چگونه تراکنش های بیت کوین را غیرقابل ردیابی کنیم

میکسرها (Mixers)، تامبلرها (Tumblers) یا شافلرهای (Shufflers) بیت کوین، خدماتی هستند که به کاربران بیت کوین اجازه مخفی کردن مبدا تراکنش ها را می‌‌دهند. این خدمات برای افزایش میزان حریم خصوصی و ناشناس بودن تراکنش ها به کاربران ارائه می‌‌شوند. این سرویس‌‌ها با ترکیب کردن تراکنش‌ های بیت کوین با پول‌‌های ورودی از دیگر آدرس‌‌های بیت کوین، آنها را غیرقابل ردیابی می‌‌کنند. در ادامه با انواع میکسرها، همچنین مزیت‌ها و معایب آنها آشنا خواهیم شد.

0 294

چگونه تراکنش های بیت کوین را غیرقابل ردیابی کنیم؟

بیت کوین شکل همتا به همتا و غیرمتمرکزی از دارایی الکترونیکی است که به هیچ مسئول مرکزی برای تایید یا ردگیری سوابق نیاز ندارد.

دو مفهوم کلیدی وجود دارند که در این نوع دارایی‌‌های جدید موسوم به رمز ارز بسیار کلیدی و اساسی به شمار می‌‌روند. اولین مفهوم، توکن نام دارد که به ابزار تبادل و معامله بین دو طرف معامله گفته می‌‌شود. مفهوم دوم نیز پروتکلی است که توکن بر روی آن تبادل می‌‌شود. پروتکل بیت کوین از یک سیستم دفتر کل عمومی بهره می‌‌برد که در آن می‌‌توان همه تراکنش‌‌ها را بر روی بلاک چین مشاهده کرد.

تراکنش‌‌های بیت کوین، محاسبات رمزنگاری برای تکمیل بلوک‌‌ها یا بسته‌‌های تراکنش هستند. این تراکنش‌‌ها با استفاده از تجهیزات تخصصی به نام «ماینر» یا «استخراج‌‌کننده» تولید می‌‌شوند که سعی در حل بلوک‌‌های تراکنش از معادلات دشوار رمزنگاری دارند.

آدرس‌‌های بیت کوین نقاطی هستند که اموال هر کاربر از آنجا انتقال پیدا کرده یا در آنجا دریافت می‌‌شوند.

تراکنش‌‌ها از یک آدرس بیت کوین به آدرس دیگری که روی هر بلوک نمایان است ارسال شده و وقتی استخراج‌‌کنندگان محاسبات تراکنش‌‌های صورت‌‌گرفته را همزمان با اضافه کردن آن به دفتر کل عمومی پردازش می‌‌کنند، محاسبات رمزنگاری ایجاد می‌‌شوند.

تراکنش‌‌ها با استفاده از هش‌‌های تراکنشی که در هر بلوک از بلاک چین وجود دارند، قابل ردگیری هستند (هش‌‌ها محاسبات رمزنگاری هستند که برای تکمیل یک محاسبه مورداستفاده در تکمیل یک بلوک، به کار گرفته شده‌‌اند).

این محاسبات رمزنگاری هستند که بلاک چین بیت کوین را شبه‌‌ناشناس می‌‌کنند (یعنی هیچکس نمی‌‌داند که چه کسی، چگونه و کجا در حال انجام تراکنش است).

به دلیل ماهیت شبه‌‌ناشناس تراکنش‌‌های بیت کوین است که میکسرها یا ترکیب‌‌کننده‌‌ها (Mixer) توسط افراد باهوش ابداع شد.

شبه‌‌ناشناسی (Pseudo-anonymity) چیست؟

شبه‌‌ناشناسی به وضعیتی گفته می‌‌شود که در آن هویت جعلی وجود دارد. دلیل ماهیت شبه‌‌ناشناس بودن بیت‌ کوین این است که هیچ‌‌گونه اطلاعات شخصی افراد با هیچ آدرس بیت کوینی ادغام نشده است و همین امر باعث می‌‌شود که مشخص نشود کدام آدرس به چه کسی متعلق است.

