۴ دلیل برتری بیت کوین نسبت به آلتکوین ها

بسیاری از کارشناسان حوزه رمز ارز معتقدند که بیت کوین از نقاط قوت فراوانی نسبت به سایر رمز ارزها برخوردار است که موفقیت‌های آتی آن را تضمین می‌کند. یکی از این پژوهشگران به نام کنراد اس. گرف (Konrad S. Graf) به ۴ ویژگی برتر بیت کوین نسبت به آلتکوین ها در بازار رقابتی رمز ارزها پرداخته است.

0 689

۴ دلیل برتری بیت کوین نسبت به آلتکوین ها در بازار رقابتی رمز ارزها:

کمیابی

عرضه ثابت و محدود بیت کوین از دلایل عمده برتری آن نسبت به انواع دیگر پول و رمز ارزها است. کنراد اس. گراف در این زمینه می‌گوید:

قوی ترین جنبه رقابتی بیت کوین توانایی آن در محدود سازی عرضه و اطمینان نسبی از روش‌های کنترل تولید واحد (هر سکه) است.

نکته قابل توجه دیگر آن است که منابع عرضه بیت کوین و سقف عرضه آن (۲۱ میلیون سکه) قابل دستکاری و یا کاهش نیستند.

هیچ نهاد یا شخصی با هر قدرت محاسباتی که در اختیار دارد قادر به نابودی ارزش بیت کوین‌های موجود در شبکه از طریق افزایش مقدار عرضه اولیه آن نیست. این امر کاملا در تضاد با رمز ارزهای دیگری همچون اتریوم و ریپل و همچنین تمامی ارزهای فیات است که از منبع عرضه قابل تغییر بهره می‌برند.

انتقال ارزش غیر سیاسی

ویژگی فوق موجب می‌شود تا بیت کوین برای انجام هر نوع پرداخت شخص به شخص کاربردی باشد، چرا که این پروتکل مالی، محدودیت های ارزهای فیات را از میان بر میدارد.

گراف در این زمینه به ذکر مطلبی از کتاب محبوب سیف‌الدین اموس (Saifedean Ammous) با عنوان “استاندارد بیت کوین” می‌پردازد که در آن به برتری‌های بیت کوین نسبت به ارزهای فیات اشاره شده است. اموس معتقد است که بیت کوین قادر است بدون نیاز به حضور ارزهای واسطه و به طور مستقل برای انجام پرداخت استفاده شود.

گراف می‌گوید:

به اعتقاد اموس، بیت کوین در حوزه پرداخت می‌تواند درخشش و توسعه چشمگیری داشته باشد. بیت کوین نه تنها امکان تبدیل شدن به یک ارز جهانی و رایج غیر سیاسی را دارد، بلکه می‌تواند به رقیبی برای سیستم پرداخت SWIFT و سایر رقبای موجود یا در حال ظهور در این بخش تبدیل شود.

وی در ادامه افزود:

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که سیستم‌های مالی رایج دچار سیاست زدگی شده اند. در چنین دنیایی بیت کوین از ویژگی 'بی طرفی' برخوردار است، چرا که هیچ یک از قدرت‌های بزرگ قادر به کنترل آن نبوده و همگان قادر به مشارکت در آن هستند.

قدرت فنی

گراف در این زمینه می‌گوید: حضور بیت کوین در صدر بازار رمز ارزها بیانگر قدرت فنی آن نسبت به آلتکوین‌های اصلی است. برای مثال نرخ هش بیت کوین توانسته است برتری چشمگیری را نسبت به اتریوم و رمز ارزهای مشابه دیگر تجربه کند.

بیت کوین در حال حاضر دارای ۹۷ اگزاهش برای محافظت از شبکه خود است، درحالی که بیت کوین کش تنها از ۲.۵ اگزاهش برخوردار است. با این حساب بیت کوین از برتری ۳۹ برابری نسبت به نزدیک ترین رقیب خود برخوردار است.

 

4 دلیل برتری بیت کوین نسبت به آلتکوین ها
۴ دلیل برتری بیت کوین نسبت به آلتکوین ها

تصویر: نرخ هش شبکه بیت کوین در مقایسه با بیت کوین کش و بیت کوین SV

این ویژگی همچنین باعث تمایز بیت کوین از رمز ارزهای مشابهی می‌شود که سعی در تقلید خصوصیات آن دارند. این سکه‌ها در حالت کلی شاید شبیه به هم باشند ولی در مقایسه با بیت کوین از توزیع نرخ هش، تمرکز و فعالیت بین شبکه ای پایین تری برخوردارند.

بیت کوین یک نهاد نیست

برتری نهایی بیت کوین نسبت به بلاک چین‌های “شرکتی” در این است که عوامل سیاسی قادر به هدف گیری و تحت فشار قرار دادن آن نیستند.

در سال ۲۰۱۹ شاهد نمود بیشتر این ویژگی بودیم، چرا که فیسبوک از بلاک چین خود رونمایی کرد و ارز دیجیتال آن یعنی لیبرا به سرعت مورد انتقاد و واکنش جهانی دولت‌ها قرار گرفت. مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک، چندین مرتبه در کنگره آمریکا حضور یافت و در میان انتقادهای وارده بر فیسبوک سعی کرد تا استیبل‌کوین خود را از فشار و سلطه انحصاری دولت خارج کند.

“بیت کوین هیچ مدیر عاملی ندارد که برای بازرسی به واشنگتن احضار شود.”

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.