اولین کیف پول بیت کوین‌‌ : تاریخچه بیت کوین‌‌ ( بخش ۱۸ )

ساتوشی ناکاموتو همیشه سعی داشت بیت کوین‌‌ را از لحاظ ایمنی و حریم خصوصی به درجه‌‌ای بسیار بالا ارتقا دهد و تا حدود زیادی در این کار موفق بود. وی اولین کلاینت کامپیوتری را برای رمز ارز خود به وجود آورد و آن را با نام Bitcoin-Qt معرفی کرد. این کیف پول در عرض ده سال گذشته تغییر و تحول زیادی را پشت سر گذاشته و اکنون با نام Bitcoin Core شناخته می‌‌شود. این بخش از تاریخچه بیت کوین‌‌ به بررسی این کیف پول و روند توسعه آن می‌پردازد.

0 6,437

اولین کیف پول بیت کوین‌‌ : امروزه کاربران بیت کوین‌‌ می‌‌توانند از کیف پول‌‌های نرم‌‌افزاری و سخت‌‌افزاری فوق‌‌العاده‌‌ای استفاده کنند. با این وجود، زمانی که بیت کوین‌‌ راه‌‌اندازی شد، هیچ کیف پولی برای آن وجود نداشت. ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) اولین کلاینت دسکتاپ این رمز ارز را به وجود آورد و اختراع وی بسیار انعطاف‌‌پذیر از آب درآمد که برای سال‌‌ها نیازهای انجمن بیت کوین‌‌ را برطرف کرد.

زمانی که Bitcoin-Qt تنها کیف پول بیت کوین موجود در بازار بود

اولین کیف پول بیت کوین‌‌ یک کلاینت کامل (Full) بود، بدین معنی که برای استفاده از آن می‌‌بایست تمامی تاریخچه بلاک چین را دانلود کنید. این مسئله در ابتدا چندان مشکل‌‌ساز نبود، چرا که داده‌‌های زیادی در بلاک چین بیت کوین‌‌ وجود نداشت، اگرچه مدت‌‌زمان همگام‌‌سازی به سرعت افزایش پیدا کرد. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) پس از مرور این کیف پول در سال ۲۰۱۲ چنین نوشت:

از آنجا که این کیف پول یک نود (Node) کامل است، کلاینت آن باید تمامی بلاک چین (در حال حاضر حدود ۶ گیگابایت) را دانلود کند تا قادر به کار کردن باشد. این کار در اولین بار استفاده از کلاینت به چند روز زمان نیاز دارد و اگر به صورت دائمی آن را اجراء نکنید، هر بار که کلاینت را آغاز می‌‌کنید باید چند دقیقه تا چند ساعت منتظر بمانید.

بلاک چین بیت کوین‌‌ در حال حاضر حدود ۲۵۰ گیگابایت حجم دارد.

اولین کیف پول بیت کوین‌‌ : تاریخچه بیت کوین‌‌ ( بخش 18 )

ساتوشی به توسعه اولین کیف پول بیت کوین‌‌ پرداخت که شامل آخرین توسعه وی بر روی این رمز ارز نیز بود. کیف پول Bitcoin-Qt در نهایت در فوریه ۲۰۰۹ معرفی شد. کلیدهای خصوصی Qt Wallet بر روی یک فایل با نام “wallet.dat” بر روی دسکتاپ کاربر ذخیره می‌‌شدند. در طول چند سال داستان‌‌های جالب توجه زیادی شنیده می‌‌شدند که کاربران این فولدر را به اشتباه حذف می‌‌کردند یا اینکه اجازه دسترسی به آن را به بدافزارها می‌‌دادند که در نهایت به از دست رفتن ده‌‌ها هزار بیت کوین‌‌ ختم شد. با این حال، کیف پول ساخته شده توسط ساتوشی مشکل خاصی نداشت. در واقع، Qt Wallet گزینه ایجاد یک بک‌‌آپ کاملا رمزنگاری‌‌شده را در اختیار کاربر قرار می‌‌داد و از این لحاظ بسیار ایمن بود.

کیف پولی که فاقد هرگونه تجملات بود، اما کار خود را به خوبی انجام می‌‌داد

بیت کوینر هایی که پیش از سال ۲۰۱۴ وارد این فضا شده‌‌اند مطمئنا تجربه دانلود کیف پول Qt و سرازیر شدن اولین کوین‌‌ها به آدرس دریافتی آن را به یاد دارند، گویی دستی جادویی در کار است. این کوین‌‌ها اغلب به مقصد نهایی خود فرستاده می‌‌شدند : بازار الکترونیکی سیلک رود (Silk Road).

