بررسی تاریخچه هک صرافی‌‌های بیت کوین

هدف این اینفوگرافیک به تصویر کشیدن حجم هک‌‌های بزرگ رمز ارز‌‌ است که در گذشته رخ داده‌‌اند. هک‌‌های گنجانده شده در این اینفوگرافیک تنها محدود به صرافی‌‌ها نیستند، چراکه نهادهای بزرگ دیگری نیز مانند بازار Silk Road 2.0 وجود داشتند که هک رمز ارز‌‌ را تجربه کردند. همه هک‌‌های موجود در این اینفوگرافیک طوری نمایش داده شده‌‌اند که گویی قیمت بیت کوین یکسان بوده است تا بزرگی آنان به نسبت یکدیگر به تصویر کشیده شود.

0 221

تاریخچه هک صرافی‌‌های بیت کوین : مدار x نشان‌‌دهنده قیمت بیت کوین در زمان هک است. مدار y مقدار از دست رفته در آن هک را نشان می‌‌دهد (که برای هک‌‌های آلتکوین معادل بیت کوینی آنان نوشته شده است). حجم هر دایره هک توسط ارزش بیت کوین از دست رفته با استفاده از یک قیمت یکپارچه، فارغ از قیمت واقعی در آن زمان تعیین شده است.

لازم به یادآوری است که چندین صرافی (به رنگ سبز در شکل) هک‌‌هایی بودند که اصلاً به بیت کوین ارتباطی نداشتند یا اینکه فقط بیت کوین آنها هک نشده بود.

بررسی تاریخچه هک صرافی‌‌های بیت کوین

Mt. Gox

تاریخ‌‌ هک‌‌ها: ژوئن ۲۰۱۱، فوریه ۲۰۱۴

مقدار از دست رفته: بیش از ۷۹۰۰۰۰ بیت کوین

Mt. Gox در مارس ۲۰۱۴ به دلیل مجموعه‌‌ای هک و سرقت که طی مدت سه سال گزارش نشده‌‌ بودند و بعداً توسط کیم نیلسون (Kim Nilsson)، تحلیل‌‌گر بلاک چین مستند شدند، اعلام ورشکستی کرد. سقوط نهایی منجر به کاهش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۴ شد. در ادامه خلاصه‌‌ای از هک‌‌های مهم رخ‌‌ داده را می‌‌بینید.

در ۱ مارس ۲۰۱۱، ۸۰ هزار بیت کوین از این صرافی به سرقت رفت و سارقان توانسته بودند یک کپی از فایل wallet.dat صرافی بردارند. در ماه مه ۲۰۱۱ هکرها ۳۰۰ هزار بیت کوینی که به صورت موقت روی کیف پول خارج از سایت ذخیره شده بود و روی یک شبکه ناامن عمومی قرار داشت را به سرقت بردند. با این حال اندکی نگذشت که سارق اموال به سرقت رفته را با ۱ درصد کارمزد نگهداری (۳۰۰۰ بیت کوین) برگرداند. هکری در ژوئن ۲۰۱۱ توانست به حساب مدیریت جد مک‌‌کلب (Jed McCaleb) وارد شده و قیمت‌‌ها را دستکاری کند و به صورت موقت باعث سقوط بازار شود. در نهایت هکر توانست ۲۰۰۰ بیت کوین به سرقت ببرد.

در سپتامبر ۲۰۱۱، هکری توانست به پایگاه داده Mt. Gox دسترسی پیدا کند. هکر حساب جدیدی در صرافی باز کرد، موجودی حساب کاربران را متورم کرد و توانست ۷۷۵۰۰ بیت کوین به سرقت ببرد که پس از آن همه سیاهه‌‌های ورودی که شواهد از این تراکنش‌‌ها در آنان وجود داشت را پاک کردند. در اکتبر ۲۰۱۱، یک باگ در نرم‌‌افزار کیف پول جدید مارک کارپلز (Mark Karpeles) باعث ارسال ۲۶۰۹ بیت کوین به یک آدرس خالی غیرقابل خرج شد. بزرگ‌‌ترین هک در تاریخی مابین سپتامبر تا اکتبر ۲۰۱۱ رخ داد که در آن یک هکر توانست یک کپی از فایل wallet.dat صرافی Mt. Gox برداشته و ۶۳۰ هزار بیت کوین به سرقت ببرد.

