رمز ارز های برتر در سال 2019

رمز ارز ها در طول سال 2019 با فراز و نشیب‌‌های زیادی روبرو شدند. تعدادی از پروژه‌‌های رمز ارز به دلیل مشکلات مالی به صورت کامل خاتمه یافتند، اما عده‌‌ای دیگر حتی توانستند با وجود شرایط سختِ پیش آمده در ماه‌‌های گذشته نیز به رشد خود ادامه دهند. در این میان می‌‌توان به ChainLink و همچنین Binance Coin اشاره کرد که شاهد رشد چشمگیر قیمت توکن‌‌های خود بودند. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به برترین رمز ارز های سال 2019.

0 140

از آغاز سال 2019 بازار کریپتو با بی‌‌ثباتی مالی دیوانه‌‌واری روبرو شده است. برای مثال، در ماه ژانویه ارزش بازاری کل این بخش نوظهور حدود 130 میلیارد دلار بود. با این حال، در ماه ژوئیه شاهد حرکت گاوی بازار بودیم و ارزش بازاری رمز ارز ها به 373 میلیارد دلار رسید. بعد از این دوره حرکت گاوی رو به افول گذاشت و بازار رمز ارز ها هم‌‌اکنون به پایین‌‌تر از 200 میلیارد رسیده است.تعدادی از رمز ارز ها در تمامی سال از وضعیت مالی خوبی برخوردار بودند و توانستند از مشکلات فراوانی جان سالم به در ببرند که در طول سال 2019 مشاهده کردیم. در ادامه به بررسی رمز ارز های برتر در سال 2019 به غیر از بیت کوین‌‌ می‌پردازیم.

ChainLink

تنها عده کمی ممکن است از دیدن LINK) ChainLink) در لیست رمز ارز های برتر در سال 2019 متعجب شوند. این پلتفرم اصولا قصد دارد شکاف موجود در میان قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین و اپلیکیشن‌‌های واقعی را پر کند.

از دیدگاهی اقتصادی، رمز ارز LINK سال را نسبتا کند آغاز کرد و قیمت یک توکن آن از 0.31 دلار در دوره‌‌ای پنج‌‌ماهه به 0.45 دلار رسید. با این وجود، این رمز ارز در هفته اول ژوئیه به اوج خود رسید و هر توکن LINK با قیمت 3.74 دلار معامله می‌‌شد. همچنین اگرچه این رمز ارز کمی از موفقیت مالی دیوانه‌‌وار خود را از دست داده است، اما باز هم با قیمت 1.90 دلار در بازار معامله می‌‌شود.

به صورت کلی، زوج معاملاتی LINK/دلار آمریکا از آغاز سال تاکنون به بیش از 500% رسیده است و جفت LINK/بیت کوین‌‌ نیز بیش از 300% در دوره مشابه افزایش قیمت داشته و به موفقیت بزرگی دست پیدا کرده است.

بایننس کوین ( Binance Coin )

توکن بایننس کوین (BNB) در اواسط سال 2017 معرفی شد و می‌‌توان آن را برای اهداف معاملاتی و همچنین تسریع پرداخت‌‌های مرتبط با کارمزد در صرافی رمز ارز بایننس به کار برد. به علاوه، صرافی بایننس گزینه‌‌ها و تخفیفات زیادی را به منظور استفاده از BNB برای تراکنش‌‌های داخلی در اختیار دارندگان این توکن قرار می‌‌دهد.

در رابطه با عملکرد BNB می‌‌توان گفت که این رمز ارز سال را با قیمت تقریبی 6 دلار آغاز کرد. با این حال، هفته آخر ماه مه قیمت هر توکن BNB به 35.20 دلار رسید و بنابراین رشد 450% برای آن ثبت شد. در طی سه‌‌ماهه سوم 2019، ارزش BNB از 33.10 دلار به 15.79 دلار رسید و به همین خاطر شاهد سقوط شدید این رمز ارز بودیم. با این وجود، در طی چند ماه گذشته، ارزش BNB نسبتا ثابت مانده است و میانگین آخرین قیمت‌‌های ثبت‌‌شده در ماه دسامبر رقم 14 دلار را نشان می‌‌دهد.

از ابتدای سال تاکنون ارزش کلی زوج معاملاتی BNB/دلار آمریکا بیش از 140% افزایش داشته است.

تزوز ( Tezos )

پلتفرم رایانشی غیرمتمرکز XTZ) Tezos) از یک پروتکل تایید رسمی و همچنین ماژول اجماع اثبات سهام (PoS) برای مسائل مدیریت داخلی خود استفاده می‌‌کند. نحوه عملکرد سیستم آن بدین صورت است که دارندگان XTZ با بیشترین توکن حق دارند به عنوان مشوق برای ایجاد و تایید بلاک‌‌ها توکن دریافت کنند.

