اولین هاوینگ بیت کوین : تاریخچه بیت کوین (بخش ۲۴)

زمان زیادی تا سومین رویداد هاوینگ بیت کوین یا همان نصف شدن پاداش استخراج باقی نمانده است. اولین هاوینگ بیت کوین در نوامبر ۲۰۱۲ اتفاق افتاد. در آن زمان، پس از تکمیل استخراج ۲۱۰ هزار بلاک در شبکه بیت کوین، پاداش استخراج از ۵۰ BTC به ۲۵ BTC رسید. برای بزرگداشت این رویداد تاریخی، بسیاری از کسانی که از اولین طرفداران و کاربران بیت کوین بودند، در سراسر جهان دور هم گرد آمدند و این رویداد را از لاس وگاس تا مونیخ و هلسینکی جشن گرفتند.

0 2,131

اولین هاوینگ بیت کوین ، رویداد بسیار مهمی برای جامعه این پدیده تازه بود و بیت کوینرها از ماه ها پیش از آن با اشتیاق و شور زیادی در مورد این رویداد و تاثیرات اقتصادی آن، تاثیر آن بر ماینینگ و آینده شبکه بیت کوین به بحث و گفتگو پرداختند. آیا سیاست پولی ساتوشی ناکاموتو مبنی بر کاهش ۵۰ درصدی پاداش بلاک پس از استخراج هر ۲۱۰ هزار بلاک بهترین شیوه برای کنترل تورم بود یا آغازِ پایان بیت کوین را رقم میزد؟

اگرچه بیت کوین در آن زمان تنها ۱۱ دلار ارزش داشت، اما اعضای جامعه اولین رمز ارز دنیا برای پاسداشت این رویداد مهم، در سراسر دنیا مراسم و جشن های مختلفی برپا کردند و افرادی هم که نمی‌توانستند به صورت حضوری با دیگر اعضای جامعه ملاقات داشته باشند، از طریق چت روم ها به تبادل ایده ها و نظراتشان و ادای احترام به ساتوشی پرداختند.

طبق بخش مربوط به گردهمایی های فروم Bitcointalk ، این جشن ها در شهرها و کشورهایی مانند لاس وگاس، تل آویو، برزیل، مونیخ، برلین، براتیسلاوا، سوییس، لندن، اوکراین و هلسینکی برگزار شدند. برخی از رویدادها تبلیغات خود را از طریق فیس بوک انجام میدادند و برخی دیگر بخش مختص به خود را در Bitcointalk ایجاد کرده بودند.

طبق گزارش Verge در آن زمان، ” ماینرهای بیت کوین، همان گیک هایی (geeks) که کامپیوترهای خود را برای تولید این ارز دیجیتالِ کالت پیکربندی کرده‌اند، از زمان تولد بیت کوین چهار سال است که انتظار این لحظه را می‌کشند.”

چهار سال بعد نیز جشن های مشابهی در کشورهای مختلف مانند برزیل و استرالیا، به مناسبت دومین هاوینگ بیت کوین برگزار شد.

این جشن ها که انعکاسی از جشن هایی بودند که توسط سایفرپانک ها به شهرت رسیده بودند، فرصتی در اختیار پیروان بیت کوین قرار داد تا بتوانند در دنیای واقعی همدیگر را ملاقات کنند و درمورد مسائلی همچون حریم خصوصی، فناوری و ساختار بیت کوین بحث کنند.

پیش از اولین هاوینگ، موقعیت های زیادی برای ملاقات و گردهمایی حضوری بیت کوینرها وجود نداشت و در آن زمان کنفرانس های کریپتو نیز خیلی رایج نبودند.

هاوینگ سوم چه پیامدهایی به دنبال خواهد داشت؟

بیت کوینرها امیدوارند که قیمت این رمز ارز در پی هاوینگ پیش رو، مانند هاوینگ اول، افزایش قیمت داشته باشد. پس از اولین هاوینگ، بیت کوین در عرض ۱۲ ماه از ۱۱ دلار به ۱۱۰۰ دلار رسید و با یک اونس طلا برابر شد. این اتفاق موج دیگری از ادای احترام به این رمز ارز و خالق آن را در پی داشت.

از سال ۲۰۱۲ تاکنون فضای کریپتو تغییرات زیادی را تجربه کرده است. هاوینگ ۲۰۲۰ دیگر تنها مربوط به بیت کوین نیست بلکه بیت کوین کش و بیت کوین SV نیز که از هارد فورک های پروتکل بیت کوین هستند، این رویداد را تجربه خواهند کرد. هشت سال از اولین هاوینگ گذشته، برای یک جشن دیگر آماده‌اید؟

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.