افزایش قیمت دستگا‌‌ه های دست دوم استخراج بیت کوین‌‌

با اوج گرفتن قیمت بیت کوین‌‌، کار کردن با دستگا‌‌ه‌‌های دست‌‌دوم استخراج سودآورتر است. در نتیجه قیمت ماینرهای دست‌‌دوم دو برابر شده و قیمت هر انت‌‌ماینر بیت‌‌مین دست‌‌دوم 250 تا 320 دلار بوده است. این تابستان چیزی مابین 220 هزار تا 700 هزار واحد استخراج جدید به شبکه وارد خواهند شد. مدل‌‌های جدیدتر و قوی‌‌تر تا ماه‌‌ها فروخته نخواهند شد و پرداخت آنان نیز بیشتر طول می‌‌کشد.

0 162

قیمت دستگا‌‌ه های دست دوم استخراج در چین در پی افزایش قیمت بیت کوین‌‌ دوبرابر شده است.

افزایش قیمت دستگا‌‌ه های دست دوم استخراج بیت کوین‌‌ که از میانه ماه آوریل شروع شد، راه‌‌اندازی دوباره این دستگاه‌‌ها را سودآور کرد و خودشان نیز ارزش دوباره‌‌ای یافتند. طبق گفته شرکت‌‌ داده‌‌های بلاک چین توکن‌‌اینسایت، در 8 آوریل، بازگشت یک سرمایه‌‌گذاری در بیشتر انواع تجهیزات استخراج حدود 200 تا 350 روز طول خواهد کشید.

اما افزایش قیمت بیت کوین‌‌ از 4000 دلار در اوایل آوریل تا بالای 5000 دلار باعث کاهش این زمان و بازگشت سرمایه بسیاری از این تجهیزات دست‌‌دوم تا 200 روز شده است.

مایکل ژانگ (Michael Zhong)، یک تحلیل‌‌گر استخراج در توکن‌‌اینسایت گفت:

وقتی دوره برگشت سرمایه کمتر از 200 روز شود، فرصتی برای استخراج‌‌کنندگان خواهد بود. این باعث انگیزش بیشتر آنان برای خرید مدل‌‌های دست‌‌دوم شده و باعث افزایش قیمت و برگشتن دوباره دوره بازگشت سرمایه به بالای 200 روز خواهد شد

این تغییر بازار بر تاجرانی مانند داریوش شریف سامانی، یک استخراج‌‌کننده مستقل که مالک تجهیزات استخراج در چین بوده و فروشنده تجهیزات است، تاثیر می‌‌گذارد. سامانی وقتی در ماه مارس کار خود را شروع کرد موفق به خرید انت‌‌ماینرهای S9 با قیمت 140 دلار شد. این دستگاه‌‌ها که ساخته بیت‌‌مین هستند، می‌‌توانند با نرخ 14 تراهش بر ثانیه پردازش انجام دهند.

از آن زمان تا کنون قیمت همان دستگاه به 250 دلار رسیده است و خریدن یک دستگاه پیشرفته از S9 که 14.5 تراهش توان دارد تا 280 دلار هزینه خواهد داشت، در حالی که برخی افراد بابت خرید همین دستگاه 320 دلار نیز پرداخت خواهند کرد. این دستگاه به ازای هر تراهش 22 دلار درآمد خواهد داشت.

سامانی به کوین‌‌دسک گفت که اگر قیمت دستگا‌‌ه های استخراج بیت کوین‌‌ به بالا رفتن خود ادامه دهند خرید آن برای بیشتر افراد دشوار خواهد شد.

«هیچکس غیر از یک شرکت ثروتمند مایل به پرداخت 23 دلار به ازای هر تراهش برای یک دستگاه جدید نیست».

اتمام موجودی یا احتکار؟

برخی از انبوه فروشان تجهیزات استخراج به سامانی گفته‌‌اند که همه مدل‌‌هایشان به فروش رفته است.

او می‌‌گوید که

این اولین بار در ماه‌‌های گذشته است که کسی به من می‌‌گوید همه مدل‌‌های یک دستگاه خاص به فروش رفته است و تا کنون هیچوقت با چنین مواردی روبرو نشده‌‌ام

اما او درباره صداقت انبوه‌‌فروشان و اینکه آیا انبارهایشان خالی است شک دارد.

سامانی گفت:

برخی‌‌ها منتظر شروع جنگ مزایده هستند. احتمالا ماینرهای زیادی انبار شده است اما به صورت قطره‌‌چکانی وارد بازار می‌‌شوند

ژانگ با تکرار همین نکته افزود که این فروشندگان تجهیزات استخرج و بازاری‌‌های عرصه تجهیزات دست‌‌دوم هستند که اهرم احتکار را در دست دارند.

گسترش بازار

جدا از افزایش اخیر قیمت بیت کوین‌‌، پیش‌‌بینی برق ارزان قیمت در طول تابستان در چین می‌‌تواند به افزایش تقاضا برای این تجهیزات کمک کند.

اپراتورهای مزارع استخراج در منطقه جنوب شرقی چین پیشتر برآورد کرده بودند که در طول تابستان در این منطقه حدود 1 میلیون دستگاه استخراج فعال خواهند بود و این می‌‌تواند باعث افزایش نرخ هش شبکه بیت کوین‌‌ تا 70 کوینتیلیون هش بر ثانیه شود.

این یک رکورد محسوب خواهد شد (پیشتر در ماه آگوست سال گذشته این رقم تا 60 کوینتیلیون هش بر ثانیه بالا رفته بود).

