ظهور میلیونر های بیت کوینی : تاریخچه بیت کوین ( بخش ۲۲ )

افزایش خارق العاده ارزش بیت کوین طی دهه گذشته منجر به ظهور نسل تازه ای از ثروتمندان خصوصا در بین جوانان شده است. بسیاری حتی تصور هم نمی‌کردند که چنین آینده ای در انتظار بیت کوین و طرفداران این رمز ارز باشد، اما اقلیتی بودند که با پیش بینی درست خود و تعهد و باورشان به بیت کوین، عصر جدیدی را رقم زدند.

0 1,609

“من با اطمینان خاطر می‌گویم که حتی با داشتن ۱۰ بیت کوین ، ما نسل جدیدی از اقلیت ثروتمند خواهیم بود. دنیا تغییر خواهد کرد و ما پیشگامان عصری جدید خواهیم بود.” این جملات درباره ظهور میلیونر های بیت کوینی در ژوئن سال ۲۰۱۱ بیشتر شبیه هذیان و توهم بود. با مطرح شدن این موضوع در یکی از انجمن‌های Bitcointalk، بحث وسیعی پیرامون پیشرفت‌های آتی بیت کوین شکل گرفت که تا بیش از ۲۳۲ صفحه ادامه داشت. نظرات متفاوتی در این زمینه وجود داشت اما می‌توان گفت که پیش‌بینی صورت گرفته تا حدی آینده نگرانه بود.

منظور از جمله “دنیا تغییر خواهد کرد” نه تغییرات سیاسی است و نه جنگ و سیستم‌های پیشرفته هوش مصنوعی، بلکه پیش بینی زمانی بود که با افزایش روز افزون قیمت بیت کوین، تامین اقتصاد جهانی تنها از راه رمز ارزها میسر می‌شود. این شخص از کاربران پرسید که ” پس از اینکه قیمت هر بیت کوین به بیش از ۱۰ هزار دلار برسد” با ثروت خود چه می‌کنند!

این پیش‌گویی به واقعیت پیوست و در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۷، یعنی ۶ سال و نیم پس از پست مذکور، بیت کوین از رقم ناچیز ۲۲.۵۹ دلار به بالاترین قیمت خود در تاریخ یعنی ۲۰ هزار دلار برای هر سکه رسید. نکته جالب توجه این است که پیش از سال ۲۰۱۰، بیت کوین هرگز قیمت بالاتر از ۱ دلار را تجربه نکرده بود و رکورد بالاترین قیمت آن تنها ۰.۳۹ دلار بود. گزارشی که وبلاگ آمریکایی گاکر (Gawker) در اول ژوئن ۲۰۱۷ درمورد محبوبیت بیت کوین در سایت غیرقانونی Silk Road منتشر کرد، کمک شایانی به افزایش ۲۰ هزار دلاری قیمت این رمز ارز داشت.

ظهور میلیونرهای بیت کوینی : تاریخچه بیت کوین ( بخش 22 )

خواندن پست‌های قدیمی در انجمن‌های Bitcointalk همیشه می‌تواند تجربه‌ای آموزنده و سرگرم کننده باشد. بعنوان مثال کاربری به نام JamezQ در پستی نوشته است “تصور کن که در گذشته برای دو ساعت کار ۵۰ عدد بیت کوین دستمزد می‌گرفتم!”. کاربر دیگری به نام billyjoeallen، مانند یک قهرمان شکست خورده که آخرین شانس خود را برای رستگاری امتحان می‌کند، تعهد خود نسبت به بیت کوین را به همه دنیا اینگونه اعلام می‌کند:

بی اعتنا به مشکلات، من سوار بر این موج حرکت میکنم، حتی اگر شکست بخورم حداقل یک داستان شنیدنی برای گفتن خواهم داشت. از تردید خسته شده‌ام. من به سمت رهایی و آزادی حرکت میکنم و مهم نیست اگر شکست بخورم، اما در سکوت زندگی خفت بار خود را تحمل نمی‌کنم. من به بیت کوین اعتقاد دارم و با وجود آگاهی از خطرات این راه، تا انتهای مسیر خواهم رفت.

