نابودی هزاران بیت کوین توسط صرافی Mt Gox : تاریخچه بیت کوین (بخش ۱۷ )

به لحاظ فنی، نمی‌توان بیت کوین را از بین برد. نزدیک‌ترین کار این است که کوین‌ها را به آدرسی ببریم که امکان پرداخت از آن وجود ندارد، به این ترتیب بیت کوین‌ها گیر می‌کنند و بدون استفاده می‌شوند؛ انگار از بین رفته‌اند. این درست همان کاری بود که مارک کارپلیس (Mark Karpeles) در اکتبر سال ۲۰۱۱ انجام داد. او با یک خطای کدنویسی ، ۲,۶۰۹ بیت کوین را به سیاهچاله‌ای دور از دسترس فرستاد.

0 504

نابودی هزاران بیت کوین توسط صرافی Mt Gox : یا چگونه حاصل کار یک هفته را با یک کلیک از بین ببریم!

در بخش پیشین « تاریخچه بیت کوین » دیدیم که صرافی Mt. Gox نخستین بار در تابستان ۲۰۱۱ هک شد. کمتر از ۴ ماه از این حمله‌ گذشته بود که این بار مارک کارپلیس، مدیر عامل Mt. Gox آن را دچار یک خسارت بزرگ دیگر کرد. او با اشتباه خود، دریافتیِ یک هفته این صرافی را از بین برد. این رویداد در میان خسارت‌هایی که صرافی Gox طی سال‌ها با آن روبه‌رو شده مانند قطره‌ای از دریاست و به همین خاطر در تاریخ گمشده است. جا دارد این رویداد را یک بار بررسی کنیم و ببینیم که دستکاری بیجای کلاینت بیت کوین چه خطراتی به دنبال دارد و با چاله‌ای آشنا شویم که اگر کوین‌ها در آن بیفتند باید آن‌ها را نابود شده دانست.

عمده جامعه بیت کوین، از این رویداد نیز همچون بسیاری اتفاقات دیگر در فوروم Bitcointalk آگاهی پیدا کرد. در روز ۲۹ اکتبر ۲۰۱۱، کاربری به نام genjix صفحه جدیدی با این نام ایجاد کرد: «یک نفر کلی پول را به باد داده است». این کاربر در کنار توضیحات خود این کدها را نیز قرار داد:

نابودی هزاران بیت کوین به دست صرافی Mt. Gox : تاریخچه بیت کوین (بخش 17 )
نابودی هزاران بیت کوین به دست صرافی Mt Gox : تاریخچه بیت کوین (بخش ۱۷ )

شمار کسانی که با دیدن این کدها متوجه مشکل شدند اندک بود. به گفته genjix ، اسکریپت درست تراکنش که در این مورد همین ۷۶a90088ac است باید به جای ۰۰ ، ۱۴ داشته باشد. در زبان کدنویسی ۰۰ یعنی فرستادن بایت. genjix می‌‌گوید: «این کدهای یک تراکنش است که مقصد ندارد. مشخص است که یک نفر بیت کوین را هک کرده و یا یک ورژن سفارشی برای خود درست کرده و خرابکاری کرده است. البته من اصلا نمی‌دانم با این همه پول می‌خواسته چه کار کند.»

پاسخ این پرسش genjix خیلی زود در اینترنت انتشار پیدا کرد. آن هم از یک «چت رله اینترنتی» (به اختصار IRC) که رئیس Mt. Gox با نام کاربری Magical Tux در آن اعتراف کرد او بوده که یک اسکریپت تراکنش خراب ایجاد کرده و ۲,۶۰۹  را به باد داده است. او اینطور نوشت:

Magical Tux: این قطعا یک مشکل است ولی بدترین مشکلی نیست که تاکنون داشته‌ایم

Magical Tux: همه برداشت‌های خراب از نو اجرا شده‌اند

Magical Tux: با این کار درآمد یک هفته بیت کوین خرج شد

برای برطرف کردن هر گونه شبهه‌ای درباره‌ی نهایی شدن این تراکنش، یکی از کاربران Bitcointalk به نام BTCurious نوشت: «این کوین‌ها از بین رفته‌اند. هیچ راهی برای برگرداندن آن‌ها وجود ندارد».

نابودی هزاران بیت کوین به دست صرافی Mt. Gox : تاریخچه بیت کوین (بخش 17 )
نابودی هزاران بیت کوین صرافی Mt Gox

مادر همه تراکنش‌های برگشت ناپذیر

فرستادن کوین به اشتباه، آن هم به آدرس بیت کوینی که اصلا وجود ندارد بسیار کم رخ داده است. همه آدرس‌های بیت کوین یکchecksum  (برنامه‌ای که درستی دیتا را بررسی می‌کند) دارند که امکان اشتباه وارد کردن آدرس‌های نادرست را نزدیک به صفر می‌کند. کارپلیس به این خاطر دچار اشتباه شده که در حال زیر و رو کردن بخش‌های گوناگون کلاینت بیت کوین بوده و برای انجام آزمایش خود یک تراکنش ارزشمند را انتخاب کرده است. او خود اعتراف می‌کند که:

Magical Tux: من باید شمار ورودی‌های هر تراکنش را محدود کنم، گویا بیت کوین از تراکنشی که ۲۹۳ ورودی دارد خوشش نمی‌آید.

