بررسی تاریخچه هک صرافی‌‌های بیت کوین

هدف این اینفوگرافیک به تصویر کشیدن حجم هک‌‌های بزرگ رمز ارز‌‌ است که در گذشته رخ داده‌‌اند. هک‌‌های گنجانده شده در این اینفوگرافیک تنها محدود به صرافی‌‌ها نیستند، چراکه نهادهای بزرگ دیگری نیز مانند بازار Silk Road 2.0 وجود داشتند که هک رمز ارز‌‌ را تجربه کردند. همه هک‌‌های موجود در این اینفوگرافیک طوری نمایش داده شده‌‌اند که گویی قیمت بیت کوین یکسان بوده است تا بزرگی آنان به نسبت یکدیگر به تصویر کشیده شود.

0 193

تاریخچه هک صرافی‌‌های بیت کوین : مدار x نشان‌‌دهنده قیمت بیت کوین در زمان هک است. مدار y مقدار از دست رفته در آن هک را نشان می‌‌دهد (که برای هک‌‌های آلتکوین معادل بیت کوینی آنان نوشته شده است). حجم هر دایره هک توسط ارزش بیت کوین از دست رفته با استفاده از یک قیمت یکپارچه، فارغ از قیمت واقعی در آن زمان تعیین شده است.

لازم به یادآوری است که چندین صرافی (به رنگ سبز در شکل) هک‌‌هایی بودند که اصلاً به بیت کوین ارتباطی نداشتند یا اینکه فقط بیت کوین آنها هک نشده بود.

بررسی تاریخچه هک صرافی‌‌های بیت کوین

Mt. Gox

تاریخ‌‌ هک‌‌ها: ژوئن 2011، فوریه 2014

مقدار از دست رفته: بیش از 790000 بیت کوین

Mt. Gox در مارس 2014 به دلیل مجموعه‌‌ای هک و سرقت که طی مدت سه سال گزارش نشده‌‌ بودند و بعداً توسط کیم نیلسون (Kim Nilsson)، تحلیل‌‌گر بلاک چین مستند شدند، اعلام ورشکستی کرد. سقوط نهایی منجر به کاهش قیمت بیت کوین در سال 2014 شد. در ادامه خلاصه‌‌ای از هک‌‌های مهم رخ‌‌ داده را می‌‌بینید.

در 1 مارس 2011، 80 هزار بیت کوین از این صرافی به سرقت رفت و سارقان توانسته بودند یک کپی از فایل wallet.dat صرافی بردارند. در ماه مه 2011 هکرها 300 هزار بیت کوینی که به صورت موقت روی کیف پول خارج از سایت ذخیره شده بود و روی یک شبکه ناامن عمومی قرار داشت را به سرقت بردند. با این حال اندکی نگذشت که سارق اموال به سرقت رفته را با 1 درصد کارمزد نگهداری (3000 بیت کوین) برگرداند. هکری در ژوئن 2011 توانست به حساب مدیریت جد مک‌‌کلب (Jed McCaleb) وارد شده و قیمت‌‌ها را دستکاری کند و به صورت موقت باعث سقوط بازار شود. در نهایت هکر توانست 2000 بیت کوین به سرقت ببرد.

در سپتامبر 2011، هکری توانست به پایگاه داده Mt. Gox دسترسی پیدا کند. هکر حساب جدیدی در صرافی باز کرد، موجودی حساب کاربران را متورم کرد و توانست 77500 بیت کوین به سرقت ببرد که پس از آن همه سیاهه‌‌های ورودی که شواهد از این تراکنش‌‌ها در آنان وجود داشت را پاک کردند. در اکتبر 2011، یک باگ در نرم‌‌افزار کیف پول جدید مارک کارپلز (Mark Karpeles) باعث ارسال 2609 بیت کوین به یک آدرس خالی غیرقابل خرج شد. بزرگ‌‌ترین هک در تاریخی مابین سپتامبر تا اکتبر 2011 رخ داد که در آن یک هکر توانست یک کپی از فایل wallet.dat صرافی Mt. Gox برداشته و 630 هزار بیت کوین به سرقت ببرد.