افراد اندکی پیشرفت بیت کوین را در همان روزهای نخستین پیش بینی کرده بودند. تریس میر (Trace Mayer)، فیلسوف و سرمایه گذار مستقل، یکی از این افراد بود که به بقیه توصیه می‌کرد زمانی که بیت کوین ۰.۲۵ دلار است آن را خریداری کنند. درک و باور چنین پیش بینی‌های جسورانه ای برای برخی از اشخاص بسیار دشوار بود و واکنش شدیدی را از سوی یکی از کاربران Reddit بهمراه داشت. از دیگر افراد تاثیر گذار در این زمینه، بروس واگنر (Bruce Wagner)، مجری برنامه تلویزیونی The Bitcoin Show، در مصاحبه ای با سایت wired.com گفت:

می‌دانستم که قیمت بیت کوین مثل ارزش بورس بالا و پایین نمی‌رود، بلکه تنها به سمت بالا حرکت خواهد کرد و شاهد پیشرفت آن خواهم بود.

میلیونر های بیت کوینی

پدیده بیت کوین در سال ۲۰۱۱ به سطوح جدیدی از شهرت و اعتبار جهانی رسید. اولین کنفرانس و نمایشگاه جهانی بیت کوین در آگوست ۲۰۱۱ در منهتن برگزار شد و نشریه The New Yorker با قلمی طنزآمیز در گزارشی با عنوان رمز-ارز (The Crypto-Currency) به توصیف آن پرداخت. در پایان این مقاله، داستانی سرگرم کننده از یک ماینر بیت کوین به نام کوین گروس (Kevin Groce) نقل شده بود که از این کار بعنوان “moonshining جدید” یاد کرده و همواره تی‌شرتی بر تن داشت که روی آن عبارت “میلیونر بیت کوینی” حک شده بود. (moonshining نوعی نوشیدنی الکلی غیر قانونی در آمریکا است)

بی شک در آن زمان مخاطبان به رویای وی پوزخند می‌زدند، اما تعهد وی نسبت به بیت کوین مانند آن کاربر پیش‌گو در انجمن Bitcointalk، تعهدی سفت و سخت بود. “نامزدم دائما بهم می‌گه کاش یک میلیونر پیر معمولی بودم. شاید روزی به آرزوش برسه، اگه این دستگاه‌های استخراج پابرجا بمونن!”

 

https://finmag.ir/tag/%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-51-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF/

بیت کوین بهترین سرمایه گذاری دهه گذشته بود.

Pompliano-

 

در حالی که همه دشمنان و منتقدان سعی در تخریب بیت کوین داشتند، این پدیده به کاری که برای آن طراحی شده بود ادامه داد و موفق شد.

Pompliano-

 

نگاهی به آینده

امروزه دیگر ثروت‌های هنگفت و قیمت های نجومی برای دارندگان بیت کوین یک رویا نیست و به امری عادی تبدیل شده است. جان مک‌آفی (John McAfee) پیش‌بینی کرده است که تا پایان سال ۲۰۲۰ قیمت هر سکه از بیت کوین تا سقف ۲ میلیون دلار افزایش خواهد یافت. این مبلغ حدودا ۱ میلیون دلار از آنچه در سال ۲۰۱۷ پیش‌بینی شده بود بیشتر است. بانک Bayern LB نیز که از برترین بانک‌های آلمان است کمی محتاطانه عمل کرده و این رقم را تا آغاز ماه می ۹۰۰۰۰ دلار پیش بینی کرده است. در هرحال عبارت نسل تازه “اقلیت ثروتمند” دیگر برای افرادی که با هوشمندی روی بیت کوین سرمایه گذاری کرده‌اند، رویایی دست نیافتنی نیست.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.