رکورد شکنی قدرت شبکه بیت کوین

​رکورد جدیدی برای قدرت پردازش شبکه بیت کوین به ثبت رسیده است. این در حالی است که بیش از ۶۰۰ هزار دستگاه جدید در سه ماه گذشته به شبکه ماینینگ این رمز ارز اضافه شده‌اند.

0 96

رکورد شکنی قدرت شبکه بیت کوین

بر اساس داده‌های به دست آمده از BTC.com، میانگین دو هفته‌ای نرخ هش بیت کوین گذر محسوسی از حد آستانه داشته و به ۸۵ اگزاهش بر ثانیه (EH/s) رسیده است. علاوه بر این، سختی ماینینگ که به عنوان معیاری برای سنجش سختی ساخت یک بلوک در شبکه بیت کوین تعریف شده، به نزدیک 12 تریلیون رسیده است.

در مقایسه با داده‌های سال گذشته، هر دوی این ارقام نزدیک به 60 درصد افزایش داشته‌اند. مدل‌های جدید از دستگاه های استخراج بیت کوین (ASIC) طی تابستان گذشته وارد بازار شده‌اند که میانگین قدرت هشی برابر با 55 تراهش بر ثانیه دارند.

با فرض اینکه تمام 35 اگزاهش بر ثانیه از طرف این دستگاه‌های پیشرفته آمده باشد با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید که بیش از 0.5 میلیون از این ماشین‌ها به شبکه استخراج بیت کوین متصل شده‌اند.

این ماینرهای قدرتمند ASIC توسط شرکت‌های بزرگی مثل Bitmain ،Canaan، InnoSilicon  و MicroBT تولید شده‌اند که در محدوده 1500 تا 2500 دلار قیمت‌گذاری شده‌اند. بنابراین اگر نیم میلیون از این دستگاه‌ها به شبکه اضافه شده باشد، می‌توان گفت که شرکت‌های مذکور طی سه ماه اخیر 1 میلیارد دلار درآمد کسب کرده‌اند.

افزایش ناگهانی نرخ هش و سختی ماینینگ به افزایش قیمت بیت کوین هم ارتباط مستقیمی دارد که باعث بیشتر شدن تقاضا برای تجهیزات استخراج رمز ارز و پیشی گرفتن عرضه از تقاضا منجر شده است. از آن سو بخش‌های جنوبی چین تابستان پر بارانی را پشت سر گذاشته‌اند که در نتیجه آن مقادیر زیادی انرژی هیدروالکتریک ارزان در اختیار ماینرها قرار گرفته است.

این مساله مختص چین نیست و ماینرها در قسمت‌هایی از سیبری روسیه نیز از ایستگاه هیدروالکتریک Brastsk که در زمان جنگ سرد ساخته شده، برای ماینینگ استفاده می‌کنند. برآورد شده که ماینرهای این بخش از روسیه تقریبا 10 درصد از سهم مصرف انرژی در شبکه استخراج بیت کوین در دنیا را به خود اختصاص داده‌اند.

با روند صعودی قمیت بیت کوین بر آورد می‌شود که تا پایان سال جاری میلادی، سختی ماینینگ به 15 تریلیون نزدیک شده و انرژی میانگین هش بیت کوین نیز از آستانه 100 اگزاهش بر ثانیه گذر کند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.