رمز ارز های برتر در سال ۲۰۱۹

رمز ارز ها در طول سال ۲۰۱۹ با فراز و نشیب‌‌های زیادی روبرو شدند. تعدادی از پروژه‌‌های رمز ارز به دلیل مشکلات مالی به صورت کامل خاتمه یافتند، اما عده‌‌ای دیگر حتی توانستند با وجود شرایط سختِ پیش آمده در ماه‌‌های گذشته نیز به رشد خود ادامه دهند. در این میان می‌‌توان به ChainLink و همچنین Binance Coin اشاره کرد که شاهد رشد چشمگیر قیمت توکن‌‌های خود بودند. در ادامه نگاهی خواهیم داشت به برترین رمز ارز های سال ۲۰۱۹.

0 303

از آغاز سال ۲۰۱۹ بازار کریپتو با بی‌‌ثباتی مالی دیوانه‌‌واری روبرو شده است. برای مثال، در ماه ژانویه ارزش بازاری کل این بخش نوظهور حدود ۱۳۰ میلیارد دلار بود. با این حال، در ماه ژوئیه شاهد حرکت گاوی بازار بودیم و ارزش بازاری رمز ارز ها به ۳۷۳ میلیارد دلار رسید. بعد از این دوره حرکت گاوی رو به افول گذاشت و بازار رمز ارز ها هم‌‌اکنون به پایین‌‌تر از ۲۰۰ میلیارد رسیده است.تعدادی از رمز ارز ها در تمامی سال از وضعیت مالی خوبی برخوردار بودند و توانستند از مشکلات فراوانی جان سالم به در ببرند که در طول سال ۲۰۱۹ مشاهده کردیم. در ادامه به بررسی رمز ارز های برتر در سال ۲۰۱۹ به غیر از بیت کوین‌‌ می‌پردازیم.

ChainLink

تنها عده کمی ممکن است از دیدن LINK) ChainLink) در لیست رمز ارز های برتر در سال ۲۰۱۹ متعجب شوند. این پلتفرم اصولا قصد دارد شکاف موجود در میان قراردادهای هوشمند مبتنی بر بلاک چین و اپلیکیشن‌‌های واقعی را پر کند.

از دیدگاهی اقتصادی، رمز ارز LINK سال را نسبتا کند آغاز کرد و قیمت یک توکن آن از ۰.۳۱ دلار در دوره‌‌ای پنج‌‌ماهه به ۰.۴۵ دلار رسید. با این وجود، این رمز ارز در هفته اول ژوئیه به اوج خود رسید و هر توکن LINK با قیمت ۳.۷۴ دلار معامله می‌‌شد. همچنین اگرچه این رمز ارز کمی از موفقیت مالی دیوانه‌‌وار خود را از دست داده است، اما باز هم با قیمت ۱.۹۰ دلار در بازار معامله می‌‌شود.

به صورت کلی، زوج معاملاتی LINK/دلار آمریکا از آغاز سال تاکنون به بیش از ۵۰۰% رسیده است و جفت LINK/بیت کوین‌‌ نیز بیش از ۳۰۰% در دوره مشابه افزایش قیمت داشته و به موفقیت بزرگی دست پیدا کرده است.

بایننس کوین ( Binance Coin )

توکن بایننس کوین (BNB) در اواسط سال ۲۰۱۷ معرفی شد و می‌‌توان آن را برای اهداف معاملاتی و همچنین تسریع پرداخت‌‌های مرتبط با کارمزد در صرافی رمز ارز بایننس به کار برد. به علاوه، صرافی بایننس گزینه‌‌ها و تخفیفات زیادی را به منظور استفاده از BNB برای تراکنش‌‌های داخلی در اختیار دارندگان این توکن قرار می‌‌دهد.

در رابطه با عملکرد BNB می‌‌توان گفت که این رمز ارز سال را با قیمت تقریبی ۶ دلار آغاز کرد. با این حال، هفته آخر ماه مه قیمت هر توکن BNB به ۳۵.۲۰ دلار رسید و بنابراین رشد ۴۵۰% برای آن ثبت شد. در طی سه‌‌ماهه سوم ۲۰۱۹، ارزش BNB از ۳۳.۱۰ دلار به ۱۵.۷۹ دلار رسید و به همین خاطر شاهد سقوط شدید این رمز ارز بودیم. با این وجود، در طی چند ماه گذشته، ارزش BNB نسبتا ثابت مانده است و میانگین آخرین قیمت‌‌های ثبت‌‌شده در ماه دسامبر رقم ۱۴ دلار را نشان می‌‌دهد.

از ابتدای سال تاکنون ارزش کلی زوج معاملاتی BNB/دلار آمریکا بیش از ۱۴۰% افزایش داشته است.

