بیت کوین می‌تواند مانع از سانسور اخبار شود

گروهی از توسعه‌دهندگان در حال آزمایش و بررسی این ایده هستند که ترکیب بیت کوین و ارتباطات اوربیتال می‌تواند در روند جلوگیری از سانسور خبرهایی که مورد پسند دولت‌ها و سازمان‌ها نیستند، موثر واقع شود.

0 94

بیت کوین می‌تواند مانع از سانسور اخبار شود

مشکل سانسور یک مشکل جهانیست و از نمونه‌های اخیر آن می‌توان به افزایش کنترل دولت روسیه بر اینترنت اشاره کرد؛ نگرانی کارشناسان این است که از این قانون در جهت سانسور اطلاعات استفاده شود. به همین ترتیب، افراد حاضر در حوزه‌ فناوری مدت‌هاست تلاش می‌کنند تا این مشکل را به وسیله‌ تکنولوژی از بین ببرند؛ راه‌هایی همچون استفاده از مرورگر محرمانه‌ Tor یا برنامه‌ی پیام‌رسان Zello. مردم ونزوئلا در سال‌های گذشته از Zello برای سازمان‌دهی اعتراضات و اکنون برای خواندن اطلاعاتی که تحت کنترل دولت قرار ندارند، استفاده می‌کنند.

یکی از تلاش‌های اخیر در این جهت توسط گروهی از توسعه‌دهندگان جهانی انجام گرفته که از طریق ماهواره‌های متصل (یا مجهز) به نرم‌افزار استارت‌آپ بلاک‌استریم (Blockstream) به ارسال پیام می‌پردازند. هدف اصلی آن‌ها از این کار ایجاد امکان دسترسی افراد به بیت کوین از سراسر دنیاست، حتی اگر به اینترنت دسترسی نداشته باشند.

بسیاری از علاقه‌مندان از سراسر دنیا پیشنهاد داده‌اند که می‌توان از این فناوری برای ارسال خبرهایی استفاده کرد که سازمان‌ها و دولت‌ها قادر به سانسور آن‌ها نیستند.

بیت کوین در این میان نقش بسیار مهمی را بر عهده دارد، زیرا برای ارسال پیام‌ها نیز باید هزینه‌ای پرداخت شود؛ به این دلیل که با توجه به محدودیت فضا برای چنین مطالبی، کاربران نمی‌توانند هر تعداد پیامی که می‌خواهند ارسال کنند. استفاده از بیت کوین نسبت به دیگر سیستم‌های پرداخت دیجیتال منطقی‌تر به نظر می‌رسد، زیرا طراحی خود بیت کوین سانسورناپذیر است و از طرفی، همان گروه‌هایی که پیام‌ها را سانسور می‌کنند می‌توانند دیگر سیستم‌های پرداخت دیجیتال را نیز از کار بیاندازند.

یکی از دارندگان بیت کوین با نام مستعار SafetyFirst خبرهای بسیار زیادی را با عنوان “BlockSat” منتشر کرده است. نام این کار را آزمونی برای “اثبات خبر” قرار داده‌اند که از عبارت “اثبات کار” گرفته شده است.

ایده‌ی این برنامه آن است که پیام‌ها پس از انتشار، در سراسر جهان پخش شده و هر کسی که دستگاه گیرنده‌ی ماهواره داشته باشد می‌تواند این پیام‌ها را دریافت کند (هزینه‌ی این دستگاه گیرنده تقریبا 100 دلار است).

همانطور که SafetyFirst در یکی از توییت‌های خود نوشت:

آینده‌ی دسترسی آزاد به اطلاعات درست در مقابل چشمانمان در حال رخ دادن است.

او در پیامی به CoinDesk در مورد ایده‌ی خود بیشتر توضیح داد:

به نظر می‌رسد که دسترسی به اطلاعات، آن هم بدون وجود گروه واسطه، از ارزش بسیار زیادی برخوردار باشد؛ به خصوص برای مناطق و کشورهایی که دولت آن تلاش می‌کند تا مانع از دسترسی افراد به اخبار و اطلاعات شود.

چرا فضا در برابر سانسور مقاوم است؟

استفاده از ماهواره برای جلوگیری از سانسور ایده‌ی جدیدی نیست. برای مثال، در سال 2012 هکری به نام نیک فار (Nick Farr) فراخوانی داد که منجر به ایجاد گرید جهانی فضای هک (Hackerspace Global Grid) شد؛ HGG در واقع اقدامی برای انجام تحقیقات بیشتر در خصوص ارتباطات غیر قابل سانسور ماهواره‌ای است. سپس علاقه‌مندان این حوزه از ماهواره‌های کوچکی، مثل CubeSats، برای ارسال به فضا استفاده کردند.

