Bakkt و صنعت کریپتو: صرافی که مخصوص سرمایه‌گذاران Wall street ساخته شده است

مدیر عامل صرافی بین‌قاره‌ای (ICE) اعلام کرد که انتظار می‌رود پلتفرم دارایی دیجیتال شرکت، Bakkt، در سال 2019 آغاز به کار کند. زمان آن رسیده که نگاه عمیق‌تری به این پروژه داشته باشیم و ببینیم که چه دستاوردی را می‌تواند برای صنعت رمز ارز داشته باشد.

0 129

Bakkt دقیقا چیست؟

Bakkt (به صورت “backed” تلفظ شده و به اوراق بهادار دارای پشتیبانی یا به طور معادل “asset-backed securities” اشاره دارد) یک پلتفرم دارایی دیجیتال بوده که توسط ICE ساخته شده است، شرکتی که پایگاه آن در Atlanta بوده و هماهنگ کننده‌ 23 بورس بین‌المللی از جمله بورس سهام نیویورک (NYSE) است که با اختلاف، بزرگترین بورس دنیا بوده و روزانه حدود 1.5 میلیارد سهام در آن خرید و فروش می‌شود.

Bakkt اولین بار در تاریخ 3 آگوست 2018 معرفی شد، زمانی که ICE از طرح‌های خود برای ساخت پلتفرمی پرده برداری کرد “که مشتریان و موسسات را قادر می‌سازد در یک شبکه‌ی جهانی یکپارچه، دارایی‌های دیجیتال خریداری کنند، بفروشند، ذخیره کنند یا آن را خرج کنند”. به طور خاص، این شرکت قصد دارد بازاری را برای بیت کوین، تحت قوانین فدرال و با تمرکز بر سرمایه گذاری موسسات تشکیل دهد؛ همانطور که Kelly Loeffler، سرپرست بخش دارایی‌های دیجیتال ICE و همچنین مدیر عامل Bakkt توضیح می‌دهد:

Bakkt طراحی شده است تا از طریق ترویج بهره‌وری، امنیت و کارایی، جاده را برای ورود موسسات، بازرگانان و مشتریان در صنعت دارایی‌های دیجیتال صاف کند. ما در حال همکاری برای ساخت پلتفرمی هستیم که پتانسیل تبدیل‌پذیری دارایی‌های دیجیتال را در سرتاسر بازارها و تجارت جهانی آزاد می‌کند

فهرست شرکای سرمایه گذاری Bakkt شامل شرکت‌های معروفی است از قبیل Microsoft، گروه مشاوره‌یBCG) Boston) و Starbucks، با همراهی تعدادی از نقش‌آفرینان Wall Street شامل گروه سرمایه گذاری Fortress (FIG)، Eagel Seven، گروه بین‌المللی Susqunhanna (SIG)، Galaxy Didital، Harizons ventures و Pantera Capital.

عملیات توسعه‌ی Bakkt پنج سال به طول انجامیده است، آن طور که دو موسس آن، Loeffler و همسرش Jeff Sprecher، موسس، رییس و مدیر عامل ICE، به مجله‌ی Fortune گفتند. آن‌ها همچنین اضافه کردند “کارخانه‌ای” که به این پلتفرم قدرت می‌بخشد 14 ماه قبل از معرفی ماه آگوست در اختفای کامل در حال آماده سازی بود.