تزوز ( Tezos )

پلتفرم رایانشی غیرمتمرکز XTZ) Tezos) از یک پروتکل تایید رسمی و همچنین ماژول اجماع اثبات سهام (PoS) برای مسائل مدیریت داخلی خود استفاده می‌‌کند. نحوه عملکرد سیستم آن بدین صورت است که دارندگان XTZ با بیشترین توکن حق دارند به عنوان مشوق برای ایجاد و تایید بلاک‌‌ها توکن دریافت کنند.

از نقطه‌‌نظر عملکرد مالی، XTZ سال را با قیمت ۰.۴۷ دلار آغاز کرد. با این وجود، تا انتهای اولین سه‌‌ماهه ۲۰۱۹، ارزش یک توکن آن به ۱.۰۶ دلار رسید. عملکرد XTZ در میانه‌‌های آوریل تا ژوئن اوج گرفت و قیمت آن در روز ۱۹ مه به ۱.۸۸ دلار رسید. در طی سومین سه‌‌ماهه این سال، قیمت XTZ در بازه ۱ تا ۱.۲۰ دلار قرار داشت. با این وجود، از آغاز ماه دسامبر، این دارایی رمز ارز باز هم عملکرد خوبی داشته است و هر توکن آن با قیمت ۱.۵۱ دلار به فروش می‌‌رسد.

در طی سال ۲۰۱۹، ارزش زوج معاملاتی XTZ/دلار آمریکا بیش از ۱۹۰ درصد افزایش یافته است.

Synthetix Network Token

توکن SNX) Synthetix Network Token) از نوع ERC-20 می‌‌باشد و به منظور تسریع تمامی تراکنش‌‌های مرتبط با صرافی رمز ارز Synthetix ساخته شده است. به علاوه، توکن‌‌های SNX با استفاده از یک مدل همتا به قرارداد (Peer-to-Contract) معامله می‌‌شوند و همچنین به عنوان وثیقه برای پشتیبانی از دارایی‌‌های ترکیبی SNX که Synth نامیده می‌‌شوند به کار می‌‌روند، که در شبکه Synthetix به کار می‌‌روند تا ارزش بازاری هر دارایی پایه ردیابی شود.

در بین ماه‌‌های ژانویه و آوریل، قیمت یک توکن SNX به ۰.۰۷ دلار می‌‌رسید. در هر حال، این توکن از ماه مه به افزایش قیمت خود ادامه داده است و تنها در روز ۲۶ نوامبر با لغزش روبرو شد، زمانی که تمامی بازار کریپتو مشکلاتی اقتصادی را تجربه کرد.

به صورت کلی، از آغاز سال ۲۰۱۹، ارزش SNX بیش از ۲۰۰% رشد داشته است و هم‌‌اکنون با قیمت ۱.۳۳ دلار معامله می‌‌شود.

بیت کوین کش ( Bitcoin Cash )

بیت کوین‌‌ کش (BCH) در حال حاضر یکی از ۱۰ رمز ارز برتر بازار است و در واقع از هارد فورک بیت کوین‌‌ به وجود آمد.

از دیدگاه مالی، یک BCH در هفته دوم ژانویه با قیمت ۱۳۵ دلار معامله می‌‌شد. با این وجود، بیت کوین‌‌ کش در اوایل آوریل مرز ۳۰۰ دلار را پشت سر گذاشت. این ارز در روز ۲۶ ژوئن به اوج خود رسید و با قیمت بیش از ۴۷۹.۹۶ دلار به فروش می‌‌رفت. در طی سه‌‌ماهه سوم سال ۲۰۱۹ ارزش BCH به تدریج کاهش اشت و هر کوین با قیمت ۱۹۵ دلار به فروش می‌‌رفت.

به صورت کلی، ارزش BCH/دلار آمریکا در طی ۱۲ ماه سال قبل بیش از ۳۰% افزایش داشت.

Cosmos

پلتفرم ATOM) Cosmos) یک شبکه غیرمتمرکز می‌‌باشد که از بلاک چین‌‌های مستقل، مقیاس‌‌پذیر و تعامل‌‌پذیر تشکیل شده است. این پلتفرم در طی سال ۲۰۱۹ توجه زیادی را به سمت خود جلب کرد، مخصوصا از زمانی که رمز ارز ATOM در طول ماه مه رشدی خارق‌‌العاده داشت. شایان ذکر است که توکن ATOM در روز ۱ ژانویه با قیمت ۰.۰۰۱ دلار معامله می‌‌شد. این توکن در حال حاضر با قیمت ۴.۲۰ دلار فروخته می‌‌شود.

لایت کوین ( Litecoin )

لایت کوین (LTC) یکی از ۱۰ رمز ارز برتر است که توسط چارلی لی (Charlie Lee) ساخته شد تا به عنوان نسخه‌‌ای منبع‌‌محورتر نسبت به بیت کوین‌‌ عمل کند.

در هفته اول ژانویه لایت کوین‌‌ با قیمت ۳۲ دلار معامله می‌‌شد. اما این آلتکوین در روز ۲۲ ژوئن به قیمت استثنایی ۱۴۱.۷۳ دلار رسید. از آن زمان، لایت کوین‌‌ به کاهش خود ادامه داده است و در طی ماه دسامبر با قیمت میانگین ۴۳ دلار به فروش می‌‌رفت.

