استخراج بیت کوین و رمز ارزها قانونی شد

سرانجام هیئت وزیران در جلسه روز گذشته خود به صورت رسمی استخراج رمز ارزها مانند بیت کوین را قانونی اعلام کرده و به عنوان یک فعالیت صنعتی که با اخذ مجوز از وزارت صمت اداره می‌شود، موافقت کرد.

0 124

استخراج بیت کوین و رمز ارزها قانونی شد : جلسه روز گذشته را باید یکی از مهم‌ترین جلسات برای اقتصاد دیجیتال در کشور دانست؛ چرا که پس از مدت‌ها و اظهارنظرهای مختلفی که در حوزه استخراج رمز ارزها و فرآیند آن صورت گرفته بود، هیئت وزیران دولت جمهوری اسلامی ایران با تصویب مصوبه‌ای، انجام کلیه فعالیت‌های استخراج رمز ارز را قانونی اعلام کرد و حالا واحدهای تولیدکننده این ارز می‌توانند با کسب مجوزهای لازم در مکان‌های از پیش تعیین شده برای این گروه، به فعالیت خود ادامه دهند.

به موجب این تصمیم، استفاده از رمز ارزها صرفاً با قبول مسئولیت ریسک از سوی متعاملان بوده و مشمول حمایت و ضمانت دولت و سیستم بانکی نخواهد بود و مهمترین نکته این است که بهره‌گیری از آنها در مبادلات داخل کشور نیز مجاز نیست.

جدای از این مورد، فعالیت این تولیدکنندگان همچون فعالیت سایر صنایع، مشمول مالیات خواهد بود و برای مشمول شدن در قانون معافیت از پرداخت مالیات، تولیدکنندگان رمز ارزها باید پس از تولید رمز ارز، آن را به ارز واقعی تبدیل و وارد چرخه اقتصاد کشور کنند.

لازم به ذکر است در کنفرانس خبری ظهر روز گذشته علی ربیعی سخنگوی دولت نیز اعلام شده بود که فعالیت تولیدکنندگان رمز ارز با رعایت قواعد و قوانین مصوب می‌تواند بدون مشکل ادامه پیدا کند. ربیعی در این راستا به خبرنگاران حاضر در جلسه گفت:

در جلسه هیات دولت تصمیم بر آن شده که نقاط غیرقانونی جمع‌آوری شود و شهرک‌هایی پیش‌بینی می‌شود که در آن افراد با استفاده از گاز نیروگاه‌هایی ایجاد می‌کنند و با استفاده از آنها خودشان ارز تولید می‌کنند. اما نرخ گاز برای این افراد یارانه‌ای نخواهد بود.

اما نکته‌ای که در تصمیم جدید دولت مشخص نشده وضعیت تولیدکنندگان رمز ارز به صورت محدود و خانگی است. در این حالت به نظر این دسته از تولیدکنندگان بیت کوین و امثال آن باید فکری به حال کسب و کار خود بکنند چرا که چند روز پیش نیز مجوزهای لازم برای ورود به مراکزی که رمز ارز را به صورت غیرقانونی و بدون مجوز استخراج می‌کنند نیز صادر شده و حالا مشخص نیست که این افراد چطور می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.