راهنمای ترید : برنامه تریدینگ (trading plan) چیست؟

برنامه تریدینگ (trading plan) طرحی کلی است که نشان می‌‌دهد یک تریدر (Trader) در بازه‌‌ زمانی مشخص در بازارهای محل ترید خود چگونه از سیستم معاملاتی استفاده می‌‌کند. در این مقاله با جزییات برنامه تریدینگ، مزایای داشتن یک برنامه برای ترید کردن و چگونگی آن آشنا خواهید شد.

0 552

راهنمای ترید : برنامه تریدینگ (trading plan) چیست؟

 

برنامه تریدینگ (trading plan) طرحی کلی است که نشان می‌‌دهد یک تریدر (Trader) در بازه‌‌ زمانی مشخص در بازارهای محل ترید خود چگونه از سیستم معاملاتی استفاده می‌‌کند.

تعریف دیگری نیز برای آن وجود دارد: برنامه تریدینگ در حقیقت به کارگیری آنی سیستم تریدینگ توسط فرد است.

در یک نمونه‌‌ ساده می‌‌توان گفت: سیستم تریدینگ باب (Bob) به او می‌‌گوید در بازه‌‌ زمانی H1 ریست‌‌های گرد شده‌‌ سطوح ساپورت سه باره‌‌ شکسته را بفروشد. باب بازارهایی که در آن‌‌ها تجارت می‌‌کند را ارزیابی کرده و درمی‌‌یابد که قیمت در حال نزدیک شدن به سطحی است که همه‌‌ی شرایط لازم برای این کار را فراهم کند. او می‌‌داند سیستمش به او دیکته می‌‌کند که در آن سطح یک فروشنده باشد، بنابراین برنامه‌‌ریزی برای ورود خود را آغاز می‌‌کند (قیمت ورودی/تریگر، حد زیان، هدف، ریسک و غیره).

برنامه‌‌ تریدینگ همان گونه که از نامش پیداست یک برنامه است که تدابیر موجود یا در حال شکل‌‌گیری را پوشش داده و چگونگی انجام آن‌‌ها را دربر می‌‌گیرد. یک برنامه‌‌ تریدینگ به شما امکان می‌‌دهد از یک مجموعه قوانین و رهنمودها گذر کرده و وارد معامله شوید.

کاربرد برنامه تریدینگ

کاربرد یک برنامه‌‌ تریدینگ برای هر تریدر آشکار و بدیهی باشد. ولی اگر این موضوع برای شما هنوز مبهم است، در اینجا به چند دلیلی که برنامه تریدینگ باعث بهبود معاملات شما می‌شود، اشاره می‌کنیم:

  1. به تریدر امکان می‌‌دهد ایده‌‌های زنده‌‌ معاملاتی به وجود آورد. این ایده‌‌ها برگرفته از قوانین سیستم معاملاتی هستند.
  2. به تریدر امکان می‌‌دهد با اطمینان وارد زمینه‌‌های از پیش تعیین شده شود و در نتیجه از «دنبال کردن» بازار بپرهیزد.
  3. به تریدر امکان می‌‌دهد با ریسک و سطوح از پیش تعیین شده وارد بازار شود، حتی اگر سوگیری اولیه‌‌ او درست نباشد.
  4. ثبت و بایگانی را آسان‌‌تر می‌‌کند.
  5. سازمان‌‌دهی و نظم فرآیند معامله را بهبود می‌‌بخشد.

هر فردی می‌‌تواند ۱) با هر بار بررسی چارت‌‌ها و دیدن یک اتفاق نسبتا جالب به تکاپو بیافتد ، در بازار اقدامی بکند و ببیند چه می‌‌شود یا ۲) براساس یک برنامه‌‌ تریدینگ روشن و دقیق عمل کند و از ساختارهای از پیش تعریف شده پیروی نماید.

پس از قدری آموزش فنی در سطح پایه و وقت صرف کردن با چارت‌‌ها، بسیاری از تریدرها می‌‌توانند به چارت وسیله‌‌ای که با آن تجارت می‌‌کنند بنگرند و زمینه‌‌های خوبی برای تجارت پیدا کنند یا ساختارهایی بیابند که می‌‌تواند داشته‌‌های آن‌‌ها را بهبود دهد.