بیت کوینیکا (Bitcoinica)

تاریخ هک: ۱ مارس ۲۰۱۲

مقدار از دست رفته: ۴۳۰۰۰ بیت کوین و در نوبت دیگر ۱۸۴۵۷ بیت کوین

سرور میزبانی وب لینود (Linode) هک شد و دسترسی همه بیت کوین‌‌های ذخیره شده در صرافی بیت کوینیکا به دست هکرها افتاد. این رویدادها در نهایت باعث از بین رفتن بیت کوینیکا شد.

بیت‌‌فلور (BitFloor)

تاریخ هک: سپتامبر ۲۰۱۲

مقدار از دست رفته: ۲۴۰۰۰ بیت کوین

وقتی یک هکر به نسخه‌‌های پشتیبان رمزنگاری‌‌نشده‌‌ی کیف پول صرافی دست پیدا کرد و سکه‌‌ها را خارج کرد، بیت‌‌فلور مسئله را پنهان کرد.

پولونیکس (Poloniex)

تاریخ هک: ۴ مارس ۲۰۱۴

مقدار از دست رفته: ۹۷ بیت کوین

در ماه مارس ۲۰۱۴، پولونیکس اعلام کرد که به دلیل وجود آسیب‌‌پذیری‌‌های شناخته‌‌نشده از قبل در کدهایش، قربانی حمله شده است. صرافی به همه مشتریان خود اعلام کرد که موجودی حساب همه آنان تا ۱۲.۳ درصد کاهش یافته است.

بیت‌‌استمپ (Bitstamp)

تاریخ هک: ژانویه ۲۰۱۵

مقدار از دست رفته: ۱۹۰۰۰ بیت کوین

هکرها توانستند به کیف پول بیت‌‌استمپ دسترسی پیدا کنند. در نتیجه این سرقت، بیت‌‌استمپ ۹۸ درصد از بیت کوین‌‌های خود را در حافظه فیزیکی نگه‌‌داری می‌‌کند.

کریپتسی (Cryptsy)

تاریخ هک: ژوییه ۲۰۱۴

مقدار از دست رفته: ۱۳۰۰۰ بیت کوین

در اوایل سال ۲۰۱۶، کریپتسی در نتیجه سرقت ۱۳۰۰۰ بیت کوین از کیف پول مشتریانش ورشکسته شد و از بین رفت.

بیت فاینکس (Bitfinex)

تاریخ هک: آگوست ۲۰۱۶

مقدار از دست رفته: ۱۲۰۰۰۰ بیت کوین

مهاجمان توانستند از یک آسیب‌‌پذیری در معماری چند امضایی کیف پول بیت فاینکس و شرکت امنیت بلاک چین بیت‌‌گو برای انجام سرقت بهره ببرند.

کوادریگا سی‌‌ایکس (QuadrigaCX)

تعطیلی: ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹

مقدار از دست رفته: تقریباً ۱۹۰ میلیون دلار بیت کوین، اتریوم و کاردانو (به ارزش کنونی)

یکی از بنیان‌‌گذاران کوادریگا در ۹ دسامبر ۲۰۱۸ فوت شد و او تنها کسی بود که به کلیدهای خصوصی صرافی دسترسی داشت. تحقیقات دادگاه موجب افشای سوءاستفاده‌‌های مالی و کلاهبرداری در بخشی از صرافی شد. این باعث بازرسی بیشتر از عملیات‌‌های صرافی شد.

زنجیره حوادث سال ۲۰۱۸ در آسیا

مجموعه‌‌ای از هک‌‌ها و سوءاستفاده از اموال توسط صرافی‌‌ها در سال ۲۰۱۸ رخ داد که نتیجه نبود مقررات و اقدامات امنیتی بود. در نتیجه برخی صرافی‌‌ها مجبور به تعطیلی و دیگران نیز متحمل جریمه شدند.

