تاثیرات هاوینگ ۲۰۲۰ بر چرخه عرضه و قیمت بیت کوین

هاوینگ سال آینده بیت کوین (نصف شدن پاداش استخراج بلاک در شبکه بیت کوین) ، می ۲۰۲۰ ، می‌تواند تاثیر بسزایی روی قیمت و عرضه بیت کوین داشته باشد. طبق برخی از نظریات، هاوینگ سال بعد باعث کاهش عرضه بیت کوین تا ۶۳ میلیون دلار در هفته (با محاسبه قیمت فعلی بیت کوین) خواهد شد.

0 257

جامعه توییتری بیت کوین در بحث و گفتگوهای خود به این نکته اشاره کرده‌اند که هاوینگ (Halving) سال آینده (۲۰۲۰) در شبکه این رمز ارز، باعث کاهش عرضه بیت کوین تا ۶۳ میلیون دلار در هفته (با محاسبه قیمت فعلی بیت کوین) خواهد شد.

پاداش بلاک به مقدار بیت کوین های جدیدی گفته می‌شود که ماینرها به ازای استخراج بلاک جدید دریافت می‌کنند. در حال حاضر پاداش بلاک، ۱۲.۵ بیت کوین است و پس از هاوینگ به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش خواهد یافت.

هاوینگ‌های پیشین شبکه بیت کوین باعث ایجاد روند صعودی در قیمت بیت کوین شدند، از این رو انتظار می‌رود که همین اتفاق پس از هاوینگ سال ۲۰۲۰ نیز تکرار شود. مطالعات بیشتر، به ویژه مدل نسبت انباشت به جریان (Stock-to-Flow) این نظریه را تایید می‌کنند که قیمت بیت کوین با کاهش پاداش ماینینگ افزایش خواهد داشت.

یکی از تحلیلگران رمز ارز در توییتر به اسم Crypto Rand ، با بررسی تاریخچه هاوینگ می‌گوید که هاوینگ سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ به ترتیب باعث کاهش عرضه هفتگی بیت کوین به میزان۳۰۲,۴۰۰ دلار و ۸.۱۹ میلیون دلار شده‌اند. این تحلیلگر پیش بینی می‌کند که هاوینگ سال ۲۰۲۰ باعث کاهش ۶۳ میلیون دلار عرضه در هفته خواهد شد.

یک سرمایه گذار به نام آلیستر مایلنی (Alistair Milne) نیز کاملا با این نظریه موافق است و معتقد است با احتساب قیمت فعلی بیت کوین یعنی ۸۲۰۰ دلار، عرضه هفتگی بیت کوین ، کاهش ۵۱.۷ میلیون دلاری را تجربه خواهد کرد.

اما همه نسبت به بازگشت بازار گاوی بیت کوین کاملا مطمئن نیستند. جیهان وو (Jihan Wu)، موسس غول ماینینگ جهان یعنی بیت مین (Bitmain) طی مصاحبه‌ای هشدار داد که هاوینگ ۲۰۲۰ لزوما منجر به بازگشت روند صعودی نخواهد شد. وی معتقد است تردیدهای زیادی وجود دارد اما اکنون زمان مناسبی برای سرمایه گذاری در صنعت ماینینگ است. در همین راستا، این شرکت به تازگی بزرگترین فارم ماینینگ را در ایالت تگزاس آمریکا راه اندازی کرد.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.