البته این به عنوان یکی از مزایای توکن بیت کوین بیان شده است؛ یعنی این توکن تا حدی خصوصی است.

تبادل توکن در بلاک چین بیت کوین را نمی‌‌توان به فرد واحدی نسبت داد، اما با استفاده از مجموعه داده‌‌های محتمل می‌‌توان مالکان احتمالی یک آدرس خاص بیت کوین را شناسایی کرد. آدرس‌‌های ایمیل، آدرس‌‌های پروتکل اینترنت، نام‌‌های کاربری و رمزهای عبور که شاید بر فهرست سرورهای مختلف وجود داشته باشند، از جمله مجموعه داده‌‌هایی هستند که می‌‌توانند افراد را به راحتی به آدرس‌‌های خاصی از بیت کوین نسبت دهند.

آیا تراکنش های بیت کوین واقعا ناشناس‌‌اند؟

در حالی که آدرس‌‌‌‌های بیت کوین از یک کلید رمزنگاری برای دسترسی به بلاک چین و ارسال و دریافت اموال استفاده می‌‌کنند، امکان ردگیری تراکنش ها از آدرسی به آدرس دیگر وجود دارد چون همه تراکنش ها در دفتر کل عمومی که بخشی از بلاک چین است ثبت می‌‌شوند. بنابراین اگر آدرس خاصی به اطلاعات فردی کسی نسبت داده شود، این احتمال وجود دارد که تراکنش های ورودی و خروجی آن آدرس بیت کوین ردیابی شوند.

مهاجمان نیز می‌‌توانند به گره‌‌های متعدد درون بلاک چین متصل شده و منبع یک تراکنش خاص را پیدا کنند.

پس بله، امکان ردگیری تراکنش‌ های بیت کوین وجود دارد.

پلیس دانمارک توانسته است با این روش مجرمان را ردگیری کند.

میکسرهای بیت کوین چه هستند؟

چگونه تراکنش‌های بیت کوین را غیرقابل ردیابی کنیم

میکسرها یا تامبلرها (Tumblers) یا شافلرهای (Shufflers) بیت کوین، خدماتی هستند که به کاربران بیت کوین اجازه مخفی کردن مبدا تراکنش را می‌‌دهند.

این خدمات برای ارائه امکان داشتن حریم خصوصی و ناشناسی بیشتر به کاربران استفاده می‌‌شوند چون همه تراکنش های بیت کوین در دفتر کل عمومی بلاک چین بیت کوین قابل ردیابی هستند.

سرویس‌‌های این‌‌چنینی، با ترکیب کردن تراکنش های بیت کوین با پول‌‌های ورودی از دیگر آدرس‌‌های بیت کوین، آنها را مبهم و غیرقایل ردیابی می‌‌کنند.

مثلا اگر آقای الف برای آقای ب تعداد ایکس بیت کوین ارسال کند اما بخواهد این حقیقت که او ارسال‌‌کننده است را مخفی کند، از ترکیب‌‌کننده‌‌ای استفاده می‌‌کند که مقادیری تصادفی از آدرس‌‌های مختلف را ارسال می‌‌کند که حالا با آن مقادیر به دست آقای ب می‌‌رسد.

بنابراین تعداد بیت کوین‌‌هایی که به آقای ب می‌‌رسد، به صورت گسسته و در زمان‎های مختلف ارسال می‌شوند.

از آنجایی که بیت کوین ویژگی ناشناس بودن واقعی را ندارد، همه آن تراکنش ها را می‌‌توان در دفتر کل عمومی بلاک چین مشاهده کرد. اگر کسی نداند که چه تراکنشی بین آقای الف و ب انجام شده است، هیچگاه پیوندی بین آنان برقرار نخواهد شد.

دو مدل ترکیب بیت کوین وجود دارد.

