تولد Silk Road : تاریخچه بیت کوین (بخش پانزدهم)

Silk Road (به معنی جاده ابریشم) نخستین بازار مبتنی بر بیت کوین در دارک نت (darknet) است و در فوریه سال 2011 راه‌اندازی شد. تنها در عرض چهار ماه این بازار به بدنام‌ترین جای دارک نت تبدیل شد و آوازه آن چنان گسترش پیدا کرد که حتی به مجلس سنای آمریکا هم رسید. Silk Road خیلی زود به یک بازار بزرگ مواد مخدر تبدیل شد و ریشه‌های آن به یک تارنما در بیت کوین تاک (Bitcointalk) می‌رسید.

0 249

تولد Silk Road : در ژوئن 2010 هنگامی که بیت کوین یک پدیده نوپا بود و موارد کاربرد آن تازه داشت کشف می‌شد، کاربری به نام تِپی (teppy) در Bitcointalk نوشت:

به عنوان یک طرفدار آزادی فردی، ویژگی‌ که بیش از همه درباره پروژه بیت کوین دوست دارم این است که می‌تواند حقیقتا همه چیز را دگرگون سازد. به باور من، ممنوعیت مواد مخدر یکی از زیان‌بارترین اقدامات آمریکا است و من می‌خواهم با انجام یک آزمایش کامل و جامع ببینم چگونه می‌توان با پذیرش بیت کوین یک فروشگاه هروئین را اداره کرد و با این کار به ممنوعیت مواد مخدر پایان داد.

تِپی در ادامه‌ شرح می‌دهد که چگونه می‌توان این ایده را به اجرا درآورد.

این پیشنهاد به طور شگفت‌آوری با استقبال روبه‌رو شد. گروهی گفتند این ایده می‌تواند اجرایی شود و برخی نیز به خطرات آن اشاره کردند نقل قول یکی از این افراد:

دولت آمریکا منابع نامحدودی در اختیار دارد و هیچ‌کس نیست تا آن‌ها را از آنچه نباید انجام دهند بازدارد ... به همین خاطر من فکر می‌کنم اگر این اقدام به اندازه کافی بزرگ و در سطح بالا باشد، گردانندگان آن بالاخره گیر می‌افتند و از جایی که فکرش را نمی‌کنند لو می‌روند.

 

تاریخ بیت کوین : تولد Silk Road

با آنکه نام «فروشگاه هروئین» برای این تارنما بر سر زبان‌ها افتاده بود، یکی از کاربران پیشنهاد داد که بهتر است به جای آن از نام «فروشگاه ماریجوانا» استفاده کنند زیرا «با این کار ریسک به دام افتادن به مراتب قابل سنجش‌تر خواهد بود. مشتریان بسیار قابل اعتمادتر بوده و رقبا هم آنقدرها خطرناک نخواهند بود».

بستری برای Silk Road

در آن زمان کسی نمی‌دانست که شرکت کنندگان در این تارنما در حال طرح ایده‌هایی هستند که در نهایت پایه‌گذار Silk Road می‌شود. از به کارگیری سرویس تور (Tor) گرفته تا چگونگی جابه‌جایی بسته‌ها، همه چیز مطرح و پیش‌بینی شد. روشن نیست که آیا این گفتگو مستقیما الهام‌بخش Dread Pirate Roberts (رابرتز، دزد دریایی مخوف – نام کاراکتری خیالی در رمان «عروس پرنسس») شد یا تنها تجلی ایده‌ای بود که او از پیش در سر خود می‌پروراند. آنچه می‌دانیم این است که به فاصله دو ماه پس از پیدایش تارنمای فروشگاه هروئین، او کار روی این تارنما را آغاز کرد. در روز 29 ژانویه 2011 کاربری به نام آلتوید (altoid) در این تارنما پاسخی را پست کرد که در اینجا آن را می‌خوانید:

چه تارنمای فوق‌العاده‌ای! شما بچه‌ها چقدر ایده‌های عالی دارید. آیا کسی هست که تا به حال Silk Road را دیده باشد؟ یک چیزی شبیه به amazon.com ناشناس است. فکر نمی‌کنم در آن هروئین باشد ولی چیزهای دیگری می‌فروشند. در حقیقت آن‌ها با استفاده از بیت کوین و تور معاملات ناشناس انجام می‌دهند. آدرس آن http://tydgccykixpbu6uz.onion است. آن‌هایی که با تور آشنا نیستند می‌توانند به آدرس silkroad420.wordpress.com بروند و در آنجا با دستور کار دسترسی به سایت .onion آشنا شوند. دیدگاه‌هایتان را با من در میان بگذارید

کاربری در پاسخ نوشت: «این هم از این. نخستین فروشگاه مواد مخدر با بیت کوین. زودتر از آنچه فکرش را می‌کردم داریم به خطر نزدیک می‌شیم. نمی‌دونم چقدر طول می‌کشه تا دولت شروع به تحقیق درباره بیت کوین کند». پاسخ این بود: پنج ماه! این روند پس از آن آغاز شد که یک مقاله‌ در سرویس وبلاگی گاکر (Gawker) همه‌ چیز را آشکارا بیان کرد. نویسنده مقاله آدریان چِن (Adrian Chen) است؛ نزدیک به 3 میلیون نفر آن را خوانده‌اند و جرقه تحقیقات سازمان مبارزه با مواد مخدر (DEA) درباره Silk Road با آن زده‌ شد.

تاریخ بیت کوین : تولد Silk Road

معصومیت از دست رفته

اوایل سال 2011 بسیاری از مردم جهان چیزی از Silk Road نمی‌دانستند و تنها شمار اندکی طرفدار آزادی فردی و آزاد اندیشی در یک فوروم گمنام درباره جادوی پول اینترنتی از آن ‌آگاهی داشتند. در روز 1 مارس 2011 کاربر جدیدی به نام silkroad برای پیشرفت این بازار ناشناس یک تارنمای تازه راه‌اندازی کرد. با وجود آنکه این سایت تنها 3 هفته کار کرد ولی گردانندگان آن نوشتند:

من از نتیجه کار بسیار خرسند هستم. چندین خریدار و فروشنده، قیمت مورد نظرشان را پیدا کرده‌اند و امروز 28 تراکنش انجام شده است!

پس از چندی شمار این افراد به چند هزار در روز رسید و بالاخره توانست رکورد 1.2 میلیون تراکنش را ثبت کند. روحیه‌ای که آن زمان بر فروم Bitcointalk حاکم بود به سادگی این پدیده را پذیرفته بود و برخی کاربران پیشنهاداتی برای بهبود و پیشرفت Silk Road مطرح می‌کردند.

در این میان، کاربری در روز 24 مارس 2011 در تارنمای اصلی فروشگاه هروئین پیش‌بینی انجام داد که اتفاقا درست از آب درآمد. او نوشت:

همه چیز ... به آسانی قابل ردگیری است. استفاده از ایمیل معمولی یعنی به احتمال 99,9% دیر یا زود گیر می‌افتید. در حقیقت هرچیز فیزیکی (که ردپای فیزیکی برجای بگذارد) یا شخص سومی (واسطه) در آن دست داشته باشد به راحتی قابل ردگیری است. زیرا تنها کافی است یک حلقه (عضو) ضعیف در زنجیره پیدا کنند و از طریق آن به فروشنده برسند. حقیقت این است که افراد ضعیف‌ترین حلقه‌ها هستند». او در پایان نوشت «امیدوارم Silk Road متوجه این مساله شود، زیرا در غیر این صورت ... دیر یا زود گیر می‌افتد

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.