از نقطه‌‌نظر عملکرد مالی، XTZ سال را با قیمت 0.47 دلار آغاز کرد. با این وجود، تا انتهای اولین سه‌‌ماهه 2019، ارزش یک توکن آن به 1.06 دلار رسید. عملکرد XTZ در میانه‌‌های آوریل تا ژوئن اوج گرفت و قیمت آن در روز 19 مه به 1.88 دلار رسید. در طی سومین سه‌‌ماهه این سال، قیمت XTZ در بازه 1 تا 1.20 دلار قرار داشت. با این وجود، از آغاز ماه دسامبر، این دارایی رمز ارز باز هم عملکرد خوبی داشته است و هر توکن آن با قیمت 1.51 دلار به فروش می‌‌رسد.

در طی سال 2019، ارزش زوج معاملاتی XTZ/دلار آمریکا بیش از 190 درصد افزایش یافته است.

Synthetix Network Token

توکن SNX) Synthetix Network Token) از نوع ERC-20 می‌‌باشد و به منظور تسریع تمامی تراکنش‌‌های مرتبط با صرافی رمز ارز Synthetix ساخته شده است. به علاوه، توکن‌‌های SNX با استفاده از یک مدل همتا به قرارداد (Peer-to-Contract) معامله می‌‌شوند و همچنین به عنوان وثیقه برای پشتیبانی از دارایی‌‌های ترکیبی SNX که Synth نامیده می‌‌شوند به کار می‌‌روند، که در شبکه Synthetix به کار می‌‌روند تا ارزش بازاری هر دارایی پایه ردیابی شود.

در بین ماه‌‌های ژانویه و آوریل، قیمت یک توکن SNX به 0.07 دلار می‌‌رسید. در هر حال، این توکن از ماه مه به افزایش قیمت خود ادامه داده است و تنها در روز 26 نوامبر با لغزش روبرو شد، زمانی که تمامی بازار کریپتو مشکلاتی اقتصادی را تجربه کرد.

به صورت کلی، از آغاز سال 2019، ارزش SNX بیش از 200% رشد داشته است و هم‌‌اکنون با قیمت 1.33 دلار معامله می‌‌شود.

بیت کوین کش ( Bitcoin Cash )

بیت کوین‌‌ کش (BCH) در حال حاضر یکی از 10 رمز ارز برتر بازار است و در واقع از هارد فورک بیت کوین‌‌ به وجود آمد.

از دیدگاه مالی، یک BCH در هفته دوم ژانویه با قیمت 135 دلار معامله می‌‌شد. با این وجود، بیت کوین‌‌ کش در اوایل آوریل مرز 300 دلار را پشت سر گذاشت. این ارز در روز 26 ژوئن به اوج خود رسید و با قیمت بیش از 479.96 دلار به فروش می‌‌رفت. در طی سه‌‌ماهه سوم سال 2019 ارزش BCH به تدریج کاهش اشت و هر کوین با قیمت 195 دلار به فروش می‌‌رفت.

به صورت کلی، ارزش BCH/دلار آمریکا در طی 12 ماه سال قبل بیش از 30% افزایش داشت.

Cosmos

پلتفرم ATOM) Cosmos) یک شبکه غیرمتمرکز می‌‌باشد که از بلاک چین‌‌های مستقل، مقیاس‌‌پذیر و تعامل‌‌پذیر تشکیل شده است. این پلتفرم در طی سال 2019 توجه زیادی را به سمت خود جلب کرد، مخصوصا از زمانی که رمز ارز ATOM در طول ماه مه رشدی خارق‌‌العاده داشت. شایان ذکر است که توکن ATOM در روز 1 ژانویه با قیمت 0.001 دلار معامله می‌‌شد. این توکن در حال حاضر با قیمت 4.20 دلار فروخته می‌‌شود.

لایت کوین ( Litecoin )

لایت کوین (LTC) یکی از 10 رمز ارز برتر است که توسط چارلی لی (Charlie Lee) ساخته شد تا به عنوان نسخه‌‌ای منبع‌‌محورتر نسبت به بیت کوین‌‌ عمل کند.

در هفته اول ژانویه لایت کوین‌‌ با قیمت 32 دلار معامله می‌‌شد. اما این آلتکوین در روز 22 ژوئن به قیمت استثنایی 141.73 دلار رسید. از آن زمان، لایت کوین‌‌ به کاهش خود ادامه داده است و در طی ماه دسامبر با قیمت میانگین 43 دلار به فروش می‌‌رفت.

