بیت کوین‌‌ یک تحول است، نه انقلاب !

زمانی که به تغییر و تحولات سیستم اقتصادی جهان در نیم قرن اخیر می‌‌نگریم، متوجه می‌‌شویم که روند افزایش واسطه‌‌های مالی در بخش‌‌ها و صنایع مختلف بسیار سرسام‌‌آور بوده است. این مسئله حتی با شروع فرآیند دیجیتال‌‌سازی امور مالی رشد بیشتری به خود گرفت. اکنون می‌‌توان بیت کوین‌‌ و رمز ارزها را به عنوان راه‌‌حلی احتمالی برای آن در نظر گرفت. دستیابی به چنین چیزی تنها به بکارگیری گسترده این رمز ارز از جانب کاربران بستگی دارد و باید دید که این مهم در آینده تا چه حد محقق خواهد شد.

0 496

بیت کوین‌‌ یک تحول است :  بیت کوین‌‌ برای طرفداران فناوری و تاریخ‌‌دانان ممکن است یک انقلاب تمام عیار باشد؛ اما برای افراد دیگر، تنها مسئله تحول در امور مالی مطرح است.

در ادامه در دو بخش به بررسی موضوع “بیت کوین‌‌ یک تحول است، نه انقلاب ” می‌پردازیم.

در بخش ۱ به این مسئله می‌پردازیم که ما هر روز بیش از پیش به واسطه‌‌ها وابسته می‌‌شویم و اینکه آیا می‌‌توانیم انتظار تغییر چنین وضعیتی را در آینده‌‌ای نزدیک داشته باشیم.

در بخش ۲ نگاهی کلی‌‌تر به تغییر و تحول دارایی‌‌ها در طی ۳۵ سال گذشته، از فیزیکی به “دیجیتالی” خواهیم داشت؛ همچنین جایگاه بیت کوین‌‌ در این میان را بررسی خواهیم کرد.

هردوی این بخش‌‌ها برای توضیح دادن یک مسئله حیاتی حائز اهمیت هستند. بیت کوین‌‌ در یک جهان مختص به خود قرار ندارد. این رمز ارز درون طیفی از تغییر و تحولات برای مصرف‌‌کنندگان قرار دارد و بهترین کاری که می‌‌توانیم برای بکارگیری گسترده آن انجام دهیم این است که این حقیقت را بپذیریم.

بخش ۱: وابستگی

به عنوان یک آمریکایی که در لندن زندگی می‌‌کند، از لحظه‌‌ای که وارد یک بانک محلی می‌‌شوم تا وقتی که فرآیند خسته‌‌کننده و دستی تایید اعتبار (به عبارت دیگر، تایید هویت مشتری) برای باز کردن حساب به پایان می‌‌رسد تقریبا دو هفته زمان نیاز است.

این سیستم آنقد ناکارآمد است که باعث به وجود آمدن دسته‌‌ای جدید از بانک‌‌های رقابتی (مانند Revolut، Monzo و Starling Bank) شده است. این بانک‌‌ها بر روی از بین بردن ناکارآمدی‌‌ها و مشکلات بانک‌‌داری سنتی تمرکز کرده و ادعا دارند که کنترل بیشتری را بر روی سرمایه‌‌ها در اختیار ما قرار داده‌‌اند.

این مدل ، رشد بسیار زیادی را از لحاظ جذب مشتری برای شرکت‌‌های مذکور در پی داشته و دیدگاه و احساس ما در مورد ماهیت بانک‌‌داری را دچار تغییر کرده‌‌اند.

با این وجود، چنین مدل و ماموریتی – به نقل از کتاب “جادوگر شهر اوز” – باعث می‌‌شود که “هیچ توجهی به آن مرد پشت پرده نکنیم…”

شاید چنین چیزی بیش از هر زمان دیگری متناقض به نظر برسد.

بیت کوین‌‌ یک تحول است، نه انقلاب!

