حملات DDoS و کاهش قیمت بیت کوین‌‌ : تاریخچه بیت کوین‌‌ (بخش ۲۵)

شبکه بیت کوین‌‌ در طی ده سال گذشته با حملات زیادی روبرو شده است که در میان آنها می‌‌توان به حملات DDoS اشاره کرد. این نوع از حملات به شبکه هجوم آورده و آن را به صورت کامل مختل می‌‌سازند. همین مسئله باعث می‌‌شود که بسیاری از معامله‌‌کنندگان دچار وحشت شده و بیت کوین‌‌‌‌های خود را با قیمتی پایین‌‌تر به فروش برسانند تا فرصتی مناسب برای خریداری آنها توسط هکرها فراهم آید. در این بخش از تاریخچه بیت کوین به بررسی این نوع از حملات از گذشته تاکنون خواهیم پرداخت.

0 1,627

همه کسانی که تاریخچه بیت کوین‌‌ را مطالعه کرده یا در دوره ظهور آن زندگی کرده‌‌اند، می‌‌دانند که انجمن Bitcointalk در روزهای ابتدایی محل اصلی بحث در مورد رمز ارزها بود. چیزی که کمتر کسی می‌‌داند این است که – به نقل از یکی از کاربران – “حمله DDoS (حمله محروم‌‌سازی از سرویس) بر روی این انجمن باعث شده که صرافی بیت کوین‌‌ Mt. Gox با کاهش قیمت‌‌ها روبرو شود.” در آن زمان بازار بیت کوین در روزهای ابتدایی خود قرار داشت و انجام دادن چنین کارهایی برای دستکاری قیمت بیت کوین‌‌ کافی بود.

تاکنون خبرهای زیادی در مورد حملات محروم‌‌سازی از سرویس (DDoS) بر روی صرافی‌‌های رمز ارز شنیده‌‌ایم: تنها هفته گذشته، صرافی‌‌های Okex و بیت‌‌فینکس (Bitfinex) مغلوب این نوع حملات شدند و حمله‌‌ای گسترده با ترافیک ۴۰۰ گیگابایت در ثانیه‌‌ بر روی آنها صورت گرفت. حملات DDoS می‌‌توانند ترافیک سرور، شبکه یا سرویس را از طریق پر کردن آنها با ترافیک ناخواسته مختل ‌‌کنند.

در گذشته و زمانی که صرافی ژاپنی Mt. Gox در اکوسیستم بیت کوین‌‌ حرف اول را می‌‌زد (و bitcointalk.org مکان گفتگوی اصلی کاربران بود)، معاملات مکررا توسط حملات مشابه مختل می‌‌شدند و حجم معاملات در نهایت به شدت کاهش پیدا کردند. گونزاگ گی-بوچری (Gonzag Gay-Bouchery)، مدیر ارشد بازاریابی این صرافی، در گفتگویی اذعان داشت که این شرکت “هر روز و هر ساعت” با حملات DDoS روبرو می‌‌شود.

حملات DDoS و کاهش قیمت بیت کوین‌‌ : تاریخچه بیت کوین‌‌ (بخش 25)
حملات DDoS و کاهش قیمت بیت کوین‌‌ : تاریخچه بیت کوین‌‌ (بخش ۲۵)

نظریه‌‌های زیادی در مورد مجرمین و آن دسته از صرافی‌‌های جدید وجود دارد که به تازگی وارد بازار شده‌‌اند و به دلیل “ماهیت بی‌‌قانون بیت کوین‌‌ در طی این دوره” در رخ دادن چنین حملاتی سهیم هستند. با این وجود، معامله‌‌کنندگان مطمئنا بازیگران اصلی این ماجرا هستند.

در هر صورت، صرافی‌‌های رمز ارز تنها هدف حملات DDoS نبودند؛ وب‌‌سایت‌‌های شرط‌‌بندی، استخرهای استخراج، کیف پول‌‌های الکترونیک و انجمن‌‌ها نیز مورد حمله قرار می‌‌گرفتند. یکی از گزارشات اداره علوم و مهندسی کامپیوتر دانشگاه متودیست جنوبی نشان می‌‌دهد که در دوره مه ۲۰۱۱ تا اکتبر ۲۰۱۳ تعداد ۱۴۲ حمله DDoS بر روی ۴۰ سرویس بیت کوین‌‌ی صورت گرفته و “۷% از شرکت‌‌های نام‌‌آشنا” هدف این حملات بوده‌‌اند.

