وقتی قیمت بیت کوین‌‌ به ۱ دلار رسید : تاریخچه بیت کوین‌‌ ( بخش ۲۰ )

بیت کوین‌‌ از زمان پیدایش خود تاکنون اتفاقات حائز اهمیت زیادی را پشت سر گذاشته، اما شاید مهم‌‌ترین آنها به زمانی برگردد که قیمت آن با دلار آمریکا برابر شد. این اتفاق باعث شد که بسیاری از طرفداران این رمز ارز در مورد آینده آن رویاپردازی کنند. در این میان عده‌‌ای در مورد فراگیر شدن بیت کوین‌‌ اظهار نگرانی کردند، چرا که دارایی‌‌های باارزش معمولا مورد توجه دولت‌‌ها قرار گرفته و مشمول مالیات می‌‌شوند، همانطور که اکنون می‌‌توانیم در اکثر کشورها مشاهده کنیم.

0 1,172

این اتفاق یکی از رویدادهای مهمی بود که طرفداران بیت کوین‌‌ مدت‌‌ها منتظر آن بودند: قیمت بیت کوین‌‌ به ۱ دلار رسید! ۹ فوریه ۲۰۱۱ همان روز تاریخی بود و در انجمن Bitcointalk صحبت‌‌های زیادی در مورد آینده این رمز ارز نوظهور مطرح شد.

“این اتفاق یکی دیگر از آن ماجراجویی‌‌های بی‌‌نظیر خواهد بود.”

این پیش‌‌بینی یکی از اعضاء با نام ‘jimbobway’ بود که پستی با عنوان “جشن برابری!!!” را در تاریخ ۱۱ ژانویه ۲۰۱۱ باز کرده بود. برابری با دلار آمریکا چند هفته بعد به وقوع پیوست، اما این نوشته پیش از آن ثبت شده بود. این پست حتی بعد از سال‌‌ها نیز جالب توجه است و تصویری جامع را از دیدگاه‌‌های انجمن کوچک اما سرسخت بیت کوین‌‌ نشان می‌‌دهد.

بدیهی است که دیدگاه‌‌ها با یکدیگر متفاوت بودند. دیدگاه یکی از اعضاء با نام FatherMcGruder بدین صورت بود که “برابری واقعی” زمانی اتفاق می‌‌افتد که “تعداد بیت کوین های در گردش با ارزش دلارهای در گردش برابر باشد. اگر این اتفاق هم‌‌اکنون رخ دهد، فکر می‌‌کنم قیمت هر بیت کوین‌‌ برابر با ۳۹۰,۰۰۰ دلار آمریکا باشد.”

قیمت بیت کوین‌‌ به 1 دلار رسید : تاریخچه بیت کوین‌‌ ( بخش 20 )

هال فینی (Hal Finney)

در عین حال، هال فینی مطمئن به نظر می‌‌رسید که وی و دار و دسته‌‌اش در حال مشاهده رویدادی سرنوشت‌‌ساز هستند:

همه ما واقعا خوش‌‌شانس هستیم که در سرآغاز یک پدیده جدید و احتمالا انفجاری قرار داریم. با در نظر گرفتن مزایای آن در مقابل سرمایه گذاری‌‌هایی که پول را سه برابر می‌‌کنند، بیت کوین‌‌ می‌‌تواند دارایی مناسبی برای تشکیل دادن بخشی از سبد سرمایه گذاری باشد.

“احتمالا انفجاری” درست از آب درآمد. بیت کوین‌‌ نه تنها یک ماه بعد به قیمت ۱ دلار رسید، بلکه تا ماه ژوئن از مرز ۳۱.۹۱ دلار رد شد.

دیدگاه های مخالف

شایان ذکر است که همه اعضاء این انجمن چندان خوشحال نبودند. یکی از اشخاصی که سعی داشت انتظارات را پایین بیاورد توسعه‌‌دهنده بیت کوین‌‌ مایک هرن (Mike Hearn) بود که اذعان داشت: “سوال واقعی این است که آیا بیت کوین‌‌ در آینده نیز قیمتی بالاتر از دلار خواهد داشت یا خیر؟”

همچنین می‌‌توان به نکته تامل‌‌برانگیز یکی دیگر از اعضاء انجمن با نام ولتاس (Veltas) اشاره کرد. اگرچه عده‌‌ای ممکن است وی را به عنوان شخصی ناخوشایند در نظر گرفته باشند، اما باید اعتراف کرد که دیدگاه نکته‌‌بینانه‌‌ای را ارائه داده است:

همه این حرف‌‌ها (مخصوصا برابری با دلار آمریکا) بی‌‌معنی هستند. ارزش بیت کوین‌‌ به همان اندازه خواهد بود که می‌‌خواهیم و تا زمانی که این ایده بسیار ساده را باور نکرده‌‌ایم، قادر نخواهیم بود زمان مناسب برای جشن واقعی را درک کنیم. می‌‌توانم این ضمانت را بدهم که قیمت آن بالا خواهد رفت و با دلار آمریکا یا حتی پوند بریتانیا متوقف نخواهد شد. خیر، این روند برای مدتی طولانی ادامه خواهد یافت.

