سومین هاوینگ بیت کوین از راه رسید

سرانجام سومین هاوینگ بیت کوین نیز بعد از ماه ها تحلیل و پیش بینی به وقوع پیوست و پاداش استخراج بلاک در شبکه از ۱۲.۵ بیت کوین به ۶.۲۵ BTC نصف شد.

1 120

مهم ترین رویداد کریپتو در سال ۲۰۲۰ سرانجام اتفاق افتاد و بیت کوین سومین هاوینگ خود را با ساخته شدن بلاک شماره ۶۳۰,۰۰۰، تجربه کرد. طی این رویداد که هر چهار سال یکبار و پس از استخراج هر ۲۱۰ هزار بلاک اتفاق می‌افتد، پاداش استخراج بلاک در شبکه بیت کوین نصف می‌شود.

اولین بلاک در شبکه بیت کوین در سال ۲۰۰۹ ایجاد شد و تاکنون شاهد سه رویداد هاوینگ بوده ایم. اولین هاوینگ در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد و پاداش بلاک از ۵۰ بیت کوین به ۲۵ بیت کوین کاهش یافت. دومین هاوینگ نیز در سال ۲۰۱۶ روی داد و اینبار پاداش بلاک از ۲۵ بیت کوین به ۱۲.۵ بیت کوین نصف شد.
با توجه به اینکه تعداد بیت کوین های موجود در شبکه به ۲۱ میلیون بیت کوین محدود شده است، رویداد هاوینگ تا زمانی که پاداش بلاک به ۱ ساتوشی یعنی کمترین واحد بیت کوین معادل ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ BTC برسد (سال ۲۱۴۰) ادامه خواهد داشت.

استخر ماینینگ f2pool که موفق به استخراج آخرین بلاک استخراج شده قبل از هاوینگ شد، پیامی مشابه پیام سال ۲۰۰۸ ساتوشی ناکاموتو در اولین بلاک بیت کوین (بلاک جنسیس)، در این بلاک ثبت کرد. در این پیام آمده است:

نیویورک تایمز تاریخ ۹ آوریل ۲۰۲۰: برنامه تزریق پول ۲.۳ تریلیون دلاری فدرال رزرو بسیار فراتر از برنامه مالی سال ۲۰۰۸ است.

این حرکت در پیرو حرکت نمادین ساتوشی ناکاموتو در سال ۲۰۰۸ انجام شده که این پیام را در اولین بلاک شبکه بیت کوین مخفی کرده بود:

روزنامه The Times در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹: صدراعظم در آستانه اهدای دومین کمک مالی به بانک هاست.

ساتوشی ناکاموتو با این پیام به بحران مالی جهانی سال ۲۰۰۸ اشاره داشت که اقتصاد جهانی را به لزره انداخت.

پیامدهای سومین هاوینگ بیت کوین

پس از تجربه دو هاوینگ قبلی که تاثیر مثبتی بر بازار بیت کوین داشتند، از پیش از به وقوع پیوستن سومین هاوینگ بیت کوین ، تب و تاب زیادی در جامعه کریپتو برای تحلیل و بررسی و پیش بینی پیامدهای احتمالی این رویداد بر بازار در جریان است. برخی باور دارند که این رویداد تاثیر قابل توجهی بر بازار بیت کوین نخواهد داشت، درحالیکه گروه دیگر معتقدند که نصف شدن عرضه بیت کوین بدون شک بر قیمت آن تاثیر خواهد گذاشت.
در هر حال این رویداد قطعا ماینرها را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. با کاهش بیت کوین های استخراج شده در طی روز از ۱۸۰۰ به ۹۰۰ بیت کوین، درآمد اپراتورهای استخراح نیز کاهش خواهد یافت. همچنین با توجه به اینکه بسیاری از دستگاه های استخراج در پی هاوینگ از رده خارج خواهند شد، بسیاری از ماینرها فعالیت خود را متوقف خواهند کرد. طبق برخی از گزارش های منتشر شده، بسیاری از ماینرهایی که سودآور نبودند پیش از رویداد هاوینگ دستگاه های خود را خاموش کرده‌اند. با خروج این ماینرها شبکه بی ثبات خواهد شد و شاهد افت قدرت شبکه و قیمت خواهیم بود. با این وجود به عقیده بسیاری این هاوینگ با هاوینگ های پیشین تفاوت دارد و حجم معاملات و ارزش بازار بیت کوین قابل قیاس با هاوینگ های پیشین نیست. در حال حاضر طبق داده های استخر چینی PoolIn، طی هفته گذشته و پس از آخرین تنظیم سختی شبکه بیت کوین (مقیاس اندازه گیری میزان سختی رقابت در شبکه برای استخراج و کسب پاداش بلاک)، قدرت شبکه به رکورد تازه ۱۲۱ اگزاهش دست یافته است. همچنین طبق برآورد این استخر، انتظار میرود که سختی استخراج با افزایش ۴.۹ درصدی به رکورد تازه ۱۶.۵۵ تریلیون دست پیدا کند.
در هر صورت باید منتظر بمانیم و ببینیم که سومین هاوینگ بیت کوین چه اتفاقاتی با خود به همراه خواهد داشت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. […] سومین هاوینگ بیت کوین از راه رسید اولین بار در فینمگ – مجله مالی اقتصادی. پدیدار […]