توجه نکردن به افراد پشت پرده

اگرچه بانک‌‌ها/پلتفرم‌‌های فینتک جدید، توهم داشتن کنترل بیشتر روی مسائل مالی شخصی را برای ما فراهم می‌‌آورند، اما در بسیاری از موارد کاری بیشتر از مهندسی دوباره رابط کاربری سیستم‌‌های مالی سنتی با استفاده از برندینگ جدید انجام نمی‌‌دهند.

برای مثال، Yolt تنها یک شبیه‌‌سازی از بانک چندملیتی هلندی ING است؛ Wealthify یک رابط کاربری عالی است که در اختیار شرکت Aviva قرار دارد؛ Zelle – تاسیس‌‌شده توسط بانک آمریکا، Wells Fargo و JPMorgan Chase – توسط چندین بانک دیگر پشتیبانی می‌‌شود؛ و Nutmeg، اپلیکیشن موبایل برای مدیریت سرمایه گذاری، جزو دارایی‌‌های Goldman Sachs است.

مطمئنا اکنون می‌‌توانیم با سرعت بسیار بیشتری بدهی‌‌های خود به یکدیگر را پرداخت کنیم. اما نتیجه خالص فرآیند سریع دیجیتال‌‌سازی سیستم مالی ، به افزایش واسطه های مالی منتهی شده است که به منظور از میان برداشتن “ناسازگاری‌‌ها” در دنیای قانون به وجود آمده‌‌اند.

بدین صورت به تناقض قضیه می‌‌رسیم:

اگرچه با بررسی بیشتر سیستم‌‌های بانک‌‌داری جدید گوش‌‌مان از شعارهایی مانند “پول جدید” پر شده است، اما تنها با شکلی جدید از سیستم مالی سنتی سر و کار داریم.

در این صورت، فهمیدن اینکه چرا مردم با واردن شدن یک دارایی کاملا دیجیتالی به صحنه مالی جهان سردرگم شده‌‌اند بسیار ساده است – تناسخی دیگر از “پول جدید”.

هنوز نمی‌‌دانیم که این پول ۱) به چه صورت با دارایی‌‌های کنونی تفاوت دارد و ۲) چرا باید به مسائل پشت پرده بانک‌‌های دیجیتالی جدید اهمیت بدهیم.

هرچه باشد… ما کنترل پول‌‌ خودمان را در دست داریم، نه آنها – بنابراین، چنین چیزی چه اهمیتی دارد؟

واقعیت ناخوشایندی که بیشتر مردم در مورد نکته دوم نمی‌‌دانند این است که سیستم مالی فعلی به شبکه‌‌ای بسیار پیچیده از واسطه‌‌ها تبدیل شده که همه جا را احاطه کرده‌‌اند. تمامی آنها بدین منظور به وجود آمده‌‌اند که ریسک مالی را به شیوه‌‌ای برابر توزیع کنند (اگرچه ندرتا چنین کاری می‌‌کنند) و نتیجه نهایی تنها شبکه‌‌ای مبهم از رفتارهای خطرناک (و غیراخلاقی) است.

تنها نگاهی به عناوین اخبار در چند سال گذشته بیاندازید:

  • HSBC و پرداخت جریمه ۱.۹ میلیارد دلاری به دلیل پرونده پول‌‌شویی
  • قانون‌‌گذاران قصد دارند جریمه‌‌هایی بالغ بر ۳.۴ میلیارد دلار بر بورس‌‌های خارجی اعمال کنند
  • حل دادرسی‌‌های مربوط به دستکاری قیمت نقره و طلا از جانب Deutsche Bank
  • جریمه ۱ میلیارد دلاری بانک‌‌ها به دلیل رسوایی کارمزد برای سرویس‌‌های ناچیز
  • شرکت JPMorgan و جریمه ۱۳۵ میلیون دلاری برای استفاده نادرست از رسیدهای سپرده آمریکایی (ADRS)
  • پرداخت ۵۷۵ میلیون دلار از جانب شرکت Wells Fargo به ایالات مختلف به منظور برطرف نمودن ادعاهای مبنی بر حساب‌‌های تقلبی

حتی تاکنون به نقش اساسی بانک‌‌ها در بحران اقتصادی ۲۰۰۸ اشاره نکرده‌‌ایم که تاثیرات آن به خوبی مستند شده و خانواده‌‌های بی‌‌شماری را به اشکال گوناگون با مشکل روبرو کرد.