ورودBakkt به بازار خرسی (bear market) موجود، تعجب برانگیز نیست چرا که Loeffler اعتقاد دارد قیمت بیت کوین نباید تنها معیار سنجش آن باشد:

به طور قابل توجهی، سال 2018 فعال‌ترین سال رمز ارز در تاریخ مختصر 10 ساله‌اش بود. افزایش سرمایه گذاری در تکنولوژی دفتر کل توزیع شده و دارایی‌های دیجیتال، همچنین معیارهای شبکه‌ی بلاکچین مانند ارزش روزانه‌ی تراکنش بیت کوین و آدرس‌های فعال همگی شواهدی بر این ادعا هستند. با این وجود، این اتفاقات مهم با تمرکز برروی قیمت بیت کوین به حاشیه رانده می‌شوند، چیزی که (قیمت بیت کوین) از دیدگاه برخی، نماینده‌ای برای پتانسیل این تکنولوژی‌ است

Eyal Shani، یک محقق بلاکچین در گروه مشاوره‌ی Aykesubir، با این گفته موافق است:

“ارزش بیت کوین یا هر رمز ارز دیگری به هیچ عنوان مهمترین معیار سنجش سلامت اکوسیستم مربوطه نیست.”

با توجه به اظهارات Shani، از راه رسیدن یک بستر بازرگانی متمرکز به سختی می‌تواند کوچکترین مشارکتی در سلامت بلند مدت بازار داشته باشد، هرچند این پروژه قطعا برای سرمایه‌گذاران Wall Street جذاب است، به خصوص آن‌هایی که کاملا با رمز ارز آشنایی دارند:

موسسات سرمایه گذاری‌ که خیلی جدی رمز ارز را در دست بررسی دارند با سرمایه گذاری از طریق Bakkt یا دیگر بانک‌های بزرگ احساس اطمینان بیشتری خواهند داشت. به هر ترتیب، ورود ICE به این بازار، نوسانات بازارهای رمز ارز را تغییر نخواهد داد. در نهایت، سرمایه گذاری در واحدهای پولی دیجیتال مانند سرمایه گذاری در این احتمال است که نودها (node) و استفاده‌ی عموم (از رمز ارز) به قوت خود باقی بمانند، اما امروزه هیچکس نمی‌تواند در این باره نظر قطعی بدهد

Prashanth Swaminathan، موسس و مدیرعامل XDAT، یک بورس رمز ارز که اخیرا در جزیره‌ی مالتا (Malta) آغاز به کار کرده است، بر این باور است که حضور Bakkt در بازار با توجه به تقاضای عمومی که برای آن وجود دارد، اعتماد و اطمینان بیشتری را برای فضای رمز ارز به ارمغان می‌آورد. به هرروی او تردید دارد که این مساله در بلند مدت به یک انقلاب بدل شود:

موسسات سرمایه گذاری تا زمانی که مقررات (دولتی) وارد فضای رمز ارز نشود محتاط خواهند بود. بنابراین من هنوز انتظار هجوم گسترده‌ی این موسسات را ندارم. این موسسات نیاز دارند بازخوردها را ببینند و بهترین معیار برای سنجش این بازخوردها پذیرش همگانی (یا عرضه - تقاضا) است چراکه پذیرش گسترده‌تر منجر به انباشتگی هرچه کمتر بیت کوین‌ها در تعداد کمتری از کیف پول‌ها و در نتیجه نوسانات کمتر شده و همچنین احتمال استفاده‌ی محسوس کاربران از رمز ارز، به منظور انجام تراکنش‌هایشان، را افزایش می‌دهد

آن چه که می‌تواند یک تغییر انقلابی ایجاد کند پذیرفته شدن رمز ارز از طرف عموم برای خریدهای معمولی و کوچک است و نه صرفا پذیرش آن در بین موسسات سرمایه گذاری

ویژگی‌های اعلام شده از طرف Bakkt:

قراردادهای آتی انتقال فیزیکی بیت کوین

Bakkt بنا دارد قراردادهای آتی انتقال فیزیکی بیت کوین را برروی پلتفرم خود راه اندازی کند. به طور خلاصه، قرارداد آتی (futures contracts) توافقی است که بر اساس آن یک دارایی با قیمت مشخص در یک تاریخ معین در آینده خریداری و یا فروخته می‌شود بنابراین نوعی ابزار کنترل ریسک است که به طور خاص در بازارهای دارای نوسان مانند بازار رمز ارز می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. این ایده‌ی جدیدی برای واحدهای پولی مجازی نیست زیرا قراردادهای آتی بیت کوین از دسامبر 2017 در دو بورس اصلی ایالات متحده یعنی CME و CBOE خرید و فروش شده اند.