 

در اینجا دو مورد به ذهن می‌‌آید:

۱. در نبود یک برنامه تریدینگ خیلی راحت می‌‌توان تصویر کلی‌‌تر را گم کرد. برای نمونه، پس از یک فروشکست که آشکارا باعث نزول می‌شود و ساپورت کلیدی آسیب می‌‌بیند، فرد ممکن است با مشاهده‌‌ی همه‌‌ی شمع‌‌های قرمز به فکر فروش بخش دارای قیمت صعودی بیفتد. با این وجود هنگامی که قیمت‌‌ شروع به بالا رفتن کند و شمع‌‌های سبز یکی یکی پدیدار شوند، به آسانی می‌‌توان فراموش کرد که بخش افزایش را باید فروخت و حتی در حالت بدتر ممکن است فرد روند صعودی را دنبال کند. وجود یک برنامه‌‌ی تریدینگ باعث می‌‌شود شما بازه‌‌ اغتشاش کوتاه‌‌تری داشته باشید و اقدامات تصحیح کننده را در جایی که لازم است انجام دهید.

۲. متاسفانه چارت‌‌برداری از معامله به تنهایی بسنده نمی‌‌کند. به ویژه در دنیای توییتر کریپتو که شمار زیادی از تریدرها ، در بازار اظهارنظرهای زیادی ارائه می‌‌کنند، ولی کمتر در آن به معامله می‌‌پردازند. وجود برنامه تریدینگ باعث می‌‌شود تحلیل‌‌های درست فرد از بازار به داد و ستدهای قابل انجام و باپشتوانه منجر شود.

فایده برنامه‌‌ی تریدینگ محدود به آنچه برشمردیم نیست، ولی این مزایا تقریبا برای همه کسانی که این نوشته را می‌‌خوانند کاربرد دارند.

مفاد برنامه تریدینگ

پیش از هر چیز جا دارد بگویم که من سیستم تریدینگ، ژورنال تریدینگ و برنامه تریدینگ را سه چیز جداگانه میدانم.

سیستم تریدینگ (Trading System): قوانین حاکم بر رویکرد فرد در معامله؛ یک بستر تئوریک

ژورنال تریدینگ (Trading Journal): بایگانی داد و ستدهای انجام شده و در حال انجام؛ یک دفتر ثبت

برنامه تریدینگ: کلیات قوانین ویژه‌‌ی در هر بازه‌‌ی زمانی؛ پیاده‌‌سازی عملی سیستم تریدینگ

در هر سیستم تریدینگ، برنامه‌‌های معاملاتی می‌‌توانند به لحاظ میزان انعطاف‌‌پذیری متفاوت باشند.

تریدر آ ممکن است برنامه تریدینگ دقیقی داشته باشد که در آن سطوح، تریگرهای ورودی، ریسک، توقف جایگذاری، هدف‌‌ها و غیره به طور مشخص بیان شده باشد. از سوی دیگر تریدر ب ممکن است مطالب پراکنده‌‌ای درباره‌‌ی جهت‌‌گیری و حوزه‌‌های جالب‌‌ توجه برای بررسی را مشخص کرده باشد و برای تصمیم‌‌ گیری در مورد دیگر مسائل منتظر بماند تا ببیند چه پیش می‌‌آید.

این مساله تا حد زیادی به دیدگاه‌‌های شما بستگی دارد و اینکه چه چیزی را برای خود مناسب‌‌تر می‌دانید. آنچه که من در مقاله سیستم‌‌های تریدینگ توصیه می‌‌کنم این است که تریدران تازه‌‌کار بهتر است رویکردی محافظه‌‌کاران در پیش بگیرند چرا که تریدران باتجربه معمولا در تصمیم‌‌گیری بهتر عمل می‌‌کنند.

چارچوب اساسی یک برنامه‌‌ی تریدینگ که می‌‌توانید کار خود را با آن آغاز کنید:

روال پیش از ورود:

این بخش حاوی عادت‌‌های معمول شما پیش از وارد شدن به نقطه‌‌ی آغازین کار تجارت است (که گویا برای بیشتر تریدران می‌‌باشد). این بخش بسیار شخصی است ولی به طور کلی شامل کارهایی مانند تهیه‌‌ی چارت، رصد اخبار، باز کردن راه دریافت دیتای مورد نظر، شرایط موجود در بازار ارز و موارد مرتبط با آن است.

روال پس از معامله:

این بخش بیانگر روند کار شما پس از پایان یافتن روز داد و ستد است. من به طور مشخص توصیه می‌‌کنم از یک یادآور استفاده کنید و این روزها را در ژورنال تریدینگ خود ثبت نمایید.

بازار:

خود گویای همه چیز است. از بازاری که در آن معامله می‌‌کنید یادداشت بردارید.

سوگیری‌‌ها:

این بخش کاملا بسته به زمان دارد و به طور کلی باید شما را آگاه کند که چه جهت‌‌گیری در بازار دارد؛ یعنی به سمت خرید دارایی‌‌های با ارزش کاهشی یا فروش دارایی‌‌های با ارزش افزایشی.

