نماینده علی آباد: تولید بیت کوین می‌تواند به فرصت تبدیل شود

اسدالله قره خانی نماینده علی آباد کتول گفت: تولید بیت کوین می‌تواند یک فرصت باشد، اما استخراج رمز ارز با برق صنعتی غیرقانونی است.

0 86

استخراج رمز ارز با برق صنعتی غیرقانونی است

ظاهرا داستان اظهار نظرات درباره استخراج بیت کوین و سایر رمز ارز ها پایان پذیر نیست. به گزارش فینمگ به نقل از تابناک، قره خانی در گفتگو با خبرنگار ایسنا اظهار داشت: برای تولید کنندگان رمز ارز اگر چنانچه از برق یارانه‌ای استفاده شود قطعاً سود کلانی را به جیب خواهند زد. بیت کوین هم می‌تواند یک فرصت باشد و هم یک تهدید محسوب شود. تهدید آن از این بابت است که عده‌ای به صورت غیرقانونی با استفاده از تعرفه‌های برق کشاورزی یا صنعتی و یا خدماتی این رمز ارز را تولید و سود کلانی می‌کنند و چیزی عاید کشور نیز نمی‌شود و در حقیقت به نوعی صادرات رمز ارز است که فایده‌ای برای کشور ندارد , بنابراین استخراج رمز ارز با برق صنعتی غیرقانونی است.

وی افزود:

بدون وجود قانون این افراد مالیات یا عوارضی را پرداخت نمی‌کنند و در حقیقت کاری خلاف قانون محسوب می‌شود. ولیکن می‌توان بیت کوین را قانونی کرد. اگر چنانچه بانک مرکزی مانند وزارت صنعت و معدن که به واحد‌ها تولیدی مجوز بهره برداری می‌دهد و در نهایت از آن‌ها مالیات اخذ می‌شود و اشتغال زایی نیز دارد به این سمت برود و افرادی که قصد تولید این رمز ارز را دارند از بانک مرکزی مجوز بگیرند و تحت نظارت سازمان‌ها رسمی فعالیت خود را آغاز کنند و برای برق آن‌ها که به نوعی با صادرات رمز ارز صادرات برق مجازی نیز صورت می‌گیرد باید با قیمت برق صادراتی تعرفه محاسبه شود.

قره خانی ادامه داد:

اینگونه برای کشور ما نیز درآمدی ایجاد می‌شود و اصلاً شاید در آینده عده‌ای نیروگاه برای تولید بیت کوین و صادرات رمز ارز احداث کنند. بیت کوین با دیدن ساز و کار خاص خودش می‌تواند به یک فرصت تبدیل شود. اما امروز متأسفانه با برق کشاورزی یا صنعتی با تعرفه ارزان قیمت این رمز ارز تولید و صادر می‌شود و یک نوع سوء استفاده است که غیر قانونی است و باید ساز و کار قانونی آن دیده شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد:

بیت کوین با قرار گرفتن در چارچوب قانونی مخصوص خود می‌تواند به یک فرصت تبدیل شود. اما امروز متأسفانه با برق کشاورزی یا صنعتی با تعرفه ارزان قیمت این رمز ارز تولید و صادر می‌شود و یک نوع سوء استفاده است.

استخراج بیت کوین قانونی است یا غیر قانونی

اخیرا علی لاریجانی رئیس مجلس نیز در اظهاراتی استخراج بیت کوین را غیرقانونی خوانده بود. اما در خبر دیروز ابوالحسن فیروز آبادی در تقابل با وی تاکید کرده بود به دلیل عدم وجود قانون در این حوزه، ماینینگ بیت کوین و استخراج رمز ارز ها نمی تواند غیر قانونی باشد. پیش از آن نیز رئیس و سخنگوی توانیر خواستار قطع برق استخراج کنندگان بیت کوین شده بودند. از جمله دیگر اظهار نظرهای شخصیت ها درباره استخراج بیت کوین می‌توان به نماینده شبستر اشاره کرد. شرحی بر این اظهار نظرات را می‌توانید از مستند فینمگ درباره ماینینگ ببینید.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.