به هرترتیب، قراردادها در CME و CBOE به شیوه‌ی پرداخت نقدی تسویه می‌شوند در حالی که پلتفرم جدیدی که ICE از آن پشتیبانی می‌کند قصد دارد قراردادهای آتی یک‌روزه‌ی بیت کوین را راه اندازی کند. این بدان معناست هنگامی که تاریخ انقضای قرارداد در Bakkt سر برسد، مشتری‌ها برخلاف پول، توکن‌های بیت کوین دریافت خواهند کرد. همانطور که Loeffler به مجله‌ی Wall Street گفته است:

“این عالی است که پرداخت به صورت نقدی انجام شود اما نیاز به انتقال فیزیکی احساس می‌شود.”

توضیح: قراردادهای آتی به دو روش انتقال فیزیکی، physical delivery، و پرداخت نقدی، cash settlement، تسویه می‌شوند به طوری که در روش اول، دارایی خریداری شده عینا در زمان انقضای قرارداد برای خریدار ارسال می‌شود اما در روش دوم، مابه‌التفاوت قیمت دارایی در زمان عقد قرار داد و زمان انقضای قرارداد، بین خریدار و فروشنده رد و بدل شده و دیگر خبری از انتقال فیزیکی دارایی نیست.

Swaminthan می‌گوید این گونه قراردادها برای کنار آمدن با نوسان شناخته نشده‌ی بیت کوین مناسب است:

این مساله برای پایداری قیمت دارایی‌های نوظهور مانند بیت کوین مناسب است. هر دو روش انتقال فیزیکی و پرداخت نقدی می‌توانند همزمان وجود داشته باشند همانطور که برای کالاهای دیگر مانند نفت نیز این شرایط برقرار است و این نشان دهنده‌ی رشد بازار است

با این اوصاف، Swaminathan به Cointelegraph گفت توجه به این مطلب مهم است که از لحاظ تکنیکی، کلاینت‌ها کاملا مالکیت بیت کوین‌هایشان را در اختیار نداشته و پلتفرم مورد بحث قادر است سهم چشمگیری از میزان عرضه‌ی (کوین) موجود در چرخه را در کنترل خود داشته باشد:

پیامد کوتاه مدت این مساله می‌تواند افزایش قیمت باشد چراکه در یک بازار وسیع‌تر از قبل، از میزان عرضه کاسته می‌شود، اما در بلند مدت می‌تواند می‌تواند نقش منفی ایفا کند چراکه شما می‌خواهید بیت کوین همه‌گیرتر شده و کارایی آن را در پرداخت‌ها و تراکنش‌ها به نمایش بگذارید

Shani بر این باور است که قراردادهای آتی از نوع انتقال فیزیکی می‌توانند در گسترش اقتصادهای بیت کوین محور کارآمد باشند:

در این حالت، کسب و کارها و اشخاصی که هم در اقتصاد بیت کوین و هم خارج از آن حضور دارند، می‌توانند ریسکی که متوجه آن‌هاست را کاهش داده و بیت کوین واقعی مورد نیاز خود را برای مخارج روزانه به دست آورند. در صورت عدم وجود این امکان، قراردادهای آتی بیشتر شبیه به یک ابزار در بین دیگر ابزارهای مالی دلالان خواهد بود. هم‌زمان با آن، به نظر می‌رسد حتی در استفاده از ابزارهای مالی سنتی نیز، که از تعداد دقیق آن‌ها آگاه نیستم، کمتر شاهد آن هستیم که کسی این ابزار را به کار گیرد