همانطور که الین او (Elaine Ou) در گفتگو با بلومبرگ به شیوه‌‌ای مزاح‌‌آمیز اذعان داشت:

سازمان‌‌های مالی از طریق پنهان کردن ریسک در پشت چندین لایه از پیچیدگی، به مردم احساس اطمینان می‌‌دهند. کریپتو چنین ریسک‌‌هایی را کاملا هویدا می‌‌سازد و در اینترنت نیز در مورد آن حرف می‌‌زند.

اکنون به نکته اول در مورد تفاوت دارایی‌‌های دیجیتال با پول‌‌های فعلی برگردیم. افراد خارج از این فضا دارای اپلیکیشن‌‌ PayPal و حساب Venmo هستند و می‌‌توانند به راحتی ۴ دلار را به صورت بین‌‌المللی و بدون استفاده از بانک آمریکا یا Barclays به دوست خود ارسال کنند. آنها چه نیازی به یک سیستم جدید یا حتی یک انقلاب در این زمینه دارند؟

انقلاب یکی از شعارهای پذیرندگان اولیه و از دیدگاه تاریخ‌‌دانان است اما در حقیقت نامش تحول است.

انقلاب‌‌ها ناکارآمد، درهم و برهم و مخل هستند، یعنی همان راهکار عجولانه‌ای که متاسفانه به آن عادت داریم.

بنابراین زمانی که افراد خارج از این فضا (به عبارت دیگر، افرادی که دوست داریم در نهایت وارد این فضا کنیم) واژه ” انقلاب ” را از طرفداران بیت کوین‌‌ می‌‌شنوند، چندان تحت تاثیر قرار نمی‌‌گیرند. انسان‌‌ها در هنگام جستجوی تاییدیه برای تعصبات خود بوده و نسبت به ایده‌‌هایی که دیدگاه فعلی را به چالش کشیده یا تهدید می‌‌کنند بسیار شکاک هستند.

تحول در میان انقلاب

بانک‌‌های فینتک چالش‌‌گر از طریق سرمایه گذاری بر روی ضعف رقبای بزرگ‌‌تر خود در حال جذب افراد بیشتر هستند. بانک‌‌های سنتی اکنون سعی دارند رویه خود را متحول سازند تا همان افراد را دوباره به سمت خود بکشانند.

مصرف‌‌کنندگان دوست دارند تغییر و تحول به سمت راحتی و “کنترل” بیشتر باشد.

من نیز معتقدم که بیت کوین‌‌ تنها بخشی از این مهاجرت بزرگ از بانک‌‌های “خشت و ملاتی” به سمت سرویس‌‌های مالی و دیجیتالی سریع‌‌تر است.

اگرچه بیت کوین‌‌ از لحاظ روش، زیرساخت و از بین بردن واسطه‌‌ها یک انقلاب محسوب می‌‌شود، اما برای مصرف‌‌کنندگان باز هم به عنوان بخشی از تحول بزرگ‌‌تر به نظر خواهد رسید که مدت‌‌ها شاهد آن بوده‌‌اند.

با اینکه بیت کوین‌‌ سعی دارد صنعت مالی را از طریق جدا کردن پول از دولت‌‌ها دگرگون سازد، ” انقلاب ” نمی‌‌تواند لقب مناسبی برای آن باشد.

