconnect؛ برنامه‌‌ی قانونی یا طرح کلاه‌‌برداری پانزی؟

چه کسی Bitconnect را اداره می‌‌کند؟

وب‌‌سایت Bitconnect اسامی تیم کاری خود را افشا نکرده است و مشخص نیست چه کسی این شرکت را اداره می‌‌کند یا نرم‌‌افزارش را توسعه می‌‌دهد. بیت‌‌کوین نام شرکت‌‌های همکار خود را در وب‌‌سایتش قرار داده است و نماینده‌‌هایی هم دارند که در کنفرانس‌‌ها شرکت می‌‌کنند. طرفداران بیت ‌‌کانکت ادعا می‌‌کنند که بیت‌‌ کانکت یک شرکت خصوصی است و حق حفظ حریم خصوصی ریاست خود را دارد. نبود شفافیت در ریاست هم یکی دیگر از نشانه‌‌های کار تجاری چالش‌‌برانگیز است.

انتقادات

Bitconnect؛ برنامه‌‌ی قانونی یا طرح کلاه‌‌برداری پانزی؟
Bitconnect؛ برنامه‌‌ی قانونی یا طرح کلاه‌‌برداری پانزی؟

 

Bitconnect؛ برنامه‌‌ی قانونی یا طرح کلاه‌‌برداری پانزی؟
Bitconnect؛ برنامه‌‌ی قانونی یا طرح کلاه‌‌برداری پانزی؟

چهره‌‌های شناخته شده‌‌ی دنیای ارز دیجیتال مانند ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) از تیم اتریوم و چارلی لی (Charlee Lee) از تیم لایت‌‌کوین، از Bitconnect به عنوان طرح پانزی (کلاه‌‌برداری) نام‌‌ می‌‌برند. طرح‌‌های پانزی بر ورود اعضای جدید از طریق عضوهای کنونی و اهدای جایزه به آن‌‌ها مبتنی هستند. این نوع از برنامه‌‌ی هرمی تا جایی که پایگاه کاربریشان بیشتر شود رشد می‌‌کنند. با این حال اگر رشد پایگاه کاربری آن متوقف شود دیگر سرمایه‌‌ای وارد سیستم نمی‌‌شود که به کاربران پرداخت شود و طرح به طور کلی بسته می‌‌‌‌شود.

بیت‌‌ پتیت (BitPetite) هم یک بستر سرمایه‌‌گذاری بود که همین امسال بسته شد و رییس آن ناپدید شد که تقریبا بسیار شبیه Bitconnect بود. مقاله‌‌های موجود در سایت‌‌های Reddit، Steem و نوشته‌‌های Tweeter پر از اخطارهای این چنینی علیه بیت‌‌کانکت است. اخیرا چندین متخصص در این زمینه نقدی درمورد محل تامین مالی بیت ‌‌کانکت و اینکه چرا مردم فکر می‌‌کنند که کلاه‌‌برداری است نوشته‌‌اند.

حتی اگر قصد و هدف Bitconnect واقعی باشد، باز هم اداره کردن شرکتی که به طور مداوم ۱۲۰ درصد سود می‌‌دهد غیرممکن است. بیت ‌‌کانکت دیر یا زود قطعا به مشکل بر خواهد خورد و شاید با مشکلات قانونی هم روبرو شود. دولت بریتانیا اخیرا تهدید به تعلیق و بستن یک شرکت ‌‌بیت‌‌ کانکت کرده است و از آن‌‌جایی که توکن BCC ابزار سرمایه‌‌گذاری آن است، باید انتظار دخالت کمیسیون امنیت ارزی ایالات متحده را هم داشت.

نتیجه‌‌‌‌ی بحث

Bitconnect طرفداران مشتاق زیادی دارد که حاضرند از آن دفاع کنند و درآمدهایشان را در ویدیو‌‌های یوتیوب و در توییتر نمایش دهند. با این حال چشم پوشی از انتقاداتی که به بیت‌‌ کانکت وارد می‌‌شود بسیار سخت است، به ویژه وقتی که از جانب قابل ‌‌احترام‌‌ترین و بزرگ‌‌ترین چهره‌‌های دنیای ارز دیجیتال گفته شوند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.