قراردادهای آتی یک روزه نشان از آن دارد که خرید و فروش‌ها در یک روز اجرا می‌شوند. بنابراین، با توجه به طرح Bakkt، قراردادهای آتی بیت کوین در روز مبادله به فروش می‌رسند. زمانی که بازار تعطیل شد، اتاق پردازش ICE، که یک واسطه بین خریدار و فروشنده است، پول را از خریدار به حساب فروشنده انتقال می‌دهد، در حالی که توکن‌های (token) بیت کوین به انبار دیجیتال Bakkt فرستاده می‌شوند یعنی جایی که خریدار می‌تواند کوین‌های خود را برداشت کند. چنانچه پول یا دارایی انتقال داده نشود، اتاق پردازش هزینه‌ها را پوشش خواهد داد.

کمیسیون تجارت قراردادهای آتی و کالای ایالات متحده (CFTC) بر کل فرایند تجارت قراردادهای آتی نظارت دارد. به طور دقیق‌تر، این آژانس مبادله، پردازش و ذخیره سازی امن دارایی‌ها را کنترل می‌کند. همچنین CFTC قوانین بورس مربوط به این حوزه‌ها را تصویب و بر آن نظارت می‌کند.

ذخیره‌سازی امن

علاوه بر سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ی ضد پول شویی (AML) و سیاست‌های شناخت مشتری (KYC) که برای تاییدیه‌ی CFTC ضروری اند، آن طور که ادعا شده است Bakkt از یک سیستم ذخیره‌ی نیرومند پشتیبانی می‌کند.

طبق آن چه Loeffler به مجله‌ی Fortune گفته است، این سیستم یکی از معیارهای اصلی جذب موسسات مالی بزرگ است:

“یک انبار خوب، در ماندن یا رفتن موسسات سرمایه گذاری تعیین کننده است.”

برای جلوگیری از رخنه‌های امنیتی، یکی از مشکلات بازار بورس رمز ارز که بیم زیادی از آن‌ می‌رود، Bakkt در نظر دارد کلیدهای خصوصی را به صورت آفلاین در انبار به شدت محافظت شده‌ی خود نگهداری کند، چیزی که به کیف پول‌های سرد شباهت دارد. بنا به گزارش Fortune، این پلتفرم از سامانه‌ی امنیتی دو کلیدی (double-key) بهره می‌برد که در آن کلاینت‌ها با استفاده از کلیدهای خصوصی به اموال خود دسترسی پیدا کرده و انبار با استفاده از یک کلید عمومی، برداشت اموال را میسر می‌سازد، دقیقا همانند صندوق‌های امانت بانک‌های سنتی (brick-and-mortar) برای باز شدن به هر دو کلید نیاز دارد.

سرویس Azure مایکروسافت و تراکنش‌های برون زنجیره‌ای

از لحاظ فنی، آن طور که گزارش شده Bakkt بر پایه‌ی سرویس محاسبه‌ی ابری مایکروسافت یعنی Azure است که مراکز داده‌ی تحت کنترل مایکروسافت را مدیریت می‌کند، بنابراین Bakkt یک پلتفرم متمرکز (centralized) است.

برای برطرف‌سازی مشکل شناخته‌شده‌ی بیت کوین یعنی مقیاس پذیری (scalability)، آن طور که گزارش شده است Bakkt از یک تکنولوژی مشابه شبکه‌ی لایتنینگ (Lightening Network) استفاده خواهد کرد و سامانه‌ای را می‌سازد که به طور عمده خارج از بلاکچین عمل خواهد کرد.

Loefler برای مجله‌ی Fortune توضیح داد:

سامانه‌ی ما در یک لایه بالای بلاکچین عمل می‌کند و ما دفتر کل چند منظوره‌ی خود را جدا از بلاکچین نگهداری خواهیم کرد

به عبارت دیگر، تراکنش‌ها در یک اکوسیستم ارسال خواهند شد و چندان به بلاکچین، که به طور معمول در هر ثانیه می‌تواند تنها 7 تراکنش را ثبت کند، وابسته نخواهد بود.