از دیدگاه بیشتر مردم، “توجه نکردن به مرد پشت پرده” تاکنون مشکل چندانی را به وجود نیاورده است. چرا باید این رفتار جمعی را به یکباره تغییر دهیم؟

بخش ۲ – تحول مجدد بیت کوین‌‌ در حرکت به سمت امور مالی دیجیتالی

در تلاش برای دنبال کردن جنبش بزرگ‌‌تر به سمت امور مالی دیجیتالی (تحولی که بیش از ۳۵ سال جریان داشته است)، تیم تحقیقی ما در CoinShares روشی کیفی را توسعه داده است که وابستگی یک دارایی به واسطه‌‌های مالی را در مقایسه با میزان دیجیتال بودن آنها بررسی می‌‌کند.

همانطور که در بخش قبلی نیز در مورد آن حریف زدیم، با حرکت به سمت “بانک‌‌داری راحت‌‌طلبانه” شاهد افزایش چشم‌‌گیر واسطه‌‌های مالی بوده‌‌ایم. در هر حال، حقیقت این است که تعداد واسطه‌‌ها از مدت‌‌ها قبل‌‌تر در حال افزایش بوده و با تغییر سلایق به سمت روش‌‌های دیجیتالی همزمان شده است.

در این بحث، واژه “وابستگی” به معنی وابستگی یک دارایی به – یا استقلال از – واسطه‌‌های شخص ثالث جهت خرید، فروش و نگه‌‌داری تعریف شده است. همچنین این نکته را در محور y نمودار زیر نشان داده‌‌ایم.

برای هردوی این معیارها در مواقع ممکن از داده‌‌های کمی استفاده کرده‌‌ایم و همچنین در مواقعی که چنین داده‌‌هایی در دسترس نبودند از شواهد کیفی بهره برده‌‌ایم. در این مثال‌‌ها، نقاط عطف خاصی را در رابطه با حرکات مولفه “وابستگی” در محور y شناسایی کردیم.

برای مثال، شراب خوب معمولا به عنوان یک دارایی غیرنقدینه محسوب می‌‌شود. در سال ۱۹۸۲، این دارایی به ندرت برای خریداران و فروشندگان قابل معامله بود. با این حال در سال ۲۰۰۰، شرکت Liv-ex سعی کرد از طریق یک بازار معاملاتی الکترونیک شفافیت و کارآیی را در فرآیند معاملاتی شراب خوب وارد کند. چند سال بعد، آنها شاخص شراب ۱۰۰ Liv-ex را راه‌‌اندازی کردند. امروزه، تعدادی پلتفرم سرمایه‌‌گذاری (مانند Vinculum Wine Fund) وجود دارند که ارتباط با این کلاس دارایی را فراهم می‌‌آورند و گزینه‌‌های بیشتری را نسبت به خرید شراب در اختیار کاربران قرار می‌‌دهند؛ اما این کار واسطه‌‌های جدیدی را وارد فرآیند کرد.

بیت کوین‌‌ یک تحول است، نه انقلاب!

تقریبا در تمامی کلاس‌‌های دارایی، با تغییر تراکنش‌‌ها به سمت دیجیتالی شدن، واسطه‌‌های بیشتری مورد نیاز بودند؛ در نتیجه، دارایی‌‌های مختلف وابستگی بیشتری پیدا کردند. دارایی‌‌های ویژه و املاک تنها استثناهای این قضیه بودند که حتی قبل از دیجیتالی شدن نیز دارای واسطه‌‌های بسیار زیادی بودند.

همچنین به عنوان بخشی از این مطالعه کوچک، نگاهی به تغییر در حجم‌‌های تراکنشی از معاملات فیزیکی به معاملات الکترونیک انداختیم. این مسئله به یکی از ورودی‌‌های اصلی برای ورود به فاز دیجیتال‌‌سازی دارایی‌‌ها تبدیل شد، گذر تراکنش‌‌ها از داد و فریاد تاجرین در بورس به سمت معاملات الکترونیک.

بیت کوین‌‌ یک تحول است، نه انقلاب!