بیت کوینیکا (Bitcoinica)

تاریخ هک: 1 مارس 2012

مقدار از دست رفته: 43000 بیت کوین و در نوبت دیگر 18457 بیت کوین

سرور میزبانی وب لینود (Linode) هک شد و دسترسی همه بیت کوین‌‌های ذخیره شده در صرافی بیت کوینیکا به دست هکرها افتاد. این رویدادها در نهایت باعث از بین رفتن بیت کوینیکا شد.

بیت‌‌فلور (BitFloor)

تاریخ هک: سپتامبر 2012

مقدار از دست رفته: 24000 بیت کوین

وقتی یک هکر به نسخه‌‌های پشتیبان رمزنگاری‌‌نشده‌‌ی کیف پول صرافی دست پیدا کرد و سکه‌‌ها را خارج کرد، بیت‌‌فلور مسئله را پنهان کرد.

پولونیکس (Poloniex)

تاریخ هک: 4 مارس 2014

مقدار از دست رفته: 97 بیت کوین

در ماه مارس 2014، پولونیکس اعلام کرد که به دلیل وجود آسیب‌‌پذیری‌‌های شناخته‌‌نشده از قبل در کدهایش، قربانی حمله شده است. صرافی به همه مشتریان خود اعلام کرد که موجودی حساب همه آنان تا 12.3 درصد کاهش یافته است.

بیت‌‌استمپ (Bitstamp)

تاریخ هک: ژانویه 2015

مقدار از دست رفته: 19000 بیت کوین

هکرها توانستند به کیف پول بیت‌‌استمپ دسترسی پیدا کنند. در نتیجه این سرقت، بیت‌‌استمپ 98 درصد از بیت کوین‌‌های خود را در حافظه فیزیکی نگه‌‌داری می‌‌کند.

کریپتسی (Cryptsy)

تاریخ هک: ژوییه 2014

مقدار از دست رفته: 13000 بیت کوین

در اوایل سال 2016، کریپتسی در نتیجه سرقت 13000 بیت کوین از کیف پول مشتریانش ورشکسته شد و از بین رفت.

بیت فاینکس (Bitfinex)

تاریخ هک: آگوست 2016

مقدار از دست رفته: 120000 بیت کوین

مهاجمان توانستند از یک آسیب‌‌پذیری در معماری چند امضایی کیف پول بیت فاینکس و شرکت امنیت بلاک چین بیت‌‌گو برای انجام سرقت بهره ببرند.

کوادریگا سی‌‌ایکس (QuadrigaCX)

تعطیلی: 15 ژانویه 2019

مقدار از دست رفته: تقریباً 190 میلیون دلار بیت کوین، اتریوم و کاردانو (به ارزش کنونی)

یکی از بنیان‌‌گذاران کوادریگا در 9 دسامبر 2018 فوت شد و او تنها کسی بود که به کلیدهای خصوصی صرافی دسترسی داشت. تحقیقات دادگاه موجب افشای سوءاستفاده‌‌های مالی و کلاهبرداری در بخشی از صرافی شد. این باعث بازرسی بیشتر از عملیات‌‌های صرافی شد.

زنجیره حوادث سال 2018 در آسیا

مجموعه‌‌ای از هک‌‌ها و سوءاستفاده از اموال توسط صرافی‌‌ها در سال 2018 رخ داد که نتیجه نبود مقررات و اقدامات امنیتی بود. در نتیجه برخی صرافی‌‌ها مجبور به تعطیلی و دیگران نیز متحمل جریمه شدند.