Coincheck  (ژاپن)

تاریخ هک: ژانویه ۲۰۱۸

مقدار از دست رفته: ۵۲۳ میلیون NEM

Coinrail  (کره جنوبی)

تاریخ هک: ژوئن ۲۰۱۸

مقدار از دست رفته: ۴۰ میلیون دلار انواع رمز ارز‌‌

Coinrail در ۱۵ ژوییه ۲۰۱۸ معاملات خود را از سر گرفت و دو گزینه جبران خسارت به قربانیان ارائه کرد: تأمین مالی مجدد تدریجی از طریق خرید رمز ارز‌‌ به سرقت رفته یا جبران خسارت به شکل توکن‌‌های RAIL خود صرافیCoinrail که با نرخ داخلی به رمز ارز‌‌های دیگر قابل تبدیل بود.

BitHumb  (کره جنوبی)

تاریخ هک: ژوییه ۲۰۱۸

مقدار از دست رفته: ۳۰ میلیون دلار انواع رمز ارز‌‌

هک موفق BitHumb مدت کوتاهی پس از به‌‌روزرسانی سیستم امنیتی صرافی در پی هک پیشین در سال ۲۰۱۷ اتفاق افتاد.

صرافی‌‌های غیرمتمرکز

بانکور (Bancor)

تاریخ هک: ۹ ژوییه ۲۰۱۸

مقدار از دست رفته: ۲۳ میلیون دلار (بیشتر به شکل اتریوم)

هکرها توانستند به کیف پول صرافی بانکور دسترسی پیدا کرده و اموال را خارج کنند.

بیت‌‌گریل (BitGrail)

تاریخ هک: ۲۱ فوریه ۲۰۱۸

مقدار از دست رفته: ۱۷۰ میلیون دلار NANO

در پی این هک، مسئولین در فلورانس همه رمز ارز‌‌های صرافی ایتالیایی بیت‌‌گریل را برای جبران خسارت کاربران زیان‌‌دیده توقیف کردند و بنیاد نانو نیز وعده کمک در محافظت از منافع و جبران خسارت کاربران را داد. کاربران صرافی را به داشتن امنیتی ضعیف متهم کردند.

مای بیت کوین (MyBitcoin)

تاریخ هک: ژوییه ۲۰۱۱

مقدار از دست رفته: ۷۸۷۳۹ بیت کوین

اطلاعات اندکی درباره سرقت مای بیت کوین منتشر شد، اگرچه بسیاری بر این باور بودند که تام ویلیامز، عامل صرافی، از آن به‌عنوان یک کلاهبرداری استفاده کرده بود. این سرقت به تعطیلی مای بیت کوین، که زمانی یک شرکت موفق بیت کوین بود، منجر شد.

Bitomat.pl

تاریخ هک: ۲۷ ژوییه ۲۰۱۱

مقدار از دست رفته: ۱۷۰۰۰ بیت کوین

در طول شروع مجدد کار سرور، سرویس از راه دور آمازون که میزبانی کیف پول Bitomat.pl را بر عهده داشت پاک شد. هیچ نسخه پشتیبانی گرفته نشده بود و Mt. Gox برای نجات او از سقوط به او کمک مالی رساند. در نهایت هیچ‌کدام از مشتریان صرافی و مالکان آن نیز از این حادثه زیانی ندیدند.

بازار Evolution Darknet

تاریخ هک: مارس ۲۰۱۵

مقدار از دست رفته: تقریباً ۴۴ هزار بیت کوین

در ماه مارس ۲۰۱۵، مدیران بازارEvolution به دلیل تعطیلی ناگهانی آن، بازار دارک نتی که پس از مصادره شدن جاده ابریشم ظاهر و ناگهان با اموال مردم از اینترنت غیب شد، متهم شناخته شدند.

جاده ابریشم ۲.۰ (Silk Road 2.0)

تاریخ هک: فوریه ۲۰۱۴

مقدار از دست رفته: حدود ۴۴۰۰ بیت کوین

Defcon، مدیر بازار زیرزمینی جاده ابریشم متوجه شده بود که اموال نگه داشته شده به عنوان وثیقه از کیف پول آنان در فوریه ۲۰۱۴ به سرقت رفته است. انعطاف تراکنش‌‌ها، یکی از مشکلات پروتکل بیت کوین در آن زمان که برخی سرویس‌‌های دیگر را نیز تحت تأثیر قرار داد، دلیل سرقت معرفی شد و برخی نیز مظنون شده بودند که این اقدام از سوی خود بازار بوده است.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.