BTCurious  در فوروم Bitcointalk این گونه توضیح می‌دهد:

« برخلاف چیزی که شما در کلاینت عادی می‌بینید، پشتیبانی پروتکل بیت کوین تنها محدود به فرستادن کوین از آ به ب نیست. ماینرها باید “تراکنش‌های غیرعادی” را بپذیرند، البته این کار باید ضمن رعایت پروتکل انجام شود. »

یک ضربه دیگر به اعتبار Gox

واکنش‌ها به خراب‌کاری کارپلیس متفاوت بود. این رویداد سبب شد در IRC بحث‌های زیادی درباره‌ توانایی‌های اسکریپت‌نویسی بیت کوین دربگیرد. گروهی بر این باور بودند که این توانایی‌ها باید محدود شود تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود. اما کار به این سادگی‌ها هم نبود. توسعه‌‌دهنده هسته، گرگوری مکسول در جریان این گفتگوها می‌گوید:

Glyph-Minus-229: این پروتکل جلوی ارسال به آدرس‌های نامعتبر را نمی‌گیرد؟

Gmaxwell: خیر. این پروتکل خیلی چیزها را ممکن می‌کند.

Gmaxwell: تراکنش‌ها برنامه‌های کوچکی هستند که درست کار کردنشان دست خودشان است.

Gmaxwell: احتمالا هیچ زمان چندجمله‌ای نیست که بتواند همه تراکنش‌های پرداخت‌ ناشدنی را شناسایی کند.

یکی از کاربران IRC که نمی‌خواست این رخداد را به حساب بدشانسی بگذارد آن را «ضربه‌ دیگری به اعتبار فنی mtgox » خواند. کاربر دیگری به نام رائول دوک (Raoul Duke) نوشت: «و این همان فردی است که کاربران بیت کوین به او اعتماد می‌کنند و پول خود را به او می‌سپارند». او همچنین درباره‌ کارپلیس نیز نوشت: «گویا احتمال اینکه او مانده حساب Mt. Gox را به باد دهد بیشتر است تا اینکه این پول را بردارد و فرار کند». این کاربر همچنین درباره‌ سناریوی بروز این اشتباه در تراکنش دیگری که کارپلیس چهار ماه پیش‌ طی آن با شکستن یک رکورد، ۴۴۲,۰۰۰ BTC را انتقال داده بود می‌گوید: «وقتی فکرش را می‌کنم مو به تنم سیخ می‌شود».

نابودی هزاران بیت کوین به دست صرافی Mt. Gox : تاریخچه بیت کوین (بخش 17 )
نابودی هزاران بیت کوین صرافی Mt Gox

مارک کارپلیس

خراب کردی!

۲,۶۰۹ بیت کوینی که مارک کارپلیس در اکتبر ۲۰۱۱ با یک اشتباه به باد داد را دیگر نمی‌توان جابه‌جا کرد ولی می‌توان آن‌ها را دید. در دفاع از Tux (نام مستعار کارپلیس) باید گفت که رابط کاربری بیت کوین آن روزها اصلا به خوبی امروز نبود و اجرای تراکنش‌های پیچیده در مقایسه با امروز نیاز به دقت و ریز‌بینی بیشتری داشت.

نابودی هزاران بیت کوین به دست صرافی Mt. Gox : تاریخچه بیت کوین (بخش 17 )
نابودی هزاران بیت کوین صرافی Mt Gox

این دو هزار و ششصد و نه بیت کوین تا ابد در آن سیاه‌چاله دست‌نیافتی خواهند ماند. سیاه‌چاله‌ای که نام آن « آدرس بیت کوین s-272edf45031dd498e7b3ae89e11ff21b است. برای خلاصه‌ کردن اینکه چرا نمی‌توان به این کوین‌ها دست زد، کاربری به نام etotheipi می‌نویسد:

« برای دست پیدا کردن به این کوین‌ها باید یک کلید عمومی داشته‌ باشید که وقتی ripemd160(sha256(pubKey)) را اجرا می‌کنید، برابر با 0x00 باشد. بدبختانه ripemd160 فقط هش‌های ۲۰ بایتی تولید می‌کند. حتی اگر بتوانید به رشته‌ای دست یابید که چنین هش ناممکنی بسازد، کلید خصوصی آن را از کجا می‌خواهید پیدا کنید ».

کوین‌هایی که صرافیMt. Gox نابود کرد در آن زمان$۸,۳۰۰ ارزش داشتند که رقم خیلی بزرگی نبود. امروز اما ارزش این تعداد کوین‌ ۲۶ میلیون دلار است. اینکه این دو هزار و ششصد بیت کوین هشت سال است در آن آدرس و دور از دسترس همه مانده‌اند خود گواهی است بر قطعیت خلل ناپذیر بیت کوین.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.