مدل‌‌های ترکیب بیت کوین

چگونه تراکنش‌های بیت کوین را غیرقابل ردیابی کنیم

ترکیب متمرکز بیت کوین

در این مدل، تنها کاری که کاربر باید بکند این است که آدرس خود را در فرم وب‌‌سایت میکسینگ یا ترکیب وارد کند و پس از زدن دکمه اینتر تراکنش شروع می‌‌شود.

همه تراکنش ها در پایگاه داده سایت میکسینگ نگه‌‌داری می‌‌شوند و کار ترکیب‌‌کننده، تطابق آدرس‌‌ها و مقادیر مختلف کیف پول و ارسال مقادیر تصادفی بیت کوین به هر آدرس است تا وقتی که کل مقدار مورد تقاضا توسط فرستنده به آدرس مشخص برسد.

مزیت این رویکرد این است که کاربران این سرویس نگرانی بابت تراکنش های پیچیده ندارند. تنها کاری که کاربر باید بکند وارد کردن آدرس بیت کوین خود، انجام انتقال و زدن دکمه اینتر است.

اگرچه شاید این کار خیلی ساده به نظر برسد، اما خطر بزرگی برای میکسر و کاربر ایجاد می‌‌کند چون همه چیز به شکل متمرکز انجام می‌‌شود.

نمونه‌‌های خدمات میکسینگ متمرکز شامل MixerTumbler، BestMixer.io، Blender.io، BitcoinFog و GramShelix و موارد دیگر هستند.

میکسینگ متمرکز معایبی نیز دارد.

این نوع از فرایند میکسینگ با هدف و آرمان اصلی بیت کوین که در سال 2009 توسط ساتوشی ناکاموتو ابداع شد در تضاد است. متمرکز کردن دارایی‌‌ها، آنان را در معرض کنترل شدن قرار می‌‌دهد. پس ثابت شده است که روش متمرکز ترکیب بیت کوین خطرساز است. هک شدن سرویس ترکیب Bitblender یک نمونه برای این مشکل است. فهرست‌‌های سرورها و تراکنش ها که به صورت متمرکز نگه‌‌داری می‌‌شوند نیز می‌‌توانند خطرساز باشند. اگرچه این ریسک نیز می‌‌تواند به حداقل برسد.

به‌‌کارگیری بیش از یک میکسر در ترکیب با سرویس‌‌های شبکه‌‌ای همتا به همتا برای مخفی کردن هویت نیز می‌‌تواند تا حدودی تراکنش را ناشناس کند.

میکسینگ همتا به همتا یا غیرمتمرکز

در این نوع از ترکیب تراکنش، کاربران مختلف یک معامله را تشکیل داده و از پروتکل‌‌هایی استفاده می‌‌کنند تا بتوانند بیت کوین‌‌هایشان را به صورت موثر ترکیب کنند. به محض تشکیل این معامله، فرایند ترکیب بیت کوین بدون نیاز به واسطه شروع می‌‌شود.

مزیت این مدل این است که هیچ واسطه‌‌ای وجود ندارد و تراکنش قطعا ناشناس خواهد بود. هیچ مسئول مرکزی بر این تراکنش نظارت ندارد. عیب این مدل این است که گاهی یافتن کسی که به تشکیل معامله مایل باشد تا تراکنش از طریق آن انجام شود دشوار است.

لازم به ذکر است در این مدل به جای سرویس، پروتکل داریم.

سرویس ترکیب بیت کوین چطور شروع شد؟

چگونه تراکنش‌های بیت کوین را غیرقابل ردیابی کنیم

هیچ‌‌کس واقعا نمی‌‌داند که میکسرهای بیت کوین کِی به عنوان یک سرویس توسعه پیدا کردند.

با این حال یکی از بزرگ‌‌ترین میکسرهای بیت کوین، یعنی بیت‌‌میکسر (Bitmixer) در سال 2011 بنیان گذاشته شد.

