چگونه می‌توان برای استخراج بیت کوین مجوز گرفت؟

تا چند ماه پیش تولید بیت کوین و امثال رمز ارزها، فعالیت غیرقانونی و قاچاق محسوب می‌شد، اما از ۲۸ آبان تولید رمز ارز قانونی شد. به اذعان فعالان صنعتی و مسئولان وزارت صمت، حضور و سرمایه گذاری در تولید رمز ارزها بسیار سهل است و متقاضیان ورود به حوزه استخراج بیت کوین و رمز ارزها در ۴ گام می‌توانند درخواست خود را برای کسب مجوز ثبت کنند.

0 259

متقاضیان ورود به حوزه استخراج بیت کوین و رمز ارزها در ۴ گام می‌توانند درخواست خود را برای کسب مجوز ثبت کنند. اما هنوز یک نکته در زمینه کسب مجوز برای استخراج رمز ارز وجود دارد، آنهایی که قبل از ۲۸ آبان در تولید بیت کوین و رمز ارزها فعالیت داشتند، اکنون مجاز به گرفتن مجوز نیستند. البته وزارت صمت اعتقاد دارد که به این گروه هم می‌توان مجوز داد اما نهادهای نظارتی مخالف هستند و می‌گویند ماینرهایی که وارد شده و مورد استفاده قرار گرفته قاچاق است. رایزنی‌ها برای رسمیت دادن به این گروه ادامه دارد، ولی گویا نتیجه‌ای نداشته است. روزنامه ایران در پی پیگیری‌های متعددی که متقاضیان بیت کوین انجام دادند، سراغ وزارت صنعت، معدن و تجارت رفت و آخرین رویدادهایی را که در تولید بیت کوین در کشور در حال رخ دادن است، پرس و جو کرد. اولین خبر این است که از ابتدای صدور مجوز یعنی ۲۸ آبان تا ۷ دی ماه ۴۲۵ درخواست ثبت شده که برای ۱۱۸ نفر جواز (هیچ محدودیتی برای صدور مجوز وجود ندارد) صادر شده است. این جوازها عمر شش ماهه دارند و تا شش ماه دیگر (۱۲ ماهه) بعد هم قابل تمدید است. در این مدت متقاضیان ورود به رمز ارز باید تکلیف سرمایه گذاری خود را مشخص کنند تا به آنها پروانه بهره‌برداری داده شود. اگر فردی در مدت ۱۲ ماه نتواند از این مرحله عبور کند، جواز صادره باطل می‌شود. متقاضیان زمانی که جواز می‌گیرند باید تکلیف زمین (محلی که قرار است ماینرها در آن مستقر شود)، ماینر، برق و سایر بخش‌ها را مشخص کنند تا پروانه بهره‌برداری را دریافت کنند.

۴ گام ثبت نام برای دریافت جواز استخراج بیت کوین

چگونه می‌توان برای تولید بیت کوین و رمز ارزها مجوز گرفت؟ اگر تصمیم گرفتید در این بخش ورود کنید، برای اولین گام وارد سایت بهین یاب شوید و گزینه صدور جواز تأسیس رمز ارز، را انتخاب کنید. در این مرحله با وارد کردن نام کاربری و رمز عبوری که از قبل گرفتید می‌توانید محل استخراج رمز ارز، ظرفیت پردازش ماینر (پروسس بر ثانیه است) و نوع سرمایه‌گذاری (ایجادی یا توسعه‌ای) را مشخص کنید. در گام ۲ مشخصات عمومی آمده است. در این مرحله باید مشخصات زمین، هزینه تقریبی سالانه نفت، گاز، برق و آب را متقاضی اعلام کند. گام سوم مشخصات سرمایه گذاری است. در این مرحله وارد کردن نام دستگاه، تعداد مورد نیاز ماینر، قیمت هر دستگاه و حقوق گمرکی باید درج شود. گام آخر نحوه اجرا است.

در این مرحله پیش‌بینی مدت اجرای طرح آمده است که به‌صورت تقریبی متقاضی باید اعلام کند. کسانی که مختصات کاری‌شان مشخص باشد با پر کردن باکس‌های خالی می‌توانند در کمتر از ۳ ساعت مجوز بگیرند. برخی‌ها هم بیشترین زمانی که منتظر ماندند تا ۴ روز بوده است. کسانی که نتوانند به سؤالات سایت بهین یاب پاسخ دهند یا جواب هایشان ناقص بوده است، هیچ جوابی دریافت نمی‌کنند.

عدد طلایی تولید

آنگونه که از دفتر امور طرح‌ها و تأمین مالی وزارت صمت پرس و جو کردیم، میزان برق مصرفی دستگاه‌های ماینر اگر کمتر از ۲۵۰ کیلووات (حد صنعتی شدن) باشد، به متقاضی جواز داده می‌شود اما اگر کمتر از عدد یاد شده باشد، مجوزی صادر نمی‌شود.