حجم تراکنش‌‌ها در فضای باز در مقابل معاملات الکترونیکی – CoinShares Research

معاملات دیجیتالی و الکترونیک در مدت‌‌زمانی کوتاه بیش از ۵۰% از سفارشات ثبت‌‌شده را دربر گرفتند. تا اوایل هزاره سوم، معاملات صورت‌‌گرفته در فضای باز تقریبا منقرض شدند.

همین پدیده متحول‌‌کننده در امر معامله کالا نیز به خوبی نشان داده شده است که در مقایسه با حجم‌‌های معاملاتی فیزیکی، شاهد افزایش علاقه به مشتقات ترکیبی بوده ایم. نمودارهای زیر رشد نسبی بازار قراردادهای آتی را در مقایسه با حجم‌‌های فیزیکی برای طلا و نفت خام نشان می‌‌دهند.

بیت کوین‌‌ یک تحول است، نه انقلاب!

توجه کنید که اگرچه تعداد زیادی مشتقات طلا و نفت خام وجود دارند، اما از قراردادهای آتی به عنوان معیاری برای نشان دادن تحول دیجیتالی استفاده کرده‌‌ایم. اگر بازار ETP (محصولات قابل معامله در بورس) طلا را نیز مورد استفاده قرار می‌‌دادیم، نادیده گرفتن این تحول بسیار سخت‌‌تر نیز می‌‌شد.

با قرار دادن مولفه‌‌هایی چون وابستگی و دیجیتال‌‌سازی بر روی این محورها، تغییرات صورت‌‌گرفته در سال‌‌های اخیر بسیار جالب توجه هستند (از سال ۱۹۸۲ تا ۲۰۱۷):

بیت کوین‌‌ یک تحول است، نه انقلاب!

بیت کوین‌‌ یک تحول است، نه انقلاب!

بیت کوین‌‌ یک تحول است، نه انقلاب!

نمودارهای نمایشی. منبع: CoinShares Research

در سراسر این فازها، به نظر می‌‌رسد که یک دارایی پیشگام بوده و مابقی پشت سر آن حرکت می‌‌کنند. انتظار می‌رود که ظهور بیت کوین‌‌ به عنوان یک دارایی که در گوشه‌‌ راست در بالا قرار دارد، تاثیر مشابهی بر حرکت دارایی‌‌های دیگر به سمت خود داشته باشد.

معتقدم که این اتفاق در زیرساخت “لایه دوم” (Second Layer Infrastructure) رخ خواهد داد که در حال ساخته شدن بر بلاک چین بیت کوین‌‌ است. هم‌‌اکنون نیز از این فناوری برای فرآیند توکنیزه کردن (Tokenization) دارایی‌‌های واقعی استفاده می‌‌شود، به شکلی که با مقررات موجود سازگار باشند – همانطور که دنی مسترز (Danny Masters) نیز قبلا خاطرنشان کرده است.

در هر حال، این دسته‌‌بندی ناسازگاری کمی را در میان دارایی‌‌های جهانی نشان می‌‌دهد و در تمامی موارد پتانسیل واضحی برای رشد اساسی دارد.

دلیل اهمیت این موضوع چیست؟

تا زمانی که بیت کوین‌‌ معرفی شد، هیچوقت راهی عملی برای فعالیت به صورت مستقل از این شبکه واسطه‌‌های مالی در فضای دیجیتالی در اختیار نداشتیم؛ هیچ راهی برای مقابله با واسطه‌‌های مالی به گونه‌‌ای وجود نداشت که قبلا با استفاده از سبدهای سرمایه گذاری آفلاین (مانند طلا، آثار هنری یا شراب) انجام می‌‌شد.

پیش از بیت کوین‌‌، سرمایه‌‌گذاری‌‌های دیجیتالی همیشه به یک شخص ثالث معتمد برای تایید، تسویه و نگه‌‌داری نیاز داشتند.

دلیل استفاده از بیت کوین‌‌ این است که نیاز به واسطه‌‌ها را از میان برمی‌‌دارد و گزینه‌‌ای جایگزین را برای این سیستم به وجود می‌‌آورد.