فراخوان مذکور به شرح زیر بود:

از زمان تاسیس باشگاه رایانه‌ایChaos ، ما از حق مردم برای برخورداری از ارتباطات آزاد جهانی دفاع کرده‌ایم. فیبرهای شیشه‌ای موجود در مناطق فدرال ممکن است به مشکلی بزرگ برای ارتباطات بدون اختلال تبدیل شود. مسئولان این مناطق می‌توانند آن‌ها را از کار بیاندازند تا این اختلال را ایجاد کنند. وظیفه‌ی فضای هک ایجاد راه‌های ارتباطی است که منحصر و محدود به مرزها نباشند. تشکیل برنامه‌ی زمین در نزدیکی شبکه‌ها، یعنی مناطقی که دولت‌ها در آن نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، نقش بسیار مهمی در ارتباط آزاد دارد.

بیایید به نحوه‌ی عملکرد آن‌ها بپردازیم. کاربران از وبسایت spacebit.live استفاده می‌کنند تا پیام‌های خود را به وسیله‌ی ماهواره و با پرداخت کارمزد کمی (به صورت بیت کوین) ارسال کنند.

کاربر SafetyFirst گفت:

اخبار تغییرناپذیر هستند، زیرا هر فردی، در هر جایی از دنیا، با داشتن ماهواره، نرم‌افزار مخصوص و اندکی دانش می‌تواند آن را دریافت کند؛ کنترل‌های موجود بر اینترنت، سیم‌کارت یا کنترل منطقه نیز هیچ یک نمی‌تواند مانع از آن شوند. کشورهای سرکوب‌کننده‌ی بسیاری وجود دارند که با استفاده از کلیدواژه‌ها همه‌ی مطالب را در تمامی وبسایت‌ها سانسور می‌کنند. در دنیایی که شرکت‌ها به این تقاضاها تن می‌دهند، باید تمامی اطلاعات موجود را در اختیار افراد قرار داد.

با وجود آنچه گفته شد، احتمالا Blockstream و شرکت‌هایی که از آن‌ها ماهواره اجاره می‌کند نیز تا حدودی تحت کنترل هستند، زیرا خود Blockstream تحت کنترل ماهواره‌ها قرار دارد. اما به نظر SafetyFirst ماهواره‌ها جایگزین جهانی مناسبی هستند.

کشورها اغلب در مواقع آشوب دسترسی به اینترنت را قطع می‌کنند (دیکتاتور کشور چاد دسترسی به اینترنت را برای بیش از یک سال متوقف ساخت). در چنین شرایطی، افراد همچنان به ماهواره دسترسی دارند و می‌توانند اطلاعاتی که دولت سعی در پنهان کردن آن‌ها دارد را از طریق ماهوراه دریافت کنند.

SafetyFirst نیز در همین جهت سعی دارد تا به افراد در ارسال پیام به صورت ناشناس کمک کند. او می‌گوید: “به همین دلیل است که سرویس پنهان (onion (darkweb را ایجاد کردم تا افراد بتوانند بدون هیچ گونه ترسی اطلاعات و اخبار خود را از طریق ماهواره منتشر کنند.” این وبسایت تنها از طریق مرورگرهای خاص و مبتنی بر حریم خصوصی، مثل Tor یا Brave قابل‌دسترسی است.

نقش بیت کوین در این میان چیست؟

گرابلز (Grubles)، مدیر اجتماع Blockstream می‌گوید: بیت کوین نیز در این روند نقش مهمی بر عهده دارد، زیرا برای ارسال پیام باید هزینه‌ای پرداخت شود.

او گفته است که تعداد پیام‌هایی که می‌توان ارسال کرد بر اساس پهنای باند تعیین می‌شود.

میزان کارمزدها تا به امروز بسیار پایین بوده است. در حال حاضر ارسال پیام به فضا تنها چند سنت هزینه می‌برد، زیرا سیستم موجود هنوز با هیچ محدودیتی مواجه نشده است. اما اگر تعداد زیادی از افراد به صورت همزمان بخواهند پیام‌های خود را منتشر کنند، امکان مزایده به وجود خواهد آمد و فردی که بیشترین بیت کوین را بپردازد برنده‌ی این مزایده خواهد بود.

گرابلز گفت:

پهنای باند محدود است و به همین دلیل به کاربران اجازه می‌دهیم تا در مواقعی که تقاضا از پهنای باند موجود بیشتر است، ارسال داده‌های خود را تسریع ببخشند.