پرداخت‌های حوزه‌ خرده فروشی (طرح بالقوه برای آینده)

در کنار بنا نهادن یک پلتفرم برای موسسات سرمایه گذاری که همچنان برای ورود به بازار رمز ارز مردد هستند، موسسان bakkt، Loeffler و Sprecher، آن طور که به Fortune گفتند، امیدوارند پرداخت‌های بیت کوینی را به امر رایج‌تری بدل کنند. این امر می‌تواند منجر به پذیرش بیت کوین در صنعت پرداخت‌های خُرد شود که در آن بانک‌ها و صادر کنندگان کارت‌های اعتباری در هر تراکنش سهم خود را بر می‌دارند.

این ایده می‌تواند توسط Microsoft و Starbucks به کار گرفته شود. در حالی که این غول تکنولوژی، Microsoft، در حوزه‌ی خرده فروشی مشتریان بسیار زیادی داشته و از طریق تکنولوژی Azure ذکر شده امورات آن‌ها را سامان‌دهی می‌کند، Starbuks قصد دارد در آینده بیت کوین را در ازای لاته‌هایش (نوعی نوشیدنی) بپذیرد، طبق آنچه Maria Smith، نایب رییس بخش مشارکت و پرداخت Starbucks در خبرگزاری رسمی اعلام کرد:

به عنوان خرده فروش پرچمدار، starbucks در توسعه‌ی اپلیکیشن‌های قابل اجرا، مورد اطمینان و قانونی برای مشتریان نقش محوری خواهد داشت؛ اپلیکیشن‌هایی که مشتریان به کمک آن‌ها دارایی‌های دیجیتال خود را جهت خرج کردن در Starbucks به دلار آمریکا تبدیل کنند

این پروژه چند بار به دلیل تعلل ناظرین قانون به تعویق انداخته شده است

راه اندازی Bakkt تا کنون چندین بار عقب انداخته شده است که البته این امر جای تعجبی برای جامعه‌ی رمز ارز ندارد، زیرا آن‌ها دیگر عادت کرده اند به تاخیرهایی که به طور مرتب از سوی نقش‌آفرینان اصلی در صنعت، مانند کمیسیون اوراق بهادار و بورس ایالات متحده (SEC) و توسعه دهندگان اتریوم (ETH)، اعمال می‌شود.

ابتدا انتظار می‌رفت پلتفرم دارایی‌های دیجیتال در نوامبر 2018 آغاز به کار کند. سپس راه اندازی پروژه به 24 جون 2019 موکول شد. در حال حاضر تخمین زده می‌شود Bakkt در اوایل 2019 آغاز به کار کند. دلیل این تاخیر تاییدیه‌ی CFTC است که همچنان در صف انتظار است.

طبق یک مقاله در مجله‌ی Wall Street که در 20 دسامبر منتشر شد “اکنون CFTC در حال بررسی طرح تجاری ICE است.” پس از آن انتظار می‌رود اعضای کمیسیون ناظر در اوایل 2019 به تایید پروژه رای بدهند. سپس آن طور که گزارش داده شده است، در 30 روز بعدی از مردم خواسته خواهد شد که نظرات خود را ارائه کنند.

طبق آنچه در تاریخ 31 دسامبر از Bakkt در سایت Medium.com منتشر شد، تیم آنان پیشرفت بزرگی در مذاکره با آژانس CFTC داشته است و در حال حاضر منتظر چراغ سبز مسئولین مربوطه است. به طور واضح‌تر Loeffler گفته است:

برای نیل به این هدف، تیم ما بخش اعظمی از سال 2018 را مشغول به همکاری نزدیک با کمیسیون تجارت قراردادهای آتی کالا (CFTC) بود. در سطح صنعتی، تاییدیه‌ی سازمان نظارتی مذکور برای انتقال فیزیکی و ذخیره کردن بیت کوین در عین حال که بازار دارایی دیجیتال به طور جهانی گسترش می‌یابد، نظر مثبت مقامات ایالات متحده را به همراه خواهد داشت. ما اپلیکیشن‌های خود را ذخیره کرده‌ایم و اکنون زمان‌بندی صدور تاییدیه به فرایند بازبینی نظارتی بستگی دارد