Coincheck  (ژاپن)

تاریخ هک: ژانویه 2018

مقدار از دست رفته: 523 میلیون NEM

Coinrail  (کره جنوبی)

تاریخ هک: ژوئن 2018

مقدار از دست رفته: 40 میلیون دلار انواع رمز ارز‌‌

Coinrail در 15 ژوییه 2018 معاملات خود را از سر گرفت و دو گزینه جبران خسارت به قربانیان ارائه کرد: تأمین مالی مجدد تدریجی از طریق خرید رمز ارز‌‌ به سرقت رفته یا جبران خسارت به شکل توکن‌‌های RAIL خود صرافیCoinrail که با نرخ داخلی به رمز ارز‌‌های دیگر قابل تبدیل بود.

BitHumb  (کره جنوبی)

تاریخ هک: ژوییه 2018

مقدار از دست رفته: 30 میلیون دلار انواع رمز ارز‌‌

هک موفق BitHumb مدت کوتاهی پس از به‌‌روزرسانی سیستم امنیتی صرافی در پی هک پیشین در سال 2017 اتفاق افتاد.

صرافی‌‌های غیرمتمرکز

بانکور (Bancor)

تاریخ هک: 9 ژوییه 2018

مقدار از دست رفته: 23 میلیون دلار (بیشتر به شکل اتریوم)

هکرها توانستند به کیف پول صرافی بانکور دسترسی پیدا کرده و اموال را خارج کنند.

بیت‌‌گریل (BitGrail)

تاریخ هک: 21 فوریه 2018

مقدار از دست رفته: 170 میلیون دلار NANO

در پی این هک، مسئولین در فلورانس همه رمز ارز‌‌های صرافی ایتالیایی بیت‌‌گریل را برای جبران خسارت کاربران زیان‌‌دیده توقیف کردند و بنیاد نانو نیز وعده کمک در محافظت از منافع و جبران خسارت کاربران را داد. کاربران صرافی را به داشتن امنیتی ضعیف متهم کردند.

مای بیت کوین (MyBitcoin)

تاریخ هک: ژوییه 2011

مقدار از دست رفته: 78739 بیت کوین

اطلاعات اندکی درباره سرقت مای بیت کوین منتشر شد، اگرچه بسیاری بر این باور بودند که تام ویلیامز، عامل صرافی، از آن به‌عنوان یک کلاهبرداری استفاده کرده بود. این سرقت به تعطیلی مای بیت کوین، که زمانی یک شرکت موفق بیت کوین بود، منجر شد.

Bitomat.pl

تاریخ هک: 27 ژوییه 2011

مقدار از دست رفته: 17000 بیت کوین

در طول شروع مجدد کار سرور، سرویس از راه دور آمازون که میزبانی کیف پول Bitomat.pl را بر عهده داشت پاک شد. هیچ نسخه پشتیبانی گرفته نشده بود و Mt. Gox برای نجات او از سقوط به او کمک مالی رساند. در نهایت هیچ‌کدام از مشتریان صرافی و مالکان آن نیز از این حادثه زیانی ندیدند.

بازار Evolution Darknet

تاریخ هک: مارس 2015

مقدار از دست رفته: تقریباً 44 هزار بیت کوین

در ماه مارس 2015، مدیران بازارEvolution به دلیل تعطیلی ناگهانی آن، بازار دارک نتی که پس از مصادره شدن جاده ابریشم ظاهر و ناگهان با اموال مردم از اینترنت غیب شد، متهم شناخته شدند.

جاده ابریشم 2.0 (Silk Road 2.0)

تاریخ هک: فوریه 2014

مقدار از دست رفته: حدود 4400 بیت کوین

Defcon، مدیر بازار زیرزمینی جاده ابریشم متوجه شده بود که اموال نگه داشته شده به عنوان وثیقه از کیف پول آنان در فوریه 2014 به سرقت رفته است. انعطاف تراکنش‌‌ها، یکی از مشکلات پروتکل بیت کوین در آن زمان که برخی سرویس‌‌های دیگر را نیز تحت تأثیر قرار داد، دلیل سرقت معرفی شد و برخی نیز مظنون شده بودند که این اقدام از سوی خود بازار بوده است.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.