بنیان‌‌گذاران این سرویس پس از شش سال کار و تحقیقاتی که درباره آن شد، پس از اینکه مسئولین اجرای قانون تراکنش های متعدد مربوط به فعالیت‌‌های غیرقانون از دارک‌‌نت را در این سرویس ردیابی کردند، بنیان‌‌گذاران آن تصمیم به تعطیلی آن گرفتند.

استفاده مجرمان از میکسر بیت کوین برای پولشویی رویداد جدیدی نیست. با این حال مسئولین اجرای قانون توانسته‌‌اند راه‌‌ها، ابزارها و روش‌‌‌‌هایی برای ردگیری این تراکنش ها و تراکنش های دیگر با استفاده از سیستم‌‌های تحلیل کلان‌‌داده و پلتفرم‌‌های هوش مصنوعی مانند Tensor Flow گوگل را، که از یادگیری عمیق برای شناسایی شباهت‌‌ها در رویدادهای درون یک بازه زمانی مشخص استفاده می‌‌کند، شناسایی کنند.

با توجه به این مسئله، شکل‌‌های دیگر رمز ارز که از ترکیب‌‌کننده به عنوان روشی از ترکیب در بلاک چین خود استفاده می‌‌کنند ظهور پیدا کرده‌‌اند. زی‌‌کش یکی از نمونه‌‌های چنین خدماتی است. اما وقتی بحث به ناشناس بودن تراکنش‌‌های رمز ارز می‌‌رسد، مونرو سلطان دست‌‌نیافتنی جنگل رمز ارزهاست. تنها مشکلی که این رمز ارزها دارند این است که باید در جایی به ازای پول فیات یا بیت کوین معامله شوند. در واقع بهتر است همان بیت کوین‌‌ها را ببه صورت کارامدتری ترکیب کنیم!

سطوح امنیت میکسر بیت کوین

وقتی بحث به امنیت می‌‌رسد، میکسرهای بیت کوین به اندازه پروتکل‌‌های مورد استفاده برای دسترسی به آن‌‌ها امن هستند. بیشتر میکسرهایی که از طریق پروتکل‌‌های معمولی اینترنت قابل دسترسی هستند، بیشترین خطر را در مقابل میکسرهای فضای وب عمیق ایجاد می‌‌کنند. دلیل این مسئله آن است که فهرست‌‌های سرور سیستم‌‌های پایگاه داده متمرکز به راحتی در دسترس همه قرار دارند (هکرها، افراد و گرو‌‌های خراب‌‌کار دیگر یا دستگاه‌‌های اجرای قانون).

اگرچه میکسرهای بیت کوین ادعا دارند که جزییات تراکنش را بیش از 24 ساعت نگه نمی‌‌دارند، اما همین میزان هم خطر شناسایی شدن را در پی دارد.

وب‌‌سایت‌‌هایی که در سطح اینترنت وجود دارند همیشه در معرض نفوذ با ابزارها و روش‌‌هایی مانند حملات تزریق، تزریق اسکریپت از طریق سایت، حملات دسترسی از راه دور با استفاده از روش‌‌های تهاجمی، مهندسی اجتماعی و غیره قرار دارند.

دسترسی، ردگیری و ردیابی میکسرهای فضای عمیق وب مانندtor ، که تنها از طریق کلاینت‌‌های وب قابل دسترسی هستند، به دلیل ماهیت همتا به همتای اتصال گره‌‌هایی که توسط این کلاینت‌‌ها برای دسترسی به کار گرفته می‌‌شوند دشوار است.

در واقع افزودن دسترسی وب عمیق و استفاده از میکسرهای آن، بالاترین نوع امنیتی به شمار می‌‌رود که همه استفاده‌‌کنندگان از میکسر بیت کوین خواهان آنند.

کارمزدهای تراکنش میکسر بیت کوین

بیشتر میکسرهای بیت کوین کارمزدی بین 1 تا 3 درصد از کل مقدار ترکیب‌‌شده دریافت می‌‌کنند. با این حال هرچه مقدار بیت کوین ترکیبی بالاتر برود کارمزد تراکنش پایین‌‌تر خواهد بود.

