3 فاکتور مهم که نشان می‌دهند افزایش قیمت بیت کوین یک تله گاوی کلاسیک است

قیمت بیت کوین طی چند روز گذشته جهش قابل توجهی داشته است، اما سه فاکتور وجود دارد که نشان می‌دهند این رالی افزایش قیمت ممکن است یک تله گاوی باشد.

0 115

قیمت بیت کوین طی روزهای گذشته سیر صعودی داشته است اما وجود سه فاکتور در روند اخیر BTC نشان می‌دهد که این افزایش قیمت و سیر صعودی، یک تله گاوی است. نرخ سرمایه گذاری منفی در آتی‌ها قبل از شروع این روند صعودی، جا ماندن آلتکوین‌ها از فرار رو به جلوی بیت کوین و رسیدن قیمت بیت کوین به یک سطح مقاومت چندین ساله، همگی نکاتی هستند که نشان می‌دهند جهش اخیر قیمت حقیقی نیست.

نرخ سرمایه گذاری منفی در آتی‌ها قبل از شروع رالی قیمت

قبل از آنکه قیمت افزایش پیدا کند، نرخ سرمایه گذاری بیت کوین در قراردادهای آتی بایننس، تا -0.03% کاهش پیدا کرده بود.

3 فاکتور مهم که نشان می‌دهند افزایش قیمت بیت کوین یک تله گاوی کلاسیک است
3 فاکتور مهم که نشان می‌دهند افزایش قیمت بیت کوین یک تله گاوی کلاسیک است

نمودار نرخ سرمایه‌گذاری بیت کوین در میان تمام صرافی‌های آتی. منبع : Skew

صرافی‌های آتی همچون BitMEX و Binance Futures از یک سیستم تامین سرمایه برای فراهم کردن موجودی برای دارندگان قراردادهای کوتاه مدت و بلند مدت استفاده می‌کنند. اگر تعداد قراردادهای کوتاه مدت بازار بیشتر باشد، نرخ سرمایه گذاری منفی می‌شود و معامله‌گران کوتاه مدت BTC باید با قسمتی از پوزیشن خود، سهم دارندگان قراردادهای بلند مدت را جبران کنند.

به عنوان مثال یک معامله‌کننده یک قرارداد کوتاه 50000 دلاری بر روی بیت کوین می‌بندد و نرخ سرمایه‌گذاری 0.03% است، در نتیجه معامله‌کننده باید به ازای هر 8 ساعت، 15 دلار (روزانه 45 دلار) به دارندگان قرارداد بلندمدت پرداخت کند.

هنگامی که قیمت بیت کوین شروع به افزایش کرد و نرخ سرمایه گذاری در 23 آپریل منفی باقی ماند، یک فضای منفی برای فروشندگان ایجاد کرد. آن‌ها باید قسمتی از پوزیشن‌هایشان را، در حالی که ارزش معاملات به سرعت در حال پسروی بود، پرداخت می‌کردند.

این موضوع دارندگان قرارداد کوتاه را وادار کرد که پوزیشن خود را ببندند یا آنها را تغییر دهند، در نتیجه در مدت زمان کوتاهی فشار ناگهانی ایجاد شد (فشار ناگهانی یاshort squeeze به این صورت است که در هنگام افزایش قیمت یک دارایی، سرمایه‌گذاران نسبت به خریداری آن اقدام می‌کنند. از سوی دیگر فروشندگان استقراضی نیز برای پوشش زیان‌های خود سهام را می‌خرند و این سبب افزایش تقاضا و قیمت می‌شود). در پی این فشار، میزان تقاضا برای خرید که پیش از این نیز درحال افزایش بود، بالاتر رفت. این اتفاق، فقط در صرافی BitMEX، منجر به نقدینگی 79 میلیون دلار قراردادهای کوتاه مدت شد.

با توجه به نرخ منفی سرمایه گذاری، انتظار چنین اتفاقی می‌رفت اما شتاب حرکت این رالی قیمت رفته رفته کاهش پیدا کرد و تردیدها را نسبت به وقوع یک حرکت رو به بالای قدرتمند افزایش داد.

آلتکوین‌ها به دنبال بیت کوین وارد رالی قیمت نشده‌اند

معمولا در یک رالی قیمت گسترده و قوی بیت کوین، اکثر آلتکوین های بزرگ بازار، همچون اتر و XRP به دنبال بیت کوین شروع به افزایش می‌کنند و حتی در برخی موارد از آن پیشی می‌گیرند. در زمانی که قیمت بیت کوین هفت درصد افزایش داشت، قیمت اتر حدودا هفت درصد جهش و عملکرد ضعیفتری نسبت به بیت کوین داشت.

کم بودن نوسان در بازار آلتکوین‌ها درحالیکه بیت کوین یک ترند صعودی را تجربه می‌کند، نشان‌دهنده این است که بسیاری از خریداران در بازار رمز ارزها، تمایلی به انجام ریسک‌های کوتاه مدت اضافی ندارند.

BTC در یک ناحیه مقاومت چندین ساله قرار دارد

جهش قیمت بیت کوین در سطح 7770 دلار متوقف شد، سطحی که از اوایل سال 2018 در نقش یک سطح مقاومت ظاهر شده است.

3 فاکتور مهم که نشان می‌دهند افزایش قیمت بیت کوین یک تله گاوی کلاسیک است
3 فاکتور مهم که نشان می‌دهند افزایش قیمت بیت کوین یک تله گاوی کلاسیک است

‌نمودار هفتگی BTC/USD. منبع : Tradingview

بازه 7700 تا 8300 دلار، در کنار بازه مقاومت 10500 تا 11000 دلار، به عنوان یکی از سخت‌ترین نواحی مقاومت از ژانویه 2018 به شمار می‌رود.

از آنجایی که 7900 و 8000 دلار سطوح مقاومت مهم و تاریخی برای میانگین متحرک ساده (SMA) هستند ، بسیار غیرمحتمل است که BTC بدون بازگشت قیمت، هر دوی این سطوح را به یکباره بشکند. به همین دلیل ممکن است به دنبال رویداد هاوینگ در اواسط می، وارد یک ترند نزولی عمیق شویم.

یک متغیر دیگر که باید به آن توجه کنیم این است که طی چند سال گذشته، ماه‌های اپریل تا جولای از نظر قیمت، ماه‌های قوی برای بیت کوین بوده‌اند و رویداد هاوینگ پیش رو نیز در این بازه سه ماهه قرار دارد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.