مزارع استخراج بیت کوین در کارخانه‌های متروکه شوروی سابق

ویرانه‌های امپراتوری شوروی سابق در سیبری حالا به قطبی برای استخراج بیت کوین تبدیل شده است. برق ارزان و آب و هوای مناسب سیبری، ماینرهای بسیاری را از اروپا، آسیا و آمریکا به این منطقه آورده است.

0 81

کارخانه های متروکه دوره شوروی سابق در روسیه با تاسیسات استخراج رمز ارز جانی دوباره گرفته اند. توجه ماینرهای بیت کوین به دلیل برق ارزان به سمت کارخانه‌های بزرگ برق آبی سیبری که میراثی دیگر از شوروی سابق هستند، جلب شده است. قیمت مناسب و هوای سرد این منطقه، سیبری را به یک قطب بین المللی استخراج بیت کوین تبدیل کرده و ماینر هایی از اروپا، آسیا و آمریکا در این مزارع فعالیت می‌کنند.

ایستگاه برق آبی براتسک (Bratsk) در شرق سیبری که طی جنگ سرد برای تقویت تولید در شوروی ساخته شده بود، حالا یک صنعت انرژی دیگر را تقویت می‌کند: استخراج بیت کوین.

چندین مزرعه بزرگ ماینینگ کار خود را در براتسک شروع کرده اند. براتسک یک شهر صنعتی در کنار رودخانه آنگارا است که ماینرها از دمای پایین آن بهره می برند تا هزینه خنک کردن دستگاه ها پایین بیاید.

براتسک نمونه ای از مناطقی است که ویرانه های امپراتوری شوروی سابق در آن تبدیل به خاکی حاصلخیز برای صنایع امروزی شده‌اند. پس از فروپاشی شوروی سابق، بخش هایی از مناطق وسیع و اکثراً صنعتی آن  در آشوب‌های اقتصادی نابود و بسیاری از کارخانه‌ها بسته شدند. در سال‌های اخیر ماینرها از برخی از این خرابه‌ها برای تاسیس مزارع استخراج بیت کوین استفاده کرده‌اند.

دیمیتری اوزرسکی (Dmitry Ozersky)، مدیر عامل شرکت ماینینگ الکتروفارم گفت:

مازاد تولید برق در روسیه بخاطر بسته شدن برخی از کارخانه های زمان شوروی و بهینه شدن مصرف انرژی در روسیه، بالاست.

وی ادامه داد:

مزارع استخراج بیت کوین در سراسر روسیه در حال حاضر از 600 مگاوات ظرفیت برق بهره می‌برند که تقریباً 10 درصد از کل 7 گیگاوات برقی است که شبکه بیت کوین را در سراسر جهان حمایت می‌کند

 

مزارع بیت کوین چین که قطب ماینینگ جهان نامیده می شود در مقایسه با روسیه 60 درصد کل برق شبکه بیت کوین جهان را تشکیل می دهند.

سیبری هنوز هم تولیدات صنعتی بسیاری مانند فلزات و چوب دارد ولی کارخانه هایی که متروکه رها شده‌اند، زمین‌ها و زیر ساخت برق این کشور همه آماده‌اند تا ماینرها از آنها استفاده و این منطقه را به قطب بین المللی ماینینگ تبدیل کنند.

برق در سیبری که بیشتر توسط نیروی برق آبی تولید می شود، حدود 4 سنت در هر کیلو وات ساعت هزینه دارد و ارزانتر از میانگین قیمت 7 تا 8 سنت برق در روسیه است.

در روسیه هیچ قانونی برای رمز ارز ها تصویب نشده و این دارایی های دیجیتال شامل قوانین مالیات و اوراق بهادار نمی‌شوند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.