به صورت کلی، ارزش زوج معاملاتی لایت کوین‌‌/دلار آمریکا از آغاز سال تاکنون حدود 40 درصد رشد داشته است.

Basic Attention Token یا BAT

توکن BAT) Basic Attention Token) در مرورگر اینترنتی Brave به کار می‌‌رود. مرورگر اینترنتی مبتنی بر بلاک چین Brave قصد دارد رفتارهای اینترنتی کاربران را با استفاده از موارد گوناگون تشویق کند که در میان آنها می‌‌توان به استفاده از توکن‌‌های BAT به عنوان پاداش برای تماشای تبلیغات، گذراندن مدت‌‌زمانی مشخص در یک وب‌‌سایت خاص و غیره اشاره کرد. از دیدگاه فنی، چارچوب اصلی این مرورگر به Chromium بسیار شبیه است پروژه‌‌ای که توس برندان اریک (Brendan Erich) ساخته شد: سازنده جاوا اسکریپت و بنیانگذار مشترک پروژه موزیلا.

توکن BAT سال را با قیمت تقریبی 0.13 دلار آغاز کرد. در هر حال، این رمز ارز در نیمه دوم ماه آوریل به قیمت 0.44 دلار رسید. BAT پس از این دوره تا ماه سپتامبر با کاهش روبرو شد و پس از آن دوباره اوج گرفت و در روز 17 نوامبر با قیمت 0.27 دلار معامله می‌‌شد. از ابتدای ماه دسامبر، ارزش BAT در حوالی 1.70 دلار ثابت مانده است.

در طی سال 2019، ارزش BAT حدود 35% افزایش یافت.

اتر ( Ether )

اتر (ETH) یکی از 10 دارایی رمز ارز برتر است که معمولا به عنوان دومین رمز ارز محبوب (بعد از بیت کوین‌‌) در بازار شناخته می‌‌شود. توسعه‌‌دهندگان اتریوم این پلتفرم را به عنوان یک “کامپیوتر جهانی” برای قراردادهای هوشمند (پروتکلی دیجیتالی که به تسریع، تایید و اجراء قراردادی کمک می‌‌کند که شرایط آن از پیش تعیین شده‌‌اند) تعریف می‌‌کنند. به علاوه، اکوسیستم اتریوم صدور توکن‌‌های ERC-20 را نیز ممکن می‌‌سازد.

اتریوم در روز 13 ژانویه با قیمت 116 دلار معامله می‌‌شد. با این وجود، در دوره شش‌‌ماهه بعد از آن، ارزش دومین رمز ارز بزرگ رو به فزونی گذاشت و در نهایت در تاریخ 26 ژوئن به 336.66 دلار رسید. بعد از این دوره گاوی، اتر بار دیگر با کاهش ارزش روبرو شد تا اینکه سرانجام در بازه 150-180 دلار آرام گرفت، به غیر از دوره‌‌ای کوتاه در سپتامبر که قیمت آن از مرز 210 دلار عبور کرد.

اتر از اواخر ماه نوامبر تاکنون در بازه 130 تا 150 دلار معامله شده و بنابراین افزایش ارزش قیمت 20 درصدی را در سال 2018 به ثبت رسانده است.

EOS

پلتفرم رمز ارز EOS توسط توسعه‌‌دهندگان آن جهت طراحی اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز به کار گرفته می‌‌شود. توکن EOS به منظور تسریع تراکنش‌‌ها و همچنین فرآیندهای داخلی سیستم مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. به علاوه، بلاک چین EOS به گونه‌‌ای طراحی شده است که تا حد زیادی مقیاس‌‌پذیر باشد و فضای زیادی را برای شخصی‌‌سازی فراهم می‌‌آورد که یکی از دلایل اصلی محبوبیت این پلتفرم در وهله اول می‌‌باشد.

از لحاظ عملکرد مالی، این رمز ارز در طی هفته دوم ژانویه با قیمت 2.23 دلار معامله می‌‌شد. این دارایی در بین ماه‌‌های فوریه و می به شدت صعود کرد و قیمت هر توکن در تاریخ 31 مه به 8.54 دلار رسید. در دوره پنج‌‌ماهه بعد از آن، ارزش EOS در بازه 3-3.80 دلار قرار داشت. با این وجود، قیمت EOS از هفته آخر نوامبر تاکنون ثابت باقی مانده است و در حال حاضر با قیمت 2.55 دلار معامله می‌‌شود.

زوج معاملاتی EOS/دلار آمریکا از ابتدای سال تاکنون 10% افزایش قیمت داشته است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.