بیت کوین در دنیای جنگ ستارگان‌‌: جنگ بیت کوین و ‌‌امپراطوری بانک ها!

تصور کنید تاریخچه ۱۰ ساله بیت کوین در جهان سه گانه مشهور جنگ ستارگان ساخته جورج لوکاس اتفاق می‌افتاد. از نظر شما هر کدام از شخصیت های موثر در تاریخچه بیت کوین و فناوری بلاک چین مانند ساتوشی ناکاموتو و ویتالیک بوترین به کدام یک از کاراکترهای جنگ ستارگان شباهت دارند؟ داستان بیت کوین در دنیای جنگ ستارگان را بخوانید تا ببینید هر کدام از این شخصیت ها چه نقشی در این جنگ فرا کهکشانی بین بیت کوین، رمز ارزها و قدرت های متمرکز خواهند داشت!

0 1,680

سه گانه جنگ بیت کوین ، رمز ارز ها و امپراطوری بانک ها!

امیدی تازه

روزی روزگاری در یک کهکشان بسیار بسیار دور… در سال ۲۰۰۸ :

این دوره مانند جنگ داخلی بود. سایبرپانک‌‌های شورشی تحت هدایت جدای ماپت ساتوشی ناکاموتوی (Jedi Muppet Satoshi Nakamoto) 900 ساله موفق شدند برنامه‌‌هایی مخفی را برای ارتقاء زیرساخت‌‌های مالی کهکشان به وجود آورند. وی این کار را از طریق حذف واسطه‌‌های مالی انجام داد. این برنامه‌‌ها شامل بلاک چین می‌‌شدند، نیرویی رمزآلود که قادر است کهکشان را بار دیگر متحد کند.

بلاک چین ، یک نقص کوچک در سلاح اصلی امپراطوری یعنی ستاره مرگ لمن (Death Star Lehman) را نشانه گرفته است: یکی از ایستگاه‌‌های فضایی مسلح به یک قدرت متمرکز که میتواند سیستم مالی کل سیاره را کاملا نابود کند. این ایستگاه فضایی منابعی از انرژی را ذخیره می‌‌کند که ممکن است در زمان حمله اوراق بهادار بدهی یا سفینه‌‌های کوچک بی‌‌تاثیر باشند. حمله مستقیم به این سفینه نظارتی بسیار کوچک می‌‌تواند باعث به وجود آمدن واکنشی زنجیره‌‌ای شود و تمام کهکشان را به خطر بیاندازد.

شاهزاده ویتالیک که تحت تعقیب مامورین خبیث امپراطوری است، سوار بر سفینه اتریوم به سمت خانه حرکت می‌‌کند. اتریوم همان سفینه محافظی است که برنامه‌‌ها را در ربات ERC-20 خود نگه‌‌داری می‌‌کند و می‌‌تواند مردم را نجات دهد و بازار سهام جدیدی را به وجود آورد که آزادی را به کهکشان بازمی‌‌گرداند.

امپراطوری واکنش نشان می‌‌دهد

بدین شیوه به زمان حال می‌‌رسیم:

اوضاع برای نیروهای شورشی مناسب نیست. اگرچه ستاره مرگ لمن نابود شده است، اما قانون‌‌گذاران فدرال نیروهای شورشی را از پناهگاه‌‌های مخفی خود بیرون رانده و در کهکشان به دنبال آنها هستند. ارباب بد ذات، دارث SEC (استعاره از کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا) که سعی دارد به هر شیوه ممکن از سرمایه‌‌گذاران محافظت کند و بازارها را به صورت منصفانه، منظم و کارآمد نگه دارد، هزاران فراخوان را به نقاط دوردست کهکشان فرستاده است… بیت کوین‌‌ از طرف اتحادیه تجارت (Trade Federation) ممنوع شده است و فرمانروایان سیث (Sith) همچنان به دنبال هک کردن صرافی‌‌ها هستند. حتی آنهایی که پروتکل‌‌های اجماع لایه اول (Layer one consensus protocols) را طراحی و سازماندهی می‌‌کنند، در این برهه از تاریخ تحت فشار شدید اقتصادی هستند.