برای پرداخت هزینه‌ ارسال پیام‌های حاوی مطالب سیاسی و بحث‌برانگیز نیز بیت کوین نسبت به پی‌پال گزینه‌ی مناسب‌تری است، زیرا هویت مستقل و مستحکمی دارد و توان مقابله با تحریم‌ها یا توقیف وجوه را نیز دارد.

پول آنلاین بدون نظارت نهادهای دولتی گزینه‌ی مناسبی به نظر می‌رسد، زیرا ارزی جهانی به حساب می‌آید و محدود به یک کشور نیست؛ همچنین هیچ شرکتی نمی‌تواند آن را سانسور کند.

فار اشاره کرد:

فکر می‌کنم بهره‌گیری از بیت کوین به این شکل یکی از بهترین کاربردهاییست که با هدف اصلی آن مطابقت دارد: راهی برای متحد ساختن اقدامات جهانی.

لازم به ذکر است که سیستم ماهواره‌ای بر اساس نوع جدیدی از شبکه بیت کوین عمل می‌کند: لایتنینگ.

افراد با استفاده از شبکه لایتنینگ می‌توانند ریزپرداخت‌هایی را ارسال کنند که برنامه‌‌های مالی فعلی به دلیل کارمزهای بسیار بالا قادر به انجام آن نیستند.

گرابلز افزود:

در این مورد به خصوص لایتنینگ گزینه‌ بسیار مناسبی است، زیرا با استفاده از آن در صورت لزوم می‌توانید سریعا هزینه را پرداخت و پیام خود را منتشر کنید؛ همچنین اگر داده یا پیام شما حجم کمی داشته باشد، بیت کوین بسیار کمی پرداخت می‌کنید.

ایده احمقانه‌ای است؟

با اینکه امکان همکاری بیت کوین و ماهواره‌ها برای ارسال پیام‌هایی که سانسور کردنشان دشوار است وجود دارد، اما این موضوع به این معنا نیست که مانعی وجود ندارد و مردم از آن استفاده می‌کنند.

فار به این موضوع نیز اشاره کرد. او شبکه‌ غیرمتمرکز ماهواره‌ها را “جام مقدس مقاوم در برابر سانسور” نامید و تاکید کرد:

درست مثل جستجو برای یافتن جام مقدس، علی رغم تلاش‌های فراوان علاقه‌مندان، هنوز هم مشکلات پیچید‌ه‌ی بسیاری وجود دارند که باید برطرف گردند.

وی گفت:

اگرچه این موضوع از نظر فنی امکان‌پذیر است، اما مشکلات دیگری نیز وجود دارند.

فار به CoinDesk گفت:

به نظرم در نقطه‌ای قرار داریم که مانع پیش رویمان همکاری و تعامل است. باید برای رسیدن به مقصد این مانع را پشت سر بگذاریم.

وی همچنین اشاره کرد که این نوع ماهواره حدود یک دهه است که تحت بررسی و آزمایش قرار دارد.

او همچنین به این نکته اشاره کرد که سیستم عامل متن‌باز لینوکس در ابتدا تلاش غیر‌واقع‌بینانه‌ای به نظر می‌رسید.

فار افزود:

پیش از اینکه لینوکس خود را ثابت کند، به هیچ عنوان تصور نمی‌کردیم که اقدامات جهانی افراد با یکدیگر یکپارچه شده و سیستم عامل رایگانی ایجاد کند. اکنون این سیستم عامل در سراسر جهان در حال اجرا است. زمانی که گروه‌های مختلف با یکدیگر متحد و هماهنگ شوند و ماهواره‌ها در یک مدار قرار گیرند، استانداردهای همکاری شکل خواهد گرفت و زمانی که عرضه‌ی قابلیت‌ها دشوارتر از کنار هم قرار دادن پایگاه‌های داده نباشد، این طرح به وقوع خواهد پیوست.

اکنون لینوکس مشهورترین سیستم عامل دنیاست. دلیل امید بیت کوینرها نسبت به تکنولوژی نیز همین نوع موفقیت‌هاست.

کاربر SafetyFirst با اشاره به مقاله‌ای که توسط ماهواره Blockstream منتشر شده، که در آن فردی به مشکلات سیاسی در مجارستان می‌پردازد، بیان کرد:

من به طور کلی معتقدم که ماهواره‌ها می‌توانند عصر جدیدی در اشتراک‌گذاری اطلاعات باشند. به این فرد که نگرانی‌های خود در مورد مجارستان را شرح داده است دقت کنید. نمی‌دانم که نگرانی‌های او حقیقی هستند یا نه، اما همین که در جایی این نگرانی‌ها را بروز می‌دهد که همه می‌توانند آن را ببینند و بشنوند خود مسئله‌ی بسیار ارزشمندیست.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.