هر ماینر با توجه به مدلی که دارد، توان مصرفی آن متفاوت است. به‌عنوان مثال دستگاه اس ۹ که جزو ماینرهای قدیمی است ۱۳۵۰ وات مصرف برق دارد، که یک تولید‌کننده رمز ارز برای آنکه بتواند فعالیت خود را شروع کند باید حداقل ۱۷۰ ماینر خریداری کند اما در سری‌های جدید مانند اس ۱۷ با ۱۱۵ ماینر می‌توان سراغ رمز ارزها رفت.

سعید زرندی، معاون طرح و برنامه وزارت صمت  می‌گوید:

دستورالعمل صدور مجوز برای رمز ارزها از ۲۸ آبان ماه به تمام استان‌ها ابلاغ شده است و عملاً از این زمان، فرآیند استخراج بیت کوین رسمیت پیدا کرده است.

او درباره اینکه کسانی‌ که قبل از ۲۸ آبان ماه وارد تولید بیت کوین شدند، اکنون مشمول قانون می‌شوند یا خیر، عنوان کرد:

در این حوزه دو مشکل بزرگ وجود دارد. یک آنکه ماینر و دستگاه‌هایی که استخراج کنندگان رمز ارز وارد کردند، استاندارد نیست. دومین مسأله که اهمیت بسزایی دارد این است که ماینرها از مبادی رسمی وارد کشور نشده است. پیگیری‌های متعددی در حال انجام است تا راهی برای رسمیت یافتن فعالیت آنها پیدا شود.

زرندی با بیان اینکه آمار دقیقی از فعالان تولید رمز ارزها وجود ندارد، می‌گوید:

از آنجا که فعالیت آنها رسمیت پیدا نکرده است، نمی‌تواند عدد دقیقی از مزرعه‌های فعال در تولید رمز ارز را عنوان کرد.

معاون طرح و برنامه وزارت صمت ادامه داد که ثبت‌نام و دریافت مجوز برای استخراج رمز ارز بسیار ساده است و متقاضیان به راحتی می‌توانند در این حوزه ورود کنند. کسانی که امکان استخراج بیت کوین و رمز ارزها (یعنی برق و زمین) را داشته باشند، دیگر نیازی به گرفتن جواز ندارند وبه صورت مستقیم پروانه بهره‌برداری دریافت می‌کنند.

آیا استخراج بیت کوین سود دارد؟

خیلی‌ها با خواندن این مطلب و سهل بودن گرفتن مجوز می‌پرسند آیا استخراج بیت کوین صرفه اقتصادی دارد؟ آنگونه که کارشناسان و اهالی فن این حوزه بیان می‌کنند، استخراج رمز ارز صرفه اقتصادی زیادی دارد. اما در عین اینکه با صرفه است، بسیار پرریسک است. اگر نمودارهای جهانی بیت کوین را رصد کنید می‌بینید که در یک مقطع زمانی ارزش آن به ۲۰ هزار دلار رسید و در مقطعی کاهش آن تا ۷ هزار دلار و حتی پایین‌تر هم دیده شد.

مصرف برق استخراج بیت کوین چقدر است؟

برای اینکه در استخراج بیت کوین به سود برسید، باید ماینرهای زیادی را خریداری کنید. در این صورت ضمن اینکه تولید رمز ارز افزایش پیدا می‌کند، از تخفیف‌هایی که وزارت نیرو می‌دهد می‌توان استفاده کرد. در حال حاضر هزینه برق برای ۸ ماه خنک سال ۳۷۰ تومان است و برای ۴ ماه گرم سال این هزینه ۹۶۵ تومان مصوب شده است. این اعداد برای فعالان حوزه رمز ارز بالا است. از این‌رو اگر تعداد دستگاه‌های ماینر افزایش پیدا کند، یعنی مصرف برق بیشتر شود (مصرف برق بین ۲۳۰ تا ۴۰۰ کیلو ولت)، وزارت نیرو تخفیف ۲۰درصدی به تولیدکنندگان رمز ارز می‌دهد.

کاهش قیمت برق

آنگونه که معاون طرح و برنامه وزارت صمت  گفته است این وزارتخانه در حال پیگیری کاهش تعرفه برق است تا استخراج رمز ارز برای متقاضیان این حوزه به صرفه شود. در این میان ضروری است ماینرهای قدیمی اسقاط و ماینرهای جدید و استاندارد، وارد چرخه تولید شود.

محل های مجاز برای استخراج بیت کوین

در این میان متقاضیان ماینینگ در کجاها می‌توانند حضور پیدا کنند؟ آنگونه که از دفتر امور طرح‌ها و تأمین مالی وزارت صمت پرسیدیم برای تولیدکنندگان رمز ارزها سه محل در نظر گرفته شده است: یک؛ شهرک‌ها و نواحی صنعتی، دو؛ مناطق ویژه و آزاد و سه؛ نیروگاه‌ها.

ماینر را از کجا می‌توان خرید؟

معاون طرح و برنامه وزارت صمت عنوان می‌کند که ثبت سفارش برای واردات ماینرها آغاز شده است، اکثر ماینرها از چین وارد می‌شود. از این‌رو افرادی که می‌خواهند در این بخش ورود کنند، می‌توانند ماینرهای قانونی و ارزان بخرند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.