در نتیجه این هرج و مرج‌‌ها، دسته‌‌ای از کلاهبرداران مکار از سیاره شیت‌‌کوین (Shitcoin) عملیات خود را در کهکشان آغاز می‌‌کنند. بوبا فت (Boba Fett)، جایزه‌‌بگیر مندلورین (Mandalorian)، به دروازه ICO (استعاره از عرضه اولیه کوین) ماس آیلی (Mos Eisley) فرستاده شد تا سنگر اشرار و تبهکاران را نابود کند. دسته‌‌ای از ربات‌‌ها شامل XTZ، FIL، ATOM، ZEC، ZRX و BAT با اجتناب از سفینه سلطنتی اخترناوگان (Starfleet) و همچنین مشکلات مصیبت‌‌بار و خود کرده در زمینه مدیریت خارج از زنجیره (Off-chain)، پایگاهی مخفیانه را در سیاره دورافتاده و یخ‌‌زده GitHub به وجود آورده‌‌اند.

انتقام نِردها (Nerds)

نگاهی به آینده نه چندان دور:

ویتالیک به سیاره خود یعنی DeFi (اقتصاد غیرمتمرکز) – ماشینی جهانی و مملو از قراردادهای هوشمند – برگشته است و سعی دارد دوست خود مانی لگوس (Money Legos) را از دست یک گنگستر فرومایه به نام جاستین سان (Justin Sun) نجات دهد.

امپراطوری متمرکز کهکشان، به صورت مخفیانه کار ساخت سفینه‌‌ای مسلح را آغاز کرده که حتی از اولین نمونه ستاره مرگ لمن نیز قدرتمند‌‌تر است. این ایستگاه تسلیحاتی جدید با نام بایننس (BINANCE) شناخته می‌‌شود. این سلاح جدید نیز همان نقطه‌‌ضعف قبلی یعنی “حمله دابل اسپند از طریق ذخایر خارج از زنجیره” را دارد که باعث انفجار سفینه ستاره مرگ لمن شد. زمانی که کار ساخت این سلاح جدید به اتمام برسد، شرایطی مرگ‌‌بار را برای نیروهای شورشی به وجود می‌‌آورد که سعی دارند آزادی را به کهکشان بازگردانند.

ربات‌‌های XTZ، FIL، ATOM، ZEC، ZRX و BAT با کمک پیام‌‌رسان‌‌های پرقدرتی مانند کاکائو (Kakao)، لاین، وی‌‌چت، واتس‌‌اپ و تلگرام نرم‌‌افزارهایی کاربردی را انتقال می‌‌دهند که می‌‌توانند مشکلات کاربران را حل کنند. اتحادیه تجارت کهکشان نیز محدودیت خود بر بیت کوین‌‌ را برمی‌‌دارد و ارز مبتنی بر بلاک چین خود را راه‌‌اندازی می‌‌کند که توسط ذخایر امپراطوری پشتیبانی می‌‌شود. ویتالیک با کمک این نرم‌‌افزار و دوستان جدید خود قادر است سفینه مرگ بایننس را از میان بردارد، در حالی که معلم او یعنی ساتوشی با بلاک چین در هم آمیخته و از ماهیت زمینی خود جدا می‌‌شود. یک نظم نوین کهکشانی بر اساس تصمیمات دسته‌‌ای از نردها (Nerds یا مخ های تکنولوژی!) به وجود می‌‌آید که با استفاده از بلاک چین قدرت بسیار زیادی در اختیار دارند.

در نهایت امتیاز این فیلم به دیزنی (Disney) فروخته می‌‌شود تا هرچند تا که می‌خواهند برای آن دنباله بسازند و به طور گسترده در سراسر کهکشان آنها را توزیع کنند!

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.