این مساله می‌‌تواند برمبنای یک بازه‌‌ی زمانی بزرگ و یا ثابت باشد. برای نمونه وقتی در ابتدای یک روز کار را آغاز می‌‌کنید اگر آخرین شمع روز قبل الگوی گاوی داشته باشد شما با اندیشه‌‌ی فروش دارایی‌‌های با ارزش افزایشی کار خود را آغاز می‌‌کنید. از سوی دیگر ممکن است رویکرد شما شناور و براساس رقتار قیمت در آن روز باشد. برای نمونه اگر قیمت از میزان پایین دیروز بیشتر شود و از آستانه گذر کند شما باقی آن روز یا آن بازه کاری را صرف خرید پول‌‌بک (pullback – دارایی‌‌های در حال بازگشت به سطح قابل توجه پیشین) می‌‌کنید.

این بخش همچنین می‌‌تواند حاوی ترازهای سوگیری شما باشد. ترازهایی که می‌‌توانید به آسانی با تغییر دیدگاه آن‌‌ها را تغییر دهید و از زیان‌‌دهی جلوگیری کنید. برای نمونه اگر بازار به شما بگوید: با رویکرد گاوی روز را آغاز کن و آن را تا زمان ماندن قیمت‌‌ها (سطح قیمتی – نقطه مبنا) حفظ کن. پس از گذر از این سطح قیمت شما سوگیری خود را به خرسی تغییر می‌‌دهید.

مبانی/ اخبار

از نامش پیداست. خبرهای مربوط به بازاری که در آن معامله می‌‌کنید. زمان رویدادهای مهم، میزان اهمیت آن‌‌ها و غیره.

انتظارات:

این بخش حاوی تغییراتی است که پیش‌‌بینی می‌‌کنید در بازه‌‌ زمانی ترید شما (معمولا یک روز) در آن اتفاق بیفتد.

نکته مهم این است که نباید به این پیش بینی‌ها تکیه کنیم. تلاش برای تحمیل کردن دیدگاه خود به بازار هیچ سودی ندارد. افزون بر این، تجربه‌‌ شخصی من می‌‌گوید اگر من پیش‌‌بینی خود را بنویسم و در پایان روز ببینم آیا درست بوده یا نه، از دو جهت سود می‌‌برم. نخست اینکه پس از مدتی درمی‌‌یابم آیا ذهن من همگام با بازاری که در آن تجارت می‌‌کنم هست یا نه. دوم اینکه دریافته‌‌ام هرگاه پیش‌‌بینی من درست از آب درمی‌‌یابد، روند نتیجه‌‌دهی کارهای من در بازار بهتر می‌‌شود.

سطوح قیمت:

از نامش پیداست. سطوح قیمت جایی است که ساختارهای تجارت شما شکل گرفته و می‌‌گیرد.

سهم:

نام آنچه که شما با آن داد و ستد می‌‌کنید و در سیستم تریدینگ شما آمده است.

ریسک:

آن بخش از سرمایه شما که در خطر است (برحسب درصد)، نحوه مقیاس‌‌گیری، هرگونه امکان ترکیب، شمار قراردادها و غیره همگی در این بخش می‌‌آید. مهم است که در پر کردن این بخش دقیق و سخت‌‌گیر باشید تا با وجود نخستین بحران به مشکل نخورید و بقیه روز را برای بیرون آمدن از مشکل تلاش کنید.

ابطال:

جایی است که سهم مورد داد و ستد شما باطل می‌‌گردد. همچنین جایی که بیشتر سیستم حکم به توقف حفاظتی یک نفر می‌‌دهند. این بخش را می‌‌توان به عنوان مکمل سوگیری‌‌ها هم استفاده کرد.

پاداش:

هدف‌‌(های) داد و ستد، مناطق مشکل‌‌زا، مناطق بالا رفتن مقیاس جایگاه. در حقیقت همه‌‌ی چیزهای مربوط به سود کردن.

نتیجه

به طور خلاصه: برنامه تریدینگ باعث می‌‌شود سیستم تریدینگ شما به صورت روزانه اجرایی شود و شما را در اجرای این سیستم منظم نگه می‌‌دارد.

نیازی نیست تک تک اقدامات خود تا پایان در برنامه تریدینگ گنجانده شود. این برنامه می‌‌تواند به دلخواه شما دستوری یا کلی باشد. مهم این است که کار خود را انجام دهد و شما را به اجرای درست سیستم تریدینگ‌‌تان وادار کند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.