حملات DDoS و کاهش قیمت بیت کوین‌‌ : تاریخچه بیت کوین‌‌ (بخش 25)
حملات DDoS و کاهش قیمت بیت کوین‌‌ : تاریخچه بیت کوین‌‌ (بخش ۲۵)

کاربر مذکور در وب‌‌سایت bitcointalk.org انجام حملات DDoS بر روی این انجمن را تشویق می‌‌کرد، چرا که باعث می‌‌شد قیمت بیت کوین‌‌ کاهش یابد – باید اذعان داشت که وی حق داشت. زمانی که انجمن کند یا آفلاین می‌‌شد (و پلتفرم‌‌های دیگر مانند Bitcoincharts نیز تحت تاثیر قرار می‌‌گیرند) کاربران دچار وحشت می‌‌شدند و به سرعت سرمایه‌‌های خود را به فروش ‌‌می‌‌رساندند. کسانی که به این سیستم حمله کردند شاهد کاهش قیمت‌‌ها بودند و بیت کوین‌‌‌‌ها را با قیمتی کمتر خریداری کردند. این نوع از کلاهبرداری برای سال‌‌ها در طی دوره فعالیت Mt. Gox ادامه داشت.

تاثیرات بازاری حملات DDoS بر روی انجمن Bitcointalk در وب‌‌سایت‌‌های دیگر مانند Reddit نیز مورد بحث قرار گرفت و یکی از کاربران تاکید می‌‌کرد که “پس از توقف این حملات باز هم شاهد افزایش قیمت خواهیم بود. این فروشندگان وحشت‌‌زده هیچگاه درس نمی‌‌گیرند.” این پست نسبت به نوشته یکی دیگر از کاربران بسیار خوشبینانه‌‌تر بود که “سفارش سرمایه‌‌گذاری بلندمدتی که ثبت کرده بودم به خاطر این احمق‌‌ها لغو شد.”

حملات DDoS و کاهش قیمت بیت کوین‌‌ : تاریخچه بیت کوین‌‌ (بخش 25)
حملات DDoS و کاهش قیمت بیت کوین‌‌ : تاریخچه بیت کوین‌‌ (بخش ۲۵)

در سال ۲۰۱۵، کاربران Reddit در مورد این مسئله اعتراض داشتند که با آفلاین شدن انجمن Bitcointalk قیمت بیت کوین‌‌ نیز کاهش پیدا می‌‌کرد.

آیا حملات DDoS هنوز هم می‌‌توانند بر قیمت بیت کوین‌‌ تاثیر بگذارند

حملات DDoS – همانطور که اتفاقات هفته گذشته برای Okex و بیت‌‌فاینکس نشان دادند – هنوز هم مشکلی بزرگ برای صرافی‌‌های رمز ارز به حساب می‌‌آیند و خرید و فروش باز هم ممکن است به دلیل چنین رویدادهایی شدت بگیرد. در اواخر سال ۲۰۱۷، حملات DDoS بر روی صرافی‌‌های رمز ارز باعث از دست رفتن ۵۳ میلیارد دلار در کمتر از یک ساعت شدند. در همان حال و در سال ۲۰۱۸ قیمت بیت کوین‌‌ پس از بسته شدن صرافی Bitmex به دلیل حمله DDoS حدود ۳۰۰ دلار کاهش پیدا کرد.

تعطیلی صرافی بیت فاینکس به دلیل حمله DDoS یک ساعت طول کشید. تقریبا هیچ معامله‌‌ای انجام نشد اما سرویس این صرافی هم‌‌اکنون در حال فعالیت است. جالب توجه است که روز گذشته حمله‌‌ای مشابه بر روی صرافی Okex صورت گرفت.

با این وجود شایان ذکر است که فرآیندهای اصلی و مکانیزم‌‌های مقابله با DDoS از زمان صرافی Mt. Gox تاکنون پیشرفت زیادی داشته‌‌اند. این احتمال که هر معامله‌‌کننده‌‌ای – به غیر از وال‌‌های بیت کوین‌‌ (Bitcoin Whales) – بتواند به تنهایی قیمت‌‌ها را مانند سال ۲۰۱۳ دچار تغییر کند اکنون دور از تصور است. امروزه انجمن کریپتو در توییتر بیشترین شباهت را با Bitcointalk دارد و در صورت انجام هرگونه حمله DDoS بر روی آن، بیت کوین‌‌ با هیچ مشکلی مواجه نخواهد شد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.