اکنون زمانی است که نباید بیت کوین را نادیده گرفت

بیت کوین در حال حاضر در مواجهه با بزرگ‌ترین آزمایش تاریخ خود قرار گرفته است و همه منتظرند ببینند که آیا در زمان سقوط آزاد بازارهای بزرگتر، این رمز ارز می‌تواند به عنوان یک ذخیره ارزش مورد استفاده قرار بگیرد یا خیر.

0 585

اگر بخواهیم تنها از نظر پایداری قیمت به عملکرد بیت کوین نگاه کنیم، این رمز ارز از این نظر به شدت شکست خورده است. در زمان بحران ویروس کرونا قیمت بیت کوین سقوط کرده و در هنگامی که بازارهای سنتی  سقوط‌هایی تاریخی را ثبت کرده‌اند، حدود نیمی از ارزش خود را از دست داده است.

اما موفقیت بیت کوین براساس عملکرد قیمت آن اندازه‌گیری نمی‌شود، بلکه براساس هویت دیجیتالی کمیاب آن در زمانه پول هلیکوپتری (این سیاست پولی درست شبیه ریختن پول از یک هلیکوپتر است، به همین دلیل می تواند در سیستم مالی پخش شود و در نتیجه فشار های تورمی را افزایش دهد)، تسهیل کمی آن (QE) و نرخ بهره پایین قضاوت می‌شود.

در هفته‌های قبل خبر رسید که، بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را تا حدود صفر پایین آورده است و بازوکایی به قدرت ۱ تریلیون دلار را شلیک کرده است تا از بزرگترین اقتصاد دنیا در مقابل ویروس کرونا حفاظت کند.

این خبر باعث شد که سایر دولت‌های جهان نیز نرخ بهره را بشکنند و بانک‌های مرکزی تقلا می‌کنند که بازارها را نجات داده و برای آن‌ها پشتوانه ایجاد کنند. این اقدام عجولانه به شدت شکست خورد و داو جونز وارد بدترین روز خود از زمان سقوط بازار جمعه سیاه در سال ۱۹۸۷ شد و سومین روز فاجعه‌بار خود را در تاریخ ثبت کرد.

استیون منوچین (Steven Mnuchin)، وزیر خزانه‌داری آمریکا، خبر داد که قصد دارد در تلاش برای جبران بار اقتصادی پان‌اپیدمی ویروس کرونا برای میلیون‌ها آمریکایی چک بنویسد؛ یک محرک اقتصادی غیرمتعارف که اخیرا نسبت به سایر موارد بیشتر مورد پسند عامه مردم است. اقتصاددانان در مورد این قضیه با نام درآمد پایه عمومی (UBI) بحث می‌کنند، اما می‌توان به آن پول هلیکوپتری نیز گفت، یعنی پول نقدی که به تازگی چاپ شده و به نظر می‌رسد از آسمان به جیب مردم می‌افتد (یعنی هیچ پشتوانه‌ای برای ظاهر شدن پول وجود ندارد).

منوچین در هنگام سخنرانی در کنفراس خبری کاخ سفید گفت:

ما به دنبال آن هستیم که چک‌ها را به سرعت به آمریکایی‌ها برسانیم، در حال حاضر آمریکایی‌ها به پول نقد نیاز دارند و رییس جمهور می‌خواهد آن را فراهم کند، و امیدوارم این کار در دو هفته بعدی صورت پذیرد.

از طرف دیگر اسپانیا نیز شیوه مشابهی از محرک پول هلیکوپتری را به کار گرفته است، چیزی که می‌تواند با توجه به وابستگی این کشور به سیستم اقتصادی اتحادیه اروپا، کار مخربی باشد.

بسیاری از اقتصاددانان سنتی،  علاقه‌ای به پول هلیکوپتری ندارند. آن‌ها می‌گویند که حذف این پول از سیستم، کار سخت‌تری است و موجب ایجاد تورم بلند مدت می‌شود.

بانک‌های مرکزی دنیا مجبورند تا چنین گزینه‌های افراطی را به منظور جلوگیری از تکرار بحران مالی سال ۲۰۰۸ به کار گیرند.

آنتونی پمپلیانو (Anthony Pompliano)، فعال حوزه بیت کوین و موسس صندوق سرمایه‌گذاری مورگان کریک دیجیتال در توییتی گفت:

آمریکا به سرعت به این پول هلیکوپتری وابسته خواهد شد.

و این در حالی است که برخی تحلیل‌گران از ترکیب فروش دسته جمعی در سطح وسیع و پیشنهاد ارائه پول هلیکوپتری ابراز نگرانی کرده و عنوان کرده‌اند این مساله باعث عرضه بیش از حد پول نقد خواهد شد.

متی گرین اسپن (Mati Greenspan) بنیان‌گذار شرکت مشاوره مالی کوانتوم اکونومیکس می‌گوید:

در حال حاضر در بازار شاهد گردش بی‌سابقه‌ نقدینگی هستیم، هر کس هرچه را توانسته نقد کرده است. ما هنگامی که گرد و غبار بخوابد و اوضاع آرام شود، و با پایان بحران کرونا خواهیم دید که مردم بر روی حجم زیادی از پول فیات نشسته‌اند.

آخرین پیشنهاد بانک مرکزی امریکا به بازار مبتنی بر یک بودجه ویژه برای جاری نگهداشتن اعتبار در اقتصاد آمریکا در طی بحران کرونا، به نظر میرسد که فعلا سرمایه‌گذاران را راضی کرده است.

شاخص داو، S&P 500 و نزدک، هر کدام در هنگام بسته شدن بازار، حدود ۵ درصد رشد داشتند. بیت کوین کم و بیش بی حرکت مانده و به اخبار واکنشی نشان نداده بود تا اینکه اواخر هفته قبل قیمتش با یک شیب بسیار تند پایین آمد و به حدود ۵۰۰۰ دلار رسید.

کلد ون شرون (Keld van Schreven)، مدیرعامل و مدیر اجرایی در شرکت سرمایه‌گذاری بلاک چین  KR1، می‌گوید :

بیت کوین برای چنین موقعیت‌هایی ساخته شده است، بیت کوین، اتر و سایر شبکه‌های رمزارزی به هیچ کمک مالی یا QE نیاز ندارند. آن‌ها فقط نیازمند تعداد مناسبی از سرورها برای اجرا، اعتبارسنجی و تکمیل تراکنش‌ها هستند. بیت کوین، اتر و سایر رمز‌ارزها ضعیف‌ترین ارتباط را با دنیای خارج دارند و این قضیه فقط آن‌ها را قوی‌تر می‌سازد.

هر چه که بر سر قیمت بیت کوین بیاید، مسلما از طرف بانک‌های مرکزی و دولت‌ها نشات نمی‌گیرد و این نهادها نمی‌توانند به صورت مصنوعی قیمت آن را عوض کنند. قیمت بیت کوین فقط به وسیله افزایش تقاضا حمایت می‌شود.

نمی‌توان بیت کوین بیشتر چاپ کرد یا آن‌ها را از درون کلیپ‌بورد کامپیوتر کپی کرد. بیت کوین جدا از نوسانات شدید قیمت خود، در زمان‌های بی ثباتی، پایدار بوده است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.