ادای احترام ماینرها به ساتوشی : تاریخچه بیت کوین‌‌ ( بخش ۲۱ )

اگرچه ساتوشی ناکاموتو به یکباره ناپدید شد و پس از آن نیز هرگز خبری از وی شنیده نشد، اما طرفداران بیت کوین‌‌ و رمز ارزها همواره سعی داشته‌‌اند دین خود را به وی ادا کنند. یکی از راه‌‌هایی که بسیاری از ماینرها برای ادای احترام به ساتوشی انجام داده‌‌اند، دریافت نکردن بخشی از پاداش بلاک است. این کار برای اولین بار توسط یکی از کاربران انجمن Bitcointalk با نام midnightmagic انجام شد و سپس بارها شاهد انجام دادن این کار از جانب ماینرهای دیگر بوده‌‌ایم.

0 50,669

استخراج بیت کوین‌‌ را می‌‌توان از چند زاویه مختلف بررسی کرد: به عنوان تجارتی خودخواهانه که ماینرها سعی دارند کوین‌‌ها را برای سود شخصی استخراج کنند. همچنین به عنوان جامعه‌‌ای از افراد که راه بهتری را برای تولید، کنترل و استفاده از پول در نظر دارند و در همان حال قصد دارند شبکه بیت کوین‌‌ را ایمن سازند. حقیقت جایی در میان این دو دیدگاه قرار دارد. هر کدام هم که درست باشد، می‌‌توان با اطمینان گفت که طمع دلیل اصلی فعالیت ماینرهایی نبوده است که به سختی تلاش کردند تا در نهایت سهم کمتری از پاداش‌‌ها را برای خود بردارند. چه دلیلی برای انجام این کار وجود دارد؟

ادای احترام به اسطوره‌‌های گذشته چیز غیرمعمولی نیست. با این حال جای تعجب بود که کاربر انجمن Bitcointalk با نام ‘midnightmagic’ تصمیم گرفت پاداش خود از بلاک ۱۲۴,۷۲۴ را به عنوان نشانه احترام به بنیانگذار گم‌‌گشته بیت کوین‌‌ دریافت نکند. وی این کار خود را در تاریخ ۸ ژوئن ۲۰۱۱ اعلام کرد، یعنی تقریبا شش ماه پس از آخرین پیامی که ساتوشی در Bitcointalk فرستاد.

پاداش‌‌های ماینرها قبل از نصف شدن در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲، برابر با ۵۰ بیت کوین‌‌ بودند. اگرچه هر نود (Node) تضمین می‌‌کند که ماینرها بیش از حد مجاز پاداش به دست نمی‌‌آورند، اما شبکه آنها را از دریافت مبلغی کمتر از حق خود منع نمی‌‌کند. زمانی که midnightmagic اذعان داشت چنین کاری “یک نوع آزادی در شبکه است، نه نقص”، در واقع نظر عده بسیاری را به زبان آورد.

وی افزود:

برای اطمینان حاصل کردن از اینکه این کار را به صورت عمدی انجام داده‌‌ام، نرخ پاداش را بر روی ۴۹.۹۹۹۹۹۹۹۹ قرار دادم، بدین معنی که عملا کارمزدهای تراکنش را دور ریخته‌‌ام. این کار را به نشانه‌‌ احترام به ساتوشی انجام دادم: دل‌‌مان برای ساتوشی تنگ شده است و اکنون شبکه نیز برای همیشه ۱ ساتوشی کم خواهد داشت.

چشم‌‌پوشی از پاداش به منظور احترام نمادین به شخصیتی گمنام که بیت کوین‌‌ را راه‌‌اندازی کرد، ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. اما midnightmagic نمی‌‌خواست به خاطر این کار تحسین شود. وی سال‌‌ها بعد عنوان کرد که کاری را انجام داده است که مت کورالو (Matt Corralo)، توسعه‌‌دهنده بیت کوین‌‌، “به من یاد داده بود.”

شاید midnightmagic اولین نفری باشد که چنین کاری انجام داد، اما مطمئنا آخرین نفر نبود. ماینرها تاکنون بارها در بلاک‌‌های مختلف پاداش‌‌های کوین بیس را دریافت نکرده‌‌اند. بیشترین آنها ۱۲.۵ بیت کوین‌‌ (تمامی پاداش بلاک) بود که در بلاک ۵۰۱,۵۹۱ دریافت نشد. یکی دیگر از ماینرها نصف پاداش خود یعنی ۶.۲۵ بیت کوین‌‌ را در بلاک ۵۲۶,۵۹۱ دریافت نکرد. جالب‌‌ترین این کارها در بلاک‌‌های ۱۶۲,۰۰۰، ۱۸۰,۰۰۰ – ۲۳۰,۰۰۰ و ۵۳۰,۰۰۰ مشاهده و بیش از ۱,۲۰۰ ناهنجاری ثبت شد.

البته عدم دریافت پاداش‌‌ها از جانب ماینرها تنها دلیل از دست رفتن بیت کوین‌‌ نیست. به دلیل یکی از نقص‌‌های فنی اولیه در بیت کوین‌‌ (BIP-30)، می‌‌توانستیم تراکنش کوین‌‌بیسی را به وجود آوریم که کوین‌‌بیس قبلی را کپی می‌‌کرد و باعث می‌‌شد کوین‌‌های ایجادشده توسط کوین‌‌بیس قبلی به شیوه‌‌ای تغییرناپذیر دوباره نوشته شوند. این تراکنش‌‌های کپی‌‌شده ۱۰۰ بیت کوین‌‌ را از شبکه پاک کردند، تا اینکه در نهایت در سال ۲۰۱۲ مشکل برطرف شد.

نظر ساتوشی در مورد کاهش عمدی تعداد کوین‌‌های قابل خرج موجود در شبکه چه بوده؟ در این مورد تنها می‌‌توانیم گمانه‌‌زنی کنیم. اگرچه بسیاری از عوامل مانند کلیدهای گم‌‌شده یا کوین‌‌های ارسالی به آدرس جنسیس (Genesis Address) منابع در گردش بیت کوین‌‌ را تحت تاثیر قرار می‌‌دهند، اما پاداش‌‌های دریافت‌‌نشده به وضوح علاقه کاربران به ناکاموتوی اسرارآمیز را نشان می‌‌دهند. کاهش پاداش‌‌های دریافتی یکی از نشانه‌‌های قدردانی ماینرها است که به شیوه‌‌ای محو نشدنی در زنجیره بلاک‌‌ها ثبت شده است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.