وقتی قیمت 1500 بیت کوین کمتر از 1 دلار بود: تاریخچه بیت کوین‌‌ (بخش هشتم)

بیت کوین‌‌ هم‌‌اکنون چند هزار دلار قیمت دارد و ده‌‌ها میلیون کاربر در فضای آن به داد و ستد مشغول هستند. اما شرایط همیشه بدین صورت نبوده است. این رمز ارز در سال 2009 قیمتی به مراتب پایین‌‌تر داشته و افراد می‌‌توانستند با تنها 1 دلار حدود 1500 بیت کوین‌‌ خریداری کنند. نبود نرخ معاملاتی ثابت و همچنین عدم وجود صرافی‌‌های رمز ارز در آن زمان باعث شده بود که هیچ سیستم ارزش‌‌گذاری قابل توجهی برای رمز ارزها وجود نداشته باشد. اولین نرخ تبادل بیت کوین‌‌ توسط یکی از کاربران انجمن Bitcointalk با نام NLS معرفی شد.

0 306

قیمت یک بیت کوین چقدر است؟ جواب این سوال بر اساس ارز فیات متغیر است، اما یک نکته از ابتدا تاکنون بدون تغییر مانده است: یک بیت کوین‌‌ همان‌‌قدر ارزش دارد که خریدار مایل است بابت آن بپردازد. امروزه این مقدار چند هزار دلار است، اما در آن زمان، وضعیت کاملا برعکس بود: با یک دلار می‌‌توانستید چند هزار بیت کوین‌‌ بخرید!

محاسبه نرخ مبادله بیت کوین‌‌

به محض این که یک دارایی از نرخ معامله برخوردار می‌‌شود، دنبال کردن فراز و نشیب آن تا حدودی ساده‌‌تر‌‌ می‌‌شود. اما زمانی که هیچکس مطمئن نیست بازار تا چه حد مایل است بابت یک دارایی نوظهور پرداخت کند، دستیابی به توافق در مورد ارزش آن بسیار سخت است، مخصوصا زمانی که هیچ صرافی برای انجام این کار وجود ندارد. کاربران بیت کوین‌‌ در اوایل سال 2010 با چنین شرایطی دست و پنجه نرم می‌‌کردند.

یکی از کاربران انجمن Bitcointalk می‌گوید:

در حال حاضر وضعیتی مشابه مسئله مرغ و تخم‌‌مرغ داریم. برای اینکه صرافی‌‌ها قادر باشند به کاربران بیت کوین‌‌ بفروشند، باید مشتریانی داشته باشند که دلار در اختیار دارند و می‌‌خواهند کوین بخرند. منظورم این است که چرا یک شخص باید حاضر باشد پشت کامپیوتر بنشیند و بیت کوین‌‌‌‌هایی را بخرد که در کامپیوتر ساخته شده‌‌اند؟ مانند این است که دلارهای خود را بر باد دهند.

چند ماه قبل‌‌تر، اولین نرخ معاملاتی بیت کوین‌‌ توسط یکی دیگر از کاربران این انجمن یعنی “NewLibertyStandard” (یا همان NLS) محاسبه شد. سیستم قیمت‌‌گذاری آنها مبتنی بر میزان انرژی مورد نیاز برای استخراج بیت کوین‌‌ بود که در آن زمان به اختصار آن را BC می‌‌نامیدند.

یکی از کاربران این انجمن با نام “BitcoinFX در تاریخ 5 فوریه 2010 اذعان داشت:

NewLibertyStandard کاری خارق‌‌العاده و منطقی برای کمک به انجام کارها انجام داده است. من در حال گردآوری یک مدل شبکه هستم که فاکتورهای دیگری مانند تعداد بیت کوین‌‌، معاملات طلا و نقره، زوج‌‌های معاملاتی دیگر، نرخ‌‌های معاملاتی روزانه و میانگین تعداد کاربران بیت کوین‌‌ را لحاظ می‌‌کند. همچنین از کمک New Liberty standard نیز در این راه استفاده می‌‌کنم. این مدل برای محاسبه و پیش‌‌بینی نرخ‌‌های معاملاتی آینده بسیار کارآمد خواهد بود و آن را با انجمن روبه‌‌رشدمان به اشتراک خواهم گذاشت.

امروزه مدل‌‌های قیمت‌‌گذاری مورد استفاده برای پیش‌‌بینی قیمت‌‌ بیت کوین بسیار پیچیده‌‌تر شده‌‌اند، اما حتی در سال 2010 نیز معلوم بود که تعدادی از کاربران چیزهایی فراتر از قیمت استخراج را در ذهن داشتند و تلاش می‌‌کردند دنیایی را تصور کنند که در آن قیمت بیت کوین‌‌ دیگر بر اساس توان مورد نیاز محاسبه نمی‌‌شود و دسته‌‌ای از نیروهای خارجی بر قیمت گذاری آن تاثیر دارند.

Bitcoin History Part 8: When 1,500 BTC Cost Less Than $1

قیمت بیت کوین در وب‌‌سایت New Liberty Standard در سال 2009

اگرچه روش NLS مدت‌‌هاست مورد استفاده قرار نمی‌‌گیرد، یکی از صفحات آرشیو شده آن قیمت‌‌های بیت کوین‌‌ در سال 2009 را نشان می‌‌دهد و چنین توضیح می‌‌دهد که:

نرخ معاملاتی ما از طریق تقسیم کردن 1 دلار بر میانگین برق مورد نیاز برای اجراء یک کامپیوتر با پردازنده قوی برای یک سال (1331.5 kWh)، ضرب کردن آن در میانگین قیمت برق شهروندی در ایالات متحده در سال گذشته (0.1136 دلار)، تقسیم کردن آن بر 12 ماه و در نهایت تقسیم کردن آن بر تعداد بیت کوین‌‌‌‌های تولیدشده توسط کامپیوتر شخصی من در 30 روز گذشته محاسبه می‌‌شود.

بر اساس گفته‌‌های NLS، در 28 دسامبر 2009 می‌‌توانستید با تنها 1 دلار چیزی معادل 1,578.77 بیت کوین‌‌ بخرید. معامله بدی نیست!

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.