در ابتدا تصور می‌‌شد که اولین نسخه از کیف پول Bitcoin-Qt یعنی ۰.۱ کارآیی خود را در طی زمان از دست داده است، تا اینکه هال فینی (Hal Finney) که تا آن زمان به خاطر بیماری لوگریک عملا ناتوان شده بود، کد منبع آن را در سال ۲۰۱۲ پیدا کرد. بیت کوینر هایی که می‌‌خواهند بدانند اولین کیف پول بیت کوین‌‌ به چه شکل بوده است، می‌‌توانند نسخه ۰.۱ کلاینت Qt را بر روی کامپیوتر خود دانلود و اجراء کنند. فایل readme.txt ساتوشی که به همراه نرم‌‌افزار ساخته می‌‌شد بدین صورت است:

به منظور پشتیبانی از شبکه از طریق اجراء نود، گزینه “Options->Generate Coins” را انتخاب کنید و برنامه را در حالت باز نگه دارید. اگر نرم‌‌افزارهای دیگر از CPU استفاده نکنند، این برنامه در اولویت قرار خواهد داشت. کامپیوتر شما یک مشکل رایانشی بسیار سخت را حل خواهد کرد که در زنجیره‌‌ای از تراکنش‌‌ها قرار دارد. زمان مورد نیاز برای ایجاد یک بلاک هر بار متفاوت بوده و بسته به سرعت کامپیوتر و رقابت موجود در شبکه ممکن است روزها یا حتی ماه‌‌ها زمان ببرد.

ساتوشی که در امر حل پیچیدگی‌‌های شبکه استاد بود چنین می‌‌نویسد:

در صورت توقف یا ری استارت کردن این محاسبه، لازم نیست آن را دوباره از ابتدا آغاز کنید. در هر لحظه از اجراء آن می‌‌توان راه‌‌حل مناسبی را پیدا کرد. همچنین پس از تولید موفقیت‌‌آمیز‌‌ بلاک‌‌ها، به صورت کوین پاداش دریافت خواهید کرد.

اولین کیف پول بیت کوین‌‌ : تاریخچه بیت کوین‌‌ ( بخش 18 )

کیف پولی به قدمت خود بیت کوین‌‌

اگرچه کارآمدی کیف پول Qt با گذر زمان کاهش پیدا کرد، اما دارای چندین ویژگی مختص به خود بود. این کیف پول علاوه بر ارسال و دریافت کوین و در اختیار داشتن آدرس‌‌ها، کاربران را قادر می‌‌ساخت تراکنش‌‌ها را به صورت دیجیتالی امضاء کرده و ثابت کنند که مالک یک کلید عمومی هستند.

اولین کیف پول بیت کوین‌‌ : تاریخچه بیت کوین‌‌ ( بخش 18 )

کیف پول Bitcoin-Qt پس از نسخه ۰.۹.۰ به عنوان کیف پول Bitcoin Core شناخته شد. این تغییر نام با پیشنهاد گوین آندرسن (Gavin Andresen) صورت گرفت که عقیده داشت نام “Bitcoin Core” محکم و قدرتمند به نظر می‌‌رسد، دقیقا همان چیزی که برای سنگ زیربنای چنین‌‌ شبکه‌‌ای مورد نیاز است”. اما پیتر تاد (Peter Todd) با آن مخالفت کرد به این دلیل که “نام Bitcoin Core چنین به نظر می‌‌رسد که به آن نیاز دارید.” اما این تغییر نام در نهایت به ثبت رسید و Qt جای خود را به Core داد. با این وجود، تاریخ به ما نشان داد که تاد حق داشت.

علی‌‌رغم اینکه امروزه بیت کوینرها به طیفی گسترده از کیف پول‌‌های SPV (تایید ساده پرداخت‌‌ها) دسترسی دارند، کیف پول Bitcoin Core هنوز هم با قدرت به کار خود ادامه می‌‌دهد. همانطور که Bitcoin.org – سایتی که می‌‌توان این کیف پول را از آنجا دانلود کرد – تایید می‌‌کند:

این کیف پول سطحی مناسب از امنیت، حریم خصوصی و ثبات را فراهم می‌‌آورد. هرچند که این کیف پول از ویژگی‌‌های کمتری برخوردار است و به فضا و حافظه‌‌ زیادی نیاز دارد.

بقای این کیف پول به لطف خالق آن و توسعه‌‌دهندگان بیت کوین‌‌ است که ساعات بیشماری را صرف ارتقاء آن در عرض ۱۰ سال گذشته کرده‌‌اند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.