با فرض اینکه قیمت بیت کوین‌‌ ثابت بماند، اگر این 10 کوینتیلیون هش اضافیاز مدل‌‌هایی مانند انت‌‌ماینرر S17 تامین شود که حدود 45 تراهش توان دارند، این یعنی 220 هزار واحد اضافی به بازار آورده می‌‌شود. (10 کوینتیلیون هش برابر 10 میلیون تراهش است).

اما اگر این توان از دستگاه‌‌های دست‌‌دومی مانند انت‌‌ماینر S9 تامین شود که هرکدام 14.5 تراهش توان دارند، تعداد واحدهای آنلاین به 700 هزار واحد خواهد رسید.

در حال حاضر بزرگ‌‌ترین رمز ارز جهان از نظر سرمایه بازاری شاهد حضور 50 کوینتیلیون هش توان رایانشی است.

عرضه و تقاضا

کریس ژو (Chris Zhu)، از بنیان‌‌گذاران پولین، یک استخر استخراج کریپتو مستقر در چین، گفت که یکی دیگر از محرک‌‌های افزایش تقاضا برای دستگاه‌‌های دست‌‌دوم ورود سرمایه‌‌های جدید از سوی تازه‌‌واردان به بازار است.

او افزود:

امسال سرمایه بسیاری زیادی وارد بازار شده است که استخراج در فصل تابستان در بازار خرسی را تجربه نکرده است و ریسک‌‌پذیری کمتری دارد

یکی از تازه‌‌واردان به این عرصه شرکت سرمایه‌‌گذاری بلاک چین فاندمنتال لبز (Fundemental Labs) مستقر در شانگهای است که در تجهیزات و راه‌‌اندازی مزارع استخراج در تابستان سرمایه‌‌گذاری کرده است.

هم ژو و هم ریموند یوان، بنیان‌‌گذار فاندمنتال لبز، اذعان کرده‌‌اند که امسال مزارع استخراج بیشتری نسبت به تجهیزات قابل استفاده استخراج در بازار وجود خواهند داشت.

ژو گفت: «تعداد مزارع آتی بسیاری زیادی وجود دارند»، یعنی اپراتورهایی که پیش از ساختن مزارع اقدام به جذب مشتری کرده‌‌اند.

بنا به گفته ژو این بازیگران امید دارند پول و تجهیزات را برای تشکیل سرمایه اولیه جهت ساخت زیرساخت‌‌ها از مردم دریافت کنند. از نظر او این راهبرد بسیار غیرقابل اعتماد است چرا که وعده ساختن چیزی را می‌‌دهند که هنوز وجود ندارد.

یوان نیز موافق این است و می‌‌گوید که عرضه تجهیزات استخراج رمز ارز از سوی تولیدکنندگان محدود است و در ادامه تاکید می‌‌کند که:

«گردانندگان استخر استخراج شاید جذابیت فصل آبی را بیش از حد فرض کرده‌‌اند، در نتیجه عرضه کل مزارع استخراج از عرضه کل دستگاه‌‌های استخراج بیشتر شده است.

مدل‌‌های جدید

در حالی که تولید‌‌کنندگان بزرگ تجهیزات استخراج امسال دستگاه‌‌های قدرت‌‌مندتری معرفی کرده‌‌اند اما تعداد کمی از آنان توان ارسال انبوه محصولات آماده مصرف به بازار را داشته‌‌اند.

مثلا بایت‌‌وی (Bitewei) یا مایکرو بی‌‌تی (MicroBT) شرکتی است که در ماه آوریل مدل Whatsminer M20S را با توان پردازشی 70 تراهش و مصرف 48 وات به ازای هر هش معرفی کردند. ژوژینگ یانگ (Zhoxing Yang) بنیان‌‌گذار مایکرو بی‌‌تی به کوین‌‌دسک گفت که 1000 تا 2000 از این دستگاه‌‌ها در ماه مه آماده ارسال خواهند بود، اما سفارش‌‌های بیش از 10000 دستگاه تا ماه ژوییه و آگوست طول خواهد کشید.

استخراج‌‌کنندگانی نیز که T3، جدیدترین مدل اینوسیلیکون را با قیمت 1580 دلار و توان 43 تراهش سفارش داده‌‌اند باید برای تحویل گرفتن دستگاه تا ماه ژوئن صبر کنند.

از سوی دیگر بیت‌‌مین پرچمدار انت‌‌‌‌ماینر S17 و S17 Pro خود را در ماه‌‌های گذشته معرفی کرده است، اما اولین سری از آن تا ماه مه ارسال نخواهد شد و آن‌‌ها نیز از پیش ناموجود برچسب خورده‌‌اند. همچنین مشخص است که بیت‌‌مین مقداری از انت‌‌ماینرهای S17 خود را نگه داشته است چون همانطور که در سایت آن نیز تبلیغ شده است، توان هش این دستگاه‌‌ها را از طریق استخراج ابری به فروش می‌‌‌‌رساند.

اما هرچه این دستگاه‌‌ها قدرت‌‌مند هم باشند دوره بازگشت سرمایه آنان از دستگاه‌‌های دست‌‌دوم طولانی‌‌تر است و دلیل آن نیز قیمت بالاتر و کم بودن قیمت بیت کوین‌‌ نسبت به بازار گاوی سال 2017 است.

ژانگ گفت:

استخراج‌‌کنندگان برای تصمیم‌‌گیری در ورود به بازار به قیمت بیت کوین‌‌ چشم دارند. اگر قیمت بیت کوین‌‌ بالاتر از 8000 دلار نباشد تولید‌‌کنندگان ماینر تمایلی به تولید انبوه تازه‌‌ترین محصولات خود را نخواهند داشت

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.