Swaminathan از روند کند پیشرفت متعجب نیست. او به Cointelegraph گفت:

راه اندازی یک محصول نوظهور که دیدگاه متفاوتی را رقم بزند همیشه زمان‌بر بوده است. بزرگترین مانع اخیر، درخواست Bakkt از CFTC جهت داشتن معافیت بوده است، معافیتی که بر اساس آن پلتفرم Bakkt بتواند خود از طرف مشتریانش از بیت کوین‌ها مراقبت کند چرا که طبق معمول CFTC نظارت از طریق واسطه‌های ثالث مورد اعتماد مانند بانک‌ها را الزامی کرده است. تعطیلی اخیر دولت ایالات متحده نیز هنوز کمکی نکرده است

به هر ترتیب Bakkt همچنان به جذب سرمایه ادامه می‌دهد، چرا که توسعه به معنی جلوگیری از هدررفت زمان است. اخیرا پلتفرم ICE اعلام کرده که قصد داشته است برخی دارایی‌های گروه Rosenthal Collins) RCG)، یک کارگزاری مستقل قراردادهای آتی در شیکاگو، را در اختیار بگیرد. انتظار می‌رود تراکنش‌ها در این ماه بسته شده و به Bakkt اجازه داده خواهد شد از طریق ارائه‌ی حق انتخاب و کنترل بیشتر به خریداران و فروشندگان، در امور مدیریتی این کارگزاری مشارکت کند.

پیش از آن، Bakkt نتایج حاصل از اولین مرحله‌ی سرمایه گذاری را گزارش داده بود. با توجه به اظهارات، این شرکت مبلغ 182.5 میلیون دلار را از 12 شریک و سرمایه‌گذار دریافت کرده است از قبیل BCG، CMT Digital، Eagle Seven، Galaxy Digital، Goldfinch Partners، Alan Howard، Horizons Ventures، ICE، بخش سرمایه گذاری مایکروسافت، M12، Pantera Capital، PayU بخش تکنولوژی مالی Naspers و Protocol Ventures.

افزون بر این، در طی یک مراسم اعلام میزان سود در 7 فوریه، Scot Hill، مسئول ارشد امور مالی، اعلام کرد آن‌ها قصد داشته اند بین 20 تا 25 میلیون دلار برای هزینه‌های تخمین زده شده‌ی Bakkt در سال مالی 2019 خرج کنند:

و در نهایت سرمایه گذاری ما در Bakkt بر اساس نرخ اجرا (run rate) در یک چهارم اول سال مالی، بین 20 تا 25 میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت. ما در طول سال شما را از میزان پیشرفت Bakkt و سطح سرمایه گذاری مطلع خواهیم کرد

هنگامی که از بازخوردهای مورد انتظار یا رشد درآمد از سرمایه‎‌گذاران پرسش به عمل آمد، Sprecher، کسی که در نشست حاضر بود، پلتفرم رمز ارز مورد بحث را همانند یک شرط‌بندی برروی پرتاب موشک به ماه برای ICE دانست:

به هر حال این همانند شرط‌بندی برروی پرتاب موشک به ماه است و به گونه‌ای سازمان‌دهی شده که بسیار متفاوت از روش تجارت ICE است. آن‌ها در ساختمان بیرون از یک زیرساخت جمع شده‌اند، زیرساختی که فکر می‌کنم امسال شاهد راه اندازی آن خواهید بود

Sprecher اضافه کرد که bakkt مستقل از ICE به حیات خود ادامه می‌دهد، چرا که دفاتر، تیم مدیریت و زیرساخت خود را دارد. او همچنین عنوان کرد که این پلتفرم بعدا در سال 2019 راه اندازی خواهد شد.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.