تنها نکته مثبت در مورد چنین اتفاقی این است که بیت کوین‌‌‌‌های‌‌ فعلی‌‌تان قیمتی بسیار بیشتر از گذشته خواهند داشت؛ همه شما کمی ثروتمندتر هستید. خبر بد این است که شرط می‌‌بندم به اندازه مورد نیازتان بیت کوین‌‌ ندارید و اگرچه هیچگاه به اندازه کافی نخواهید داشت، به دست آوردن بیت کوین‌‌ به دلیل تورم سخت‌‌تر خواهد شد.

همه این اتفاقات بسیار ساده است، برابری بیت کوین‌‌ با دلار آمریکا به اندازه تولد آن خاص است. اگر می‌‌خواهید جشن بگیرید، اما نه بیش از حد. همچنین برابر شدن تعداد بیت کوین‌‌‌‌های در گردش با ارزش دلارهای در گردش چندان خاص نیست، چرا که چنین چیزی به ارزش این پول وابسته بوده و در نهایت به این بستگی دارد که کدام یک از ثبات بیشتری برخوردار است. بنابراین، از تلاش برای یافتن ارزش در اعداد بی‌‌معنی دست بردارید که نمی‌‌توانند کمک چندانی به ما کنند.

 

 

قیمت بیت کوین‌‌ به 1 دلار رسید : تاریخچه بیت کوین‌‌ ( بخش 20 )

برابری با دلار آمریکا واقعا چه معنایی داشت

هرن و ولتاس نکات جالب توجهی را بیان کردند و در همان حال، اعضاء پر شور و شوق انجمن آهنگی در مورد این رویداد درست کردند و با آن به شادمانی پرداختند. واقعیت این است که درست دو سال بعد از راه‌‌اندازی بیت کوین‌‌، این رمز ارز منبع‌‌باز و همتا به همتا که در ابتدا هیچ ارزشی نداشت، با دلار آمریکا برابر بود که بزرگ‌‌ترین ارز جهان به شمار می‌‌رفت. این رمز ارز تنها شش سال بعد برابر با یک اونس طلا بود. به نظر می‌‌رسد که “پول انتزاعی” ]استعاره از بیت کوین‌‌[ چندان هم بی‌‌ارزش نبود.

ولتاس از منتشر کردن دیدگاه‌‌های خود دست برنداشت و بعدها درمورد فراگیر شدن بیت کوین نوشت:

اگر دولت سعی کند آن را تحت کنترل خود درآورد (که بعد از فراگیر شدن غیرقابل اجتناب خواهد بود)، تلاش برای تبدیل بیت کوین‌‌ به کالا و چیزهای دیگر مشمول مالیات خواهد بود. اگر دولت باور داشته باشد که بیت کوین‌‌ یک کالای همه‌‌گیر است آن را مشمول مالیات خواهد کرد، چرا که تمامی تجارت‌‌های درآمدزا در زمره مالیات‌‌های دولتی قرار می‌‌گیرند.

در آن زمان، سرویس درآمد داخلی (IRS) هنوز هم سعی داشت موارد کاربردی بیت کوین‌‌ را پیدا کند. البته این سازمان در سال‌‌های اخیر مکررا تکرار کرده است که تراکنش‌‌های مبتنی بر ارزهای مجازی از لحاظ قانونی مشمول مالیات هستند و افرادی که در گزارش مالی خود درآمدهای رمز ارزی را نادیده می‌‌گیرند ممکن است با جریمه‌‌های سنگینی روبرو شوند. تقاضای ولتاس برای “فراگیر نشدن” به شدت مورد توجه استفاده‌‌کنندگان اولیه بیت کوین‌‌ قرار گرفت که می‌‌خواستند دولت را از کارهای خود دور نگاه دارند.

قیمت بیت کوین‌‌ به 1 دلار رسید : تاریخچه بیت کوین‌‌ ( بخش 20 )

جالب توجه است که پست مذکور در تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۱۱ رها و سپس در تاریخ ۱۲ آوریل ۲۰۱۵ احیاء شد، یعنی زمانی که یکی از کاربران با نام ‘americanpegasus’ درمورد هیجان زیاد هال فینی برای “سه برابر شدن قیمت بیت کوین‌‌ و رسیدن به ۱ دلار کامل” شوخی رد و نوشت: “روحت شاد، شاهزاده دوس داشتنی. بعد از این کدام برابری را خواهیم دید؟ زمانی که ارزش کلی بیت کوین‌‌‌‌ها از طلا نیز فراتر رود؟ از M1؟ یا تولید جهانی؟” نسل فعلی طرفداران بیت کوین‌‌ اشتیاق دارند چنین آینده ای را ببینند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.