سودآورترین صادرات آمریکا: پول

میل جهانی به دلار امریکا در حال افزایش است و شاید بتوان دلار را سودآورترین صادرات آمریکا دانست. میزان تقاضا برای دلار از سال 2008 تا 2017 دو برابر شده و همه کشورها حتی دشمنان امریکا میل عجیبی به انباشتن دلار دارند. ریشه سلطه دلار در چیست و این میل جهانی به اسکناس دلار تا کجا ادامه خواهد یافت؟ در این مقاله به علل محبوبیت دلار و پیش‌بینی آینده این ارز پرداخته‌ایم.

0 170

جهان میل روزافزونی به تکه‎ کاغذهای سبز رنگ با طرح بنجامین فرانکلین (Benjamin Franklin) در پشت آن (اسکناس‌های صد دلاری امریکا) دارد. سودآورترین صادرات آمریکا نفت، دارو، فیلم‌های هالیوودی و یا هواپیماهای بوئینگ نیست. بلکه همان تکه‎ کاغذهای سبز رنگ با طرح بنجامین فرانکلین در پشت آن است.

ایالات متحده امریکا در سال گذشته 65.3 میلیارد دلار از ارز خود را (غالباً به صورت اسکناس‌های 100 دلاری) صادر کرد.

دنیا به یک ارز بین‌المللی نیاز دارد و دلار امریکا به وضوح کاندیدی برای این عنوان است؛ چرا که ایالات متحده علی‌رغم تمام مشکلات اقتصادی، همچنان مرکز اقتصاد جهانی است. بدهی‌های دولتی ایالات متحده، محبوب‏‌ترین سرمایه گذاری دنیا هستند و اوراق قرضه تنها با دلار قابل معامله هستند. نفت کالای تجاری غالب در دنیاست که آن نیز با دلار قیمت گذاری و فروخته می‎شود. درست مانند فیسبوک؛ همه از دلار استفاده می‎کنند چون همه از دلار استفاده می‎کنند!

با این حال علت محبوبیت دلار کاغذی نیاز به قدری توضیح بیشتر دارد. بیشترین پول موجود در حال حاضر، پول مفهومی‌ست: ثروت و ارزش در کامپیوترها ذخیره شده و پرداخت‎ها به صورت الکترونیکی انجام می‎شوند.

من حتی نمی‎توانم آخرین باری که یک اسکناس صد دلاری از کسی گرفتم یا در کیف پولم نگه‌داشتم را به یاد بیاورم.

با این حال علی رغم آن که میزان استفاده داخلی از دلار کاهش یافته، تقاضای خارجی برای این اسکناس‌های صد دلاری (معروف به بنجامین) به شدت رشد یافته است. تعداد اسکناس‌های خارجی در گردش، بین سال‎های 2008 تا 2017 تقریباً دو برابر شده و طبق تخمین کارشناسان، اکثریت این دلار‌ها در دست خارجی‌ها هستند.

از طرفی بانک مرکزی فدرال امریکا (the Federal Reserve) اخیراً با انتشار گزارش خیره کننده‎ای اعلام کرده است که در پایان سال 2017، برای اولین بار تعداد اسکناس‌های 100 دلاری در گردش، از تعداد اسکناس‌های 1 دلاری پیشی گرفته است.

شواهد موجود نشان می‎دهد که شمار زیادی از این اسکناس‌های 100 دلاری در تشک‎های خواب جاسازی شده یا در جاهای دیگر پنهان شده‌اند (به ویژه در کشورهایی که مردم آن‌ها به ارزش ارز داخلی خود، یا یکپارچگی نظام مالی، یا امنیت دارائی‌های خصوصی خود بی‎اعتمادند). دلارها مثل الماس ذخیره می‎شوند؛ با این تفاوت که دلار را آسان‌تر می‎توان خرج کرد.

حتی دشمنان امریکا نیز پول امریکا را ذخیره می‎کنند: سربازان امریکایی حین جستجوی یکی از مخفی‎گاه‌های صدام حسین در سال 2003، حدود 650 میلیون دلار اسکناس صد دلاری پیدا کردند.

اسکناس صد دلاری، محبوب‏ترین ارز برای تراکنش‎های غیرقانونی‎ست: قماربازی، فروش مواد مخدر و فروش اسلحه. بری آیکنگرین (Barry Eichengreen) اقتصاددان امریکایی (که می‎توان او را برترین زندگی‏نامه نویس دلار دانست)، به این نکته اشاره کرده است که معمولاً همه نقش‎های منفی در فیلم‎ها پولشان را به دلار‎های سبز رنگ امریکایی طلب می‏کنند.

اسکناس‌های درشت، در معاملاتی که پرداخت پول باید با چمدان صورت گیرد (انواع معاملات غیرقانونی)، مزیت غیرقابل انکاری دارند. اما اسکناس 200 یورویی که به طور قابل توجهی ارزشمندتر از اسکناس 100 دلاری‌ست، در میان انواع اسکناس‌های یورو از محبوبیت کمتری برخوردار است. جنایت‎کاران همچنان دلار می‎خواهند!

هنوز مشخص نشده که به چه دلیل تقاضای دلار دو برابر شده است. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در دهه 1990 موجب رشد تقاضای ارز ملی امریکا شد. اما اخیراً هیچ اتفاق قابل مقایسه‌‏ای با فروپاشی شوروی رخ نداده است؛ و به نظر می‎رسد که دلار امریکا با رقابتی روز افزون از سوی یورو (ارز مشترک اتحادیه اروپا، با خروجی اقتصادی بیشتر نسبت به ایالات متحده)، و یوآن (ارز ملی چین؛ کشوری که تلاش می‎کند به زودی اقتصاد ایالات متحده را پشت سر بگذارد) روبروست.

برخی از کارشناسان پیشبینی می‎کنند که روزهای سلطه دلار به شماره افتاده است. اما کارشناسان زمان وقوع این پیش‎بینی را نیم قرن دیگر تخمین زده‌اند. با این حال ایالات متحده به چاپ اسکناس‌های خود در مراکز مربوطه در واشنگتن و فورت ورث (Fort Worth) و توزیع دلارها از طریق انبارهای مجاز در مراکز مالی نظیر لندن، فرانکفورت و سنگاپور، ادامه می‎دهد.

با این همه، چاپ دلار تجارتی بسیار سودآور است. این اسکناس‌های سبز در رتبه بندی محصولات صادراتی امریکا از لحاظ ارزش، پس از نفت پالایش شده، در رتبه دوم جای می‎گیرند. اما صادرات پول بسیار سودآورتر است. تولید یک اسکناس 100 دلاری برای دولت فدرال حدود 14 سنت خرج برمی‎دارد؛ و ارسال آن به خارج از کشور، تنها چند سنت.

در ازای هر یک از این اسکناس‎ها، ایالات متحده یک وام 100 دلاری بدون بهره دریافت می‏کند. در پایان سال 2018 ارزش کلی دارایی‌های خارجی امریکا به 773.9 میلیارد دلار رسید.

تقاضا برای ارز امریکایی همانند یک شمشیر دولبه است. با بالابردن ارزش معامله دلار، شهروندان امریکایی قادرخواهند بود کالاها و خدمات خارجی را بسیار ارزان‎تر بخرند. اما این باعث می‎شود صادرات امریکا به کشورهای خارجی بسیار گران‌تر تمام شود.

صادرات دلار تا به اینجای کار، تجارتی بوده که ایالات متحده بسیار مایل به ادامه آن است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.