دلیل آن هم پرسودتر بودن تراکنش های پرحجم برای سرویس‌‌های میکسینگ است.

نقدهایی بر میکسر بیت کوین

استدلال‌‌های متعدد موافق و مخالف استفاده از میکسرهای بیت کوین وجود دارد. استدلال‌‌های موافق می‌‌گویند که میکسرها به حفظ حریم خصوصی کاربران در بلاک چین‌‌ بیت کوین کمک می‌‌کنند. اگرچه شاید این گفته درست به نظر برسد، اما همه می‌‌دانند که حریم خصوصی تراکنش ها به بروز جرم و همچنین پنهان کردن فعالیت‌‌های مجرمانه کمک خواهد کرد.

پنهان شدن جرایم مالی و ردگیری آنان دشوار خواهد شد و نهادهای اجرای قانون نمی‌‌توانند درباره این جرایم تجسس کرده یا روندهای جرم را مورد بررسی و ردیابی قرار دهند.

مبهم کردن ریشه و منشا پول در اقتصاد، از هر دو منظر موافق و مخالف، اگرچه مزایایی برای حفظ حریم خصوصی دارد اما خالی از اشکال و عیب نیست.

پس در حالی که روزهای بانک‌‌های Ultra-Privat یا فوق خصوصی سوییسی به سر رسیده است، کیف پول بیت کوین فوق خصوصی وجود دارد که سرویس‌‌های ترکیب بیت کوین مورداستفاده برای ناشناس کردن منبع تراکنش ها به آن افزوده شده‌‌اند.

جمع‌‌بندی: تصویر بزرگ

اگر کسی واقعا بخواهد در زمان تراکنش‌‌ های بیت کوین ناشناس بودن را تجربه کند، کلید کارش لایه‌‌بندی خواهد بود. بدون شک دسترسی به کیف پول بیت کوین (که احتمالا آنلاین است) بدون اتصال به سرویس‌‌هایی مانند tor شما را در معرض دید قرار خواهد داد.

همیشه از دسترسی به کیف پول آنلاینتان از طریق یک پروتکل همتا به همتا مطمئن شوید. پس از این می‌‌توانید از دو میکسر برای مبهم و ناشناس کردن تراکنش‌تان استفاده کنید.

به محض اینکه بیت کوین مورد نظرتان در کیف پولتان قرار گرفت، پیش از استفاده از دومین بیت کوینی که در کیف پول مقصد قرار می‌‌گیرد، از بیت کوین اولی که در کیف پول واسطه قرار می‌‌گیرد استفاده کنید.

با این روش رمزگشایی از ردپای شما، حتی اگر قابل پاک شدن هم نباشند، سخت خواهد بود.

یادتان باشد که همیشه گره‌‌ها را عوض کنید، به‌‌ویژه اگر روی tor باشید، چون هرکس که گره‌‌های خروج را چک کند نمی‌‌تواند شما، تراکنشتان یا موقعیت‌‌تان را ببیند، اما خواهد توانست سایت‌‌هایی که بازدید کرده‌‌اید را مشاهده کند.

نتیجه

چه دوست داشته باشید و چه نه، میکسرهای بیت کوین به ما در حفظ حریم خصوصی و دور کردن تراکنش های بیت کوین از چشم‌‌های دیگران کمک خواهد کرد.

در آینده نه‌‌چندان دور، یک جستجوی ساده برای هش‌‌های درون بلاک چین بیت کوین می‌‌تواند تراکنش های ترکیب شده را ردیابی و برملا کند. لایه‌‌بندی باعث بیشتر ناشناس شدن شما می‌‌شود چون امکان قطع اتصال کامل بین کیف پول منبع و مقصد را فراهم می‌‌کند.

مثل همیشه حواستان باشد که از چه میکسری استفاده می‌‌کنید!

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.