از دست دادن ۹۰۰۰ بیت کوین : تاریخچه بیت کوین (بخش یازدهم)

از همان ابتدا و به دلیل خطای انسانی، مردم بیت کوین های خود را از دست می‌دادند. تخمین زده می‌شود مشکلاتی نظیر گم کردن کیف پول، رمزهای عبور فراموش شده، هارد دیسک‌های خراب، هک ها و کلاهبرداری‌های اینترنتی و غیره، بیش از ۲۰ درصد از کل بیت کوین‌های توزیع شده را حذف کرده باشند. اولین مورد چشمگیر از دست دادن بیت کوین، مربوط به استون من (Stone Man) است که در تاریخ ۱۰ آگوست سال ۲۰۱۰، دسترسی خود را به تقریبا ۹۰۰۰ بیت کوین برای همیشه از دست داد.

0 663

از دست دادن ۹۰۰۰ بیت کوین و درس عبرتی مهم برای ایجاد پشتیبان از کلیدها

در روزهای نخست عرضه بیت کوین، مردم با سادگی و آزادی خیال با آن برخورد می‌کردند. عرضه فراوان و ارزش اسمی سکه‌ها همراه با یک جامعه نوظهور که هنوز در حال درک این فناوری بودند، موجب شد که از دست دادن سکه‌ها امری عادی تلقی شود. به همین خاطر اولین کیف پول های بیت کوین، حتی آنهایی که در اختیار باهوش ترین کاربران بودند، تنها یک کلیک اشتباه از فاجعه فاصله داشتند. این همان اتفاقی است که در اواسط سال ۲۰۱۰ برای استون من، یکی از اولین کاربران انجمن بیت کوین‌تاک (Bitcointalk) افتاد.

او در تاریخ ۱۰ اگوست پستی با عنوان: “تعداد زیادی بیت کوین را از دست دادم” منتشر کرد. این حادثه درست پس از آنکه او توانست ۹۰۰۰ بیت کوین از اولین صرافی خریداری کند و سپس سعی داشت یک سکه از کیف پولش به آدرس دیگری ارسال کند، اتفاق افتاد. این تراکنش نشان می‌دهد که او موفق به این کار شده است، اما نمی‌گوید بعد از آن چه اتفاقی افتاده است. کاربر ترتیب وقایع را این گونه مشخص کرده است:

۱. از یکی از صرافی‌ها ۹۰۰۰ سکه بیت کوین خریداری کردم.

۲. آنها را به کلاینت خودم روی سی‌دی لایو لینوکس (Linux live CD) یا دبیان (Debian) منتقل کردم.

۳. از فایل کیف پول در یک درایو فلش پشتیبان گرفتم.

۴. یک عدد بیت کوین به خودم فرستادم.

۵. برنامه را قبل از تایید شدن تراکنش بستم.

۶. سیستم را خاموش کردم (فایل‌های بارگذاری شده در سیستم که شامل فولدر ./bitcoin می‌شود را پاک کردم)

۷. فایل پشتیبان سیستم را بارگذاری کردم.

۸. فایل wallet.dat را به پوشه ./bitcoin کپی کردم

۹. پس از چندین تاییدیه تعداد یک بیت کوین را در حساب خود مشاهده کردم و متوجه شدم که ۸۹۰۰ بیت کوین را به آدرسی که نمی‌شناختم منتقل کرده‌ام.

تاریخچه بیت کوین : فردی که 9000 بیت کوین خود را از دست داد!

معامله سرنوشت ساز

چه اتفاقی افتاد؟

بیت کوین از یک مجموعه از خروجی تراکنش های خرج نشده یا UTXO استفاده می‌کند. به زبانی ساده‌تر هر زمان که شما یک معامله انجام می‌دهید، مبلغ خرج نشده حسابتان، که با نام خروجی باقی مانده شناخته می‌شود، در آدرسی جداگانه ذخیره می‌شود. امروزه این آدرس به صورت خودکار به کیف پول بیت کوین ارسال کننده فرستاده می‌شود.

همانطور که کاربر دوم به پست استون من پاسخ داده است: “به نظر می‌رسد که [سکه ها] برای همیشه از دست رفته است. توصیه ای به دیگران: به خاطر داشته باشید که پس از هر معامله از کیف پول خود یه نسخه پشتیبان تهیه کنید!” سایر کاربران مداخله کردند و خواستند به استون من بدشانس در پیدا کردن ۸۹۰۰ سکه بیت کوینش با استفاده از چیزی موسوم به بلاک اکسپلولر (block explorer) کمک کنند. معامله بالا توسط مرورگر اولیه bitcointools”، که توسط گوین اندرسون (Gavin Andresen) ساخته شده است، چیزی شبیه به این تصویر است:

تاریخچه بیت کوین : فردی که 9000 بیت کوین خود را از دست داد!

استون من با اندوه می‌گوید:

قسمت غمناک ماجرا این بود که این اتفاق هنگامی رخ داد که من درحال تست پشتیبان کیف پول خود نبودم. من داشتم با ارسال ۱ BTC به خودم به طور همزمان، چک میکردم که ببینم شبکه چه زمانی فرایند تراکنش و انتقال سکه‌ها را تایید می‌کند. هیچوقت فکر نمی‌کردم که اینکار می‌تواند کل حساب مرا به خطر بیاندازد، به خصوص وقتی که داشتم برای خودم سکه ارسال می‌کردم.

در حالت عادی ممکن بود باقیمانده حساب استون من از بین نرود، زیرا ساتوشی (Satoshi) که وارد ماجرا شده بود افزود:

بیت کوین معمولا کیف پول شما را با هر تراکنش خالی نمی‌کند، بلکه از کوچکترین مجموعه از سکه‌هایی که بتواند مقدار تقریبی را به آنها بیافزاید استفاده می‌کند. که متاسفانه در اینجا، کیف پول استون فقط یک چک ۹۰۰۰ بیت کوینی داشته که برای فرستادن ۱ سکه مجبور به خرد کردن آن به ۱ BTC و ۸۹۹۹ BTC شده است.

امروزه دیگر لازم نیست که پس از هر تراکنش، از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. اما همچنان مقادیر زیادی بیت کوین به علت خطای کاربران، به طور دائم از چرخه تراکنش‌ها حذف می‌شوند. امروزه از دست دادن ۹۰۰۰ بیت کوین بینهایت دردناک است. نخستین صرافی بیت کوین تنها پنج ماه پیش از این اتفاق تاسیس بود و این سکه در آن زمان با قیمت ناچیز چند سنت مبادله می‌شد. استون من موفق نشد ۸۹۹۹ بیت کوین از دست رفته اش را بازیابد و احتمالا هرگز نتوانسته از ضربه مالی رکوردشکن در آن زمان به حالت عادی برگردد. در ماه اکتبر سال ۲۰۱۰، دو ماه پس از انتشار داستان غم انگیزش و دو ماه قبل از انتشار آخرین پست ساتوشی، استون من برای آخرین بار وارد انجمن بیت کوین‌تاک (Bitcointalk) شد. وی از آن موقع تاکنون دیگر دیده نشده است و سکه‌هایش تا ابد در کیف پولی به آدرس: ۱۶۷ZWTT8n6s4ya8cGjqNNQjDwDGY31vmHg خواهند ماند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.