به صورت کلی، ارزش زوج معاملاتی لایت کوین‌‌/دلار آمریکا از آغاز سال تاکنون حدود ۴۰ درصد رشد داشته است.

Basic Attention Token یا BAT

توکن BAT) Basic Attention Token) در مرورگر اینترنتی Brave به کار می‌‌رود. مرورگر اینترنتی مبتنی بر بلاک چین Brave قصد دارد رفتارهای اینترنتی کاربران را با استفاده از موارد گوناگون تشویق کند که در میان آنها می‌‌توان به استفاده از توکن‌‌های BAT به عنوان پاداش برای تماشای تبلیغات، گذراندن مدت‌‌زمانی مشخص در یک وب‌‌سایت خاص و غیره اشاره کرد. از دیدگاه فنی، چارچوب اصلی این مرورگر به Chromium بسیار شبیه است پروژه‌‌ای که توس برندان اریک (Brendan Erich) ساخته شد: سازنده جاوا اسکریپت و بنیانگذار مشترک پروژه موزیلا.

توکن BAT سال را با قیمت تقریبی ۰.۱۳ دلار آغاز کرد. در هر حال، این رمز ارز در نیمه دوم ماه آوریل به قیمت ۰.۴۴ دلار رسید. BAT پس از این دوره تا ماه سپتامبر با کاهش روبرو شد و پس از آن دوباره اوج گرفت و در روز ۱۷ نوامبر با قیمت ۰.۲۷ دلار معامله می‌‌شد. از ابتدای ماه دسامبر، ارزش BAT در حوالی ۱.۷۰ دلار ثابت مانده است.

در طی سال ۲۰۱۹، ارزش BAT حدود ۳۵% افزایش یافت.

اتر ( Ether )

اتر (ETH) یکی از ۱۰ دارایی رمز ارز برتر است که معمولا به عنوان دومین رمز ارز محبوب (بعد از بیت کوین‌‌) در بازار شناخته می‌‌شود. توسعه‌‌دهندگان اتریوم این پلتفرم را به عنوان یک “کامپیوتر جهانی” برای قراردادهای هوشمند (پروتکلی دیجیتالی که به تسریع، تایید و اجراء قراردادی کمک می‌‌کند که شرایط آن از پیش تعیین شده‌‌اند) تعریف می‌‌کنند. به علاوه، اکوسیستم اتریوم صدور توکن‌‌های ERC-20 را نیز ممکن می‌‌سازد.

اتریوم در روز ۱۳ ژانویه با قیمت ۱۱۶ دلار معامله می‌‌شد. با این وجود، در دوره شش‌‌ماهه بعد از آن، ارزش دومین رمز ارز بزرگ رو به فزونی گذاشت و در نهایت در تاریخ ۲۶ ژوئن به ۳۳۶.۶۶ دلار رسید. بعد از این دوره گاوی، اتر بار دیگر با کاهش ارزش روبرو شد تا اینکه سرانجام در بازه ۱۵۰-۱۸۰ دلار آرام گرفت، به غیر از دوره‌‌ای کوتاه در سپتامبر که قیمت آن از مرز ۲۱۰ دلار عبور کرد.

اتر از اواخر ماه نوامبر تاکنون در بازه ۱۳۰ تا ۱۵۰ دلار معامله شده و بنابراین افزایش ارزش قیمت ۲۰ درصدی را در سال ۲۰۱۸ به ثبت رسانده است.

EOS

پلتفرم رمز ارز EOS توسط توسعه‌‌دهندگان آن جهت طراحی اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز به کار گرفته می‌‌شود. توکن EOS به منظور تسریع تراکنش‌‌ها و همچنین فرآیندهای داخلی سیستم مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. به علاوه، بلاک چین EOS به گونه‌‌ای طراحی شده است که تا حد زیادی مقیاس‌‌پذیر باشد و فضای زیادی را برای شخصی‌‌سازی فراهم می‌‌آورد که یکی از دلایل اصلی محبوبیت این پلتفرم در وهله اول می‌‌باشد.

از لحاظ عملکرد مالی، این رمز ارز در طی هفته دوم ژانویه با قیمت ۲.۲۳ دلار معامله می‌‌شد. این دارایی در بین ماه‌‌های فوریه و می به شدت صعود کرد و قیمت هر توکن در تاریخ ۳۱ مه به ۸.۵۴ دلار رسید. در دوره پنج‌‌ماهه بعد از آن، ارزش EOS در بازه ۳-۳.۸۰ دلار قرار داشت. با این وجود، قیمت EOS از هفته آخر نوامبر تاکنون ثابت باقی مانده است و در حال حاضر با قیمت ۲.۵۵ دلار معامله می‌‌شود.

زوج معاملاتی EOS/دلار آمریکا از ابتدای سال تاکنون ۱۰% افزایش قیمت داشته است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.