این گزینه باعث تحول در گرایشی شده است که بیش از ۳۵ سال است که بر جهان مالی حکمرانی می‌کند.

اگر می‌‌خواهیم مصرف‌‌کنندگان به خوبی از این پدیده استفاده کنند، باید به نحوه سازگاری آن در مقیاس بزرگ‌‌تر فکر کنیم. یکی از مهم‌‌ترین ویژگی‌‌های بیت کوین‌‌ این است که به کاربران اجازه می‌‌دهد یک دارایی کاملا دیجیتالی را در اختیار داشته باشند و از کلیدهای خود محافظت کنند تا ریسک طرف مقابل (Counter-party Risk) را از میان بردارند.

اشتباه برداشت نکنید! هنوز هم واسطه‌‌های بسیار زیادی در این فضا وجود خواهد داشت.

شغل روزانه خودم نیز یک نوع واسطه‌‌گری است: ارائه راحتی بیشتر و قالبی آشنا (ETF) (صندوق قابل معامله در بورس) برای کنترل بیشتر بر دارایی‌‌های مورد نظر. بسیاری از صرافی‌‌های رمز ارز چنین چیزی را ارائه می‌‌دهند و به عنوان متصدی موقت سرمایه‌‌های مشتریان عمل می‌‌کنند.

بیت کوین‌‌ یک تحول است، نه انقلاب!

جدول بالا تنها در مورد دارایی بیت کوین است و دارایی‌‌های رمز ارز دیگر را دربر نگرفته است.

بررسی سریع گزارشات مربوط به بیت کوین‌‌‌‌های نگه داشته شده توسط موجودی‌‌های مختلف که مالکین نهایی دارایی‌‌ها نیستند، نشان می‌‌دهد که حداقل ۱۷% از بیت کوین‌‌‌‌های در گردش فعلی توسط اشخاص ثالث نگهداری می‌‌شوند.

بیت کوین‌‌ یک تحول است، نه انقلاب!

منبع: CoinShares Research

شرکت‌‌های ثالث می‌‌توانند راحتی بیشتری ارائه دهند، مشکلات مربوط به نگهداری و مدیریت کلیدها را کمتر کنند و ملزومات قانونی را کارآمد سازند. اشخاص ثالث را نمی‌‌توان بر اساس معیارهایی چون خوب یا بد طبقه‌‌بندی کرد، چرا که تنها خدماتی ارائه می‌‌دهند که مشتریان به آنها عادت کرده‌‌اند.

اما تفاوت میان بیت کوین‌‌ و پارادایم دیجیتالی جدید در این است که کاربران در نهایت از حق انتخاب برخوردار هستند. آنها می‌‌توانند به انتخاب خود از راحتی ارائه‌‌شده توسط این واسطه‌‌ها استفاده کنند و موارد امنیتی برای آنها کاملا واضح است. به عبارت دیگر، در هنگام استفاده از بیت کوین‌‌ می‌‌توانید ریسک‌‌های معامله را کاملا مشاهده کنید و هر فرد فرصت دارد انتخاب کند که تا چه اندازه از آن ریسک را متقبل ‌‌شود.

این مسئله گامی بزرگ در پیشرفت و تحول زندگی مالی دیجیتالی است، مخصوصا زمانی که به شبکه پیچیده و گنگ امروزی فکر می‌کنیم که مصرف‌‌کنندگان به ناچار در سیستم مالی فعلی با آن کنار آمده‌‌اند.

باید منتظر اتفاقات زیادی در این فضا باشیم. اما از شما یک خواهشی دارم. لطفا انقدر شعار آنارشی و انقلاب را فریاد نکنید! به جای آن به دنبال گسترش بیت کوین‌‌ و تکامل و تحول جهان فعلی باشید. شاید از این طریق به رواج بیشتر بیت کوین‌‌ هم کمک کنید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.